Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda chce do Česka lákat investory i ze zemí mimo Evropskou unii. Jde jí zejména o ruské, čínské, japonské, ale i indické investory. V diskusním pořadu České televize to řekl premiér Jiří Paroubek. "My usilujeme o to, aby k nám přišli investoři nejen z Evropské unie, ale také nově z Ruska. Proto je tady ten ruský investor, který vyhrál soutěž na Vítkovice Steel (ruská společnost Evraz Holding)," řekl. V jednání jsou podle něj i možné investice čínských firem. Investice korejské automobilky Hyundai, která by chtěla postavit závod v Moravskoslezském kraji, není podle Paroubka jistá, ale označil ji jako "80procentní".

Cestu ke snížení nezaměstnanosti vidí hlavně v urychlení hospodářského růstu. "Ten hospodářský růst je dneska na pěti procentech. My si myslíme, že se dá ještě urychlit," řekl. Dalším způsobem jsou podle premiéra investiční pobídky a noví zahraniční investoři, od kterých pak získají práci české malé a střední firmy.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas, který se v debatě s Paroubkem utkal, řekl, že ODS bude místo investičních pobídek prosazovat systém obecné podpory investic založený na změnách například v daňové nebo právní oblasti. Odvolal se přitom na tři roky starou zprávu agentury CzechInvest, podle níž je základním motivem pro zahraniční investory geografická poloha ČR, kvalifikovaná síla, stav infrastruktury a až na čtvrtém místě jsou teprve investiční pobídky.

Asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení, by Česko mohlo poskytnout pomoc za milion amerických dolarů, tedy za 25 milionů korun. Ve středu o tom bude jednat vláda. V diskusním pořadu České televize to uvedl premiér Jiří Paroubek. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář již předtím oznámil, že ministerstvo zahraničí uvolnilo pět milionů korun. Paroubek řekl, že zvažovaná pomoc 25 milionů korun je obdobná jako pomoc Česka USA po ničivém hurikánu Katrina. Na tom, že vláda bude ve středu jednat o pomoci za 25 milionů korun, se premiér dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle premiéra logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí. Konkrétní nebyl. Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář upřesnil, že pákistánské úřady již rozeslaly zastupitelským úřadům cizích zemí nótu, ve které specifikovaly svou žádost o humanitární pomoc. "Jde v prvé řadě o přikrývky, přístřešky, stany a izolační podložky," řekl Kolář. Zájem také podle něj mají o potravinové balíčky, vysokoenergetické sušenky, masové konzervy bez vepřového masa a léky - antibiotika a přípravky na léčbu tyfu a dalších infekčních onemocnění.

Česko také podle Koláře nabídlo zemi záchranářské týmy. Pákistánský krizový štáb si pak vyžádal specifikaci nabídky. Chce vědět, kolik záchranářů by mohlo přijet a s jakým technickým vybavením. "Pošleme jim specifikaci, kterou vytvoří hasičský záchranný sbor," dodal Kolář. Česká strana již dříve nabídla záchranáře Evropské unii a zemím, které Pákistán o pomoc požádal.