Zprávy | Z archivu rubriky


Na 20.000 lidí zahynulo a přes 42.000 je raněno po zemětřesení, které v sobotu zasáhlo pomezí Pákistánu a Indie a projevilo se i v Afghánistánu. Naprostá většina obětí, přes 19.000 je v severním Pákistánu, kde byly některé vesnice srovnány se zemí. Pákistán hovoří o největší katastrofě ve své novodobé historii a naléhavě žádá svět o nákladní vrtulníky, aby se záchranáři mohli dostat do odlehlých oblastí. OSN již začala koordinovat pomoc, některé státy do Pákistánu vyslaly záchranáře.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně otřáslo v sobotu ráno severem Pákistánu, severozápadní Indií a východním Afghánistánem. Otřesy trvaly bez přerušení tři minuty. V následujících 24 hodinách seizmologové naměřili dalších 45 otřesů, některé až o síle šesti stupňů. Lidé jsou proto stále vyděšeni, v noci na neděli mnozí spali navzdory špatnému počasí venku a bojí se vrátit do poškozených staveb.

Nejpostiženější je pákistánská část Kašmíru a její středisko Muzaffarábád. Podle armády je zde zničena polovina domů a jenom v tomto městě zahynulo 11.000 lidí. Podle místních úřadů se katastrofa týká území s 2,4 milionu lidí a z nich polovina je postižena. Člen místní správy pákistánského Kašmíru odhadl, že počet obětí možná dosáhne až 30.000. Zemětřesení mělo epicentrum asi 100 kilometrů severně od Islámábádu.

Značné škody hlásí také Indie. V její části Kašmíru zahynulo přes 500 lidí. Otřesy zaznamenali také občané východního Afghánistánu; zahynuli tam čtyři lidé.

Asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení, by Česko mohlo poskytnout pomoc za milion amerických dolarů, tedy za 25 milionů korun. Ve středu o tom bude jednat vláda. V diskusním pořadu České televize to uvedl premiér Jiří Paroubek. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář již předtím oznámil, že ministerstvo zahraničí uvolnilo pět milionů korun. Paroubek řekl, že zvažovaná pomoc 25 milionů korun je obdobná jako pomoc Česka USA po ničivém hurikánu Katrina. Na tom, že vláda bude ve středu jednat o pomoci za 25 milionů korun, se premiér dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle premiéra logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí. Konkrétní nebyl. Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář upřesnil, že pákistánské úřady již rozeslaly zastupitelským úřadům cizích zemí nótu, ve které specifikovaly svou žádost o humanitární pomoc. "Jde v prvé řadě o přikrývky, přístřešky, stany a izolační podložky," řekl Kolář. Zájem také podle něj mají o potravinové balíčky, vysokoenergetické sušenky, masové konzervy bez vepřového masa a léky - antibiotika a přípravky na léčbu tyfu a dalších infekčních onemocnění.

Česko také podle Koláře nabídlo zemi záchranářské týmy. Pákistánský krizový štáb si pak vyžádal specifikaci nabídky. Chce vědět, kolik záchranářů by mohlo přijet a s jakým technickým vybavením. "Pošleme jim specifikaci, kterou vytvoří hasičský záchranný sbor," dodal Kolář. Česká strana již dříve nabídla záchranáře Evropské unii a zemím, které Pákistán o pomoc požádal.

Vláda chce do Česka lákat investory i ze zemí mimo Evropskou unii. Jde jí zejména o ruské, čínské, japonské, ale i indické investory. V diskusním pořadu České televize to řekl premiér Jiří Paroubek. "My usilujeme o to, aby k nám přišli investoři nejen z Evropské unie, ale také nově z Ruska. Proto je tady ten ruský investor, který vyhrál soutěž na Vítkovice Steel (ruská společnost Evraz Holding)," řekl. V jednání jsou podle něj i možné investice čínských firem. Investice korejské automobilky Hyundai, která by chtěla postavit závod v Moravskoslezském kraji, není podle Paroubka jistá, ale označil ji jako "80procentní".

Cestu ke snížení nezaměstnanosti vidí hlavně v urychlení hospodářského růstu. "Ten hospodářský růst je dneska na pěti procentech. My si myslíme, že se dá ještě urychlit," řekl. Dalším způsobem jsou podle premiéra investiční pobídky a noví zahraniční investoři, od kterých pak získají práci české malé a střední firmy.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas, který se v debatě s Paroubkem utkal, řekl, že ODS bude místo investičních pobídek prosazovat systém obecné podpory investic založený na změnách například v daňové nebo právní oblasti. Odvolal se přitom na tři roky starou zprávu agentury CzechInvest, podle níž je základním motivem pro zahraniční investory geografická poloha ČR, kvalifikovaná síla, stav infrastruktury a až na čtvrtém místě jsou teprve investiční pobídky.

Případnou investici jihokorejské automobilky Hyundai v Česku lze označit za veřejný zájem, uvedl v diskusním pořadu TV Nova ministr průmysl a obchodu Milan Urban. Naopak stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to odmítl. V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona o vyvlastňování pozemků, kterým chce vláda urychlit výstavbu projektů ve veřejném zájmu. "Je veřejným zájmem, aby regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti se vyrovnávaly," uvedl Urban. Podle svých slov ale preferuje dohodu mezi státem, krajem a vlastníky půdy a věří že k ní dojde. Případné vyvlastňování by bylo za tržní úhradu, zdůraznil. Na severní Moravě jsou tři průmyslové zóny" Nošovice, Dolní Lutyně a Mošnov. "Myslím, že dokonce roku jedna z těch zón připravena bude," řekl ministr s tím, že na tento účel je dostatek peněz.

Podle Římana je severní Morava, kam by investice mohla směřovat, regionem, který potřebuje impulz a ten by Hyundai přinesl. Investici by uvítal, ale ne za každou cenu. Pokud jde o pozemky, musí se podle něj dospět k dohodě. Říman dále uvedl, že ODS by zrušila investiční pobídky pro některé vybrané skupiny a nahradila je pobídkami pro všechny v podobě jednoduššího daňového systému a zjednodušené byrokracie. Dosavadní smlouvy uzavřené s investory by byly dodrženy.

Nová továrna automobilky Hyundai Motor má mít roční kapacitu asi 300.000 vozů. Korejci chtějí do její výstavby investovat v přepočtu 30 miliard korun. Kromě České republiky zvažují také Polsko a Slovensko. Rozhodnout by se zřejmě mělo do konce roku.