Zprávy | Z archivu rubriky


Jihomoravská metropole zůstane jediným městem v Česku, v níž hodlají Veletrhy Brno (BVV) organizovat tradiční výstavní akce, řekl novinářům ředitel firmy Jiří Škrla. Vyvrátil tak spekulace o přesunu veletržních aktivit do Prahy. BVV podle něj situaci v Praze monitorovalo, svůj úmysl rozvíjet i nadále své aktivity v Brně podnik neopustil. Naopak brzy začne s reklamní kampaní Brno-hlavní město veletrhů. Většinovým vlastníkem Veletrhů Brno je s více než 60 procenty společnost Messe Düsseldorf, necelých 34 procent patří městu Brno a zbytek drobným akcionářům. Z obavy o možném přesunu aktivit BVV do Prahy se v minulosti objevily ve vedení města hlasy na zvýšení vlastnického podílu ve veletržní firmě. Jednání o nákupu akcí nejsou podle dnešního vyjádření primátora Richarda Svobody aktuální. "Jsem rád, že jasně a zřetelně zaznělo, že klíčovým místem pro veletrhy je město Brno. Spekulace o účasti BVV v Praze městu neprospívaly," míní Svoboda. Úvahy o tom, že se město vzdalo snahy navýšit vlastnicky podíl výměnou za příslib o setrvání výstavních akcí v Brně, Svoboda odmítl. Veletrhy patří ke strategických podnikům v Jihomoravském kraji. Vloni na brněnské výstaviště přilákaly přes milion tuzemských a zahraničních návštěvníků. Za fiskální rok 2004 dosáhla společnost čistého zisku po zdanění 99,9 milionu korun, obrat činil bezmála 1,5 miliardy korun. Veletržní akce zabraly plochu o rozloze bezmála 375.000 čtverečních metrů.

Lidí bez práce v Česku po prázdninách ubylo. Míra nezaměstnanosti se v září podle očekávání snížila na 8,8 procenta ze srpnových 8,9 procenta práceschopného obyvatelstva. Práci v září hledalo 503.396 lidí, což je o 1858 méně než na konci srpna. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Přetrvávají ale značné regionální rozdíly. Nejlépe se daří hledat práci tradičně v Praze a okolí, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje do čtyř procent. V září 2005 byla nejnižší v okrese Praha-západ s 2,8 procenta. V samotném hlavním městě činila 3,6 procenta, v okrese Praha-východ 3,1 procenta a v okrese Mladá Boleslav 3,9 procenta. Naopak největší problémy při hledání práce mají stále lidé na Mostecku, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 22 procent. Těžké je najít práci i na Karvinsku, Teplicku a Chomutovsku. Míra registrované nezaměstnanosti je také nadále vyšší u žen. V září činila u žen 10,9 procenta, u mužů byla 7,2 procenta. Absolventi škol a mladiství se v září na nezaměstnanosti podíleli 9,4 procenta. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru devět uchazečů, z toho nejhorší situace je v okresech Karviná, kde se o jedno volné místo uchází téměř 71 lidí. Nezaměstnanost mírně klesla v září díky čerstvým absolventům škol, kteří po prázdninách nastoupili do práce. ČTK to řekl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka s tím, že tento pokles byl v souladu s prognózami analytiků. Situace na trhu práce se podle většiny ekonomů v posledních měsících trochu zlepšuje. Odpovídá tomu prý i tento mírný pokles, který je možné připsat také vysokému růstu ekonomiky a zpřísňování podmínek pro vyplácení dávek. Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek však míní, že s ohledem na pětiprocentní růst ekonomiky je stav na trhu práce stále neuspokojivý. "Nezaměstnanost je v Česku strukturálním problémem, který růst ekonomiky sám o sobě viditelně nezmírní. Pomoci může jen strukturální řešení, spočívající v úpravách sociální sítě, zjednodušení podnikání a snížení vedlejších nákladů práce," dodal.

Bývalý prezident Václav Havel zahájil devátý ročník mezinárodní konference Forum 2000, jehož účastníci se budou během pondělka zabývat otázkami spojenými se soužitím různých kultur v globálním světě. "Cílem letošní konference, stejně jako těch předešlých, je pozvat lidi různých profesí, národů, náboženství, lidí z různých civilizačních okruhů, aby společně hovořili o budoucnosti této civilizace, stavu dnešního světa, o hrozbách, které se nad ním vznášejí, a o tom, jak těmto nebezpečím čelit," uvedl Havel během zahájení akce v prostorách Pražské křižovatky - odsvěceném kostele sv. Anny.

Kostel má v pronájmu a postupně rekonstruuje Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Dnes konference pokračuje na pražském Žofíně a některých dalších místech v centru Prahy. Mezi asi 30 osobnostmi, které se letošní konference účastní, je například princ hášimovské jordánské královské dynastie Hasan bin Talál, běloruský opoziční prezidentský kandidát Aljaksandar Milinkevič, francouzský filozof André Glucksmann, bývalý libanonský ministr kultury Hasan Salám, bývalý polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek či bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey. Devátý ročník akce zahájil spolu s Havlem také japonský filantrop Johei Sasakawa, který je vedle českého exprezidenta a spisovatele Elieho Wiesela duchovním otcem konference. Sasakawa rovněž předsedá Nadaci Nippon, která z podstatné části Forum 2000 financuje.

Český film Zdroj, který se zabývá těžbou ropy v ázerbájdžánském Baku, získal v Českém Krumlově Velkou cenu Ekofilmu. Tento mezinárodní festival, jehož 31. ročník po celý týden představoval na jihu Čech filmy o životním prostředí a přírodním a kulturním dědictví, vyvrcholil v sobotu večer v Českém Krumlově vyhlášením výsledků. Porota ocenila, že dokument Zdroj režiséra Martina Marečka, který je spolu s Martinem Skalským i autorem scénáře, se s minimálními finančními a výrazovými prostředky dotkl závažného tématu korupce, která s těžbou ropy souvisí. "Tvůrci riskovali spory se státními orgány cizího státu, šli na doraz, jak toto téma zpracovat. Použili různé způsoby skrytého snímání a ukázali, že korupce nemá hranice," řekl ČTK člen mezinárodní poroty architekt Vlado Milunič.

Snímek Zdroj vznikl vlastně náhodou, když chtěl režisér Mareček pořídit jen několik záběrů ropných polí v Ázerbájdžánu. Když ale tvůrci na místě viděli zdevastovanou krajinu a zjistili, co se kolem těžby ropy děje, jak se staví obří ropovod, zaimprovizovali a pustili se do natáčení materiálu pro celovečerní dokument. Zdroj už získal cenu na filmovém festivalu v Lipsku.

Zvláštní cenu mezinárodní poroty dostal slovenský cestopis Amazonia Vertical režiséra Pavla Barabáše o dobrodružné horolezecké výpravě do Amazonie s připomenutím negativního zacházení člověka s živočišnými druhy. Mezi dokumenty vyhrál téměř dvouhodinový brazilský film Estamira vyprávějící o ženě, která už několik let žije na rozsáhlém smetišti blízko Rio de Janeira. V kategorii publicistika, zpravodajství byly nejúspěšnější české filmy Ivana Bareše Jezy 1 a 2, které naznačují způsob, jak vyřešit problém dopravy zboží vodní cestou. Ve volné tvorbě uspěl dvouminutový indický film Deštník, mezi vzdělávacími pořady se porotě nejvíc líbil rakouský snímek Mravenci - Tajná síla přírody. Cenu za scénář získali Vít Klusák a Filip Remunda za film Český sen.

Letošní ročník byl mimořádný tím, že se na něj přihlásilo nejvíc snímků v dosavadní historii této přehlídky, a to 167 titulů ze 34 zemí světa. Komise z nich vybrala 46 do soutěže.