Zprávy | Z archivu rubriky


Soubor Národního divadla uvede v sobotu 3. září na nádvoří jindřichohradeckého zámku Mozartovu operu Figarova svatba. Pokračuje tím v obnovené operní tradici, která od loňského roku opět patří do programu kulturního léta ve městě. "Navazujeme na slavná operní představení, která se v tomto unikátním prostředí konala s velkým úspěchem v polovině minulého století," řekl iniciátor projektu pěvec Vratislav Kříž, který vystoupí v roli hraběte. Publikum uvidí Figarovu svatbu v podstatě úplně ve stejné podobě, jak se hraje ve Stavovském divadle v Praze. Zámecké nádvoří s arkádami a fontánou má podle umělců mimořádnou atmosféru, prostor vyhovuje i akusticky. V režii Josefa Průdka se v roli Zuzanky představí Zdena Kloubová, komorníka Figara ztvární František Zahradníček, diriguje Jan Chalupecký.

Tradice operních představení v Hradci začala v roce 1950 a trvala 15 let, kdy převážně amatérský soubor vždy začátkem léta uvedl přes stovku operních děl. Hlavní pěvecké party však zpívali slavní umělci z Národního divadla, například Marie Podvalová, Beno Blachut, Eduard Haken či Ivo Žídek. Loni se do Hradce opera vrátila u příležitosti 100. výročí úmrtí skladatele Antonína Dvořáka a publikum vidělo Jakobína se sólisty Národního divadla Evou Urbanovou a Vratislavem Křížem. "Úspěch loňského představení nás povzbudil," dodal Kříž, jehož přáním je tradici zachovat a pokud možno rozšířit.

Ve Strakově akademii se příští středu po třítýdenních prázdninách znovu sejde koaliční vláda Jiřího Paroubka. Mezi nejsledovanější body bude patřit zpráva ministra vnitra Františka Bublana o policejním zákroku vůči účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Událost rozbouřila domácí politickou scénu a rozdělila veřejné mínění na kritiky a zastánce policejní akce. Vládu požádal o vysvětlení zásahu těžkooděnců vůči vyznavačům technohudby i prezident Václav Klaus. Zatímco prezident tvrdí, že postup policie byl nepřiměřený, premiér i ministr vnitra trvají na tom, že zákrok byl nutný a adekvátní. Paroubek ale nedávno Bublanovi vytkl, že podcenil politické důsledky CzechTeku.

Program vlády čítá na šest desítek bodů. Ministři například posoudí, zda se novým vedoucím úřadu vlády stane nynější náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl. Vláda vyslechne také zprávu o tom, jak to v Česku vypadá s ochranou vod či jak se daří začleňovat do společnosti zdravotně postižené občany. Paroubkův tým bude diskutovat rovněž o etice výzkumu nebo o tom, zda stát podpoří kandidaturu Ostravy na pořádání hasičské olympiády v roce 2009. Po smrti Pavla Dostála zůstává ve vládě volné křeslo ministra kultury. Premiér se původně chtěl rozhodnout do konce tohoto týdne mezi Vladimírem Darjaninem a Vítězslavem Jandákem. Po středečním setkání s některými umělci ale dal najevo, že bude uvažovat ještě o třetím kandidátovi - bývalém řediteli Národního divadla Jiřím Srstkovi. Srstka je nyní na dovolené v Norsku, s premiérem může mluvit až po víkendu.

Dostálův nástupce nemusí být jedinou personální změnou v osmnáctičlenné vládní sestavě. Paroubek už se nechal slyšet, že po prázdninách uvažuje o výměně jednoho nebo dvou ministrů, nikoho ale nejmenoval. Na seznamu nejvíce ohrožených členů vlády je podle spekulací médií Bublan, kritizovaný za CzechTek a další problematické zásahy policie, ministryně školství Petra Buzková, zdravotnictví Milada Emmerová i ministr zemědělství Petr Zgarba.

Agentura Factum Invenio se rozhodla nezveřejnit výsledky stranických preferencí, které ukazovaly rozložení voličské přízně na přelomu července a srpna. Důvodem je politizace policejního zákroku proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Agentura oznámila, že případ vyvolal ve společnosti velmi nestandardní situaci, která není vhodná pro kvalifikovanou analýzu stranických preferencí a hlavně pro stanovení volební prognózy. Jiří Šebor ze společnosti Factum Invenio řekl, že k takovému kroku sáhla agentura vůbec poprvé. Další pravidelný výzkum stranických a voličských preferencí uskuteční společnost v září. Pokud se ukáže, že změny zaznamenané na přelomu prázdnin odrážejí reálné změny chování českých voličů, zveřejní Factum Invenio údaje za toto období společně se zářijovými výsledky.

Další agentury zjišťující postavení politických stran ve veřejnosti - STEM a Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) - zveřejní stranické preference v září, jak měly dlouhodobě v plánu. Žádné změny kvůli dopadům CzechTeku podle dnešních vyjádření neplánují. Analytici Factum Invenio uvedli, že názory respondentů získané z doby ovlivněné technoparty signalizují, že ve veřejném mínění mohly vzniknout krátkodobé odchylky od základních trendů. "Zveřejnění volební prognózy založené na datech získaných za takto nestandardních podmínek by mohlo uvést uživatele těchto informací v omyl. Z uvedených důvodů se firma Factum Invenio rozhodla nezveřejnit výsledky tohoto šetření," uvedla agentura.

Nedávné bleskové průzkumy ukázaly, že CzechTek zahýbal veřejným míněním a rozdělil společnost na odpůrce a kritiky policejního zásahu. Například z průzkumu společnosti SC&C pro Mladou frontu Dnes vyplývá, že premiér Jiří Paroubek kvůli svým názorům na CzechTek ztrácí popularitu. Premiérovi důvěřuje 30 procent lidí, kvůli policejnímu zásahu proti účastníkům technoparty si pohoršil u třetiny dotázaných. Polovina lidí názor na Paroubka nezměnila, uvedl list. Podle bleskového průzkumu STEM, který ve středu zveřejnil deník Právo, rozdělily události kolem CzechTeku českou veřejnost na dva stejně velké tábory. Postup policie považuje za neodůvodněný 50,3 procenta Čechů, zbylých 49,7 procenta oslovených má názor opačný. Policejní zásah rozdělil i politickou scénu. Ke kritikům akce se přidal prezident Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel, opoziční ODS, někteří vládní politici či obhájci lidských práv, zákrok hájí Paroubek a ministr vnitra František Bublan. Sedmadvacet starostů a místostarostů z Tachovska vyzvalo vládu ke změně příslušných zákonů. V petici vyjádřili přesvědčení, že nebylo možné nečinně přihlížet nezákonnému chování účastníků technoparty a že policie má povinnost pomoci samosprávě, pokud o to požádá.

Europoslanec Jan Zahradil by byl ochoten vést pražskou kandidátku ODS ve sněmovních volbách příští rok. Zahradil řekl, že je to jedna z možností pro případ, že by se šéf strany Mirek Topolánek nakonec rozhodl kandidovat někde jinde než v metropoli. "Pokud to bude přání Prahy (pražské organizace ODS), tak jsem ochoten se tímto způsobem toho účastnit," uvedl europoslanec. Podle šéfa pražských občanských demokratů Jana Bürgermeistra debata o volebním lídrovi teprve začíná, skončí do 10. září. Bürgermeister řekl, že se Zahradilem na toto téma ještě nemluvil. Zahradil si stále myslí, že by bylo dobré, aby Topolánek vedl právě kandidátku v hlavním městě. "Mám pocit, že předseda ODS by měl kandidovat v Praze, což je logické, je to prostě taková naše bašta," řekl. Připomněl, že místopředseda ODS Pavel Bém se již rozhodl obhajovat křeslo pražského primátora a do sněmovny kandidovat nehodlá.

Kdyby byl Zahradil zvolen do českého parlamentu, musel by se vzdát místa v tom evropském. Stínový ministr zahraničí za ODS podotkl, že to by musel udělat i v případě, kdyby se po volbách stal členem vlády. "I toto je neslučitelné, funkce člena vlády s funkcí poslance Evropského parlamentu, takže v tom já žádný problém nevidím," dodal. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) bude podle dřívějších informací médií kandidovat zřejmě v Ústeckém kraji. Vedení pražské ČSSD už debatovalo o možnosti, že by kandidátku v metropoli vedl vicepremiér, nestraník Martin Jahn. Objevilo se i jméno ministryně školství Petry Buzkové, rozhodnuto není.