Zprávy | Z archivu rubriky


Změna českého zákona, která zabraňuje Němcům po zabavení řidičského průkazu doma opatřit si levně nový v Česku, měla nastat už dávno, prohlásil německý ministr dopravy Manfred Stolpe. Reagoval tak na zprávu, že český prezident Václav Klaus novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích v pondělí podepsal a tím legislativní proces v tomto směru ukončil. Zákon však má nabýt účinnosti až od 1. července 2006, a to je podle německé strany pozdě. "Apelujeme na českou stranu, aby zákon začala uplatňovat dříve," řekla podle agentury DPA Stolpeho mluvčí. "Pouze okamžité zavedení českého zákona zaručí, že praxe odporující právu EU se v Česku stane minulostí," dodala. "Požadujeme také, aby řidičské průkazy vydané v rozporu s unijním právem (německým řidičům) byly zneplatněny," zdůraznila mluvčí s poukazem na to, že toto novela českého zákona neřeší.

Novela českého zákona o provozu na pozemních komunikacích se vydávání řidičských průkazů týká jen okrajově. Zavádí především bodový systém hodnocení dopravních přestupků, kdy každý řidič bude moci dostat nanejvýš 12 trestných bodů; potom přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Dopravní policie také dostává zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz.

Hospodaření státu skončilo k poslednímu září přebytkem 25,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku Česka. Meziročně jde o zlepšení o 66,3 miliardy Kč. "Postupně začínají fungovat opatření, která jsme přijali v oblasti úspor, zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Stát s přebytkem hospodaří čtvrtý měsíc v řadě. Hlavní roli v tom, že se zatím daří vybírat více peněz než loni, hraje lepší výběr spotřebních daní a daní z příjmů právnických osob.

Přebytek ve státním rozpočtu za tři čtvrtiny letošního roku je způsobem zejména faktem, že se státu daří vybírat více peněz na daních. To souvisí s tím, že se ekonomika vyvíjí nad očekávání dobře. Svůj podíl hraje i loňské zvýšení nepřímých daní a to, že v září je pravidelně placena záloha daně z příjmu. Shodují se na tom ekonomové, které ČTK oslovila. Někteří se pozastavují, že se i přes rychlý růst ekonomiky stále zvyšují výdaje do sociální oblasti. Dobré výsledky rozpočtu však podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové nejsou zásluhou vlády, nýbrž produktem rychlého růstu ekonomiky. České hospodářství letos ve druhém čtvrtletí zvýšilo rychlost tempa růstu na 5,1 procenta, což je nejvíce za devět let. Také Jan Vejmělek z Komerční banky poznamenal, že stát letos hospodaří lépe díky příjmům vyplývajícím z vyššího hospodářského růstu. "V příštím roce obdobný vývoj očekávat nelze," uvedl.