Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští fotbalisté si v anketě ČTK většinou přáli do baráže Slovensko a podrobnější pohled na trojici možných soupeřů jim dává za pravdu. Slováci figurují v žebříčku FIFA až na 45. místě jako nejhorší ze všech účastníků baráže. Nikdo z nich nehraje v opravdu špičkovém evropském klubu a také poslední vzájemný zápas vyzněl před třemi lety jasně pro český tým. Přátelské utkání v Olomouci tehdy svěřenci trenéra Karla Brücknera vyhráli 4:1, když po dvou gólech dali Jan Koller a Tomáš Rosický. Slovenští fotbalisté se sice v poslední době hodně zlepšili, ale ani v úspěšné kvalifikaci se nevyhnuli selhání. V Portugalsku prohráli 0:2 a především ztratili body remízou s trpaslíkem z Lichtenštejnska. Pět členů ze současného kádru fanoušci znají z české ligy. Ivan Hodúr a Filip Hološko se přitom do základní sestavy Liberce dostali až letos, brněnský Marián Had hraje v obraně nejslabšího týmu ligy a jen sparťané Martin Petráš a Karol Kisel mají jisté zkušenosti z pohárové Evropy. Českou ligou prošlo ještě dalších osm hráčů širšího kádru a až na výjimky v ní žádný velký dojem nezanechali.

Podceňovat bývalého federálního souseda však rozhodně nelze. Slováci dokázali nedávno v přátelském zápase porazit Německo 2:0 a Artmedia Petržalka se stará o rozruch při své premiéře v Lize mistrů. Šance dostat se poprvé v historii na mistrovství světa je podobně jako pro české hráče obrovskou motivací i pro svěřence trenéra Dušana Galise.

Pod známým poutním kostelem ve Křtinách na Blanensku vznikla v uplynulých dnech kostnice. Jsou v ní ostatky stovek lidí, které se našly v únoru 1991 v zazděné kobce pod chrámem. Hlavní raritou je 12 tajemných pokreslených lebek, na nichž jsou uhlem vytvořeny vavřínové věnce a napsáno velké písmeno T. "Jsou to jediné malované lebky, které se v Česku našly. Bezesporu jde o nějaké zcela mimořádné osobnosti. Podle některých legend to mohou být lebky českých pánů sťatých v Praze po bitvě na Bílé hoře," prozradil ČTK křtinský kněz Tomáš Prnka. Záhadu křtinských malovaných lebek se snažili v minulosti rozluštit mnozí odborníci. Podle nich může mít velké písmeno T, které mají lebky napsáno na čele, hned několik významů. Může například jít o symbol řádu svatého Františka či Antonína. "'Té' může vyjadřovat také písmeno tau, které je posledním ve starokananské abecedě. Ve starozákonní knize Ezechiel v kapitole devět se hovoří o tom, že kdo bude označen písmenem T, bude zachráněn," poznamenal Prnka. V kostnici se návštěvníci dozvědí, že zvyk pokreslovat lebky byl kdysi poměrně častý v Rakousku. Tamní kresby ale s nákresy ze Křtin nemají nic společného.

Kněz míní, že smysl kreseb se asi již nepodaří zjistit. Nezodpovězena patrně zůstane i otázka, komu lebky patřily. Zcela zavrhnout podle něj nelze ani teorii, že jde o část ze skupiny 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře v Praze. Z historické literatury vyplývá, že 12 z nich bylo sťato čtyřmi meči. Lebky pak byly pro výstrahu pověšeny v koši na Mostecké věži. Později se podle některých expertů mohly dostat do Křtin.

Krypta nalezená pod křtinským kostelem ukrývala ostatky asi tisíce lidí. Pravděpodobně jde o pozůstatky ze hřbitova, který byl u kostela zrušen v 18. století. Kostnice bude po třech letech stavebních prací zpřístupněna veřejnosti příští neděli. Křtinský chrám Jména Panny Marie stojí podle legend v místech, kde na Moravě křtili první křesťany věrozvěstové Cyril a Metoděj. Kostel má tvar řeckého kříže. Jeho podzemí vždy lákalo badatele. Podle některých pověstí v něm ukryl řád premonstrátů v 18. století své poklady. Chrám stále skrývá mnohá tajemství: například v uplynulých dnech pod ním nalezli dělníci při stavebních pracích zazděnou, 17 metrů dlouhou chodbu.