Zprávy | Z archivu rubriky


Exekutorská komora chce zastavit další exekuce, které byly nařízeny v souvislosti se spornými arbitrážemi občanského sdružení ad hoc a jeho šéfky vystupující pod jménem Sandra Svobodová. ČTK to sdělil mluvčí komory Pavel Kočiš. Osoba se smyšleným jménem Svobodová byla minulý týden obviněna z poškozování cizích práv a z podvodu a skončila ve vazbě. Podle médií si prý navíc kvůli jiné trestné činnosti změnila pohlaví z mužského na ženské. Hrozí jí až 12 let vězení. "Mohu potvrdit, že žena vydávající se za paní Svobodovou byla původně mužem. Pracujeme také s vyšetřovací verzí, že se jako konkrétní osoba mužského pohlaví dopouštěla trestné činnosti, pro kterou ji stíhá česká i slovenská policie," řekla ČTK mluvčí policejní protikorupční služby Jana Pinková.

Osoba pod jménem Svobodová údajně vedla jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc od loňského května do současnosti asi ve 400 případech rozhodčí řízení a vydávala rozhodčí nálezy. Byla si přitom prý vědoma, že mezi stranami sporu nebyla uzavřena smlouva, ve které by se tyto strany dohodly, že případné budoucí nebo již vzniklé spory bude řešit rozhodce. Obviněná prý za svou rozhodčí činnost inkasovala poplatky, a účastníkům řízení tak způsobila nebo se pokusila způsobit škodu nejméně pět milionů korun. "Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že škoda způsobená výkonem rozhodčích nálezů by se měla pohybovat v řádu desítek milionů korun," řekla ČTK již minulý týden Pinková. "Chceme identifikovat konkrétní případy a případně zamezit průběhu dalších exekucí, které byly nařízeny na základě podivných rozhodčích nálezů," uvedl prezident exekutorské komory Juraj Podkonický.

Čeští fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let se v baráži o postup na mistrovství Evropy utkají s Německem. Rozhodl o tom čtvrteční los ve švýcarském Nyonu. Svěřenci kouče Ladislava Škorpila sehrají první zápas 12. listopadu na domácí půdě, odveta je na programu o čtyři dny později v Německu. Existuje však i varianta, že by se hrálo v termínech 11. a 15. listopadu. Termín dvojutkání bude definitivně určen po pátečním losu baráže kvalifikace mistrovství světa, v níž se představí i česká seniorská reprezentace. Zatím není jisté, kde čeští mladíci odehrají domácí zápas.

Čeští fotbalisté postoupili do baráže z druhého místa první kvalifikační skupiny za vítězným Nizozemskem, Německo, které koučuje bývalý reprezentant Dieter Eilts, vyhrálo šestou skupinu před Anglií a Polskem. V deseti zápasech ani jednou neprohrálo, třikrát ztratilo body za remízu.

Kouč Škorpil před losem tvrdil, že nemá pro baráž vysněného soupeře. Fakt, že se jeho tým utká s Německem, přijal s nadhledem. "Dobrý los to pro nás bude tehdy, když soupeře vyřadíme," uvedl Škorpil pro ČTK. "V baráži jsou už všechna mužstva kvalitní a záležet bude hlavně na momentální formě. A na mentální odolnosti. Z Německa máme respekt, ale určitě ne strach," dodal. Na německé straně po losu příliš velké nadšení nevládlo. "Češi budou zatraceně těžkým soupeřem. Abychom splnili svůj cíl, musíme hrát na úplné hranici našich možností. Výhodou by mohlo být, že končíme doma," citovala agentura SID kouče Eiltse, pod jehož vedením německá jednadvacítka ani v jednom ze dvanácti zápasů ještě neprohrála.

Nový trestní zákon, který zpřísňuje některé tresty a zavádí nové trestné činy, čeká ve sněmovně klíčové hlasování. Poslanci ve čtvrtek dokončili debatu o novém kodexu a podali návrhy na změny ve vládní předloze. Znovu přitom otevřeli řadu citlivých témat. Přeli se například o definici eutanazie, počítačové kriminality a sebeobrany. Do hry se vrátil i návrh na snížení věkové hranice trestní odpovědnosti. Rozhodující hlasování čeká zákon v příštích týdnech.

Ministerstvo spravedlnosti vyšlo vstříc lidovcům, kteří žádali, aby z návrhu zmizel trestný čin napomáhání sebevraždě z lítosti. Podle KDU-ČSL by šlo o první krok k uzákonění eutanazie, protože nebyla jasně stanovena spodní hranice trestu. Lidovci ale ještě nemají úplně vyhráno. Poslanci totiž zatím nevyloučili, že budou o úpravě eutanazie v závěrečném čtení hlasovat samostatně.

Návrh snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti podal Radim Chytka (ODS). O jejím možném posunutí z 15 na 14 let se ve sněmovně hovořilo již několikrát, poslanci návrh ale nakonec nikdy nepodpořili. Jeho zastáncem je i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Nový zákon, pro který vláda ve sněmovně hledá širokou podporu, ale zachovává 15 let.

Poslanec Vladimír Říha (KDU-ČSL) navrhl, aby zákon trestal jakékoliv užití nebo podání omamné a psychotropní látky dětem i mladistvým. Nelíbí se mu, že vládní návrh údajně považuje marihuanu za společensky méně nebezpečnou než jiné drogy.

Poslanci ODS Jiří Bílý a Jan Klas předloze vytkli, že údajně ztěžuje pozici napadeným lidem tím, že příliš úzce definuje, jak a kdy se mohou bránit. Vládní návrh je shovívavější k těm, kteří při obraně jednají v rozrušení, úleku nebo zmatku. Vyjmenovává také situace, kdy je sebeobrana na místě. Podle poslanců ODS se tím ale fakticky zužují možnosti obránců.

Nevoli občanských sdružení i některých poslanců vyvolal návrh trestat každého, kdo se nabourá do počítačového systému nebo analyzuje počítačové viry. Jeho kritici se obávali, že by mohl kriminalizovat práci vědců, kryptoanalytiků a bezpečnostních pracovníků, kteří se metodami a technikou ničím neliší od hackerů. Předkladatelé nakonec návrh upravili, aby předešli sporům ve sněmovně.

Zákon by nyní mohl být přijatelný i pro ODS. Na její návrh se snížila horní hranice u majetkových trestných činů z 12 na deset let. ODS na původním návrhu vadilo, že neodlišuje trestné činy proti životu a zdraví od majetkových přečinů. Zdeněk Jičínský (ČSSD) ale navrhl, aby se zákon vrátil k původním 12 letům. Definitivně se rozhodne až při závěrečném hlasování.