Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika brzy koupí dalších 600.000 balení léku Tamiflu proti ptačí chřipce. ČTK to řekl místopředseda vlády Zdeněk Škromach pověřený vedením ministerstva zdravotnictví. Podle něj by se dohoda měla podepsat co možná nejdříve. "Zájemců o tyto léky je mnoho," dodal. Nákup léku bude stát zhruba 600 milionů korun a peníze by se měly najít v rozpočtové rezervě. Podle Škromacha by v ideální situaci měla být tato balení k dispozici pro nejvíce rizikové skupiny a osoby nezbytné pro chod státu, což znamená 1,7 milionu občanů. ČR má momentálně ve skladech již jednu třetinu z tohoto počtu léků. Další třetina by se měla získat právě plánovanou koupí.

Virus ptačí chřipky přenosný i na člověka mohli z Turecka do Rumunska zanést stěhovaví ptáci. Právě proto se veterinární experti a ornitologové z celé EU v Bruselu radí, jaké parametry nastavit pro zamezení kontaktu mezi divokým ptactvem a drůbeží. Půjde o to, aby každá země vytipovala oblasti, kam stěhovaví ptáci létají, a zavedla tam preventivní opatření, která mohou jít až po zákaz volného pohybu drůbeže pod širým nebem. Podle mluvčího českého zastoupení při EU Jana Vytopila by se to v ČR mohlo týkat Novomlýnských nádrží na jižní Moravě, které v zimě nezamrzají. Celkově je však podle něj riziko v ČR omezené - země neleží na migračních trasách z jihu na sever; většina stěhovavých ptáků z českých končin naopak odletěla nebo odlétá na jih. V úterý se podle Vytopila v Praze sejde ústřední nákazová komise, která spolu s hlavním hygienikem posoudí, jak v konkrétních českých podmínkách naplnit pokyny z Bruselu.

Zájem lidí o očkování proti chřipce prudce vzrostl. Vyplývá to z ankety, kterou mezi praktickými lékaři udělala ČTK den poté, co Evropská komise doporučila členským státům očkovat rizikové skupiny kvůli výskytu ptačí chřipky v Turecku. Zájem postupně sílil již v minulých dnech, ale v pátek se podle lékařů se zájemci doslova roztrhl pytel. "Podle mých informací mizí vakcíny z lékáren jak jarní sníh," řekl ČTK praktický lékař pro děti a dorost Milan Kudyn. Zájem není jen ve velkých městech, ale i ve venkovských ordinací.

Poslanecká sněmovna souhlasila s návrhem, který zakazuje státu účast v arbitrážích s českými firmami. Místo tohoto mimosoudního vyrovnání by se případnými spory zabývaly jen soudy. Stát by měl odstoupit i od aktuálních arbitráží. Opatření sněmovna přijala na návrh poslance ČSSD Zdeňka Koudelky. Je pravděpodobné, že pravicový Senát návrh odmítne. Za klíčovou poslanci označují právě změnu, podle které by měl stát odstoupit i od existujících arbitráží. Pro návrh hlasovali sociální demokraté a komunisté. Proti byli poslanci ostatních stran. "Retroaktivita, pokud jde o probíhající arbitrážní řízení, není možná. Obávám se, že tento zákon bude podroben proceduře i u Ústavního soudu," řekl ministr obrany Karel Kühnl. Dodal, že podle něj ČR nemá naději obstát s tímto zákonem na mezinárodním poli.

Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) již před časem České televizi řekla, že ze záměru "čouhá jako sláma z bot" záměr vyřešit problém kauzy Diag Human. V případě kauzy Diag Human již tato společnost vymohla na státu 327 milionů korun. Nyní chce jako ušlý zisk 4,6 miliardy korun plus úroky. Podle poslancova návrhu by teď ale stát mohl od této arbitráže odstoupit. Ředitel Ústavu státu a práva Vladimír Balaš již před časem řekl, že návrh popírá zásady právního státu a působí zpětně, tedy i na vztahy, které byly založeny předtím.