Zprávy | Z archivu rubriky


Šance prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha na křeslo ministra zdravotnictví po víkendovém sjezdu této stavovské organizace výrazně stouply. Rathovo svržení, jež připravovali jeho odpůrci, se nekonalo. Naopak většina delegátů mu dala důvěru, a tak se jeho pozice posílila. Pro premiéra Jiřího Paroubka to byl přesvědčivý signál, že Rath by jako schopný manažer mohl být ministrem zdravotnictví. Premiér také v neděli oznámil, že počet kandidátů na ministerské křeslo zúžil na dva, vedle Ratha je to ministerský náměstek Jiří Koskuba. Premiér chce od obou koncepci stabilizace českého zdravotnictví, poté se rozhodne, kterého z nich vybere. Řada delegátů sjezdu sice označila spojení funkce prezidenta profesní organizace a politické funkce ministra za neslučitelné, do usnesení se to však nedostalo. Pro malý počet přítomných delegátů v závěru jednání sjezd žádné usnesení přijmout nemohl.

Kritická slova adresovaná Rathovi, jež zazněla v prvních dvou dnech od řečnického pultu, se v neděli, kdy sjezd navštívil premiér, neozvala. Oponenti hovořili jen v kuloárech. Rath jednání plně ovládl a podle některých si připravoval půdu před vstupem na ministerstvo. Sjezd podle kritiků připomínal spíše předvolební shromáždění. "Proč já si tady připadám jako v lůnu sociální demokracie?" zhodnotil poklidnou sjezdovou atmosféru stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Pískot, jehož se dostalo Rathovi od nespokojených lékařů na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví před deseti dny, byl v neděli zapomenut. I když se ve sjezdové diskusi objevilo téma narůstajícího dluhu zdravotního pojištění, lékaři řešili především to, jak prosadit vydání nového seznamu výkonů, který zvyšuje cenu jejich práce. Místo dosavadních 140 korun by za hodinu práce dostali 464 korun. Pojišťovny varovaly, že když bude seznam bez úprav vydán, narostou jim výdaje až o 21 miliard. Nyní proteče zdravotnictvím 200 miliard korun, zadlužení již překročilo deset miliard.

Paroubek připomněl, že do systému přijde do konce roku 3,8 miliardy na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven a v příštím roce další 2,4 miliardy z navýšených plateb státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Premiér vyzval lékaře ke spolupráci na úsporných opatřeních, která by měla přispět k tomu, aby dluh pojištění postupně zmizel. Poděkoval lékařům, že i při nedostatku financí poskytují kvalitní péči svým pacientům. "Jsem vám vděčný za to, že jde pouze o krizi finanční, a ne krizi kvality a dostupnosti péče," řekl.

Lékaři měli v diskusích výhrady k připravovanému zákonu o zdravotnických zařízeních, který podle nich neposkytuje dostatečnou ochranu malým ambulancím a zvýhodňuje neziskové nemocnice. "Až bude nový ministr zdravotnictví, zákon dozná jistě určitých změn," ubezpečil lékaře Rath. Za jediný Rathův neúspěch na tomto sjezdu lze označit to, že se mu nepodařilo prosadit zrušení limitu dvou volebních období. Až mu za dva roky skončí mandát, nebude už moci znovu kandidovat. Rath stojí v čele komory od roku 1998.