Zprávy | Z archivu rubriky


Nejlepší reportérskou fotografií roku se stal snímek Václava Jirsy z 12. letní paralympiády v Athénách. Fotografie reportéra deníku Právo zachycuje německého cyklistu Ericha Winklera, který získal bronzovou medaili a jehož v cíli po dosaženém úspěchu objímají jeho dvě děti. "Fotografie je o citu, o lásce, o odhodlání něco dokázat. Pro mě je tato fotografie oslavou života," řekl při vyhlašování výsledků soutěže Czech Press Photo člen poroty Alam Šahidul z Bangladéše. Jirsův snímek je druhým vítězným v jedenáctileté historii soutěže, který nezachycuje válečný konflikt či přírodní katastrofu. Prvním byl před dvěma lety snímek sedláka Jana Rajtera, který pořídil Ibra Ibrahimovič. Cenu Křišťálové oko spojenou s odměnou 120.000 korun předá vítězi prezident Václav Klaus při vernisáži výstavy vítězných prací 14. listopadu. Výstava potrvá na Staroměstské radnici do konce ledna 2006. "Vítězná fotografie zobrazuje okamžik vrcholného štěstí a lásky. Pro silné emoce divák téměř nevnímá závodníkovo tělesné postižení," zní oficiální verdikt poroty. "Vítězství jsem nečekal, myslel jsem, že získám ocenění v kategorii Sport," řekl ČTK Jirsa. Mezi sportovními snímky dostal Jirsa druhou cenu za sérii fotografií zahrnující i tu vítěznou. Handicapované sportovce fotografuje již od roku 1996. Poznamenal, že zatímco na snímku je vidět, že cyklista nemá pravou ruku, chybí mu i jedna noha. "Jezdí přitom na kole užívaném zdravými sportovci," dodal obdivně.

Ruský podnikatel Oleg Orlov, který je na Ukrajině podezřelý z nelegálního obchodování s vojenskou technikou, požádal v České republice o azyl. Informovala o tom Česká televize. Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Česká policie ho zatkla loni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti.

Vrchní soud letos srpnu uvedl, že vydání Orlova na Ukrajinu je právně přípustné. Žádost o azyl však vydání podle ČT zkomplikuje. Pokud nebude Orlovovi azyl přiznán, může toto rozhodnutí napadnout u soudu. "V současné době je zastaveno takzvané vydávací řízení v jeho věci a musí se vyčkat do rozhodnutí o udělení azylu," řekl ČT mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Obchody Orlov podle ČT organizoval z České republiky. Ministr vnitra František Bublan chce proto prověřit, proč jeho počínání neodhalila česká policie.

Ukrajinské orgány Orlova viní ze dvou skutků. Při prvním údajně pašoval radiolokační stanice do Eritreje. V údajně padělaných dokladech se však uvádělo, že jsou určeny pro ruské ministerstvo obrany. Ve druhém případě je Orlov obviněn, že nelegálně dovezl okřídlené rakety typu X 55 a X 55 CM do Číny, v dokladech stálo, že jsou pro rumunské ministerstvo obrany. Obchody se uskutečňovaly prostřednictvím státní ukrajinské společnosti Ukrspecexport. V obvinění stojí, že Orlov jednal po předchozí domluvě se skupinou dalších osob. Sám prý objednával letadlo, které zbraně převáželo. Orlovův obhájce již dříve u soudu namítal, že ukrajinská žádost o vydání jeho klienta je politicky motivována.

Palestina po 17 letech vystřídá svého velvyslance v České republice. Současný velvyslanec Samí Abdal Fattáh, který nastoupil do úřadu v roce 1988, kdy ještě Česká republika byla součástí Československa, byl podle všeho nejdéle sloužícím zahraničním velvyslancem v Česku. Podle informací ČTK by ho měl nahradit diplomat Muhammad Salajmé, který byl od roku 2000 palestinským velvyslancem v Bulharsku.

Fattáh už v roce 2002 uvedl, že by byl rád, kdyby ho někdo vystřídal. V témže roce deník Právo přinesl informaci, podle níž Praha usilovala o jeho výměnu, což ale česká diplomacie popřela. Právo vycházelo z toho, že česká strana měla problémy s protiamerickými výroky, které Fattáh pronesl v Brně. Tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan informace tisku rezolutně popřel. Zdůraznil, že ČR nepodnikala žádné kroky, které by směřovaly k odjezdu palestinského velvyslance. Také palestinské velvyslanectví v Praze tehdy uvedlo, že nedostalo od českého ministerstva zahraničí ani ústní, ani písemnou informaci o tom, že by bylo žádoucí, aby Fattáh odjel.

ČR uznává Palestinu jako stát ve stadiu zrodu a navzájem se uznávají jako subjekty mezinárodního práva. Česká republika otevřela v palestinské samosprávě svůj styčný úřad v roce 2000 v Ramalláhu na západním břehu Jordánu jako první stát z bývalého sovětského bloku. Oblast Blízkého východu a snaha o mírové řešení izraelsko- palestinského konfliktu patří dlouhodobě mezi priority současné české zahraniční politiky. Česká diplomacie zastává vyvážený přístup. To potvrdil nedávno i prezident Václav Klaus, když řekl, že ČR hodlá přispívat k vyváženému přístupu EU k izraelsko- palestinským problémům. Ocenil také nedávný odsun Izraelců z pásma Gazy a označil to za průlomovou iniciativu izraelského premiéra Ariela Šarona.

Policie odložila trestní oznámení expremiéra Stanislava Grosse na polského lobbistu Jacka Spyru za údajnou pomluvu. "Podle závěrů policie se nestal trestný čin," řekl dnes ČTK obvodní státní zástupce, jehož úřad případ dozoroval. Gross podal na Spyru oznámení kvůli jeho výrokům na tajné schůzce s bývalým šéfem kabinetu premiéra Zdeňkem Doleželem. Jejich rozhovor natočila skrytou kamerou televize Nova. Mluví se v něm o podezření z korupce vůči Grossovi. Bývalý premiér a expředseda ČSSD považuje obvinění vyřčená na schůzce Spyry s Doleželem za lživá a nesmyslná. Trestní oznámení podal na Spyru kromě Grosse také úřad vlády a navíc společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze. "Kvůli všem trestním oznámením pro pomluvu mě do dnešního dne nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, nebyl jsem ani na policii. Vypovídal jsem dvakrát pouze v případu údajné korupce," reagoval na dnešní novinku o odložení věci Spyra. Spyru a Doležela policie prověřuje v souvislosti s privatizací Unipetrolu - na jejich schůzce totiž padla podezření o korupci politiků, Doležel si navíc údajně Spyrovi řekl o pětimilionový úplatek. Kvůli okolnostem privatizace Unipetrolu, který koupil polský koncern PKN Orlen, vznikla v dolní komoře českého parlamentu vyšetřovací komise. Případem se zabývá také polská krakovská prokuratura, a to v souvislosti s vyšetřováním takzvané palivové aféry. Skandál se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Krakovská prokuratura chce prověřit všechny důležité smlouvy, které PKN Orlen uzavíral. Kvůli kauze Unipetrol se objevilo hned několik trestních oznámení. Kromě tří na Spyru kvůli pomluvě podal oznámení úřad vlády také na Doležela pro údajnou korupci. Další se pak objevila v minulém týdnu. V pátek je podaly špičky opoziční ODS, tentokrát na premiéra Jiřího Paroubka, na ministra financí Bohuslava Sobotku, ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana a také na Doležela. Oznámení se týkají podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonu veřejného činitele a poškozování cizích práv. Na městské státní zastupitelství zatím trestní oznámení nedoputovala, protože je představitelé ODS poslali poštou.

Baladickou groteskou Tanec hraček z dílny výtvarníka a experimentátora Petra Nikla odstartuje v úterý ve vídeňském divadle Brett Festival českého divadla (Theatersucht). Přehlídku vybraných představení, která mají přiblížit rakouskému publiku současnou českou divadelní scénu, připravilo České centrum ve Vídni. Festival potrvá do 3. listopadu. "V Čechách se hraje několik her rakouských autorů, každoročně se tam koná také festival německy mluveného divadla, ale v Rakousku, ve Vídni se s českým divadlem moc nesetkáte," řekl ČTK ředitel Českého centra Marcel Sauer. Festival je podle něho jakousi odpovědí na tuto skutečnost. "Rozsah jsme vybrali tak, aby byl jednak srozumitelný německému publiku, a abychom v co nejširším záběru představili současné české divadlo," dodal k rozpětí nabídky. V rámci více než dvoutýdenního programu se v rakouské metropoli představí vedle Nikla rovněž brněnské Divadlo Líšeň a Divadlo Buchty a loutky, na improvizaci sázející Divadlo Vizita a Divadlo bratří Formanů. Bílé divadlo z Ostravy uvede představení Ty, který lyžuješ, v němž šestice nahých "nepěstěných" herců pohybujících se neohrabaně po scéně na dřevěných lyžích ztvární příběh o zlhostejnění lidí otupovaných televizním molochem až k popření základních instinktů a přemýšlení. Soubor si získal nejedno uznání, například na festivalech v Německu, Polsku a v Maďarsku.

Nestraník a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn odejde do konce roku z vlády. Chce se věnovat své odborné kariéře. Nebude tak ani ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat za ČSSD. Jahn to oznámil na společné tiskové konferenci s premiérem a celostátním volebním lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Premiér řekl, že již jedná s člověkem, který by mohl Jahna ve vládě nahradit. Jeho jméno ale neprozradil. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude Jahn spolupracovat na přípravě volebního programu strany. Někteří sociální demokraté včetně Paroubka chtěli Jahna jako volebního lídra ČSSD v Praze. Po celý minulý týden ale sílily spekulace, že Jahn kandidaturu odmítne, neboť nesouhlasí se sbližováním ČSSD s KSČM a s tím, že by ČSSD mohla po volbách vládnout s podporou komunistů. Objevily se i zprávy, že skončí také ve vládě. Jahn dnes řekl, že jeho negativní postoj ke KSČM je znám, ale sbližování sociální demokracie s komunistickou stranou není důvodem jeho odchodu z vlády. Místopředseda ODS Petr Nečas dnes premiéra, který se rozhodl vést kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji, opět vyzval k volebnímu souboji s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v hlavním městě. "Je to výzva pro Paroubka, aby přestal utíkat a střetl se v přímém souboji s naším předsedou Mirkem Topolánkem," řekl ČTK Nečas. Topolánek změnu v čele pražské kandidátky nechtěl komentovat. "Pro sebe udělal (Jahn) dobře, to je jediný komentář, který mám," řekl lídr ODS ČTK. Úřadující předseda sociální demokracie Sobotka v tiskovém prohlášení uvedl, že ho rozhodnutí Jahna mrzí, ale že ho chápe. "Dohodli jsme se, že bude pokračovat naše spolupráce při přípravě volebního programu ČSSD pro volby v roce 2006," uvedl. Sociální demokracie je podle něj strana nadále otevřená nestraníkům. "Jsem přesvědčen, že pro Prahu najdeme stejně silného protikandidáta Mirkovi Topolánkovi, jakým byl Martin Jahn," uvedl Sobotka.