Zprávy | Z archivu rubriky


Baladickou groteskou Tanec hraček z dílny výtvarníka a experimentátora Petra Nikla odstartuje v úterý ve vídeňském divadle Brett Festival českého divadla (Theatersucht). Přehlídku vybraných představení, která mají přiblížit rakouskému publiku současnou českou divadelní scénu, připravilo České centrum ve Vídni. Festival potrvá do 3. listopadu. "V Čechách se hraje několik her rakouských autorů, každoročně se tam koná také festival německy mluveného divadla, ale v Rakousku, ve Vídni se s českým divadlem moc nesetkáte," řekl ČTK ředitel Českého centra Marcel Sauer. Festival je podle něho jakousi odpovědí na tuto skutečnost. "Rozsah jsme vybrali tak, aby byl jednak srozumitelný německému publiku, a abychom v co nejširším záběru představili současné české divadlo," dodal k rozpětí nabídky. V rámci více než dvoutýdenního programu se v rakouské metropoli představí vedle Nikla rovněž brněnské Divadlo Líšeň a Divadlo Buchty a loutky, na improvizaci sázející Divadlo Vizita a Divadlo bratří Formanů. Bílé divadlo z Ostravy uvede představení Ty, který lyžuješ, v němž šestice nahých "nepěstěných" herců pohybujících se neohrabaně po scéně na dřevěných lyžích ztvární příběh o zlhostejnění lidí otupovaných televizním molochem až k popření základních instinktů a přemýšlení. Soubor si získal nejedno uznání, například na festivalech v Německu, Polsku a v Maďarsku.

Nestraník a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn odejde do konce roku z vlády. Chce se věnovat své odborné kariéře. Nebude tak ani ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat za ČSSD. Jahn to oznámil na společné tiskové konferenci s premiérem a celostátním volebním lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Premiér řekl, že již jedná s člověkem, který by mohl Jahna ve vládě nahradit. Jeho jméno ale neprozradil. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude Jahn spolupracovat na přípravě volebního programu strany. Někteří sociální demokraté včetně Paroubka chtěli Jahna jako volebního lídra ČSSD v Praze. Po celý minulý týden ale sílily spekulace, že Jahn kandidaturu odmítne, neboť nesouhlasí se sbližováním ČSSD s KSČM a s tím, že by ČSSD mohla po volbách vládnout s podporou komunistů. Objevily se i zprávy, že skončí také ve vládě. Jahn dnes řekl, že jeho negativní postoj ke KSČM je znám, ale sbližování sociální demokracie s komunistickou stranou není důvodem jeho odchodu z vlády. Místopředseda ODS Petr Nečas dnes premiéra, který se rozhodl vést kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji, opět vyzval k volebnímu souboji s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v hlavním městě. "Je to výzva pro Paroubka, aby přestal utíkat a střetl se v přímém souboji s naším předsedou Mirkem Topolánkem," řekl ČTK Nečas. Topolánek změnu v čele pražské kandidátky nechtěl komentovat. "Pro sebe udělal (Jahn) dobře, to je jediný komentář, který mám," řekl lídr ODS ČTK. Úřadující předseda sociální demokracie Sobotka v tiskovém prohlášení uvedl, že ho rozhodnutí Jahna mrzí, ale že ho chápe. "Dohodli jsme se, že bude pokračovat naše spolupráce při přípravě volebního programu ČSSD pro volby v roce 2006," uvedl. Sociální demokracie je podle něj strana nadále otevřená nestraníkům. "Jsem přesvědčen, že pro Prahu najdeme stejně silného protikandidáta Mirkovi Topolánkovi, jakým byl Martin Jahn," uvedl Sobotka.

Česko zintenzivňuje preventivní opatření proti zavlečení ptačí chřipky, která se v minulém týdnu přiblížila hranicím Evropské unie, když byl nebezpečný virus H5N1 potvrzen v Rumunsku. Vedle platných zákazů importu rizikových komodit z postižených oblastí se rozšiřuje vyšetřování ptáků a drůbeže. Státní veterinární správa také připravuje doporučení chovatelům. Podle šéfa SVS Milana Maleny zavlečení choroby nelze vyloučit, jde ale především o veterinární problém. Dalším postupem a jeho koordinací se bude v úterý zabývat nákazová komise. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby bude například zvažovat opatření týkající se obchodu s živou drůbeží a dalším rizikovým zbožím. Může také rozhodnout o zpřísnění prevence. Česko musí využít všechny dostupné prostředky, aby se nákaza na jeho území nedostala, dodal. V Česku je podle Zgarby asi 700 velkochovů a statisíce malých chovatelů. Celkově se chová asi 40 milionů kusů různých druhů drůbeže. Vysoce patogenní virus H5N1 přitom způsobuje úhyn chovaných zvířat blížící se 100 procentům. Na krytí nákladů by se podílel stát. Pokud by se ptačí chřipka v Česku vyskytla, znamenalo by to utracení zvířat z postižených chovů a přísná opatření v ochranných pásmech tři a deset kilometrů. Vznikly by náklady na likvidaci zvířat, dezinfekci a náhrady chovatelům. Předpokládaná náhrada by při průměru 30.000 zvířat představovala devět milionů Kč na jedno ohnisko. V rámci prevence ptačí chřipky v tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských zemích EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Zabavují se rovněž rizikové potraviny k osobní spotřebě, a to na vstupních místech do EU. Pro Česko je tímto místem letiště Ruzyně. Na území Česka nebyla ptačí chřipka dosud nikdy zaznamenána na rozdíl od některých jiných členských zemí EU.

Takzvanou Werichovu vilu na Kampě v Praze 1 získá do nájmu společnost Colly. ČTK o tom během jednání radních první městské části informoval místostarosta Petr Burgr. Firmě Colly, která je za budovu ochotna platit 2,1 milionu korun ročně, dala rada přednost před nabídkami Musea Kampa mecenášky umění Medy Mládkové a firmy Formina.

Společnost Colly chce v přízemí vily zřídit výstavu zaměřenou na dějiny Malé Strany a Starého Města. Záměrem je podle Karla Štefulíka z této firmy kombinace kultury, zábavy a místa odpočinku. Colly chce vytvořit z budovy atraktivní místo pro domácí i zahraniční návštěvníky, řekl již dříve ČTK Štefulík. Meda Mládková předložila do soutěže záměr zřídit v přízemí vily expozici připomínající herce Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Podobný projekt dala také firma Formina; chtěla v domě mít Werichovo muzeum, literární kavárnu a filmové projekce. Radní se podle mluvčího radnice Jana Šlajse rozhodli pro Colly po dlouhé diskusi. "Rada dospěla k názoru, že její nabídka je ekonomicky výhodnější," uvedl mluvčí. Colly má platit ročně 2,1 milionu hned, své investice z nájmu odečítat nebude. Museum Kampa sice bylo ochotno hradit asi 2,6 milionu korun za rok, kvůli investicím by ale platila až od devátého roku nájmu. Firma Formina nabídla roční nájemné asi 2,9 milionu korun. Prvních 18 let měla přímo platit dvě třetiny částky, třetinu by započítávala na své investice do domu. Vilu z poloviny 17. století poškodila před třemi lety povodeň. Nyní je v rekonstrukci, která přijde na 12 milionů korun. Vnitřní úpravy se uskuteční až po dohodě s budoucím nájemcem. V patrech budovy má být z rozhodnutí radních zachováno bydlení. O dalším osudu památky se začalo diskutovat, když zastupitel Michael Gregor navrhl budovu prodat. Vedení radnice se nakonec rozhodlo vilu, v níž bydlel herec Jan Werich, ale také básník Vladimír Holan a v minulosti rovněž historik a jazykovědec Josef Dobrovský, pronajmout.

Nejlepší reportérskou fotografií roku se stal snímek Václava Jirsy z 12. letní paralympiády v Athénách. Fotografie reportéra deníku Právo zachycuje německého cyklistu Ericha Winklera, který získal bronzovou medaili a jehož v cíli po dosaženém úspěchu objímají jeho dvě děti. "Fotografie je o citu, o lásce, o odhodlání něco dokázat. Pro mě je tato fotografie oslavou života," řekl při vyhlašování výsledků soutěže Czech Press Photo člen poroty Alam Šahidul z Bangladéše. Jirsův snímek je druhým vítězným v jedenáctileté historii soutěže, který nezachycuje válečný konflikt či přírodní katastrofu. Prvním byl před dvěma lety snímek sedláka Jana Rajtera, který pořídil Ibra Ibrahimovič. Cenu Křišťálové oko spojenou s odměnou 120.000 korun předá vítězi prezident Václav Klaus při vernisáži výstavy vítězných prací 14. listopadu. Výstava potrvá na Staroměstské radnici do konce ledna 2006. "Vítězná fotografie zobrazuje okamžik vrcholného štěstí a lásky. Pro silné emoce divák téměř nevnímá závodníkovo tělesné postižení," zní oficiální verdikt poroty. "Vítězství jsem nečekal, myslel jsem, že získám ocenění v kategorii Sport," řekl ČTK Jirsa. Mezi sportovními snímky dostal Jirsa druhou cenu za sérii fotografií zahrnující i tu vítěznou. Handicapované sportovce fotografuje již od roku 1996. Poznamenal, že zatímco na snímku je vidět, že cyklista nemá pravou ruku, chybí mu i jedna noha. "Jezdí přitom na kole užívaném zdravými sportovci," dodal obdivně.