Zprávy | Z archivu rubriky


Doplatek 1,645 miliardy korun za koupi majoritního podílu v petrochemické skupině Unipetrol uhradí polská firma PKN Orlen v první dekádě listopadu. Potvrdil to ředitel pro investice PKN Orlen Cezary Smorszczewski. Celkem tak český stát za prodej Unipetrolu získá 14,695 miliardy korun. Podle vedení PKN Orlen by se spolupráce s Unipetrolem měla projevit růstem hrubého provozního zisku českého holdingu do konce roku 2008 nejméně o 138 milionů eur (v přepočtu přes čtyři miliardy Kč). Šéf PKN Orlen Igor Chalupec poznamenal, že jde o minimální nárůst. Další potenciál růstu podle něj ještě není vyčíslen. Loni skupina Unipetrol zvýšila podle mezinárodních standardů čistý zisk na 3,69 miliardy po předloňském výsledku 78,6 milionu Kč. Tržby stouply o čtvrtinu na 86,25 miliardy Kč. Chalupec také uvedl, že společnosti Agrofert předložil návrh ohledně prodeje podílů v některých dceřiných firmách Unipetrolu, Agrofert na něj ale zatím nereagoval. Polský koncern hodlá prodat podíly za tržních podmínek, dříve dohodnutá cena odpovídá prý jen třetině hodnoty firem. Polská firma nevylučuje, že bude jednat i s dalšími společnostmi. Agrofert má zájem o koupi podílu ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Agrofert již vyzval Orlen k zaplacení pokuty kvůli neplnění smlouvy. Polská firma pokutu odmítá. Kvůli neplnění smlouvy ze strany PKN Orlen zvažuje Agrofert i mezinárodní arbitráž.

Policie začala vyslýchat svědky v případu vraždy střihače televize Nova Michala Velíška, za kterou je stíhán David Lubina. Zpovídá lidi, kteří se 13. září pohybovali poblíž místa činu v parku na Karlově náměstí v centru Prahy. Podle Lubinova obhájce Martina Korbaře z výpovědí vyplynulo, že nešlo o žádnou popravu, jak se někdy uvádí. Podle prvních informací měl Lubina na Velíška střílet i poté, co už ležel zraněný na zemi. Očití svědci na policii ale vypověděli, že oba výstřely padly rychle za sebou a ještě před tím, než Velíšek padl na zem. Obhajoba od počátku tvrdí, že Lubina se tehdy Velíška lekl a jednal zkratkovitě. Velíška prý zabít nechtěl. Jednatřicetiletý recidivista Lubina podle policie obtěžoval na Karlově náměstí mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm několikrát bez varování vystřelil. Otec roční dcery útok nepřežil. Lubina po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. Teď čelí Lubina obvinění z vraždy, vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí. Je ve vazbě a hrozí mu až výjimečný trest vězení. Obvinění Lubiny policie opírá o jeho doznání a analýzu DNA. Přitěžuje mu motiv. Podle policie chtěl vraždou Velíška zakrýt jiný trestný čin, vydírání, z něhož byl rovněž obviněn. Lubina si ve vězení už dříve odpykal 8,5 roku.

Příčinou k hádce mezi sociálními a občanskými demokraty, k níž došlo toto úterý ve sněmovně, se stal vládní návrh zákona o snížení daní. Sociální demokraté totiž navrhli zákon zařadit na říjnovou schůzi tak, aby byl projednán do konce roku a mohl platit od 1. ledna 2006. ODS ale rozšíření programu schůze zablokovala. ČSSD bude proto chtít zákon projednat zřejmě na mimořádné schůzi. S návrhem na její svolání přišel předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že ODS se obstrukcemi snaží zabránit tomu, aby byly sníženy daně. Občanští demokraté se podle něj chovají v rozporu se svým volebním programem. Ministr připomněl, že zákon snižuje daně čtyřem milionům lidí a ušetří jim dohromady 14 miliard korun. "Jediným motivem ODS je škodit. Nic jiného, fakta jsou jasná," prohlásil v emotivně laděném projevu Sobotka. Občanský demokrat Michal Doktor ale prohlásil, že je to právě ČSSD, která vybrala oproti roku 2004 z kapes daňových poplatníků 66 miliard korun navíc. Sociální demokraty pak obvinil z tmářství, podlostí a lží. Prohlásil také, že ČSSD přejala v posledních dvou měsících část konceptu ODS právě ohledně snižování daní. Kritizoval také, že ČSSD chce přednostně projednat jen své daňové návrhy. Vládní zákon o snížení daní z příjmů počítá s tím, že lidem s příjmy do 30.000 korun měsíčně budou od počátku příštího roku sníženy daně. Jejich roční úspora by se mohla pohybovat kolem 3000 až 4000 korun. ODS kritizovala předlohu již v prvém čtení 16. srpna. Návrh podle poslanců nejsilnější opoziční strany bere lidem motivaci k práci.

Český astrofyzik Jiří Grygar se zúčastní v Argentině slavnostního otevření mezinárodní observatoře pro výzkum extrémního energetického kosmického záření. Observatoř, která bude otevřena ve dnech 10. až 12. listopadu v argentinském městečku Malargue v provincii Mendoza, nese název Pierre Auger Observatory podle francouzského objevitele tohoto záření. Inauguraci budou přítomni vědci a technici a představitelé veřejného života všech šestnácti zemí, které se podílejí na výstavbě a vědeckém provozu observatoře. Ta je postupně uváděna do chodu modulovým způsobem od ledna 2004 a bude kompletní koncem roku 2006. Jižní observatoř má mít 1600 detekčních stanic postavených ve vzdálenosti 1,5 kilometru od sebe na ploše 3000 kilometrů čtverečních. Pokrýt tak velkou plochu je nutné proto, že částice s vysokou energií dopadají na Zemi jen zřídka. Jejich pozorování umožní dalších 24 stanic, ve kterých se použijí fluorescenční teleskopy. A právě u nich se uplatnila česká technologie, protože polovina jejich zrcadel pochází z českých dílen. V české delegaci je vedle Jiřího Grygara například předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Walter Bartoš, ředitel Odboru mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji ministerstva školství Petr Křenek, ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd Karel Jungwirth a český velvyslanec v Argentině František Padělek.