Zprávy | Z archivu rubriky


Česká celní správa zintenzívnila v rámci prevence před zavlečením ptačí chřipky kontrolní činnost na mezinárodních letištích i mimo ně. Celníci v mobilních skupinách pracují na celém území Česka a při kontrolách se nyní daleko více zaměřují na veterinární zboží, produkty živočišného původu a přesuny chovaných zvířat. Jak uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták, mobilní skupiny podle něj intenzivně fungují od vstupu do EU, celní správa totiž od té doby nestojí na hranicích.

Česká republika zřejmě výrazně zpřísní preventivní kroky, potvrdí-li se člověku nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 v Řecku. Další postup by řešila ústřední nákazová komise. Zatím v tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských státech EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Rozšiřuje se monitoring drůbeže i volně žijících ptáků, a Státní veterinární správa vydala také chovatelům doporučení k ochraně chovů.

Maďarsko vyvinulo novou vakcínu proti ptačí chřipce. První testy byly úspěšné. Krev lidí, kteří byli očkováni touto vakcínou, začala produkovat protilátku. Oznámil maďarský ministr zdravotnictví po zasedání vlády. Dodal, že se zatím jedná o předběžné výsledky a testy léku pokračují.

Premiér Jiří Paroubek se chystá v nejbližší době setkat s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem a pohovořit s ním mimo jiné i o vízech pro Čechy. Paroubka vízová povinnost trápí a nechápe ji. Česká vláda dlouhodobě usiluje o zrušení amerických víz, Američané ale dávají najevo, že to teď není na pořadu dne. Američané pro cesty do ČR víza nepotřebují. Jako možný okamžik zařazení České republiky do amerického bezvízového programu opatrně označují někteří čeští diplomaté rok 2007. Za dva roky by se totiž ČR mohla stát součástí takzvaného schengenského systému, který pro cestování po EU ruší vnitřní hranice. V Praze americké velvyslanectví a česká vláda zřídily společnou komisi, která měla zatím přispět alespoň ke zmírnění náročnosti získávání víz. Podle ministra zahraničí Cyrila Svoboda ale komise nic nevyřešila.

Odpovědnost Evropy a Spojených států za zlepšování situace v méně rozvinutých částech světa je zcela zásadní, míní český premiér Jiří Paroubek. Bylo by však podle něj špatné, pokud by se euroatlantické závazky omezovaly jen na vojenskou oblast. To by bylo to nejhorší řešení, řekl Paroubek na čtvrtém ročníku konference Dny Evropské unie a USA. Doplnil, že hlavní zbraní USA a EU musí být vzdělání, demokracie, solidarita. I když je podle něj individualismus "motorem pokroku", varoval před jeho extrémní formou. Konference Dny Evropské unie a USA, která začala v úterý na pražském Žofíně, se koná již počtvrté. Účastní se jí osobnosti české i zahraniční politiky, mezi jinými například velitel invazí do Afghánistánu a Iráku generál Tommy Franks, bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, bývalý ministr spravedlnosti USA John Ashcroft či bývalý britský konzervativní premiér John Major.