Zprávy | Z archivu rubriky


Za deset let by nezaměstnanost v České republice mohla být na úrovni 4,1 procenta, ekonomika by mohla růst o 6,6 procenta a produktivita práce stoupnout na 117 procent úrovně starých členských zemí Evropské unie. Tak by mohla v ideálním případě vypadat situace v ČR, pokud by se například podařilo optimálně zkombinovat státní prostředky s penězi z fondů EU či pokud by polovina Čechů uměla anglicky. Vyplývá to z vize agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. K dosažení těchto ambiciózních plánů by pomohlo také to, pokud by se podařilo najít praktické využití pro výsledky výzkumné a vývojové činnosti či kdyby bylo možné založit firmu do čtyř dnů.

"Reálné to podle mě není, i když by to bylo určitě výborné," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň však dodal, že mít vizi či dlouhodobý výhled je určitě dobré, protože dává cíl v dlouhém období. ČR se nyní hodně věnuje aktuálním investicím, hovoří se stále o překážkách podnikání. "Myslím ale, že je třeba posunout úvahy ještě dále, a sice na oblast rozvoje lidského kapitálu," uvedl Dufek. Jde tak v první řadě o kvalitu vzdělávání, které je v ČR stále příliš orientováno na memorování kvanta encyklopedických informací s minimálním užitkem, podobně jako třeba před 20 lety.

V současné době je například nezaměstnanost na úrovni 8,8 procenta. Hrubý domácí produkt roste o přibližně pět procent, což ekonomové označují za velmi dobrý výsledek. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zase České republice vyčítá, že v produktivitě práce zaostává za většinou Evropy, včetně sousedního Slovenska. Ve srovnání s Rakouskem, Německem nebo Velkou Británií je efektivita práce v Česku zhruba poloviční a vůči Lucembursku nebo Francii jen třetinová.