Zprávy | Z archivu rubriky


Při požáru, který v noci na pátek zachvátil pavilon sudokopytníků v plzeňské zoologické zahradě, uhořelo 16 antilop jeleních. ČTK to řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Příčinu požáru odborníci vyšetřují. Hasiči mají podezření, že oheň mohla způsobit technická závada topení. "Jednalo se patrně o technickou závadu na elektroinstalaci vedoucí k vyhřívanému panelu na podlaze stáje," uvedl Vaško. Přes zimu se ve stáji zvířatům přitápí. Dřevěná stáj pocházela podle Vobruby z roku 1981. Zvířata v ní vždy trávila zimy.

K požáru vyjeli hasiči zhruba hodinu před půlnocí, objekt byl v tu dobu celý v plamenech. "Hasiči se ihned pustili do hašení požáru a rozebírání konstrukcí objektu. Požár se jim podařilo lokalizovat asi po 40 minutách a zlikvidovat po více jak dvou hodinách," popsal mluvčí.

Podle Vobruby zůstal zoo od stejného druhu jen jeden záložní samec. "Je to moc smutná věc, přišli jsme o celé chovné stádo," uvedl. Požár podle něj objevil a poprvé nahlásil noční hlídač ze soukromé bezpečnostní agentury a zároveň ho hasičům hlásili i obyvatelé sídliště Vinice, které se zahradou sousedí. Lidé, kteří by chtěli zoo podpořit, podle Vobruby pomohou nejvíce tím, že zahradě zachovají svoji přízeň a budou do ní i nadále chodit.

Podle informací z internetových stránek zoo měla Plzeň největší stádo antilop jeleních v Česku. Tento druh zoo chovala od roku 1978. Antilopy jelení jsou drobná zvířata obývající otevřené plošiny přední Indie. Jsou dost plaché a vyžadují klid. Při svém běhu vyskakují, aby získaly lepší přehled o okolí. Bezrohé samičky jsou světle hnědé až pískově zbarvené, samci se zahnutými růžky jsou tmavě hnědí až černí. Staří vládcové používali k jejich lovu cvičené gepardy nebo dravé ptáky.

Pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nechá prověřit tvrzení Radovana Krejčíře, který v páteční Mladé frontě Dnes uvedl, že při červnové domovní prohlídce jeho vily policii neutekl, ale že jej z objektu nechal odejít státní zástupce Jaroslav Dolejší. "Jsou to tak závažná obvinění, že jsem požádala pražského vrchního státního zástupce, aby se k nim vyjádřil," řekla Vesecká ČTK. Pověřená nejvyšší státní zástupkyně zároveň zdůraznila, že o selhání Dolejšího při domovní prohlídce u Krejčíře zatím nesvědčí "jediná indicie". Připustila, že za vyjádřením podnikatele, který je na útěku před českými justičními orgány, může být snaha zdiskreditovat státního zástupce, jenž se jeho případem zabývá. "Takovéto případy se stávají," uvedla Vesecká.

Dolejší v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes Krejčířova slova popřel. O celém případu bude počátkem příštího týdne jednat Vesecká s policejním prezidentem Vladislavem Husákem. Pro kauzu Krejčíř chtějí vytvořit speciální tým tvořený policisty a státními zástupci. Takovéto týmy by podle Vesecké mohly vznikat i v rámci jiných podobných případů.

Krejčíř Mladé frontě Dnes řekl, že kriminalisté v jeho vile hledali směnku uzavřenou údajně mezi podnikatelem Jakubem Konečným a bývalým premiérem Stanislavem Grossem a dokumenty k pohledávce společnosti Čepro, kterou Krejčíř vlastní. "Hledali u mě směnky na ČSSD, ale já je měl ve vedlejším domě. Tak mě Dolejší pustil, abych pro ně došel," uvedl podnikatel. Policejní verze je ale zcela jiná: Krejčíř využil chaosu při domovní prohlídce a utekl.

Kriminalisté podle Krejčíře věděli, že z vily odchází. V druhém domě, který obývají podnikatelovi známí a kde byly údajně uschovány požadované dokumenty, si prý Krejčíř dal kávu a najedl se. Poté údajně přiběhl člen Krejčířovy ochranky a oznámil mu, že podle Dolejšího utekl z domovní prohlídky. "Že jsem prostě na útěku a že jestli mě chytnou, tak že mě zabijí, že mě zastřelí. Volala mu to moje manželka Kateřina, že jí to řekl policista Kubát," dodal podnikatel. "Pro mě to bylo jasné: žalobce Dolejší mě dostal do situace, že budu na útěku a že ten cíl není, abych byl ve vazbě, ale abych byl mrtvý. Dostal jsem strach o život, a tak jsem se rozhodl utéct," vysvětlil.

Krejčíř, který žije na Seychelských ostrovech, je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Jedno z obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení, v úterý pozatýkala pět jeho údajných kompliců. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka.

Okresní soud pro Prahu-východ v pátek poslal do vazby osmadvacetiletého muže ze Slaného, kterého policie ve čtvrtek zadržela a obvinila za vraždy manželského páru u Nedvědice na Brněnsku a podnikatele na Kladensku. Všechny tři pachatel údajně zastřelil minulý týden svou prý legálně drženou zbraní. Muž je stíhán za několikanásobnou a opakovanou vraždu, hrozí mu tedy v případě uznání viny až výjimečný trest, dokonce i doživotí.

"Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby, shledal důvody vazby. Obviněný dnes nevypovídal, odkázal se na původní výpověď, k motivu se nevyjádřil," řekl v pátek novinářům soudce Roman Fremr. Jeho slova doplnil obhájce obviněného Daniel Šimánek. "Vazba je z důvodu možného útěku, a proto, aby nemohl dál páchat trestnou činnost," upřesnil advokát. Doplnil, že stížnost proti rozhodnutí soudu si zřejmě nebude podávat. "Já i obviněný jsme to čekali, důvody vazby tady jsou dané," podotkl Šimánek.

Podezřelého zadržela policie ve čtvrtek ráno ve Slaném v blízkosti jeho bydliště. Při zatýkání prý nekladl žádný odpor. U sebe měl prý dokonce i údajnou vražednou zbraň a náboje. "Je to pistole ráže devět milimetrů luger s optickým zaměřovačem," upřesnil advokát. Při čtvrtečním výslechu se zadržený k oběma vraždám přiznal, neuvedl však motiv. "Řekl, že to je jeho věc a odmítl dál komunikovat," uvedl zdroj seznámený s vyšetřováním. Podle kriminalistů je velmi pravděpodobné, že se zadržený chystal v nejbližších dnech na další stejně závažný čin.

Předsedou Českomoravského fotbalového svazu byl na valné hromadě v Praze zvolen Pavel Mokrý. Dosavadní místopředseda ve volbách porazil bývalého reprezentanta Ivana Haška a stal se na příští čtyřleté období nástupcem Jana Obsta. Delegáti tak nevyslyšeli volání po radikální změně a dali přednost uchazeči, který zasedal už v dosavadním vedení, v jehož funkčním období byla odhalena největší korupční aféra v historii českého fotbalu.

Výsledky voleb byly velmi těsné. V prvním hlasování získali oba kandidáti v české komoře 64 hlasů a jen jediný hlas je dělil od potřebné většiny. Na Moravě dostal Mokrý 38 hlasů, což mu tam stačilo ke zvolení. Jeho soupeř měl o čtyři hlasy méně. V české komoře se pak hlasování opakovalo, Mokrý dostal 72 hlasů a zvítězil.

Oba uchazeči se ještě na poslední chvíli pokusili získat nějaké hlasy. Ivan Hašek znovu slíbil výrazné zvýšení přílivu peněz do fotbalu. Slíbil získat půl miliardy korun ročně, což je téměř dvojnásobek současných příjmů. Hovořil o sto milionech navíc pro mládež, o nových programech pro amatérský a mládežnický fotbal, které osloví nové sponzory. "Nabízím osobní zodpovědnost a stoprocentní nasazení. Fotbalový zápas se hraje s jedním a ne s dvěma míči," řekl v narážce na údajnou zákulisní dohodu svého rivala Mokrého s Vlastimilem Košťálem, který už na třetí valné hromadě nekandidoval. Mokrý odmítl, že by s funkcemi kupčil. "Není to handl, ale pragmatické řešení dlouhodobé patové situace. Oceňuji ochotu české komory, jejíž kandidát odstoupil," řekl Mokrý.

Státní zastupitelství pro Prahu 1 minulý týden zrušilo usnesení policie o zahájení trestního stíhání někdejšího předsedy pražské židovské obce Tomáše Jelínka. "Věc jsem vrátila policejnímu orgánu k dalšímu šetření, jeho rozhodnutí bylo zatím předčasné," řekla ČTK žalobkyně Šárka Pokorná. Policie stíhala Jelínka kvůli porušování povinností při správě cizího majetku a neoprávněnému nakládaní s osobními údaji. Jelínek proti obvinění podal stížnost a žalobkyně mu vyhověla. Policie nyní musí spis doplnit a znovu vyhodnotit. Podle ní vydal Jelínek příkaz k proplacení půl milionu korun v rozporu s interními předpisy sdružení a předal osobní údaje členů dvěma pražským obchodním společnostem. Podle člena a mluvčího současného vedení obce Jakuba Rotha Jelínek po podzimním odvolání z funkce narychlo vybral hotovost, která zůstává obci nevyúčtována. Hrozily mu až tři roky vězení.

Vedle tohoto případu policisté letos prověřovali již šest dalších trestních oznámení na Jelínka. Pět jich zastavili a jedno předali úřadu Městské části Praha 1 ke správnímu řízení. Podle něj Jelínek údajně napadl pořadatele na zasedání Rady Federace židovských obcí, kam se chtěl dostat. Jednoho údajně bil pěstmi, kroutil mu uchem a kopal ho koleny. Také toto řízení bylo na začátku října zastaveno.

V únoru letošního roku podalo šest Jelínkových oponentů čtyři trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. Další podnět, tentokrát se týkající porušování povinnosti při správě cizího majetku a podvodu, policie řešila v červenci. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí pražské policie Ivy Miklíkové došel v tomto případě policejní komisař k závěru, že jde o spor dvou skupin členů náboženského sdružení.

Jelínek prezentuje poslední případ jako pokračování sporu o moc v židovské obci, v němž loni prohrál. Oponenti, které Jelínek nazývá pučisty, se proto podle něj už řadu měsíců snaží o kriminalizaci a diskreditaci jeho osoby, když na něj podávají řadu trestních oznámení. Volby vedení židovské obce se uskuteční 6. listopadu. Se spory v obci se veřejnost plně seznámila loni v červnu. Tehdy se pokusila Jelínkova strana odvolat z funkce pražského rabína Karola Sidona. Na podzim byl pak odvolán Jelínek, uvedl již dříve Roth.