Zprávy | Z archivu rubriky


Přes tři desítky zralých mužů, jejichž biblí je Haškův Švejk a nebeskou manou dobře vychlazená dvanáctka, vyrazily v sobotu v dobových uniformách někdejší rakousko- uherské armády na pochod odpoledním sluncem vyhřátými malostranskými ulicemi. Cestovatelé směřovali po stopách svého proroka ze světoznámého románu z Hradčan dolů přes Karlův most. Cestou si v řadě hospůdek museli svlažit vyschlá hrdla. Přikázala jim tak pravidla tradičního Memoriálu Matěje Kuděje. "Tříčlenné hlídky projdou devět hospod a v každé si dva její členové musejí dát dva (alkoholické) nápoje," řekl ČTK Jan Profous, "ideový vůdce" poutníků v uniformách a alkoholovém oparu. Na trať vycházejí postupně a pořadatelé jim měří čas. Odměna za jejich vítězství bývá pouze "morální" - pocit z dobře vykonaného díla a lepší výchozí čas v následujícím ročníku pochodu. Jejich pouť kopíruje trasu Švejkovy eskorty při cestě za feldkurátem Katzem. Haškův hrdina v doprovodu dvou vojáků doputoval až do vzdáleného Karlína; novodobí poutníci však znaveni usedli k posledním půllitrům již ve staroměstské hospodě U Pivrnce.

Spisovatel a dobrodruh Zdeněk Matěj Kuděj, jemuž je memoriál připsán, byl před stoletím jedním z blízkých bohémských přátel Jaroslava Haška. Nejprve procestoval USA a Kanadu, živil se jako plavčík, farmář, kovboj a zlatokop. Neméně dobrodružný byl jeho život i po návratu do vlasti, po určitou dobu dokonce s Haškem sdílel společnou domácnost. Jeho kniha vzpomínek nazvaná Ve dvou se to lépe táhne před třemi desítkami let inspirovala iniciátory dnes již tradičního pochodu. Tehdy několik let každoročně chodili od hospody k hospodě v přestrojení za běžné občany, jejich následovníci se po obnovení pochodu před 11 lety již svými milovanými uniformami netají.

Český fotbal odmítl naději na radikální změnu, v tom se shoduje většina deníků při hodnocení vítězství Pavla Mokrého v boji o předsednické křeslo. Listy připomínají, že delegáti páteční valné hromady ignorovali přání většiny fanoušků. Některé deníky dodávají, že ani jméno Ivana Haška nebylo zárukou revolučních změn, ale bylo prý alespoň určitou šancí. "Lidé, kteří rozhodují o budoucnosti fotbalu, tedy především bývalí sudí, dali jasně najevo, že si žádné změny nepřejí a že na většinové názory příznivců kašlou," napsal deník Sport a znovu poukázal na zákulisní dohodu dvou bývalých nesmiřitelných soupeřů: "Pavel Mokrý musel o titul předsedy velmi stát. Když mu nevadí, že ho bude fakticky šéfovat místopředseda Košťál," uvedl list.

I sloupek Lidových novinek pod titulkem "My už se nějak domluvíme" vyjadřuje obavy, že fotbal žádná očista nečeká. Delegátům prý zřejmě nikdo neřekl, že je český fotbal na dně a že ztratil důvěryhodnost. "Kdyby to věděli, nemohli by zvolit do čela Pavla Mokrého a na další funkce dosadit známé tváře," napsaly Lidové noviny.

Ještě mnohem ostřeji se do delegátů opřely bulvární listy. "Nic se nezmění. Podhoubí korupce si dál bude vesele bujet, lesklý nátěr národního týmu zaroste plevelem pokrytectví, licoměrnosti a prospěchářství," odhadl Blesk. Když prý staronové vedení o korupci nic nevědělo, ani se o ni nezajímalo, těžko lze očekávat, že teď to bude jiné.

"Valná hromada vyslala signál, že kupčení, lži, hochštaplerství, uplácení a podvody jsou a dál budou základní fotbalovou normou. Stejně jako nemravnost, pokrytectví, zastrašování, intriky," napsal deník Šíp. "Volebním handlem Košťála s Mokrým fotbal stvrdil, že je nepoučitelný," soudí list.

Umírněnější komentáře poukazují na to, že ani vítězství Ivana Haška by nemuselo být východiskem z krize. "Nikde není psáno, že by jejich oponenti mohli být lepší," napsalo Právo. Zároveň však poukázalo na to, že s novými lidmi by se důvěra veřejnosti ve fotbal obnovovala lépe. "Břímě korupční aféry nemizí. Delegáti rozhodli, že ho fotbal ponese dál. Bude to těžká cesta," uzavírá svou poznámku deník.

Komentář Mladé fronty Dnes vyjádřil názor, že by nebylo správné při vyslovení jména Pavla Mokrého propadat hysterii. Ani jeden z kandidátů prý nebyl žádný mesiáš, u obou prý existovala hrozba, že je někdo bude ovládat. "Víc než osoba Mokrého bude důležité, jací lidé a jakým způsobem se pod ním budou podílet na vládě nad fotbalem," napsala MfDnes a vyzvala fotbalovou veřejnost, aby reagovala na každé pochybení nového šéfa. "Fotbal si v tuhle dobu špatné vedení rozhodně nemůže dovolit," uzavřel autor.

Lepší hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, kontrola kvality poskytované péče a personální změny v čele resortu patří mezi priority Davida Ratha, který v pátek přes odpor prezidenta Václava Klause začal řídit ministerstvo zdravotnictví.

Rathovy záměry jsou známé již delší dobu. Chtěl by ustálit finance VZP a pokračovat v jednáních, která zahájil premiér Jiří Paroubek. Dohodu o úsporných opatřeních, kterou ve středu podepsaly pojišťovny s ministerstvem, ale zpochybnil. Dokument se v příštích měsících podle něj nejspíš ještě změní. Rath řekl, že dohoda nemá charakter smlouvy, ale představuje pracovní materiál. Premiér se s pojišťovnami shodl na krocích ke snížení více než desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění. Dohodu ale nepodepsal. Jeho chybějící podpis považovali zástupci pojišťoven za formalitu. Věřili, že dokument bude dodržen. Případných změn, jež by mohl Rath prosadit, se někteří obávali.

Podle dohody s premiérem by měl stát do zdravotního pojištění v příštím roce nalít asi 6,7 miliardy korun. Částka má zkrátit zpožďování plateb za péči a dorovnat zdravotnickým zařízením inflaci a zvýšení mezd. Zahrnuje i vyšší pojistné, které by měl stát platit za důchodce, nezaměstnané či studenty. Výdaje na léky by měly být o dvě procenta nižší než letos. Sporné body, jako seznam výkonů a růst mezd, mají být ještě projednány.

Rath chce rovněž navrhnout změny v organizaci práce nemocnic, které řídí ministerstvo. K poslaneckému zákonu o veřejných neziskových ústavních zařízeních by chtěl přidat seznam nemocnic, které by měly povinně poskytovat základní péči. Dokument má vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat. Rath oznámil, že personální změny na ministerstvu se budou týkat náměstků i ředitelů odborů. Na ministerstvo by měl přijít například ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Michal Pohanka, který byl v minulosti náměstkem bývalého ministra Bohumila Fišera. Rathovým poradcem a sekretářem se stal jeho kolega z ČLK Michal Sojka.

Dědek Sázava v sobotu v Týnci symbolicky zamkl velkým klíčem z pečeného těsta řeku. Na poslední cestu před zimní přestávkou pak vyprovodil téměř stovku vodáků. Vedle místních mezi nimi byli i příznivci mokrých sportů z Liberce, Havířova a Frýdku-Místku. "Letošní léto bylo krušné. Bylo tak náročné, že mé staré kosti už sotva drží pohromadě. Těším se na zimní spánek," řekl dědek Sázava, když ve žluté lodi přirazil ke břehu. Tvář mu zdobil dlouhý prošedivělý plnovous, z klobouku, kalhot i bot mu čouhaly trsy trávy. Už delší dobu o sobě tvrdí, že mu je 333 let, šeptalo se mezi lidmi. "Vodička letos pěkně zavlažovala, ale byl to neuvěřitelný mumraj. Byla to spousta starostí, spousta vodáků," zhodnotil dědek letošní vodáckou sezonu. Do Týnce nad Sázavou prý přišel před 11 lety hlavně za klidem. Jestli ale bude takové léto jako letos i za rok, pojede jinam. Aby měl od vodáků pokoj, ochotně řeku zamkl. "Sázavo, Sázavo, řeko prastará, zamknem tě klíčem z podzimu do jara. Až ledy odplují a sníh sleze ze strání, Sázavo, Sázavo, na šťastné shledání," zarecitoval dědek a nad hladinou několikrát otočil velkým klíčem.

"Letošní sezona byla úplně skvělá, protože po dvou letech bylo dost vody," řekl ČTK Jaromír Biolek z týneckého vodáckého centra. Připomněl, že loni se kvůli malému množství vody jezdilo jen do 31. července, předloni sezona skončila ještě o dva týdny dřív. "Letos se jezdilo od odemčení řeky 19. března až dodnes, tedy celou sezonu," dodal.