Zprávy | Z archivu rubriky


Lepší hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, kontrola kvality poskytované péče a personální změny v čele resortu patří mezi priority Davida Ratha, který v pátek přes odpor prezidenta Václava Klause začal řídit ministerstvo zdravotnictví.

Rathovy záměry jsou známé již delší dobu. Chtěl by ustálit finance VZP a pokračovat v jednáních, která zahájil premiér Jiří Paroubek. Dohodu o úsporných opatřeních, kterou ve středu podepsaly pojišťovny s ministerstvem, ale zpochybnil. Dokument se v příštích měsících podle něj nejspíš ještě změní. Rath řekl, že dohoda nemá charakter smlouvy, ale představuje pracovní materiál. Premiér se s pojišťovnami shodl na krocích ke snížení více než desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění. Dohodu ale nepodepsal. Jeho chybějící podpis považovali zástupci pojišťoven za formalitu. Věřili, že dokument bude dodržen. Případných změn, jež by mohl Rath prosadit, se někteří obávali.

Podle dohody s premiérem by měl stát do zdravotního pojištění v příštím roce nalít asi 6,7 miliardy korun. Částka má zkrátit zpožďování plateb za péči a dorovnat zdravotnickým zařízením inflaci a zvýšení mezd. Zahrnuje i vyšší pojistné, které by měl stát platit za důchodce, nezaměstnané či studenty. Výdaje na léky by měly být o dvě procenta nižší než letos. Sporné body, jako seznam výkonů a růst mezd, mají být ještě projednány.

Rath chce rovněž navrhnout změny v organizaci práce nemocnic, které řídí ministerstvo. K poslaneckému zákonu o veřejných neziskových ústavních zařízeních by chtěl přidat seznam nemocnic, které by měly povinně poskytovat základní péči. Dokument má vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat. Rath oznámil, že personální změny na ministerstvu se budou týkat náměstků i ředitelů odborů. Na ministerstvo by měl přijít například ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Michal Pohanka, který byl v minulosti náměstkem bývalého ministra Bohumila Fišera. Rathovým poradcem a sekretářem se stal jeho kolega z ČLK Michal Sojka.

Veterinární opatření proti zavlečení ptačí chřipky, které začalo platit od soboty, zhatilo plány i pořadatelům tradiční výstavy několika stovek chovatelů holubů z celé České republiky ve Šternberku na Olomoucku. I přesto, že v expozici Městského klubu mohou návštěvníci spatřit pouze prázdné klece, krmiva nebo navštívit besedy, otevření výstavy vzbudilo u mnohých obyvatel paniku. Podle zástupců města mnozí lidé volají i na policii či starostovi. "Volají, aniž by se přesvědčili, že ptáci zde vystaveni nejsou," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Nařízení, které začalo platit od půlnoci, překazilo plány vystavovatelů i v ostatních koutech České republiky. Podobný osud například postihl výstavu v Litoměřicích či prestižní celostátní výstavu andulek, která v pátek začala v Botanické zahradě v Praze 2. Jen těsně unikla zákazu největší výstava papoušků ve střední Evropě s názvem Exota Olomouc. Přehlídku 5000 opeřenců mohli návštěvníci olomouckého výstaviště spatřit minulý víkend.

Podle veterinárního opatření jsou zakázány trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky. Je také zákaz pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, která rovněž doporučila zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech, kde zvláště hrozí nákaza, či zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech.

Památník národního písemnictví prodloužil pro velký zájem veřejnosti výstavu, kterou uspořádal k letošním nedožitým 75. narozeninám spisovatele Oty Pavla. Expozice nazvaná Ota Pavel - Umět se radovat potrvá v Malé výstavní síni památníku na Strahově až do 29. ledna.

Výstavu tvoří fotografie ze spisovatelova soukromí, ukázky rukopisů jeho povídek, filmových scénářů i osobních dopisů. Návštěvníci uvidí dokumenty a předměty vztahující se jak k životním osudům autora samotného, tak i k jeho textům. Přehlídku doplňují ilustrace českých i zahraničních vydání Pavlových knih. Výstava chce připomenout život a dílo významného českého spisovatele a novináře, který je vedle sportovních reportáží a několika knih se sportovní tematikou - například Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Syn celerového krále či Pohádka o Raškovi - znám především jako autor vzpomínkových knih Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby.

Hlavním zdrojem inspirace byly Pavlovi jeho zážitky z dětství a mládí spjaté s krajinou v okolí hradu Křivoklátu, řekou Berounkou a krajinou na Rakovnicku. Nejznámější postavou jeho povídek je spisovatelův otec, legendární Leo Popper, v němž autor vytvořil typ nepokořeného furianta sdílejícího tragický osud židovského národa ve 20. století. Díky svému nezdolnému optimismu a schopnosti odolávat nepřízni osudu se stal jednou z nejpopulárnějších postav poválečné české prózy.

Dědek Sázava v sobotu v Týnci symbolicky zamkl velkým klíčem z pečeného těsta řeku. Na poslední cestu před zimní přestávkou pak vyprovodil téměř stovku vodáků. Vedle místních mezi nimi byli i příznivci mokrých sportů z Liberce, Havířova a Frýdku-Místku. "Letošní léto bylo krušné. Bylo tak náročné, že mé staré kosti už sotva drží pohromadě. Těším se na zimní spánek," řekl dědek Sázava, když ve žluté lodi přirazil ke břehu. Tvář mu zdobil dlouhý prošedivělý plnovous, z klobouku, kalhot i bot mu čouhaly trsy trávy. Už delší dobu o sobě tvrdí, že mu je 333 let, šeptalo se mezi lidmi. "Vodička letos pěkně zavlažovala, ale byl to neuvěřitelný mumraj. Byla to spousta starostí, spousta vodáků," zhodnotil dědek letošní vodáckou sezonu. Do Týnce nad Sázavou prý přišel před 11 lety hlavně za klidem. Jestli ale bude takové léto jako letos i za rok, pojede jinam. Aby měl od vodáků pokoj, ochotně řeku zamkl. "Sázavo, Sázavo, řeko prastará, zamknem tě klíčem z podzimu do jara. Až ledy odplují a sníh sleze ze strání, Sázavo, Sázavo, na šťastné shledání," zarecitoval dědek a nad hladinou několikrát otočil velkým klíčem.

"Letošní sezona byla úplně skvělá, protože po dvou letech bylo dost vody," řekl ČTK Jaromír Biolek z týneckého vodáckého centra. Připomněl, že loni se kvůli malému množství vody jezdilo jen do 31. července, předloni sezona skončila ještě o dva týdny dřív. "Letos se jezdilo od odemčení řeky 19. března až dodnes, tedy celou sezonu," dodal.