Zprávy | Z archivu rubriky


Veterinární opatření proti zavlečení ptačí chřipky, které začalo platit od soboty, zhatilo plány i pořadatelům tradiční výstavy několika stovek chovatelů holubů z celé České republiky ve Šternberku na Olomoucku. I přesto, že v expozici Městského klubu mohou návštěvníci spatřit pouze prázdné klece, krmiva nebo navštívit besedy, otevření výstavy vzbudilo u mnohých obyvatel paniku. Podle zástupců města mnozí lidé volají i na policii či starostovi. "Volají, aniž by se přesvědčili, že ptáci zde vystaveni nejsou," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Nařízení, které začalo platit od půlnoci, překazilo plány vystavovatelů i v ostatních koutech České republiky. Podobný osud například postihl výstavu v Litoměřicích či prestižní celostátní výstavu andulek, která v pátek začala v Botanické zahradě v Praze 2. Jen těsně unikla zákazu největší výstava papoušků ve střední Evropě s názvem Exota Olomouc. Přehlídku 5000 opeřenců mohli návštěvníci olomouckého výstaviště spatřit minulý víkend.

Podle veterinárního opatření jsou zakázány trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky. Je také zákaz pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, která rovněž doporučila zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech, kde zvláště hrozí nákaza, či zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech.

Památník národního písemnictví prodloužil pro velký zájem veřejnosti výstavu, kterou uspořádal k letošním nedožitým 75. narozeninám spisovatele Oty Pavla. Expozice nazvaná Ota Pavel - Umět se radovat potrvá v Malé výstavní síni památníku na Strahově až do 29. ledna.

Výstavu tvoří fotografie ze spisovatelova soukromí, ukázky rukopisů jeho povídek, filmových scénářů i osobních dopisů. Návštěvníci uvidí dokumenty a předměty vztahující se jak k životním osudům autora samotného, tak i k jeho textům. Přehlídku doplňují ilustrace českých i zahraničních vydání Pavlových knih. Výstava chce připomenout život a dílo významného českého spisovatele a novináře, který je vedle sportovních reportáží a několika knih se sportovní tematikou - například Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Syn celerového krále či Pohádka o Raškovi - znám především jako autor vzpomínkových knih Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby.

Hlavním zdrojem inspirace byly Pavlovi jeho zážitky z dětství a mládí spjaté s krajinou v okolí hradu Křivoklátu, řekou Berounkou a krajinou na Rakovnicku. Nejznámější postavou jeho povídek je spisovatelův otec, legendární Leo Popper, v němž autor vytvořil typ nepokořeného furianta sdílejícího tragický osud židovského národa ve 20. století. Díky svému nezdolnému optimismu a schopnosti odolávat nepřízni osudu se stal jednou z nejpopulárnějších postav poválečné české prózy.

Přes tři desítky zralých mužů, jejichž biblí je Haškův Švejk a nebeskou manou dobře vychlazená dvanáctka, vyrazily v sobotu v dobových uniformách někdejší rakousko- uherské armády na pochod odpoledním sluncem vyhřátými malostranskými ulicemi. Cestovatelé směřovali po stopách svého proroka ze světoznámého románu z Hradčan dolů přes Karlův most. Cestou si v řadě hospůdek museli svlažit vyschlá hrdla. Přikázala jim tak pravidla tradičního Memoriálu Matěje Kuděje. "Tříčlenné hlídky projdou devět hospod a v každé si dva její členové musejí dát dva (alkoholické) nápoje," řekl ČTK Jan Profous, "ideový vůdce" poutníků v uniformách a alkoholovém oparu. Na trať vycházejí postupně a pořadatelé jim měří čas. Odměna za jejich vítězství bývá pouze "morální" - pocit z dobře vykonaného díla a lepší výchozí čas v následujícím ročníku pochodu. Jejich pouť kopíruje trasu Švejkovy eskorty při cestě za feldkurátem Katzem. Haškův hrdina v doprovodu dvou vojáků doputoval až do vzdáleného Karlína; novodobí poutníci však znaveni usedli k posledním půllitrům již ve staroměstské hospodě U Pivrnce.

Spisovatel a dobrodruh Zdeněk Matěj Kuděj, jemuž je memoriál připsán, byl před stoletím jedním z blízkých bohémských přátel Jaroslava Haška. Nejprve procestoval USA a Kanadu, živil se jako plavčík, farmář, kovboj a zlatokop. Neméně dobrodružný byl jeho život i po návratu do vlasti, po určitou dobu dokonce s Haškem sdílel společnou domácnost. Jeho kniha vzpomínek nazvaná Ve dvou se to lépe táhne před třemi desítkami let inspirovala iniciátory dnes již tradičního pochodu. Tehdy několik let každoročně chodili od hospody k hospodě v přestrojení za běžné občany, jejich následovníci se po obnovení pochodu před 11 lety již svými milovanými uniformami netají.