Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek očekává, že prezident Václav Klaus pozve jeho a Davida Ratha v pondělí na Hrad na konzultaci. Chtějí mu vysvětlit, jak je zajištěno, aby se prezident České lékařské komory Rath nedostal ve funkci ministra zdravotnictví do střetu zájmů. Klaus by měl postupovat standardně a neměl by "hledět na to, jestli se někdy v minulosti s panem Rathem střetl", řekl v neděli novinářům Paroubek.

První návrh na jmenování Ratha ministrem zdravotnictví prezident ve čtvrtek odmítl s poukazem na střet zájmů. Rath je jednak prezidentem ČLK a jednak podniká. Komora už ale změnila stanovy tak, aby mu umožnily výkon této funkce pozastavit. Rath také potvrdil, že do měsíce ukončí podnikatelské aktivity. Paroubek v pátek odpoledne návrh na jeho jmenování zopakoval. Prezidentská kancelář oznámila, že se jí bude Klaus zabývat v pondělí.

Premiér obvinil prezidenta, že postupoval protiústavně, a ministr práce Zdeněk Škromach, dočasně pověřený řízením zdravotnictví, jmenoval Ratha prvním náměstkem. Klaus ale prohlásil, že pověření vést ministerstvo nelze na nikoho dalšího přenášet. Premiér na jmenování Ratha ministrem trvá a je v případě pokračujících sporů s prezidentem připraven řízení ministerstva převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat. "Prioritní je rozhodnutí premiéra, prezident je podle ústavy neodpovědný," zdůraznil Paroubek. "Já si myslím, že panu prezidentovi nezbývá nic jiného než tohle akceptovat," dodal.

Paroubek vnímá, že může být jeho rozhodnutí Klausovi nepříjemné. Podle ústavy prý ale má premiér "jasnou prioritu". "Já jsem premiér, premiér se nejmenujme v této zemi Václav Klaus, ale Jiří Paroubek," prohlásil. V takovýchto sporech se podle něho musí přihlížet k ústavě, nikoli ke stranické příslušnosti nebo k něčemu podobnému.

"Je to kozel zahradníkem, řadu let destabilizoval zdravotnictví a nyní by měl chyby, které sám udělal, napravovat," charakterizoval Ratha předseda ODS Mirek Topolánek. Rath je podle něj člověk, který zastupuje jen některé zaměstnance zdravotních zařízení a nyní by měl zastupovat pacienty. "Myslím si, že doktoru Rathovi o to nikdy nešlo," dodal.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Davida Ratha je třeba zákonem zabránit "chystanému rozkradení nemocnic některými kraji a některými politiky z ODS". "Vezměte si, co se děje s nemocnicemi ve Středočeském kraji, kde vládne místopředseda ODS pan (Petr) Bendl," prohlásil v nedělním pořadu České televize. Prezidenta České lékařské komory Ratha premiér Jiří Paroubek navrhuje na ministra zdravotnictví. "Pan prezident by samozřejmě musel dát nějaké důkazy. Je to jedna z řad obviňování, jeho nehorázných výroků, takže to nebudu vůbec komentovat," uvedl v pořadu stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Rath svým výrokem narážel na zářijové rozhodnutí zastupitelů o tom, že Středočeský kraj převede 11 zdravotnických zařízení, mezi nimiž převažují menší nemocnice, na již vzniklé akciové společnosti. Proti záměru se postavila především opoziční ČSSD, která by dala přednost tomu, aby z nemocnic byly neziskové organizace. Koalice ODS a KDU-ČSL má ale v zastupitelstvu výraznou většinu.

Julínek kritizoval poslanecký návrh zákona o veřejných neziskových ústavních zařízeních, který připravila komora. Rath by k němu chtěl přidat seznam nemocnic, které by měly povinně poskytovat základní péči. Dokument má vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat. Podle Ratha by 110 z více než dvou stovek nemocnic mělo být povinně v režimu veřejných neziskových zařízení. "To znamená, že zůstanou v majetku krajů, ale nebudou to ani akciové společnosti, ani společnosti s ručením omezeným, což je naprosto nevhodná forma, kterou nevyužívají nikde na světě. Zbytek nezrušíme, mohou být pronajaty, prodány, vedeny formou akciových společností," uvedl Rath.

ODS prosazuje transformaci nemocnic ve správě krajů na akciové společnosti. Sněmovna koncem září hlasy ČSSD a KSČM přehlasovala prezidentské veto zákona, který to zakazuje. ODS se proto rozhodla pro ústavní stížnost.

Pokud Evropská unie zakáže dovoz drůbeže z Chorvatska, Česká republika se připojí. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Další zpřísňující opatření ČR zavede, jestliže se v některé členské zemi EU vyskytne vysoce patogenní kmen ptačí chřipky, což se dosud nestalo, dodal. Pokud by byla některá oblast v Česku vyhodnocena jako riziková, veterináři by v ní zvážili zavedení některých doporučení EU; například uzavřít vodní drůbež "pod střechu". "Určitě bychom ale neudělali to, co udělali v Německu a Rakousku, kde šmahem všechno uzavřeli," řekl Malena. Zákaz chovu drůbeže na volném prostranství platí v obou zemích od soboty. Malena uvedl, že podle zpráv českých ornitologů jsou největší shromaždiště vodní drůbeže, a tudíž jedna z případných rizikových oblastí například kolem Mušovských jezer na jižní Moravě. Vyskytuje se tam podle něj jen asi jedna farma, která by mohla být eventuálně ohrožena. Zabránit přenesení nákazy ze zvířat ve volné přírodě na chovnou drůbež by podle Maleny mohl nejen případný zákaz chovu na volném prostranství, ale například natažení sítí na farmami či to, že by se drůbež krmila výhradně v budovách.

V ČR jsou vzorky u drůbeže odebírány již od roku 2003, kdy se virus ptačí chřipky objevil v Asii. "Zatím jsem neměli ani jeden pozitivní nález," uvedl Malena. ČR do 5. listopadu pošle EU zprávu, jak bude dále proti ptačí chřipce postupovat.

Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by v České republice pomohly omezit korupci. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů. Paroubek to uvedl v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v tomtéž pořadu podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách.

Diskusi hlavních politických rivalů provázely podobně jako při minulých televizních debatách silné výroky a vzájemná obviňování. Paroubek například uvedl, že kdyby ODS nezastávala "naprosto stupidní" politiku nulové tolerance, mohla se na podobě některých protikorupčních zákonů s ČSSD domluvit. "Já bych si velmi přál, abych sem do těch pořadů mohl chodit se slušným člověkem, což o vás říct bohužel nemohu," uvedl v jiné souvislosti Topolánek.

Podle organizace TI by pozici státu na žebříčku korupce částečně zlepšil právě nový zákon o střetu zájmů. Návrh, jímž se nyní zabývá sněmovna, počítá například s tím, že by funkcionáři zveřejňovali majetková přiznání na internetu. Kdyby majetek nepřiznali nebo uvedli lživé údaje, hrozily by jim pokuty v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zároveň má být rozšířen okruh veřejných činitelů, kteří budou muset majetek přiznávat. Topolánek ale uvedl, že ODS návrh zákona v jeho současné podobě nepodpoří.

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř prý do několika týdnů předloží důkazy o tom, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun. "Podám je ve velmi krátké době. V řádu týdnů," uvedl v neděli Krejčíř v telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima. Půjčku prý Krejčíř poskytl sociálním demokratům výměnou za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat podnik Čepro. Peníze v hotovosti údajně předal podnikateli Jakubu Konečnému, který je pak půjčil ČSSD. Krejčíř tvrdí, že vlastní originál směnky, kterou mu vystavil Konečný. Velmi brzy prý získá i originál směnky, kterou Konečnému podepsal tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross, tvrdil. Odmítl však říci od koho.

Policie ale v pátek zveřejnila notářsky ověřené Krejčířovo čestné prohlášení z června 2002, podle něhož mu podnikatel Konečný nic nedluží. Podle policie to znamená, že není možné, aby Krejčíř nyní vlastnil originál směnky na 60 milionů. "Toto naše vzájemné prohlášení mezi mnou a panem Konečným neneguje existenci směnky z března 2002," prohlásil v neděli Krejčíř.

Konečný byl Krejčířovým obchodním partnerem. Letos v březnu zmizel a policie po něm marně pátrá. Prověřuje několik verzí. Za nejpravděpodobnější považuje to, že byl na popud Krejčíře zavražděn.

Premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek Krejčířovo tvrzení ostře odmítl. "Jakou cenu má svědectví zločince?" Tvrzení stíhaného uprchlého podnikatele má podle Paroubka stejnou hodnotu, jako kdyby někdo tvrdil, že sociální demokracie dluží loupežníkovi Václavu Babinskému třeba 70 milionů. Předseda ODS Mirek Topolánek ale soudí, že se může Krejčířovo tvrzení o půjčce sociálním demokratům potvrdit stejně tak, jako se potvrdilo jeho tvrzení o tom, že ho policie nechala volně odejít z jeho pražské vily, když tam konala domovní prohlídku. "Obávám se, že kauza Krejčíř je jen vrcholem ledovce," řekl.

Krejčíř, který žije na Seychelských ostrovech, je v České republice stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení, v úterý pozatýkala pět jeho údajných kompliců. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka.

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) je přesvědčený, že jihokorejská automobilka Hyundai bude investovat v České republice. Primátor Ostravy Aleš Zedník (ČSSD) se domnívá, že o konečném umístění výrobního a montážního závodu automobilky rozhodne kvalita silničního spojení a pobídky od české vlády. Oba to uvedli poté, co se vrátili z návštěvy Jižní Koreje, kterou vykonali právě na pozvání automobilky.

Hyundai zvažuje, že by svůj závod postavila právě v Moravskoslezském kraji. "Po této cestě jsem přesvědčený o tom, že jihokorejská automobilka Hyundai si jako zemi své další středoevropské investice už vybrala Českou republiku," řekl ČTK Tošenovský. Podle Zedníka se Korejci při výběru lokality budou řídit několika faktory. Rozhodovat bude vzdálenost od slovenské Žiliny, kde staví závod sesterská Kia Motors, a také kvalita silničního spojení. "Neméně důležité budou pobídky, které Korejci očekávají od české vlády minimálně na úrovni Slovenska, a v neposlední řadě také připravenost pozemků," uvedl Zedník na internetových stránkách města Ostravy.

Na pracovní cestu do firmy Hyundai odcestoval Zedník s Tošenovským na pozvání šéfa automobilky Čong Mong-kua. Návštěva ale vyvolala mezi částí veřejnosti nesouhlasné reakce. Kritikům vadí, že se politici vydali na zahraniční cestu i s manželkami a že návštěvu plně hradí korejská strana. Předseda ODS Mirek Topolánek v nedělní Sedmičce televize Nova uvedl, že celou záležitost považuje za nešťastnou, nejde ale podle něj o korupci. Premiér Jiří Paroubek naopak míní, že již lze o určité formě korupce hovořit. Zedníkovi navrhne, aby radní z jeho návštěvy "udělali služební cestu" a zaplatili ji z veřejných peněz. V opačném případě bude muset Zedník cestu zaplatit ze svého, dodal premiér.