Zprávy | Z archivu rubriky


Člen Ústředního výkonného výboru ČSSD Marian Kuš, který je veden v seznamech komunistické Státní bezpečnosti (StB), zřejmě odstoupí ze svých stranických funkcí. Kuš to naznačil v telefonickém rozhovoru s předsedou moravskoslezských sociálních demokratů Petrem Víchou. Kuše k odchodu z funkcí vyzval před několika dny právě moravskoslezský výbor ČSSD. "Volal mi a krátce mi sdělil, že velmi vážně uvažuje, že z těch funkcí rezignuje," uvedl Vícha. Kuš je členem krajského zastupitelstva, ústředního výkonného výboru strany a členem krajského výkonného výboru, kde mu však v říjnu mandát končí. "Tam to zřejmě doběhne, šlo nám o ty funkce dlouhodobější," uvedl Vícha. Doplnil, že v případě, že by byl Kuš očištěn, nemůže se do svých funkcí, které jsou volené, vrátit zpět.

Policie už Kuše podle ČT obvinila z poškozování cizích práv, kterého se měl dopustit tím, že vlastní straně předložil falešné lustrační osvědčení. Stanovy strany navíc u svých členů vylučují působení v StB. "My jsme se k tomu měli vyjadřovat předtím pro policii, jestli se cítíme poškozeni nebo nejsme poškozeni, a to se těžko vyčísluje. Samozřejmě mediálně nás celá ta záležitost poškozuje," uvedl Vícha. Domnívá se ale, že v tomto případě nebude nikdo usvědčen, protože poškození strany je obtížné prokázat. "Samotné obvinění, dokud není záležitost policií uzavřená, nikdy neznamená nic, tady se musí ctít presumce neviny," míní Vícha. Kuše tedy zřejmě v nejbližší době vyloučení ze strany nečeká, podle Víchy je totiž ve straně odpor k vylučování. "Teď budeme rádi, když se vzdá svých funkcí a posečká se až do doby rozhodnutí," uvedl Vícha.

Vítěze soutěže na dodavatele systému elektronického mýtného by řídící výbor mohl vládě doporučit v říjnu. Pokud vše půjde dobře a nikdo z účastníků se neodvolá, pak by koncem listopadu mohl stát s budoucím dodavatelem podepsat smlouvu, řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. V současnosti probíhá výběrové řízení. Soutěžní podmínky si vyzvedlo 102 uchazečů, kteří mohou své nabídky podat do 16. září. Obálky bude řídící výbor soutěže otevírat 19. září. Do 30 dnů by v optimálním případě mohlo ministerstvo dopravy vybrat uchazeče a doporučit ho vládě, vysvětlil Šimonovský.

Předpokládaný objem zakázky činí 11 miliard korun. Z toho pět miliard představují odhadované náklady na vybudování systému a dalších šest miliard stát podle předběžného odhadu zaplatí za služby. Podle zadávacího řízení se předpokládá, že vítěz soutěže bude systém pro stát zajišťovat až do roku 2017.

O výši tarifů chce ministerstvo jednat s dopravci. Poplatky mají být nižší než v Rakousku, kde se v průměru platí 22 eurocentů (necelých sedm Kč) za kilometr. Cena by však byla vyšší než v Německu, kde kilometr stojí 12 eurocentů. Platit mají nákladní vozidla nad 12 tun, a to od roku 2007 v první fázi na 970 km českých dálnic. Později se má zpoplatnění rozšířit také na vybrané tahy první třídy. Po roce 2008, kdy by měla začít platit nová směrnice EU a umožnit zpoplatnění celé sítě silnic, by ČR rozšířilo mýtné také na další silnice 2. a 3. třídy, aby tak zamezilo objíždění zpoplatněných úseků, řekl ministr.

Ministerstvo financí odmítá požadavek resortu kultury na 30 milionů na opravu požárem poničeného hradu Pernštejn. S tímto nárokem půjde ve středu na schůzi vlády ministr kultury Vítězslav Jandák, jehož předchůdce návrh na příspěvek připravil. Ministerstvo financí ale už teď nesouhlasí a chce, aby kultura našla pro tento účel rezervy ve svém rozpočtu. Vyplývá to z předkládací zprávy k příslušnému bodu programu jednání vlády. Ministerstvo financí podle ní nesouhlasí s poskytnutím peněz a za jedinou možnost řešení považuje "přehodnocení priorit" výdajů ministerstva. Ministerstvo kultury to před schůzí vlády nechce komentovat. "Návrh předkládáme a k názoru ministerstva financí se zatím nebudeme vyjadřovat," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová.

Hrad Pernštejn je národní kulturní památkou. V plamenech skončila z dosud nejasných příčin v polovině dubna čtvrtá brána hradu Pernštejn s přilehlou sýpkou. V ní měli památkáři depozitář, v němž shořely desítky historických předmětů. Škody se odhadují na přibližně 50 milionů korun. Za čtyři miliony korun již sýpka získala provizorní střechu. Nyní objekt čeká celková rekonstrukce včetně efektivní protipožární ochrany, která bude stát asi 45 milionů korun. Práce patrně začnou za rok. V objektu po úpravách vznikne další hradní expozice. Na obnově hradu se bude podílet i Jihomoravský kraj s částkou 6,6 milionu korun.