Zprávy | Z archivu rubriky


Policie obvinila podnikatele Radovana Krejčíře za další trestnou činnost. Nejnovější obvinění souvisí s padělanými bankovkami, které policie našla při červnových prohlídkách Krejčířových kanceláří. Obviněn byl nově také bývalý šéf energetické společnosti Čepro Martin Pechan a pět lidí z Krejčířova okolí, které policie zadržela toto úterý. Podle vyšetřovatele Krejčířova případu proběhlo zatýkání na celém území České republiky. Mluvčí protikorupční policie Jana Pinková uvedla, že zadržení jsou podezřelí z účasti na zločinném spolčení. Padělky peněz našla policie v pražské kanceláři dvou Krejčířových firem - DKR Invest Praha a Corimex. Původně se domnívala, že jde o miliardy. Česká národní banka však koncem září potvrdila, že mezi penězi byly pravé bankovky jen v hodnotě přes 9,5 milionu korun. Zbytek nalezených bankovek byly podle dostupných informací napodobeniny českých a švýcarských peněz. Peníze byly v balících vždy tak, že navrchu a vespod byly pravé bankovky a uprostřed padělky. Kauza, v níž je Krejčíř stíhán za podvod a přípravu vraždy celníka, souvisí se sporem Čepra a Tukového průmyslu o pohledávku ve výši 2,8 miliardy korun. Spolu s ním je v této kauze obviněn také bývalý šéf Čepra Pechan. Pechan je navíc déle než rok s dalšími lidmi stíhán právě kvůli téměř třímiliardovému celnímu dluhu, Krejčíř v jiné kauze čelí obvinění za půlmiliardový celní únik.

Policie začala vyslýchat svědky v případu vraždy střihače televize Nova Michala Velíška, za kterou je stíhán David Lubina. Zpovídá lidi, kteří se 13. září pohybovali poblíž místa činu v parku na Karlově náměstí v centru Prahy. Podle Lubinova obhájce Martina Korbaře z výpovědí vyplynulo, že nešlo o žádnou popravu, jak se někdy uvádí. Podle prvních informací měl Lubina na Velíška střílet i poté, co už ležel zraněný na zemi. Očití svědci na policii ale vypověděli, že oba výstřely padly rychle za sebou a ještě před tím, než Velíšek padl na zem. Obhajoba od počátku tvrdí, že Lubina se tehdy Velíška lekl a jednal zkratkovitě. Velíška prý zabít nechtěl. Jednatřicetiletý recidivista Lubina podle policie obtěžoval na Karlově náměstí mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm několikrát bez varování vystřelil. Otec roční dcery útok nepřežil. Lubina po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. Teď čelí Lubina obvinění z vraždy, vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí. Je ve vazbě a hrozí mu až výjimečný trest vězení. Obvinění Lubiny policie opírá o jeho doznání a analýzu DNA. Přitěžuje mu motiv. Podle policie chtěl vraždou Velíška zakrýt jiný trestný čin, vydírání, z něhož byl rovněž obviněn. Lubina si ve vězení už dříve odpykal 8,5 roku.

Zdravotní pojišťovny se dohodly s premiérem Jiřím Paroubkem na opatřeních, která mají vést v příštím roce k úsporám a postupnému snížení více než desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění. Částku, jaká bude v příštím roce na zdravotnictví vydána, ani plánovanou výši úspor však premiér neupřesnil. Podle dosavadních jednání by neměla vydání zdravotních pojišťoven za péči v roce 2006 překročit letošních 172 miliard. Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková uvedla, že výdaje na léky vzrostou příští rok o dvě procenta méně, než se původně plánovalo, tedy jen o deset procent. Hlavní úspory by se měly najít v úhradách za poskytnutou péči a za léky a také v úpravách sítě zdravotnických zařízení. Prezident České lékařské komory a horký kandidát na místo ministra zdravotnictví David Rath upřesnil, že dohoda počítá s navýšením příjmů zdravotnických zařízení o 2,2 procenta, aby měly pokryté vyšší náklady spojené s mzdovým nárůstem a inflací. O sporných platech lékařů se na úterním setkání Paroubka se zdravotními pojišťovnami nejednalo. Vypuštění tohoto bodu ocenila ředitelka VZP Musílková. Pojišťovny již dříve varovaly, že seznam výkonů upravující cenu lékařské práce v navržené podobě by vedl k ohrožení péče o pacienty. Pokud by totiž lékaři dostávali za práci více, omezili by výkony a odkládali by péči, aby nepřekročili stanovené limity. Dohoda bude oficiálně podepsána ve středu a předána velké tripartitě, která ji projedná 25. října.

Příčinou k hádce mezi sociálními a občanskými demokraty, k níž došlo toto úterý ve sněmovně, se stal vládní návrh zákona o snížení daní. Sociální demokraté totiž navrhli zákon zařadit na říjnovou schůzi tak, aby byl projednán do konce roku a mohl platit od 1. ledna 2006. ODS ale rozšíření programu schůze zablokovala. ČSSD bude proto chtít zákon projednat zřejmě na mimořádné schůzi. S návrhem na její svolání přišel předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že ODS se obstrukcemi snaží zabránit tomu, aby byly sníženy daně. Občanští demokraté se podle něj chovají v rozporu se svým volebním programem. Ministr připomněl, že zákon snižuje daně čtyřem milionům lidí a ušetří jim dohromady 14 miliard korun. "Jediným motivem ODS je škodit. Nic jiného, fakta jsou jasná," prohlásil v emotivně laděném projevu Sobotka. Občanský demokrat Michal Doktor ale prohlásil, že je to právě ČSSD, která vybrala oproti roku 2004 z kapes daňových poplatníků 66 miliard korun navíc. Sociální demokraty pak obvinil z tmářství, podlostí a lží. Prohlásil také, že ČSSD přejala v posledních dvou měsících část konceptu ODS právě ohledně snižování daní. Kritizoval také, že ČSSD chce přednostně projednat jen své daňové návrhy. Vládní zákon o snížení daní z příjmů počítá s tím, že lidem s příjmy do 30.000 korun měsíčně budou od počátku příštího roku sníženy daně. Jejich roční úspora by se mohla pohybovat kolem 3000 až 4000 korun. ODS kritizovala předlohu již v prvém čtení 16. srpna. Návrh podle poslanců nejsilnější opoziční strany bere lidem motivaci k práci.