Zprávy | Z archivu rubriky


Páteční projev prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa rozdělil politickou scénu. Zatímco podle premiéra Jiřího Paroubka z Klausova projevu prosvítaly prezidentovy "bezprostřední politické zájmy", místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že to byla brilantní řeč. Třeba při nepřímém popisu vztahu s EU podle Paroubka Klaus "nevycházel z většinových představ našeho národa". Langer si ale myslí, že prezident dokázal v projevu vhodně propojit minulost, přítomnost a budoucnost. "Jeden z nejlepších, jaký jsem od něj kdy slyšel," zhodnotil Langer Klausův projev v rozhovoru s ČTK. Naopak předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik soudí, že z prezidentova projevu bylo příliš znát, že byl léta šéfem ODS. "Docela hezký předvolební projev," poznamenal Kováčik. Předseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že projev byl vyvážený. Nesouhlasí ale s prezidentovými obavami z integrace EU. "Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl ČTK šéf KDU-ČSL. Politolog Bohumil Doležal soudí, že Klaus v kritice EU hystericky přehání.

Prezident v pátek varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a dal najevo, že tendence k takovému vývoji vidí v ČR i v Evropě. "Za prospěšný proto nemohu považovat soudobý domácí i evropský trend směřující k stále většímu dirigismu, regulacím, příkazům a zákazům," řekl mimo jiné. Klaus se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. Je znám jako odpůrce příliš těsné integrace EU a představ o federální Evropě. Na tuzemské politické scéně se v uplynulých týdnech několikrát dostal do sporu se sociálnědemokratickým premiérem.

Paroubek prohlásil, že Klaus v poslední době "mnohokrát prokázal, že lidi chce spíš rozdělovat, než aby je spojoval". Prezidentovy obavy z ohrožení lidské svobody považuje premiér za silně přehnané. Víc prý nechce o Klausově projevu hovořit, aby si ho lidé nezačali víc číst. Langer naopak míní, že prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy země. S Klausovým varováním před směřováním k dirigismu, regulacím a zákazům místopředseda ODS naprosto souhlasí. Politolog Rudolf Kučera si ale nemyslí, že v EU lze nyní pozorovat nějaký mimořádný trend směrem k dirigismu a zákazům. Například v referendech o euroústavě podle něj občané některých zemí jasně ukázali, že se nebojí říct své názory.

Prezident v minulosti opakovaně kritizoval také některé nevládní organizace, které podle něj chtějí mluvit do života lidí, aniž k tomu měly mandát z voleb. Toto téma otevřel i v pátečním projevu. "Naše republika musí být svobodným prostorem pro důsledné uplatňování občanského principu, v němž demokracie nedegeneruje v postdemokracii a v němž se republika svobodných občanů nerozkládá pod náporem různých účelových seskupení, usilujících - pod maskou vznešených frází a bez demokratické legitimace - o politickou moc," řekl. Politolog Doležal tuto část Klausovy řeči vnímá tak, že si neodpustil "kopanec" do exprezidenta Václava Havla, který na Hradě projev poslouchal a který je považován naopak za přímluvce různých občanských organizací. "Co ten člověk (Klaus) ještě chce? Už tam sedí v jeho křesle, těší se popularitě u veřejnosti a ještě má zapotřebí se na něj (na Havla) vytahovat," uvedl Doležal.

Prezident v pátek udělil při příležitosti výročí 23 vyznamenání. "Je to vždycky složité, je to věc názoru. Já bych měl trošku jiný (názor) než pan prezident, ale myslím si, že to se dá napravit zase příště," řekl Paroubek na dotaz, co říká tomu, že mezi vyznamenanými nebyl příslušník domácího odboje.

Recepce organizovaná u příležitosti 87. výročí vzniku samostatného československého státu, která se měla konat v pátek v luxusním hotelu v Havaně, byla zakázána. Místní úřady ji totiž kvůli účasti členek sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů, označily za "kontrarevoluční akci". Informovala o tom agentura AFP.

Hosté, kteří se dostavili v pátek večer do luxusního španělsko-kubánského hotelu, byli u vchodu informováni, že recepce byla zrušena a přemístěna do rezidence českého velvyslance Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP velvyslanec. Improvizované recepce v jeho rezidenci se zúčastnila řada velvyslanců evropských zemí. Byla mezi nimi i dvacítka "dam v bílém", jak jsou nazývány ženy vězněných kubánských disidentů, protože se na veřejnosti často objevují v bílých šatech, tedy v barvě naděje. Česká republika obvykle zve přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty, na oslavy státních svátků. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Socialistické Československo bývalo jedním z hlavních spojenců Kuby, po jeho rozpadu začala Česká republika otevřeně kritizovat Castrův režim a mezi oběma zeměmi nyní panuje napětí, poznamenala AFP. V rámci EU česká diplomacie vystupuje proti smířlivým postojům některých evropských zemí k diktátorskému režimu na Kubě. Česku se v minulosti rovněž podařilo prosadit v OSN rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě.

Rozšířit protikomunistický oděvní sortiment chtějí organizátoři kampaně Trikem proti komunismu. V akci Listopadový trikopad se chystají oslovit novou nabídkou zájemce o netradiční design. Pro novou kolekci připravili více než 150 návrhů. "Triko je jedním z nejrozšířenějších oděvů a představuje obrovskou reklamní plochu. Noste trika do zaměstnání, na úřady a veřejná místa! Dejte svým trikem jasně najevo svůj názor," vyzývají organizátoři kampaně, jejichž cílem je potlačit popularitu komunistů v Česku.

Designéři a grafici, kteří nesouhlasí s podporou, jakou získávají v Česku komunisté, zahájili letos v květnu protikomunistickou kampaň výrobou triček. Na negativní důsledky totalitního režimu upozorňují potiskem s protikomunistickým obsahem, které je možné objednat prostřednictvím internetu. "Udělejte si vánočního strýčka! Rozdávejte pod stromeček trička," uvádí ve své výzvě k nákupu protikomunistické symboliky. "Zatím se vyráběla a prodávala jen omezená kolekce vítězných návrhů. Dosud se prodalo přes 4000 kusů triček a zájem veřejnosti neklesá," sdělil ČTK jeden z organizátorů akce Ondřej Matyáš.

Kampaň Trikem proti komunismu je podle organizátorů nenásilná výtvarná akce, která upozorňuje na nebezpečnost komunistické ideologie. Mají za to, že společnost příliš rychle zapomíná ničivé dopady 40 let vlády komunistického režimu a chtějí tak připomenout hrůzy totalitní zvůle. Svou produkci autoři představili také v Rakousku, kde také rostou preference komunistů. V Českém centru ve Vídni předváděli některé modely bývalí disidenti.