Zprávy | Z archivu rubriky


Hokejový svaz hrozí obránci Pavlu Kubinovi zákazem startu na olympijských hrách v Turíně, pokud nezaplatí pokutu 200 tisíc korun, kterou dostal v play off minulé extraligové sezony. V sobotu to uvedl deník Sport. Kubina, jenž během výluky v NHL pomáhal Vítkovicím, se po obnovení soutěže vrátil do Tampy Bay, ale svazoví funkcionáři trvají na tom, aby uhradil pokutu. Tou byl hokejista potrestán za to, že po sedmém semifinálovém utkání se Zlínem obvinil rozhodčího Petra Bolinu z korupce. Vedení svazu nyní uvažuje o tom, že pokud Kubina pokutu nezaplatí, zakáže mu v krajním případě start na olympiádě. "Ta možnost existuje. Je mi jasné, že by mě za tento krok mohla veřejnost odsoudit. Ale nejde být zároveň hodný a spravedlivý," řekl Sportu šéf českého hokeje Vratislav Kulhánek, který doufá, že se povede případ vyřešit jinak. "Pevně věřím, že Pavel částku uhradí. Je naším společným zájmem, aby na turnaji hrál," uvedl.

Trojnásobný mistr světa prohlásil, že pokutu zaplatí, až se bude chtít vrátit do extraligy. "Nejde o peníze, ale i o princip," uvedl Kubina, který se o celé věci nechce příliš bavit. Možností, že by přišel o účast na olympijském turnaji, se netrápí. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel, olympiáda je daleko. Ale jestli mi ji opravdu zakáží, tak ať si to pak vyřídí s fanoušky," řekl. Kubinovi fanoušci nesouhlasili už s trestem pro hráče a rozhodli se uspořádat sbírku, z níž by byla pokuta uhrazena. Vybrali mezi sebou patnáct tisíc korun, které však vítěz Stanleyova poháru v srpnu věnoval Dětskému ranči v Hlučíně.

Cestu do pravěku a starověku zprostředkuje v posledních dvou měsících letošního roku dětem ze základních škol muzeum v Poličce na Svitavsku. Výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, na níž se děti mohou potkat s mamutem a osahat si předměty, které před mnoha staletími lidé používali, se do muzea vrací již poosmé. Přesto je expozice stále plná dětí. "Děti se ve školách obměňují, a tak o návštěvníky nemáme nouzi. Každoročně se k nám vracejí školy ze širokého okolí. Nejen ze Svitavska, ale třeba i z Chrudimska a dalších okresů," řekl ČTK ředitel muzea David Junek.

Výstava patří do projektu Muzeum a škola, za který poličské muzeum získalo v roce 1999 cenu nadace Open society fund Praha Světlo do muzejní brány. Projekt původně obsahoval soubor tří výstav, navazujících na výuku vlastivědy a dějepisu na základních školách. Výstavu přibližující novověk již muzeum zrušilo, zbývající dvě, pravěk a středověk, každoročně doplňuje a instaluje ve svých prostorách. V mezidobí půjčuje expozice jiným muzeím.

Expozicí provázejí průvodci oblečeni v dobových kostýmech, a navozují tak atmosféru dávno minulých časů. Výklad děti seznámí se zajímavostmi z dob, kterým je výstava věnována, do rukou mohou vzít repliky zbraní a nástrojů, které tehdy lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. "Mohou se vžít do role našich předků a vyzkoušet si drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu či malovat na keramiku podle starodávných vzorů nebo jako pračlověk na stěnu jeskyně. Mohou si potěžkat kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč či velkomoravský štít nebo se na okamžik stát Keltem a obléknout se do keltského oděvu nebo Slovanem a pokusit se psát ve staroslověnském písmu - hlaholici," zvou děti pracovníci muzea.

Rozšířit protikomunistický oděvní sortiment chtějí organizátoři kampaně Trikem proti komunismu. V akci Listopadový trikopad se chystají oslovit novou nabídkou zájemce o netradiční design. Pro novou kolekci připravili více než 150 návrhů. "Triko je jedním z nejrozšířenějších oděvů a představuje obrovskou reklamní plochu. Noste trika do zaměstnání, na úřady a veřejná místa! Dejte svým trikem jasně najevo svůj názor," vyzývají organizátoři kampaně, jejichž cílem je potlačit popularitu komunistů v Česku.

Designéři a grafici, kteří nesouhlasí s podporou, jakou získávají v Česku komunisté, zahájili letos v květnu protikomunistickou kampaň výrobou triček. Na negativní důsledky totalitního režimu upozorňují potiskem s protikomunistickým obsahem, které je možné objednat prostřednictvím internetu. "Udělejte si vánočního strýčka! Rozdávejte pod stromeček trička," uvádí ve své výzvě k nákupu protikomunistické symboliky. "Zatím se vyráběla a prodávala jen omezená kolekce vítězných návrhů. Dosud se prodalo přes 4000 kusů triček a zájem veřejnosti neklesá," sdělil ČTK jeden z organizátorů akce Ondřej Matyáš.

Kampaň Trikem proti komunismu je podle organizátorů nenásilná výtvarná akce, která upozorňuje na nebezpečnost komunistické ideologie. Mají za to, že společnost příliš rychle zapomíná ničivé dopady 40 let vlády komunistického režimu a chtějí tak připomenout hrůzy totalitní zvůle. Svou produkci autoři představili také v Rakousku, kde také rostou preference komunistů. V Českém centru ve Vídni předváděli některé modely bývalí disidenti.

Recepce organizovaná u příležitosti 87. výročí vzniku samostatného československého státu, která se měla konat v pátek v luxusním hotelu v Havaně, byla zakázána. Místní úřady ji totiž kvůli účasti členek sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů, označily za "kontrarevoluční akci". Informovala o tom agentura AFP.

Hosté, kteří se dostavili v pátek večer do luxusního španělsko-kubánského hotelu, byli u vchodu informováni, že recepce byla zrušena a přemístěna do rezidence českého velvyslance Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP velvyslanec. Improvizované recepce v jeho rezidenci se zúčastnila řada velvyslanců evropských zemí. Byla mezi nimi i dvacítka "dam v bílém", jak jsou nazývány ženy vězněných kubánských disidentů, protože se na veřejnosti často objevují v bílých šatech, tedy v barvě naděje. Česká republika obvykle zve přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty, na oslavy státních svátků. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Socialistické Československo bývalo jedním z hlavních spojenců Kuby, po jeho rozpadu začala Česká republika otevřeně kritizovat Castrův režim a mezi oběma zeměmi nyní panuje napětí, poznamenala AFP. V rámci EU česká diplomacie vystupuje proti smířlivým postojům některých evropských zemí k diktátorskému režimu na Kubě. Česku se v minulosti rovněž podařilo prosadit v OSN rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě.