Zprávy | Z archivu rubriky


Páteční projev prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa rozdělil politickou scénu. Zatímco podle premiéra Jiřího Paroubka z Klausova projevu prosvítaly prezidentovy "bezprostřední politické zájmy", místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že to byla brilantní řeč. Třeba při nepřímém popisu vztahu s EU podle Paroubka Klaus "nevycházel z většinových představ našeho národa". Langer si ale myslí, že prezident dokázal v projevu vhodně propojit minulost, přítomnost a budoucnost. "Jeden z nejlepších, jaký jsem od něj kdy slyšel," zhodnotil Langer Klausův projev v rozhovoru s ČTK. Naopak předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik soudí, že z prezidentova projevu bylo příliš znát, že byl léta šéfem ODS. "Docela hezký předvolební projev," poznamenal Kováčik. Předseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že projev byl vyvážený. Nesouhlasí ale s prezidentovými obavami z integrace EU. "Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl ČTK šéf KDU-ČSL. Politolog Bohumil Doležal soudí, že Klaus v kritice EU hystericky přehání.

Prezident v pátek varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a dal najevo, že tendence k takovému vývoji vidí v ČR i v Evropě. "Za prospěšný proto nemohu považovat soudobý domácí i evropský trend směřující k stále většímu dirigismu, regulacím, příkazům a zákazům," řekl mimo jiné. Klaus se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. Je znám jako odpůrce příliš těsné integrace EU a představ o federální Evropě. Na tuzemské politické scéně se v uplynulých týdnech několikrát dostal do sporu se sociálnědemokratickým premiérem.

Paroubek prohlásil, že Klaus v poslední době "mnohokrát prokázal, že lidi chce spíš rozdělovat, než aby je spojoval". Prezidentovy obavy z ohrožení lidské svobody považuje premiér za silně přehnané. Víc prý nechce o Klausově projevu hovořit, aby si ho lidé nezačali víc číst. Langer naopak míní, že prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy země. S Klausovým varováním před směřováním k dirigismu, regulacím a zákazům místopředseda ODS naprosto souhlasí. Politolog Rudolf Kučera si ale nemyslí, že v EU lze nyní pozorovat nějaký mimořádný trend směrem k dirigismu a zákazům. Například v referendech o euroústavě podle něj občané některých zemí jasně ukázali, že se nebojí říct své názory.

Prezident v minulosti opakovaně kritizoval také některé nevládní organizace, které podle něj chtějí mluvit do života lidí, aniž k tomu měly mandát z voleb. Toto téma otevřel i v pátečním projevu. "Naše republika musí být svobodným prostorem pro důsledné uplatňování občanského principu, v němž demokracie nedegeneruje v postdemokracii a v němž se republika svobodných občanů nerozkládá pod náporem různých účelových seskupení, usilujících - pod maskou vznešených frází a bez demokratické legitimace - o politickou moc," řekl. Politolog Doležal tuto část Klausovy řeči vnímá tak, že si neodpustil "kopanec" do exprezidenta Václava Havla, který na Hradě projev poslouchal a který je považován naopak za přímluvce různých občanských organizací. "Co ten člověk (Klaus) ještě chce? Už tam sedí v jeho křesle, těší se popularitě u veřejnosti a ještě má zapotřebí se na něj (na Havla) vytahovat," uvedl Doležal.

Prezident v pátek udělil při příležitosti výročí 23 vyznamenání. "Je to vždycky složité, je to věc názoru. Já bych měl trošku jiný (názor) než pan prezident, ale myslím si, že to se dá napravit zase příště," řekl Paroubek na dotaz, co říká tomu, že mezi vyznamenanými nebyl příslušník domácího odboje.

Hokejový svaz hrozí obránci Pavlu Kubinovi zákazem startu na olympijských hrách v Turíně, pokud nezaplatí pokutu 200 tisíc korun, kterou dostal v play off minulé extraligové sezony. V sobotu to uvedl deník Sport. Kubina, jenž během výluky v NHL pomáhal Vítkovicím, se po obnovení soutěže vrátil do Tampy Bay, ale svazoví funkcionáři trvají na tom, aby uhradil pokutu. Tou byl hokejista potrestán za to, že po sedmém semifinálovém utkání se Zlínem obvinil rozhodčího Petra Bolinu z korupce. Vedení svazu nyní uvažuje o tom, že pokud Kubina pokutu nezaplatí, zakáže mu v krajním případě start na olympiádě. "Ta možnost existuje. Je mi jasné, že by mě za tento krok mohla veřejnost odsoudit. Ale nejde být zároveň hodný a spravedlivý," řekl Sportu šéf českého hokeje Vratislav Kulhánek, který doufá, že se povede případ vyřešit jinak. "Pevně věřím, že Pavel částku uhradí. Je naším společným zájmem, aby na turnaji hrál," uvedl.

Trojnásobný mistr světa prohlásil, že pokutu zaplatí, až se bude chtít vrátit do extraligy. "Nejde o peníze, ale i o princip," uvedl Kubina, který se o celé věci nechce příliš bavit. Možností, že by přišel o účast na olympijském turnaji, se netrápí. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel, olympiáda je daleko. Ale jestli mi ji opravdu zakáží, tak ať si to pak vyřídí s fanoušky," řekl. Kubinovi fanoušci nesouhlasili už s trestem pro hráče a rozhodli se uspořádat sbírku, z níž by byla pokuta uhrazena. Vybrali mezi sebou patnáct tisíc korun, které však vítěz Stanleyova poháru v srpnu věnoval Dětskému ranči v Hlučíně.