Zprávy | Z archivu rubriky


Rozšířit protikomunistický oděvní sortiment chtějí organizátoři kampaně Trikem proti komunismu. V akci Listopadový trikopad se chystají oslovit novou nabídkou zájemce o netradiční design. Pro novou kolekci připravili více než 150 návrhů. "Triko je jedním z nejrozšířenějších oděvů a představuje obrovskou reklamní plochu. Noste trika do zaměstnání, na úřady a veřejná místa! Dejte svým trikem jasně najevo svůj názor," vyzývají organizátoři kampaně, jejichž cílem je potlačit popularitu komunistů v Česku.

Designéři a grafici, kteří nesouhlasí s podporou, jakou získávají v Česku komunisté, zahájili letos v květnu protikomunistickou kampaň výrobou triček. Na negativní důsledky totalitního režimu upozorňují potiskem s protikomunistickým obsahem, které je možné objednat prostřednictvím internetu. "Udělejte si vánočního strýčka! Rozdávejte pod stromeček trička," uvádí ve své výzvě k nákupu protikomunistické symboliky. "Zatím se vyráběla a prodávala jen omezená kolekce vítězných návrhů. Dosud se prodalo přes 4000 kusů triček a zájem veřejnosti neklesá," sdělil ČTK jeden z organizátorů akce Ondřej Matyáš.

Kampaň Trikem proti komunismu je podle organizátorů nenásilná výtvarná akce, která upozorňuje na nebezpečnost komunistické ideologie. Mají za to, že společnost příliš rychle zapomíná ničivé dopady 40 let vlády komunistického režimu a chtějí tak připomenout hrůzy totalitní zvůle. Svou produkci autoři představili také v Rakousku, kde také rostou preference komunistů. V Českém centru ve Vídni předváděli některé modely bývalí disidenti.

Recepce organizovaná u příležitosti 87. výročí vzniku samostatného československého státu, která se měla konat v pátek v luxusním hotelu v Havaně, byla zakázána. Místní úřady ji totiž kvůli účasti členek sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů, označily za "kontrarevoluční akci". Informovala o tom agentura AFP.

Hosté, kteří se dostavili v pátek večer do luxusního španělsko-kubánského hotelu, byli u vchodu informováni, že recepce byla zrušena a přemístěna do rezidence českého velvyslance Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP velvyslanec. Improvizované recepce v jeho rezidenci se zúčastnila řada velvyslanců evropských zemí. Byla mezi nimi i dvacítka "dam v bílém", jak jsou nazývány ženy vězněných kubánských disidentů, protože se na veřejnosti často objevují v bílých šatech, tedy v barvě naděje. Česká republika obvykle zve přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty, na oslavy státních svátků. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Socialistické Československo bývalo jedním z hlavních spojenců Kuby, po jeho rozpadu začala Česká republika otevřeně kritizovat Castrův režim a mezi oběma zeměmi nyní panuje napětí, poznamenala AFP. V rámci EU česká diplomacie vystupuje proti smířlivým postojům některých evropských zemí k diktátorskému režimu na Kubě. Česku se v minulosti rovněž podařilo prosadit v OSN rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě.