Zprávy | Z archivu rubriky


První náměstek ministra zdravotnictví David Rath opustí funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK) v okamžiku, kdy ho prezident jmenuje ministrem zdravotnictví. Rath to v neděli řekl v diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Právě neslučitelností obou funkcí odůvodňuje prezident Václav Klaus, proč ho odmítl ministrem jmenovat. "V okamžiku, kdy mě případně pan prezident jmenuje, tak se vypořádám s funkcí prezidenta komory nejspíš tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po jmenování," uvedl Rath. Na doplňující dotaz pak upřesnil, že funkci ukončí určitě.

Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK řekl, že pokud chce Rath prezidentovi prostřednictvím premiéra něco sdělit, "určitě cestu zná". Prezident podle Hájka nemůže "reagovat na mediální výroky, zvláště ne pak pana Ratha." Rath tento týden napsal čestné prohlášení, že se tak, jak stanoví ústava a zákon, vzdá po jmenování ministrem všech zapovězených aktivit. V minulých dnech Rath označil prezidenta za vrtošivého staříka, který z něj má mindrák.

Kvůli souběhu apolitické funkce šéfa lékařské komory a politické funkce ve vedení ministerstva odmítli jednat s náměstkem Rathem prezidenti lékárnické a stomatologické komory Lubomír Chudoba a Jiří Pekárek. Stejné stanovisko zaujala i Koalice soukromých lékařů. Také řadě ze 40.000 členů lékařské komory souběh funkcí vadí. Pozastavení funkce, o němž Rath původně mluvil, jim nestačí. Nejsou spokojeni ani s řešením, které Rath prosadil, aby komoru prozatím vedlo představenstvo. Podle komorových řádů by ji měla vést viceprezidentka Helena Fousková, s níž má však Rath spor. Mezi členy stavovské organizace sílí volání po mimořádném sjezdu a změně dosavadního povinného členství v nepovinné.

Rath v Sedmičce uvedl, že v souběžném vykonávání funkce prvního náměstka a prezidenta komory střet zájmů nevidí. Připomněl, že zákon neřeší tento souběh ani v pozici ministra. Je však ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí, a v okamžiku jmenování ministrem funkci prezidenta ČLK opustit. Pokud by ministrem jmenován nebyl a zůstal by v pozici prvního náměstka, s největší pravděpodobností Rath v čele komory zůstane. "Nechávám s největší pravděpodobností, protože zatím všechny právní analýzy naznačují, že je zbytečné to řešit v pozici prvního náměstka, neb to není člen kabinetu," řekl.

Stínový ministr zdravotnictví ODS a senátor Tomáš Julínek připomněl, že první náměstek je nejvyšší státní úředník a je přesně vyjmenováno, co může dělat. Rath je v několika soukromých firmách. "Nepamatuji v historii, že by některý náměstek před svým jmenováním neopustil tyto funkce," řekl Julínek. Rath má malou soukromou ambulantní praxi. Je jednatelem firem 4R s.r.o. a Paracelsum, s.r.o. Má expertní, konzultační a školicí a další aktivity. V Sedmičce řekl, že již udělal všechny kroky a podepsal příslušné dokumenty, aby střet zájmů vyřešil. "Podepsal jsem dokumenty a moji společníci dali na obchodní soud návrh na zrušení jednatelství. U své fyzicky podnikající aktivity jsem dal na živnostenský úřad ukončení. Je to vyřešeno, jak zákon ukládá," zdůraznil Rath.

Azylové domy a noclehárny pro bezdomovce očekávají, že se jejich kapacita s příchodem zimy opět zaplní. O poskytované služby je mezi klienty v tuto roční dobu velký zájem. Ne každý bezdomovec ale přístřeší najde. Zvláště ženy bez domova zřejmě čeká další krušná zima. V mnoha městech totiž fungují azylové domy pro matky s dětmi, málokde ale mají zařízení pro samotné ženy. Mezi bezdomovci přitom podle odborníků letos výrazně přibylo žen a mladých dívek. Ženy podle odborníků snášejí život bez domova hůře než muži. "Řada z nich odnáší neuspořádaný život špatným zdravotním stavem, zejména ženy. Když žijí tři roky na ulici, mají zákonitě poškozené ledviny. Například nyní máme v azylovém domě dvě klientky, které musejí ošetřovat zdravotní sestry," řekla ČTK Anna Srbová z plzeňské městské charity.

Většina kurátorů a lidí z charity se shoduje v tom, že lidí bez domova přibývá. Míra jejich vyloučení je navíc stále přísnější a propastnější. "V Olomouci bezdomovců stále přibývá, nejde ale o dramatický nárůst ohledně počtu. Přijde mi alarmující spíše prohlubování jejich sociálních propadů, kdy se jejich vyloučení stává nenávratným. Lidé jsou třeba zadluženi vysokými částkami," řekl ČTK vedoucí azylového charitního domu Samaritán v Olomouci Petr Prinz. Starost o ně je v kompetenci obcí a měst, ne každá obec ale má zájem ubytovnu zřídit. Například v Teplicích žádné přístřeší pro lidi bez střechy nad hlavou nemají. Teplický primátor Jaroslav Kubera hájí postup města vůči bezdomovcům argumentem, že naprostá většina z nich si svůj stav zavinila sama. V Teplicích je podle něj zhruba 50 bezdomovců. Většina z nich podle Kubery bere sociální dávky a mohla být žít normálně. "Ale oni nechtějí a peníze obyčejně propíjí," tvrdí Kubera. Čím bude větší péče o tyto obyvatele, tím jich bude podle teplického primátora více.

Hodně bezdomovců je především ve velkých městech a na hlavních železničních trasách. Podle sčítání z loňského února žije v metropoli 3100 lidí bez domova. Odborníci však odhadují, že ve skutečnosti jich je nyní v Praze 4000 až 4600. Míst v noclehárnách je podle sociálních pracovníků málo. "Počet lůžek není dostatečný," řekla ČTK ředitelka pražské pobočky sdružení Naděje Petra Lakatošová. V pražských ubytovnách a zimních noclehárnách pro lidi bez přístřeší je podle údajů magistrátu nyní asi 560 lůžek, zhruba stejně jako loni. Podle pražské radní Hany Halové jen asi třetina bezdomovců pochází skutečně z Prahy.

Občanská demokratická strana požádá na úterní schůzi Poslanecké sněmovny vládu o vypracování zprávy o okolnostech, za jakých byly soukromým vlastníkům prodávány pozemky, které by měly být nyní vyvlastněny kvůli stavbě nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. V nedělní debatě televize Prima to řekl poslanec ODS Jiří Pospíšil. Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu nové dráhy vlastní finanční skupina Penta. "Mělo by se prošetřit, proč stát, tedy Pozemkový fond, za vlády ČSSD prodal část těchto pozemků soukromým osobám ve chvíli, kdy bylo jasné, že tam je strategický záměr důležitý pro rozvoj celého státu," uvedl Pospíšil.

Jeho oponent v diskusi ministr spravedlnosti Pavel Němec označil snahu zařadit tuto problematiku jako samostatný bod na jednání sněmovny za exhibici. "Pokud by šlo o věc, bylo by zcela adekvátní, aby se touto věcí zabýval hospodářský výbor sněmovny, který by si pozval ministra dopravy a vedoucí pracovníky letiště," uvedl Němec. Ministr uvedl, že nemá podrobné informace o tom, jak a proč byly pozemky prodány. "Muselo ale asi jít o určité pochybení Letiště Praha ... mělo ten Pozemkový fond oslovit dříve, než by přišel nějaký soukromý investor," uvedl. Připustil ale, že odpovědnost může být i na straně Pozemkového fondu.

Sněmovna schválila vyvlastnění pozemků potřebných pro ruzyňskou dráhu tuto středu. Projednat ji ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky. Předlohu schválilo 85 poslanců ze 168 přítomných. Pro předlohu zvedli ruku poslanci KSČM, část poslanců ČSSD a lidovci. Proti byli poslanci ODS, část sociálních demokratů a unionistů. Mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková označila rozhodnutí sněmovny za krok správným směrem. Naopak Penta Investments s ním nesouhlasí a považuje zákon za protiústavní.

Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Rozhodnutí sněmovny podle Kovaříkové podpoří urychlenou stavbu tzv. paralelní dráhy, kterou bude Ruzyně podle odhadů potřebovat nejpozději kolem roku 2009 až 2010. Již nyní letiště s omezeným počtem časů pro vzlety a přistání nemůže vyhovět všem požadavkům leteckých dopravců, a ti musejí do Prahy létat mnohdy v jiných časech, než požadovali. Penta Investments však předpokládá, že Senát nepřipustí, aby tento návrh prošel parlamentem. "Je zarážející, že předkladatelé zákona pod vlajkou boje proti spekulantům neváhají jít cestou prosazování protiústavního zákona. My jsme pozemky nenakupovali za účelem spekulací, ale jako seriózní zájemce o výstavbu další dráhy na ruzyňském letišti," řekla již dříve mluvčí Penty Jana Studničková.

Poslanci Občanské demokratické strany v úterý v Poslanecké sněmovně podpoří vládní návrh na snížení daní, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. "Malé snížení daní je lepší snížení daní, než žádné snížení daní," uvedl. Dodal, že k podpoře zákona vyzve také své kolegy v Senátu. Ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl rovněž účastníkem diskuse, Tlustému poděkoval a postoj poslanců ODS označil za konstruktivní.

Vládní novela zákona o daních sníží odvody lidem s příjmem do 30.000 korun. Změny by se měly dotknout až čtyř milionů lidí. Ročně by každý z nich ušetřil kolem 3000 až 4000 korun. ODS dlouhodobě prosazuje rovnou patnáctiprocentní daň. Daně by se podle občanských demokratů měly snižovat všem, tedy i lidem s vyššími příjmy. Zavedení rovné daně ale v nynější politické situaci není reálné, proto ODS ve vládní předloze navrhuje alespoň snížit o tři procenta všechny sazby. Ve druhém návrhu chce ODS výši sazeb v jednotlivých pásmech snížit o 25 procent. V úterý bude sněmovna hlasovat o konečné podobě předlohy, kterou pak pošle do Senátu.

ČSSD minulý týden obvinila ODS z obstrukcí, když opoziční strana zablokovala rozšíření sněmovní schůze právě o projednávání vládního daňového návrhu. Sociální demokraté po roztržce prosadili k jednání o daních mimořádnou schůzi. Podle Tlustého ODS žádné obstrukce vládě nedělala. Ministrovi financí řekl, že politici ČSSD jeho stranu nepochopili. "My jsme vás potřebovali dotlačit k tomu, abyste snížili daně. Je to první úspěch rovné daně," uvedl. Kdyby ODS rovnou daň neprosazovala, ČSSD by podle Tlustého daně zvyšovala. Šéf poslanců ODS rovněž poznamenal, že ve sněmovně podpoří každé snížení daní, které vláda do sněmovny přinese.

Nejlepším původním dramatickým pořadem roku 2005 zvolila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) televizní film In nomine patris. Příběh o střetu venkovského faráře s komunistickou Státní bezpečností zvítězil celkem ve čtyřech kategoriích. Z celkových 14 ocenění jich 13 získala Česká televize (ČT), jednou bodovala televize Nova.

Cenu za režii si odnesl režisér snímku Jaromír Polišenský, ve své kategorii se prosadil i autor scénáře Jan Drbohlav. "Mělo to smysl a myslím si, že člověk má dělat věci, které smysl mají," řekl při přebírání ceny Viktor Preiss, jenž získal cenu v kategorii nejlepší herec. Dvě sošky si odnesl Jan Kraus, který letos proměnil obě své nominace. Byl vyhlášen nejlepším moderátorem roku v show Uvolněte se, prosím; se stejným pořadem bodoval rovněž v kategorii nejlepší zábavný pořad. Za roli v inscenaci Žil jsem s cizinkou získala cenu pro nejlepší herečku Vilma Cibulková.

Oceněn byl i publicistický pořad televize Nova Na vlastní oči. Jeho tvůrci si však sošku převzít nepřišli. "Dnes večer nenašli odvahu přijít si pro tu cenu," konstatoval moderátor Tomáš Matonoha. "Já ji v pondělí odnesu na Novu," slíbil mu skladatel Ondřej Soukup, který přišel cenu předávat. Nova se letos stejně jako loni od cen Elsa distancovala. Důvodem je údajná nejasnost v zařazování jednotlivých pořadů do kategorií; mezi nominovanými ani navrženými pořady nebyla například soutěž Česko hledá SuperStar. Stejně tak ceny Elsa pomíjejí fenomén současné televize, reality show.