Zprávy | Z archivu rubriky


Občanská demokratická strana požádá na úterní schůzi Poslanecké sněmovny vládu o vypracování zprávy o okolnostech, za jakých byly soukromým vlastníkům prodávány pozemky, které by měly být nyní vyvlastněny kvůli stavbě nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. V nedělní debatě televize Prima to řekl poslanec ODS Jiří Pospíšil. Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu nové dráhy vlastní finanční skupina Penta. "Mělo by se prošetřit, proč stát, tedy Pozemkový fond, za vlády ČSSD prodal část těchto pozemků soukromým osobám ve chvíli, kdy bylo jasné, že tam je strategický záměr důležitý pro rozvoj celého státu," uvedl Pospíšil.

Jeho oponent v diskusi ministr spravedlnosti Pavel Němec označil snahu zařadit tuto problematiku jako samostatný bod na jednání sněmovny za exhibici. "Pokud by šlo o věc, bylo by zcela adekvátní, aby se touto věcí zabýval hospodářský výbor sněmovny, který by si pozval ministra dopravy a vedoucí pracovníky letiště," uvedl Němec. Ministr uvedl, že nemá podrobné informace o tom, jak a proč byly pozemky prodány. "Muselo ale asi jít o určité pochybení Letiště Praha ... mělo ten Pozemkový fond oslovit dříve, než by přišel nějaký soukromý investor," uvedl. Připustil ale, že odpovědnost může být i na straně Pozemkového fondu.

Sněmovna schválila vyvlastnění pozemků potřebných pro ruzyňskou dráhu tuto středu. Projednat ji ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky. Předlohu schválilo 85 poslanců ze 168 přítomných. Pro předlohu zvedli ruku poslanci KSČM, část poslanců ČSSD a lidovci. Proti byli poslanci ODS, část sociálních demokratů a unionistů. Mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková označila rozhodnutí sněmovny za krok správným směrem. Naopak Penta Investments s ním nesouhlasí a považuje zákon za protiústavní.

Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Rozhodnutí sněmovny podle Kovaříkové podpoří urychlenou stavbu tzv. paralelní dráhy, kterou bude Ruzyně podle odhadů potřebovat nejpozději kolem roku 2009 až 2010. Již nyní letiště s omezeným počtem časů pro vzlety a přistání nemůže vyhovět všem požadavkům leteckých dopravců, a ti musejí do Prahy létat mnohdy v jiných časech, než požadovali. Penta Investments však předpokládá, že Senát nepřipustí, aby tento návrh prošel parlamentem. "Je zarážející, že předkladatelé zákona pod vlajkou boje proti spekulantům neváhají jít cestou prosazování protiústavního zákona. My jsme pozemky nenakupovali za účelem spekulací, ale jako seriózní zájemce o výstavbu další dráhy na ruzyňském letišti," řekla již dříve mluvčí Penty Jana Studničková.

Poslanci Občanské demokratické strany v úterý v Poslanecké sněmovně podpoří vládní návrh na snížení daní, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. "Malé snížení daní je lepší snížení daní, než žádné snížení daní," uvedl. Dodal, že k podpoře zákona vyzve také své kolegy v Senátu. Ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl rovněž účastníkem diskuse, Tlustému poděkoval a postoj poslanců ODS označil za konstruktivní.

Vládní novela zákona o daních sníží odvody lidem s příjmem do 30.000 korun. Změny by se měly dotknout až čtyř milionů lidí. Ročně by každý z nich ušetřil kolem 3000 až 4000 korun. ODS dlouhodobě prosazuje rovnou patnáctiprocentní daň. Daně by se podle občanských demokratů měly snižovat všem, tedy i lidem s vyššími příjmy. Zavedení rovné daně ale v nynější politické situaci není reálné, proto ODS ve vládní předloze navrhuje alespoň snížit o tři procenta všechny sazby. Ve druhém návrhu chce ODS výši sazeb v jednotlivých pásmech snížit o 25 procent. V úterý bude sněmovna hlasovat o konečné podobě předlohy, kterou pak pošle do Senátu.

ČSSD minulý týden obvinila ODS z obstrukcí, když opoziční strana zablokovala rozšíření sněmovní schůze právě o projednávání vládního daňového návrhu. Sociální demokraté po roztržce prosadili k jednání o daních mimořádnou schůzi. Podle Tlustého ODS žádné obstrukce vládě nedělala. Ministrovi financí řekl, že politici ČSSD jeho stranu nepochopili. "My jsme vás potřebovali dotlačit k tomu, abyste snížili daně. Je to první úspěch rovné daně," uvedl. Kdyby ODS rovnou daň neprosazovala, ČSSD by podle Tlustého daně zvyšovala. Šéf poslanců ODS rovněž poznamenal, že ve sněmovně podpoří každé snížení daní, které vláda do sněmovny přinese.

Nejlepším původním dramatickým pořadem roku 2005 zvolila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) televizní film In nomine patris. Příběh o střetu venkovského faráře s komunistickou Státní bezpečností zvítězil celkem ve čtyřech kategoriích. Z celkových 14 ocenění jich 13 získala Česká televize (ČT), jednou bodovala televize Nova.

Cenu za režii si odnesl režisér snímku Jaromír Polišenský, ve své kategorii se prosadil i autor scénáře Jan Drbohlav. "Mělo to smysl a myslím si, že člověk má dělat věci, které smysl mají," řekl při přebírání ceny Viktor Preiss, jenž získal cenu v kategorii nejlepší herec. Dvě sošky si odnesl Jan Kraus, který letos proměnil obě své nominace. Byl vyhlášen nejlepším moderátorem roku v show Uvolněte se, prosím; se stejným pořadem bodoval rovněž v kategorii nejlepší zábavný pořad. Za roli v inscenaci Žil jsem s cizinkou získala cenu pro nejlepší herečku Vilma Cibulková.

Oceněn byl i publicistický pořad televize Nova Na vlastní oči. Jeho tvůrci si však sošku převzít nepřišli. "Dnes večer nenašli odvahu přijít si pro tu cenu," konstatoval moderátor Tomáš Matonoha. "Já ji v pondělí odnesu na Novu," slíbil mu skladatel Ondřej Soukup, který přišel cenu předávat. Nova se letos stejně jako loni od cen Elsa distancovala. Důvodem je údajná nejasnost v zařazování jednotlivých pořadů do kategorií; mezi nominovanými ani navrženými pořady nebyla například soutěž Česko hledá SuperStar. Stejně tak ceny Elsa pomíjejí fenomén současné televize, reality show.

Německé pohřební ústavy v posledních letech při zpopelnění zesnulých stále více využívají služeb českých krematorií, protože si za kremaci ostatků zemřelých účtují mnohem méně peněz než obdobná zařízení v Německu. V některých tuzemských krematoriích, která stojí poblíž hranic s Německem, již zakázky pro německé pohřební služby tvoří až pětinu všech zpopelnění.

Zejména po loňském rozšíření EU začaly některé německé pohřební firmy nabízet levné zpopelnění v nových členských zemích včetně České republiky. Zatímco standardní pohřeb žehem s obřadem a tištěným oznámením stojí v Německu zhruba 3000 eur (asi 90.000 korun), podle tamního oborového sdružení Aeternitatis už existují firmy, které nabízejí "diskontní" pohřby za 500 (asi 15.000 Kč) až 1000 eur (zhruba 30.000 korun). Jde o jednoduchý pohřeb bez obřadu a dalších služeb, mezi něž patří úmrtní inzerát nebo tištěná oznámení.

Německé pohřební ústavy spolupracují například s krematoriem Vysočanské zahrady v Hrušovanech na Chomutovsku. "Zájem o naše služby ze strany německých partnerů je stabilizovaný a jejich podíl nyní činí zhruba 20 procent. Zahájili jsme jednání o spolupráci s dalšími německými pohřebními službami, jsou ale zatím na začátku," řekl ČTK ředitel Vysočanských zahrad Michal Füleky.

Podle předsedy Sdružení pohřebnictví ČR Julia Mlčocha mají zájem o služby českých krematorií zejména pohřební služby z německých příhraničních oblastí. "Pro tamní provozovatele pohřebních služeb je to výhodné, protože ceny kremací jsou u nás výrazně nižší. Ostatky zesnulých Němců se podle našich informací zatím zpopelňují pouze v Hrušovanech," uvedl Mlčoch.

Po loňském vstupu Česka do EU se podle něj pro české pohřební služby neotevřely nové trhy v sousedních zemích. "Například v Německu je potřeba k tomuto podnikání získat souhlas tamní obchodní komory, která má ale velmi přísné podmínky. V Rakousku se zase jedná o koncesovanou živnost a je potřeba mít souhlas obce. Navíc naše firmy ještě na to nejsou dostatečně kapitálově silné," uvedl Mlčoch.