Zprávy | Z archivu rubriky


Slovensko patrně podpoří český návrh, aby státy EU zavedly vůči Kanadě vízovou povinnost, pokud ji tato zaoceánská země nezruší pro Čechy a Slováky. V Bratislavě to po pondělní schůzce s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou naznačil šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan. Ministři chtějí dosáhnout toho, aby měli Češi a Slováci při cestách do Kanady stejné podmínky jako obyvatelé ostatních zemí unie, tedy stejné podmínky, jaké mají Kanaďané cestující do zemí pětadvacítky. Česko chce při prosazování svého plánu využít paktu solidarity EU, nevylučuje ani soudní cestu. "Neexistuje žádný kvalifikovaný důvod pro to, aby bylo kterémukoli občanu členského státu EU bráněno cestovat do Kanady. Proto využijeme všech možností, které nám povoluje právo EU," řekl Svoboda.

Praha zahájila jednání o použití paktu solidarity vůči Kanadě letos v květnu. Nyní má EU podle Kukana ještě tři týdny, aby se vyjádřila k návrhu na zavedení víz pro tuto zaoceánskou zemi, která vyžaduje víza od občanů 144 zemí. Stejný postup jako v případě Kanady použila Česká republika vůči Brazílii a Bruneji. Brazílie na tento krok již zareagovala a víza pro české turisty zrušila.

Obě země usilují o zrušení víz rovněž se Spojenými státy. Ministři ale upozornili, že v USA je vízová politika v rukou Kongresu, který posuzuje země podle přísných kritérii. Ta ale prozatím ani jedna ze zemí nesplňuje. Ještě komplikovanější je situace s Austrálií, která vyžaduje víza od všech států, dodal Kukan.

Prezident Václav Klaus soudí, že současné veřejně dostupné informační technologie nejsou pro studenty vysokých škol vždy přínosem. Například na internetu podle něj sice studenti najdou obrovské množství informací, nenutí je to ale s nimi koncepčně pracovat. Klaus v pondělí o svém pohledu na vysoké školství diskutoval se studenty policejní akademie v Praze. Zopakoval též, že velký nárůst kapacity českých vysokých škol za posledních 15 let jde mnohdy na úkor kvality.

Prezident od září vyučuje na Fakultě národohospodářské Vysoké školy ekonomické. Jeden semestr vede seminář o principech ekonomického myšlení. Se svými 20 studenty se schází každé pondělí. Klaus se tak vrací do školy, kterou absolvoval a kde později získal profesorský titul. Ke své výuce poznamenal, že si tak trochu na sebe upletl bič. Není podle něj jednoduché celé dopoledne jednat s novým iráckým prezidentem, pak odejít přednášet na VŠE a poté honem rychle do smokingu a na státnickou večeři. Nicméně věří, že za zimní semestr bude mít jen dvě absence.

V rámci debaty se studenty se vyslovil také k úrovni českého vysokého školství. "Považuji bobtnání našeho vysokoškolského systému za obrovský problém," řekl. Podobně reagoval zhruba před rokem při diskusi se studenty na Elektrotechnické fakultě ČVUT. "Ten extenzivní nárůst má za následek to, že se prudce snižuje kvalita školství," řekl tehdy.

Církev je podle plzeňského biskupa Františka Radkovského proti řádění zlodějů v kostelech na území plzeňské diecéze téměř bezmocná. Od roku 1990 do současnosti zde vykrádači církevních objektů zdevastovali desítky staveb na území Karlovarského kraje a Plzeňského kraje. Škody, které po sobě zanechali, jsou jenom těžko vyčíslitelné. Velmi hrubý odhad se pohybuje mezi 30 miliony až 50 miliony korun, řekl ČTK biskup. Podle něj není okresu, kde by zloději nevykradli kostel. Některé kostely byly vykradeny dokonce opakovaně. Zloději se zaměřují především na odlehlé stavby, ale vloupou se i do kostela uprostřed obce. Církev má stěží peníze na mechanické zabezpečení objektů, elektronické je výjimkou, uvedl Radkovský. "Situace dospěla tak daleko, že v některých případech uvažujeme o zazdění kostelů. Patrně k tomu dojde ve Skocích na Karlovarsku, kde velmi vzácný poutní kostel Navštívení Panny Marie právě zloději zcela zdevastovali," řekl biskup. Barokní kostel ve Skocích z roku 1738 proslul nejenom jako poutní místo, ale také rčením Panenko Skákavá, jež souvisí právě s patronkou kostela. V kostele, kde ještě po roce 1990 sloužil mši například kardinál Tomášek, nezůstalo v současnosti téměř nic. "Zloději podnikali na kostel doslova nájezdy. Během deseti let památku s historicky nevyčíslitelnou hodnotou zlikvidovali. K probourání do interiéru kostela použili například i traktor," uvedl biskup.

Fotbalisté Liberce v dohrávce 10. kola první ligy uhráli bezbrankovou remízu v Teplicích a udrželi se v čele tabulky, kde jsou díky lepšímu skóre právě před svým pondělním sokem. Tepličtí tak promarnili šanci zaútočit na vedoucí pozici, po šesti vítězných zápasech za sebou navíc v lize poprvé od srpna ztratili body.

Ofenzivního karnevalu se pět tisíc natěšených diváků v severočeském derby nedočkalo, místo toho Stínadla sledovala takticky vyspělou partii dvou nejlépe bránících týmů ligy. Liberečtí se museli v šlágru kola obejít bez zraněných klíčových hráčů Zápotočného, Abraháma a Pospěcha a od začátku dbali hlavně na pečlivou defenzivu, kterou v první půli bezchybně dirigoval stoper Košťál. Tepličtí se tlačili do útoku po křídlech i středem, ovšem dlouho zůstávalo jen u náznaků šancí. Sabou v deváté minutě nejprve netrefil ze sedmi metrů po přiťuknutí Verbíře, po půlhodině Jirsák šikovnou hlavičkou přinutil k reflexivnímu zákroku brankáře Čecha. Hosté dokázali ustát i nebezpečné standardní situace. Pět minut před poločasem nejprve sudí Královec přehlédl, jak domácí Hunal loktem srazil k zemi Šinglára, a stoper Rada pak nepropálil zeď hráčů Slovanu před sebou. Liberečtí se k útočení příliš nedostali, jako by jim ke kontrům chyběly síly. Těsně před poločasem jen nepřesně hlavičkoval Hološko.

Po pauze se obraz hry díky větší liberecké aktivitě změnil a na pozoru se musel mít i domácí gólman Poštulka. Hned po třech minutách se zahřál skokem k tyči, aby zneškodnil Pudilovu přízemní ránu. Vzápětí jej nezaskočila ani Hochmeistrova hlavička. Ovšem po hodině hry se už jenom ohlédl za jedovatou střelou Hološka, která těsně minula levou tyč.

Teplický kouč Mareček svůj uvadající tým probudil dvojitým střídáním v 66. minutě, kdy do hry poslal útočníka Varadiho a ofenzivního záložníka Benáta. A hned vzápětí o pár centimetrů minul bránu Doležal, kterého pak napodobili i Verbíř s Maškem. Domácí v závěrečné desetiminutovce svého soka zmáčkli před jeho brankou, ale nakonec mohli být rádi za bod. V poslední minutě se z ofsajdové pasti po Papouškově pasu vytrhl Hološko, ovšem v největší šanci zápasu přeloboval Poštulku i branku. Ve třetí minutě nastavení nestrhl výhru na teplickou stranu po závaru Mašek.

Prezident Václav Klaus obvinil v pondělí premiéra Jiřího Paroubka, že ho vloni před jmenováním do funkce ministra pro místní rozvoj oklamal. Paroubek podle Hradu v čestném prohlášení uvedl, že nevykonává žádnou činnost, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Paroubek přitom opakovaně řekl, že před nástupem do vlády se nejméně třikrát dostal do konfliktu zájmů. Premiér vyjádření Hradu označil za nesmyslné.

Pokračuje tím ostrý spor, který mezi Klausem a Paroubkem vznikl kvůli prezidentovi České lékařské komory Davidu Rathovi. Prezident Ratha nechce jmenovat do funkce ministra zdravotnictví právě kvůli možnému křížení zájmů. "Před svým jmenováním členem vlády (Paroubek) vědomě prezidenta republiky uvedl v omyl a byl ministrem jmenován na základě uvedení nepravdivých skutečností," uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek. Paroubek reagoval citací zákona o střetu zájmů, který stanoví, že člen vlády se musí vzdát vyjmenovaných činností v "nejbližší době" od chvíle, kdy byl do funkce jmenován. "V paragrafu pět odstavci dvě tohoto zákona se stanoví, že člen vlády předkládá čestné prohlášení o tom, že není v rozporu se zákonem, 'do 30 dnů od zahájení výkonu veřejné funkce', uvedl Paroubek. Způsobem, jakým minulý rok postupoval, byli jmenováni členové vlád předchozích včetně té, kterým předsedal Klaus, uvedl premiér v tiskovém prohlášení. Hájek se odvolává na Paroubkovo čestné prohlášení, které před jmenováním na Hrad doručil. Podle tohoto prohlášení nevykonává žádné činnosti neslučitelné s ministerskou funkcí.

Premiér řekl, že když ho loni v srpnu Klaus jmenoval ministrem pro místní rozvoj, byl nejméně ve třech střetech zájmů. Byl náměstkem primátora hlavního města Prahy pro oblast financí a zasedal ve dvou dozorčích radách organizací zřizovaných městem - Dopravního podniku a Kongresového centra. "Na obě tyto funkce rezignoval devět dní po svém jmenování ministrem - 13. 8. 2004, tedy nepochybně '...v nejbližší možné době', jak zákon požaduje," sdělila ČTK mluvčí vlády Lucie Orgoníková. "Takovýto průběh je standardní, takovýto průběh může být - či ještě rychlejší - i u pana Ratha," poznamenal předseda vlády. Orgoníková později uvedla, že v zákonné lhůtě 30 dní po svém jmenování ministrem Paroubek doručil do Senátu čestné prohlášení, že ukončil veškeré činnosti, které zákon členům vlády zakazuje.

Rath kvůli Klausovým výhradám ještě učiní čestné prohlášení, že po jmenování bezodkladně ukončí veškeré aktivity, které zákon o střetu zájmů nepovoluje. "Tak, jak ukládá ústava článek 70 i z toho vyplývající zákon o střetu zájmů, po jmenování učiním veškeré kroky, abych nemohl být ve střetu zájmů," řekl Rath bez dalších podrobností. "Mě trošku mrzí, že pan prezident podmiňuje jmenování nějakými akty, to samozřejmě není úplně možné," dodal. Premiér věří, že tím se záležitost uzavře a Klaus v dohledné době uvede do funkce nového člena jeho kabinetu. Nebude podle něj tedy ani nutné žádat, aby Klaus svěřil řízení úřadu přímo jemu místo dosud pověřeného vicepremiéra Zdeňka Škromacha.

Paroubek usiloval o osobní setkání s Klausem, prezident však v pondělí premiéra na Hrad nepozval s tím, že jeho vyjádření je jasné a že písemná forma komunikace je dostatečná. "Já si myslím, že by takový způsob konverzace s panem prezidentem přes média byl chybný," soudí premiér. Stejnou větou odrážel i dotazy novinářů, zda se Rath přece jen nevzdá funkce prezidenta lékařské komory. Kandidát na ministra měl dosud v úmyslu funkci jen pozastavit.