Zprávy | Z archivu rubriky


Azylové domy a noclehárny pro bezdomovce očekávají, že se jejich kapacita s příchodem zimy opět zaplní. O poskytované služby je mezi klienty v tuto roční dobu velký zájem. Ne každý bezdomovec ale přístřeší najde. Zvláště ženy bez domova zřejmě čeká další krušná zima. V mnoha městech totiž fungují azylové domy pro matky s dětmi, málokde ale mají zařízení pro samotné ženy. Mezi bezdomovci přitom podle odborníků letos výrazně přibylo žen a mladých dívek. Ženy podle odborníků snášejí život bez domova hůře než muži. "Řada z nich odnáší neuspořádaný život špatným zdravotním stavem, zejména ženy. Když žijí tři roky na ulici, mají zákonitě poškozené ledviny. Například nyní máme v azylovém domě dvě klientky, které musejí ošetřovat zdravotní sestry," řekla ČTK Anna Srbová z plzeňské městské charity.

Většina kurátorů a lidí z charity se shoduje v tom, že lidí bez domova přibývá. Míra jejich vyloučení je navíc stále přísnější a propastnější. "V Olomouci bezdomovců stále přibývá, nejde ale o dramatický nárůst ohledně počtu. Přijde mi alarmující spíše prohlubování jejich sociálních propadů, kdy se jejich vyloučení stává nenávratným. Lidé jsou třeba zadluženi vysokými částkami," řekl ČTK vedoucí azylového charitního domu Samaritán v Olomouci Petr Prinz. Starost o ně je v kompetenci obcí a měst, ne každá obec ale má zájem ubytovnu zřídit. Například v Teplicích žádné přístřeší pro lidi bez střechy nad hlavou nemají. Teplický primátor Jaroslav Kubera hájí postup města vůči bezdomovcům argumentem, že naprostá většina z nich si svůj stav zavinila sama. V Teplicích je podle něj zhruba 50 bezdomovců. Většina z nich podle Kubery bere sociální dávky a mohla být žít normálně. "Ale oni nechtějí a peníze obyčejně propíjí," tvrdí Kubera. Čím bude větší péče o tyto obyvatele, tím jich bude podle teplického primátora více.

Hodně bezdomovců je především ve velkých městech a na hlavních železničních trasách. Podle sčítání z loňského února žije v metropoli 3100 lidí bez domova. Odborníci však odhadují, že ve skutečnosti jich je nyní v Praze 4000 až 4600. Míst v noclehárnách je podle sociálních pracovníků málo. "Počet lůžek není dostatečný," řekla ČTK ředitelka pražské pobočky sdružení Naděje Petra Lakatošová. V pražských ubytovnách a zimních noclehárnách pro lidi bez přístřeší je podle údajů magistrátu nyní asi 560 lůžek, zhruba stejně jako loni. Podle pražské radní Hany Halové jen asi třetina bezdomovců pochází skutečně z Prahy.

První náměstek ministra zdravotnictví David Rath opustí funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK) v okamžiku, kdy ho prezident jmenuje ministrem zdravotnictví. Rath to v neděli řekl v diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Právě neslučitelností obou funkcí odůvodňuje prezident Václav Klaus, proč ho odmítl ministrem jmenovat. "V okamžiku, kdy mě případně pan prezident jmenuje, tak se vypořádám s funkcí prezidenta komory nejspíš tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po jmenování," uvedl Rath. Na doplňující dotaz pak upřesnil, že funkci ukončí určitě.

Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK řekl, že pokud chce Rath prezidentovi prostřednictvím premiéra něco sdělit, "určitě cestu zná". Prezident podle Hájka nemůže "reagovat na mediální výroky, zvláště ne pak pana Ratha." Rath tento týden napsal čestné prohlášení, že se tak, jak stanoví ústava a zákon, vzdá po jmenování ministrem všech zapovězených aktivit. V minulých dnech Rath označil prezidenta za vrtošivého staříka, který z něj má mindrák.

Kvůli souběhu apolitické funkce šéfa lékařské komory a politické funkce ve vedení ministerstva odmítli jednat s náměstkem Rathem prezidenti lékárnické a stomatologické komory Lubomír Chudoba a Jiří Pekárek. Stejné stanovisko zaujala i Koalice soukromých lékařů. Také řadě ze 40.000 členů lékařské komory souběh funkcí vadí. Pozastavení funkce, o němž Rath původně mluvil, jim nestačí. Nejsou spokojeni ani s řešením, které Rath prosadil, aby komoru prozatím vedlo představenstvo. Podle komorových řádů by ji měla vést viceprezidentka Helena Fousková, s níž má však Rath spor. Mezi členy stavovské organizace sílí volání po mimořádném sjezdu a změně dosavadního povinného členství v nepovinné.

Rath v Sedmičce uvedl, že v souběžném vykonávání funkce prvního náměstka a prezidenta komory střet zájmů nevidí. Připomněl, že zákon neřeší tento souběh ani v pozici ministra. Je však ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí, a v okamžiku jmenování ministrem funkci prezidenta ČLK opustit. Pokud by ministrem jmenován nebyl a zůstal by v pozici prvního náměstka, s největší pravděpodobností Rath v čele komory zůstane. "Nechávám s největší pravděpodobností, protože zatím všechny právní analýzy naznačují, že je zbytečné to řešit v pozici prvního náměstka, neb to není člen kabinetu," řekl.

Stínový ministr zdravotnictví ODS a senátor Tomáš Julínek připomněl, že první náměstek je nejvyšší státní úředník a je přesně vyjmenováno, co může dělat. Rath je v několika soukromých firmách. "Nepamatuji v historii, že by některý náměstek před svým jmenováním neopustil tyto funkce," řekl Julínek. Rath má malou soukromou ambulantní praxi. Je jednatelem firem 4R s.r.o. a Paracelsum, s.r.o. Má expertní, konzultační a školicí a další aktivity. V Sedmičce řekl, že již udělal všechny kroky a podepsal příslušné dokumenty, aby střet zájmů vyřešil. "Podepsal jsem dokumenty a moji společníci dali na obchodní soud návrh na zrušení jednatelství. U své fyzicky podnikající aktivity jsem dal na živnostenský úřad ukončení. Je to vyřešeno, jak zákon ukládá," zdůraznil Rath.

Občanská demokratická strana požádá na úterní schůzi Poslanecké sněmovny vládu o vypracování zprávy o okolnostech, za jakých byly soukromým vlastníkům prodávány pozemky, které by měly být nyní vyvlastněny kvůli stavbě nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. V nedělní debatě televize Prima to řekl poslanec ODS Jiří Pospíšil. Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu nové dráhy vlastní finanční skupina Penta. "Mělo by se prošetřit, proč stát, tedy Pozemkový fond, za vlády ČSSD prodal část těchto pozemků soukromým osobám ve chvíli, kdy bylo jasné, že tam je strategický záměr důležitý pro rozvoj celého státu," uvedl Pospíšil.

Jeho oponent v diskusi ministr spravedlnosti Pavel Němec označil snahu zařadit tuto problematiku jako samostatný bod na jednání sněmovny za exhibici. "Pokud by šlo o věc, bylo by zcela adekvátní, aby se touto věcí zabýval hospodářský výbor sněmovny, který by si pozval ministra dopravy a vedoucí pracovníky letiště," uvedl Němec. Ministr uvedl, že nemá podrobné informace o tom, jak a proč byly pozemky prodány. "Muselo ale asi jít o určité pochybení Letiště Praha ... mělo ten Pozemkový fond oslovit dříve, než by přišel nějaký soukromý investor," uvedl. Připustil ale, že odpovědnost může být i na straně Pozemkového fondu.

Sněmovna schválila vyvlastnění pozemků potřebných pro ruzyňskou dráhu tuto středu. Projednat ji ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky. Předlohu schválilo 85 poslanců ze 168 přítomných. Pro předlohu zvedli ruku poslanci KSČM, část poslanců ČSSD a lidovci. Proti byli poslanci ODS, část sociálních demokratů a unionistů. Mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková označila rozhodnutí sněmovny za krok správným směrem. Naopak Penta Investments s ním nesouhlasí a považuje zákon za protiústavní.

Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Rozhodnutí sněmovny podle Kovaříkové podpoří urychlenou stavbu tzv. paralelní dráhy, kterou bude Ruzyně podle odhadů potřebovat nejpozději kolem roku 2009 až 2010. Již nyní letiště s omezeným počtem časů pro vzlety a přistání nemůže vyhovět všem požadavkům leteckých dopravců, a ti musejí do Prahy létat mnohdy v jiných časech, než požadovali. Penta Investments však předpokládá, že Senát nepřipustí, aby tento návrh prošel parlamentem. "Je zarážející, že předkladatelé zákona pod vlajkou boje proti spekulantům neváhají jít cestou prosazování protiústavního zákona. My jsme pozemky nenakupovali za účelem spekulací, ale jako seriózní zájemce o výstavbu další dráhy na ruzyňském letišti," řekla již dříve mluvčí Penty Jana Studničková.

Páteční projev prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa rozdělil politickou scénu. Zatímco podle premiéra Jiřího Paroubka z Klausova projevu prosvítaly prezidentovy "bezprostřední politické zájmy", místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že to byla brilantní řeč. Třeba při nepřímém popisu vztahu s EU podle Paroubka Klaus "nevycházel z většinových představ našeho národa". Langer si ale myslí, že prezident dokázal v projevu vhodně propojit minulost, přítomnost a budoucnost. "Jeden z nejlepších, jaký jsem od něj kdy slyšel," zhodnotil Langer Klausův projev v rozhovoru s ČTK. Naopak předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik soudí, že z prezidentova projevu bylo příliš znát, že byl léta šéfem ODS. "Docela hezký předvolební projev," poznamenal Kováčik. Předseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že projev byl vyvážený. Nesouhlasí ale s prezidentovými obavami z integrace EU. "Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl ČTK šéf KDU-ČSL. Politolog Bohumil Doležal soudí, že Klaus v kritice EU hystericky přehání.

Prezident v pátek varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a dal najevo, že tendence k takovému vývoji vidí v ČR i v Evropě. "Za prospěšný proto nemohu považovat soudobý domácí i evropský trend směřující k stále většímu dirigismu, regulacím, příkazům a zákazům," řekl mimo jiné. Klaus se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. Je znám jako odpůrce příliš těsné integrace EU a představ o federální Evropě. Na tuzemské politické scéně se v uplynulých týdnech několikrát dostal do sporu se sociálnědemokratickým premiérem.

Paroubek prohlásil, že Klaus v poslední době "mnohokrát prokázal, že lidi chce spíš rozdělovat, než aby je spojoval". Prezidentovy obavy z ohrožení lidské svobody považuje premiér za silně přehnané. Víc prý nechce o Klausově projevu hovořit, aby si ho lidé nezačali víc číst. Langer naopak míní, že prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy země. S Klausovým varováním před směřováním k dirigismu, regulacím a zákazům místopředseda ODS naprosto souhlasí. Politolog Rudolf Kučera si ale nemyslí, že v EU lze nyní pozorovat nějaký mimořádný trend směrem k dirigismu a zákazům. Například v referendech o euroústavě podle něj občané některých zemí jasně ukázali, že se nebojí říct své názory.

Prezident v minulosti opakovaně kritizoval také některé nevládní organizace, které podle něj chtějí mluvit do života lidí, aniž k tomu měly mandát z voleb. Toto téma otevřel i v pátečním projevu. "Naše republika musí být svobodným prostorem pro důsledné uplatňování občanského principu, v němž demokracie nedegeneruje v postdemokracii a v němž se republika svobodných občanů nerozkládá pod náporem různých účelových seskupení, usilujících - pod maskou vznešených frází a bez demokratické legitimace - o politickou moc," řekl. Politolog Doležal tuto část Klausovy řeči vnímá tak, že si neodpustil "kopanec" do exprezidenta Václava Havla, který na Hradě projev poslouchal a který je považován naopak za přímluvce různých občanských organizací. "Co ten člověk (Klaus) ještě chce? Už tam sedí v jeho křesle, těší se popularitě u veřejnosti a ještě má zapotřebí se na něj (na Havla) vytahovat," uvedl Doležal.

Prezident v pátek udělil při příležitosti výročí 23 vyznamenání. "Je to vždycky složité, je to věc názoru. Já bych měl trošku jiný (názor) než pan prezident, ale myslím si, že to se dá napravit zase příště," řekl Paroubek na dotaz, co říká tomu, že mezi vyznamenanými nebyl příslušník domácího odboje.

Hokejový svaz hrozí obránci Pavlu Kubinovi zákazem startu na olympijských hrách v Turíně, pokud nezaplatí pokutu 200 tisíc korun, kterou dostal v play off minulé extraligové sezony. V sobotu to uvedl deník Sport. Kubina, jenž během výluky v NHL pomáhal Vítkovicím, se po obnovení soutěže vrátil do Tampy Bay, ale svazoví funkcionáři trvají na tom, aby uhradil pokutu. Tou byl hokejista potrestán za to, že po sedmém semifinálovém utkání se Zlínem obvinil rozhodčího Petra Bolinu z korupce. Vedení svazu nyní uvažuje o tom, že pokud Kubina pokutu nezaplatí, zakáže mu v krajním případě start na olympiádě. "Ta možnost existuje. Je mi jasné, že by mě za tento krok mohla veřejnost odsoudit. Ale nejde být zároveň hodný a spravedlivý," řekl Sportu šéf českého hokeje Vratislav Kulhánek, který doufá, že se povede případ vyřešit jinak. "Pevně věřím, že Pavel částku uhradí. Je naším společným zájmem, aby na turnaji hrál," uvedl.

Trojnásobný mistr světa prohlásil, že pokutu zaplatí, až se bude chtít vrátit do extraligy. "Nejde o peníze, ale i o princip," uvedl Kubina, který se o celé věci nechce příliš bavit. Možností, že by přišel o účast na olympijském turnaji, se netrápí. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel, olympiáda je daleko. Ale jestli mi ji opravdu zakáží, tak ať si to pak vyřídí s fanoušky," řekl. Kubinovi fanoušci nesouhlasili už s trestem pro hráče a rozhodli se uspořádat sbírku, z níž by byla pokuta uhrazena. Vybrali mezi sebou patnáct tisíc korun, které však vítěz Stanleyova poháru v srpnu věnoval Dětskému ranči v Hlučíně.