Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek požádal prezidenta Václava Klause, aby ho pověřil řízením ministerstva zdravotnictví. Reagoval tak na situaci, kdy Klaus zatím nejmenoval členem vlády Davida Ratha kvůli možnému konfliktu zájmů. Úřad po odvolání Milady Emmerové dočasně vede vicepremiér Zdeněk Škromach, Rath se stal jeho prvním náměstkem a ministerstvo fakticky řídí. Premiér již dříve avizoval, že pokud Klaus nevyslyší ani jeho druhou žádost a Ratha neuvede do funkce, hodlá převzít zdravotnictví pod svůj patronát. V pondělí odeslal Klausovi návrh, aby byl pověřen řízením ministerstva, informovala ČTK vládní mluvčí Lucie Orgoníková.

Paroubek ČTK a deníku Právo řekl, že Hrad má veškeré podklady, aby jmenoval ministrem Ratha. Žádost o dočasné pověření je vybídnutím, aby prezident ve věci nového ministra zdravotnictví konal, uvedl premiér. "To, že chci ministerstvo převzít, ukazuje jednak na to, že na panu doktoru Rathovi trvám, a za druhé, že přičítám řešení otázek zdravotnictví tu nejvyšší důležitost. Předpokládám, že takto by se měl chovat i Hrad," prohlásil.

Minulý týden doručil Rath prezidentské kanceláři čestné prohlášení, že hned po jmenování přeruší veškeré aktivity, které jsou podle ústavy a zákona o střetu zájmů neslučitelné s funkcí ministra. V pondělí Rath oznámil, že v úterý se pravděpodobně definitivně vzdá funkce prezidenta České lékařské komory.

Pro Klause bylo nepřijatelné, aby jmenoval ministrem šéfa stavovské organizace - takový souběh funkcí je podle něj ústavní překážkou pro výkon vládní funkce. Rath chtěl zpočátku funkci v čele komory pozastavit, později řekl, že se jí vzdá hned po jmenování ministrem. Klaus ale trval na tom, aby to učinil ještě předtím, než převezme jmenovací listiny.

Kvůli novému ministru zdravotnictví se mezi Hradem a Strakovou akademií rozhořel další ze série sporů obou čelných ústavních činitelů. Paroubek dokonce zvažoval, že se kvůli postupu prezidenta obrátí na Ústavní soud. Mnozí ústavní právníci ale dali za pravdu Klausovi.

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu české ekonomiky. Letos vzroste hrubý domácí produkt podle prognózy o 4,8 procenta místo původně očekávaných čtyř procent; příští rok tempo zpomalí na 4,4 procenta. Dosud ministerstvo počítalo na rok 2005 s růstem o čtyři procenta. Zrychlení tempa lze proti dřívějším odhadům čekat podle ministerstva i v letech 2007 a 2008.

Inflace by letos měla v průměru činit 1,9 procenta a příští rok by měla zrychlit na 2,5 procenta, uvedlo ministerstvo. Pokračovat by měl díky dobrému vývoji ekonomiky i růst zaměstnanosti - letos i příští rok až o procento. Míra nezaměstnanosti by tak mohla v roce 2006 klesnout pod hranici 7,5 procenta. V září přitom práci hledalo více než 503.000 lidí, tedy přibližně 8,8 procenta.

Ekonomický růst by měl být letos tažen hlavně zahraničním obchodem. Zpomalení tempa růstu HDP na 4,4 procenta příští rok způsobí odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU. Podílet se bude i vliv nynějších vysokých cen ropy, uvedlo ministerstvo financí. V obou letech by se také měla mírně snižovat spotřeba vlády. "Aktuální makroekonomická predikce potvrzuje všestranně dobrou kondici české ekonomiky a dává dobrý výhled i pro příští rok," komentoval odhady ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory je z prognózy vidět, že ministerstvo financí je, co se růstu ekonomiky týká, spíše pesimistické. Optimistické je podle něj naopak v otázky výhledu cen. "My očekáváme, že v roce 2005 bude HDP růst o pět procent, ale v roce 2006 zpomalí na 4,7 procenta," uvedl. O desetinu procenta nižší čísla očekává Jan Vejmělek z Komerční banky.

Pětadvacetičlenný český záchranný tým ukončil minulý víkend svou práci na severu Pákistánu a vydal se na cestu domů. V hornaté oblasti, která byla silně poškozena nedávným zemětřesením, civilní i vojenští lékaři za dva týdny ošetřili na 800 zraněných a nemocných lidí. Do Česka by tým měl dorazit ve středu, sdělil ČTK Petr Kopáček z ministerstva vnitra. Ve stejnou dobu tým nahradí v Pákistánu vojenský zdravotnický kontingent.

Experti z brněnské Úrazové nemocnice a jejich armádní kolegové ošetřovali hlavně zlomeniny, tržné rány, zanícené končetiny, často léčili i střevní problémy. Později se na ně místní obyvatelé obraceli i s dalšími zraněními, která nesouvisela se zemětřesením. V mobilní ambulanci s kapacitou 30 lůžek Češi provedli také několik těžkých operací.

Češi podle Kopáčka na místě ponechali téměř kompletní vybavení a zdravotnický materiál, aby ho mohli domorodci i záchranáři nadále používat. Tvoří jej například speciální vyhřívané stany, lehátka, spacáky, agregáty a chirurgické nástroje. České zdravotníky v ambulanci nahradili místní lékaři, které Češi předtím zaškolili.

Praha se tak nyní v oblasti zaměří na armádní pomoc - do Pákistánu v úterý odletí třicetičlenný kontingent vojenských lékařů. Na místě by měl zůstat zhruba dva měsíce, pracovat bude v rámci nizozemské polní nemocnice. Armáda zatím nesdělila, kam přesně nová mise zamíří.

S vojáky do Asie odletí i dva členové průzkumného štábu liberecké společnosti záchranářů Hand for Help. Pákistán požádal liberecké záchranáře o dětskou mobilní ambulanci. Na cestu se chystá tým 30 lidí - lékařů, zdravotníků a techniků. Dětská ambulance se osvědčila už po zemětřesení na Srí Lance.