Zprávy | Z archivu rubriky


Skupina Spirituál kvintet, která je nejstarším českým folkovým souborem, oslaví v úterý v pražském Obecním domě 45 let svého trvání. Kapela stále odehraje měsíčně 15 koncertů, obvykle v plných sálech. Posluchače písně skupiny, jejíž koncerty v době normalizace provázela atmosféra "spiklenectví a tajemství vznikajícího mezi publikem a pódiem", zatím neomrzely. "Báli jsme se, že se po roce 1989 změní poměry natolik, že naše písničky nebudou mít takový dopad," řekl ČTK zpěvák a hráč na kontrabas Dušan Vančura. "To kouzlo kupodivu nezmizelo," konstatoval.

Současnou sestavu souboru kromě Vančury a kapelníka Jiřího Tichoty tvoří zpěvačky Zdena Tichotová a Irena Budweiserová, zpěvák Jiří Cerha a kytarista a zpěvák Jiří Holoubek. Na narozeninovém koncertě je výjimečně doplní ještě bývalí členové Jan Nedvěd a Eva Lifková i někdejší textař František Novotný. Jako hosté se představí také Bratři Ebenové. V kapele se dosud vystřídalo přes 20 zpěváků a hudebníků; kromě bratří Nedvědů nebo zesnulého Karla Zicha kdysi se skupinou krátce zpívala například i Petra Černocká.

Skupina měla za dobu své existence na repertoáru téměř 300 písní. Kromě černošských spirituálů hraje zejména skladby pocházející z období renesance a českého národního obrození, řada jejích písní zlidověla. Spirituál kvintet nyní připravuje vydání svého 17. řadového alba.

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu české ekonomiky. Letos vzroste hrubý domácí produkt podle prognózy o 4,8 procenta místo původně očekávaných čtyř procent; příští rok tempo zpomalí na 4,4 procenta. Dosud ministerstvo počítalo na rok 2005 s růstem o čtyři procenta. Zrychlení tempa lze proti dřívějším odhadům čekat podle ministerstva i v letech 2007 a 2008.

Inflace by letos měla v průměru činit 1,9 procenta a příští rok by měla zrychlit na 2,5 procenta, uvedlo ministerstvo. Pokračovat by měl díky dobrému vývoji ekonomiky i růst zaměstnanosti - letos i příští rok až o procento. Míra nezaměstnanosti by tak mohla v roce 2006 klesnout pod hranici 7,5 procenta. V září přitom práci hledalo více než 503.000 lidí, tedy přibližně 8,8 procenta.

Ekonomický růst by měl být letos tažen hlavně zahraničním obchodem. Zpomalení tempa růstu HDP na 4,4 procenta příští rok způsobí odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU. Podílet se bude i vliv nynějších vysokých cen ropy, uvedlo ministerstvo financí. V obou letech by se také měla mírně snižovat spotřeba vlády. "Aktuální makroekonomická predikce potvrzuje všestranně dobrou kondici české ekonomiky a dává dobrý výhled i pro příští rok," komentoval odhady ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory je z prognózy vidět, že ministerstvo financí je, co se růstu ekonomiky týká, spíše pesimistické. Optimistické je podle něj naopak v otázky výhledu cen. "My očekáváme, že v roce 2005 bude HDP růst o pět procent, ale v roce 2006 zpomalí na 4,7 procenta," uvedl. O desetinu procenta nižší čísla očekává Jan Vejmělek z Komerční banky.