Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna schválila v úterý snížení daní zhruba čtyřem milionům daňových poplatníků. Zákon sníží daně lidem s příjmy do 30.000 korun hrubého měsíčně. Ti ušetří ročně téměř 3000 korun. Lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně ušetří za rok přes 4000 korun. U vyšších mezd roční úspora činí několik stovek korun. Ministerstvo financí odhaduje, že po přijetí zákona se sníží příjmy státního rozpočtu v roce 2006 asi o deset miliard korun. Navíc zhruba o čtyři miliardy korun budou sníženy příjmy rozpočtů krajů a obcí. Snížení inkasa daně z příjmů již vláda započetla do návrhu státního rozpočtu na rok 2006 a do projekce základních parametrů návrhu rozpočtu na rok 2007.

Novela zákona dále upravuje drobným živnostníkům takzvané výdajové paušály. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy. Podnikatelé si odečtou určité procento příjmů jako výdaj a ze zbylé části si vypočtou daň. Vláda původně navrhovala, aby se paušály zvedly na 50 procent. Poslanci sněmovního rozpočtového výboru ale nakonec prosadili výdajové paušály v ještě větší výši. "Zemědělci budou moci dát do nákladů 80 procent svých příjmů bez prokazování struktury nákladů, 60 procent to bude u živností řemeslných, 50 procent u ostatních a u některých dalších činností to bude pouze 40 procent," řekl člen rozpočtového výboru Jan Mládek (ČSSD). Doplnil, že výdajové paušály jsou nyní 25 procent obecně a 50 procent pro zemědělce. "Toto by mělo být skutečné zjednodušení podnikání pro osoby samostatně výdělečně činné, protože jim to podstatně sníží účetní agendu a také omezí riziko případného zpochybnění nákladů, jak se občas stává," řekl. Na výdajových paušálech nejméně vydělají například právníci, lékaři či tlumočníci a majitelé nemovitostí. Paušál je přitom pouze možností, kterou mohou podnikatelé využívat. Ten, kdo se k nim neuchýlí, musí nadále vést účetnictví a evidovat všechny doklady. Nyní podle některých informací paušály využívá asi 260.000 z 1,2 milionu podnikatelů.

Lidé budou moci své zbývající restituční nároky zřejmě uplatňovat nadále jen do konce letošního roku. Opoziční ODS se v úterý ve sněmovně nepodařilo prosadit novelu zákona o půdě, která měla takzvanou restituční tečku odsunout o čtyři roky, tedy na 31. prosinec 2009. Proti se svou parlamentní většinou postavily vládní ČSSD, část poslanců koaliční Unie svobody a opoziční KSČM. Zkrátka tak asi přijdou zemědělci, kteří se zatím marně na Pozemkovém fondu dožadovali náhradních pozemků. Od příštího roku za ně budou moci získat jen peněžní náhradu. "Finanční náhrada v těchto případech většinou reprezentuje zřetelně nižší hodnotu, než jsou náhradní pozemky," řekl novinářům předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Odmítání novely označil za výsledek "zarputilosti" sociální demokracie, která nechce o ničem takovém jednat, ačkoli navrhovanou normu vláda podpořila. Ve hře je sice ještě návrh lidovce Jana Grůzy, který chce v rámci zákona o rostlinolékařské péči restituční tečku posunout o tři roky v souvislosti s plánovaným zánikem Pozemkového fondu.

Odsunutí restituční tečky odmítla předem Agrární komora ČR. Kvůli náhradě skutečných majetkových křivd nyní odhadem žádá podle prezidenta komory Jana Veleby jen asi v 15 procentech případů o půdu skutečný restituent. Zbytek prý tvoří spekulanti, kteří si od restituentů majetkové nároky koupili. Nárok může spekulant uplatnit v kterémkoli katastru, uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek. Čeští farmáři proto v září požádali Zgarbu, aby opět umožnil prodej státní půdy nájemcům, kteří na ní hospodaří. Chtějí tak změnit červencové usnesení Pozemkového fondu, které spekulativní nákupy zemědělské půdy s pomocí nakoupených restitučních nároků umožňuje. "K vypořádání zůstaly pozemky asi za dvě miliardy korun," řekl tehdy Veleba, podle něhož zemědělci končící patnáctiletou lhůtu k přihlášení restitučních nároků považují za dostatečně dlouhou.

První náměstek ministra zdravotnictví David Rath opustí ve středu 2. listopadu funkci prezidenta České lékařské komory. Abdikační dopis podepsal v úterý a zaslal ho úřadu vlády. Premiér Jiří Paroubek navrhl Ratha do funkce ministra zdravotnictví po odvolané Miladě Emmerové (ČSSD). Kvůli případnému střetu zájmů ho však prezident Václav Klaus nejmenoval. Paroubek proto v pondělí navrhl prezidentovi své vlastní jmenování. Klaus zatím nerozhodl. Chce vyčkat, až se situace kolem obou nominací vyjasní. Paroubek považuje za přirozené, že Klaus nyní jmenuje Ratha.

Rath uvedl, že k odchodu z čela komory se odhodlal jako ke vstřícnému gestu. "Nejsem moc spokojen s tím, jak situace se dostala do určitého patu," řekl. Dodal, že svým rozhodnutím chce vyjít vstříc veřejnosti. Nadpoloviční většina lidí v průzkumu uvedla, že působení v komoře a na ministerstvu považuje za střet zájmů. Rath jej v souběhu obou funkcí podle svých slov nevidí.

Vedením ministerstva je zatím pověřen ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD). Fakticky ho ale řídí Rath. Pokud by se nestal ministrem a funkci převzal předseda vlády, nadále by nejspíš první náměstek zdravotnictví vedl. "Ta situace by nejspíš trvala v této podobě až do voleb. To by záleželo ale na panu premiérovi," řekl Rath rádiu Frekvence 1.

Dodal, že svolal představenstvo i volební sjezd komory. Měl by se uskutečnit 14. ledna. Do sjezdu by podle Ratha mělo vedení komory převzít představenstvo. Tuto skutečnost mnozí lékaři kritizují. Podle komorových řádů by ji totiž nyní měla řídit viceprezidentka Helena Fousková. Ta zopakovala, že je připravena vedení ČLK převzít. Rath ale uvedl, že jí představenstvo vyjádřilo nedůvěru. Viceprezidentka Helena Fousková je připravena jít i k soudu. Řekla to novinářům. Rath vzápětí poukázal na její členství v komunistické straně před listopadem 1989.

Za mecenášku umění Medu Mládkovou se postavil kvůli pronájmu takzvané Werichovy vily v Praze 1 i bývalý prezident Václav Havel. Ministru kultury Vítězslavu Jandákovi napsal, že jej velmi zneklidnilo rozhodnutí radních Prahy 1, kteří vyhlásili vítězem výběrového řízení společnost Colly. Vedení radnice se proti tomu ohradilo. "Podle našeho názoru nepodložené reakce bývalých i současných vládních politiků vnímá městská část Praha 1 jako vměšování se do samosprávných rozhodování představitelů této městské části," řekl ČTK mluvčí radnice Jan Šlajs. Za projekt Mládkové se již dříve dopisem přimlouval u vedení radnice i Jandák.

Podle Havla byl záměr mecenášky umění v souladu s historií domu a byl lepší než ten, který zvítězil. "Paní Mládková navíc mnohokrát prokázala, že dokáže své záměry dotáhnout k úspěšnému konci, což samozřejmě i v této věci mluví v její prospěch," napsal Havel ministru kultury v dopise, který dnes obdržela ČTK.

Vedení Prahy 1 podle Šlajse zaráží skutečnost, že Jandák i Havel hájí jediný projekt. Radní o změně svého rozhodnutí neuvažují, zdůraznil. Mládková chtěla v přízemí vily zřídit expozici připomínající herce Jana Wericha a Jiřího Voskovce a také básníka Vladimíra Holana. Werich a Holan ve vile v minulosti bydleli. Colly tam chce mít výstavu o dějinách Kampy, Malé Strany a Karlova mostu. Radní již dříve uvedli, že nabídka Colly byla ekonomicky výhodnější. Firma má platit ročně 2,1 milionu korun, a to od prvního roku nájmu. Mládková sice nabídla 2,6 milionu korun za rok, nájemné by ale kvůli odečtu investic hradila až po osmi letech.

Návrat bývalého kapitána fotbalové reprezentace Pavla Nedvěda do národního mužstva před barážovým dvojutkáním s Norskem je podle všeho už hotovou věcí. Podle úterního vyjádření místopředsedy svazu Vlastimila Košťála, který je zároveň manažerem reprezentace, nic nebrání tomu, aby se záložník Juventusu Turín objevil v nominaci před listopadovými zápasy o účast na mistrovství světa.

Košťál v minulých dnech s třiatřicetiletým Nedvědem jednal. A někdejší reprezentační opora mu prý potvrdila svůj zájem se do národního mužstva vrátit. "Pevně věříme tomu, že Pavlův návrat bude mít ten přínos, který všichni očekáváme. A že pro nás bude tím rozhodujícím jazýčkem na vahách," řekl Košťál.

Nejlepší hráč Evropy roku 2003 se v národním týmu objevil naposledy v semifinálovém utkání loňského ME proti Řecku, v němž si poranil koleno. V září pak Nedvěd oznámil, že se reprezentace kvůli zdravotním důvodům dočasně vzdává a hodlá všechny síly věnovat působení v Juventusu. Do světové kvalifikace pak už nezasáhl. Před závěrečnými zápasy ve skupině s Nizozemskem a s Finskem Nedvěd prohlásil, že jeho konec v reprezentaci je s největší pravděpodobností definitivní. Po několika dnech však své rozhodnutí změnil a oznámil, že národnímu mužstvu chce v duelech proti Norsku pomoci. Reprezentační kouč Karel Brückner zveřejní nominaci na klíčová utkání o MS ve čtvrtek. V jeho výběru by Nedvědovo jméno zřejmě chybět nemělo. Zápas v Norsku se hraje 12. listopadu, pražská odveta o čtyři dny později.

Státní rozpočet skončil na konci října s přebytkem 15,2 miliardy korun, což je nejlepší říjnový výsledek za dobu existence České republiky. Meziročně je to zlepšení o 74,4 miliardy Kč. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. "Očekávám, že deficit státního rozpočtu v roce 2005 bude nižší, než schválila poslanecká sněmovna, a že ČR sníží letos deficit veřejných rozpočtů rychleji, než jak nám ukládá Konvergenční program," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle analytičky ING Jany Steckerové rozpočet vykázal překvapivě příznivý výsledek. Za celý letošní rok čeká, že schodek bude přibližně 50 miliard korun. Přebytek rozpočtu na konci října je dobrou zprávou, avšak dá se očekávat, že koncem roku se propadne do červených čísel, uvedl Dufek. "Už říjen tomu napovídá. Celkový rozpočet je v přebytku díky dobrým výsledkům z předchozích měsíců," dodal. Stát s přebytkem hospodaří již pět měsíců v řadě. V srpnu byl přebytek deset miliard a v září téměř 26 miliard korun. Obrovský přebytek státního rozpočtu je výbornou zprávou a ostře kontrastuje s vývojem veřejných financí v okolních středoevropských zemích, uvedla ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. S deficity zápasí zejména Maďarsko, které dokonce muselo odsunout termín pro přijetí eura, uvedla. "I tato dobrá zpráva má své vady na kráse," dodala. Není totiž jasné, proč je pro příští rok opět plánován deficit 74,4 miliardy korun. Stát přitom podle ní letos jednoznačně prokazuje, že je možno hospodařit s přebytkem. "Tento plánovaný deficit pro příští rok je naprosto ekonomicky nezdůvodnitelný," dodala.