Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus tento pátek jmenuje Davida Ratha novým ministrem zdravotnictví. Klaus dosud Ratha odmítal uvést do vládní funkce kvůli tomu, že kandidát na ministra současně stojí v čele České lékařské komory. Souběh obou funkcí prezident považoval za nepřípustný střet zájmů. Rath nakonec tento týden oznámil, že se ve středu vzdá vedení komory. Ministerstvo zdravotnictví po odvolané Miladě Emmerové dosud vedl vicepremiér Zdeněk Škromach, fakticky jej však řídil Rath jako první náměstek.

"Pozdě, ale přece," reagoval na oznámení Hradu premiér Jiří Paroubek, který se kvůli osobě nového ministra zdravotnictví dostal s prezidentem do dalšího ze vzájemných konfliktů. Novinářům řekl, že Klausovo rozhodnutí mohlo padnout daleko dříve - například začátkem minulého týdne, kdy se Rath v čestném prohlášení zavázal, že vzápětí po jmenování ukončí veškeré činnosti neslučitelné s ministerskou funkcí. "Ztratili jsme několik dní. My jsme tu věc řešili rozumným a pragmatickým způsobem, že byl praktickým vedením resortu okamžitě pověřen pan doktor Rath ... Pro mě je to ukončená epizoda," prohlásil Paroubek.

Rath nepředpokládá v chodu úřadu zásadní změny. Jen se po jeho jmenování zjednoduší administrativa, protože dosud musel řadu dokumentů podepisovat Škromach. "Z tohoto pohledu to bude šikovnější pro chod úřadu," uvedl. "Vítáme jmenování a děkujeme panu prezidentu Klausovi, že po zbytečných průtazích bude splněna povinnost, která vyplývá z ústavy," řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Premiér navrhl Ratha do ministerského křesla již dvakrát. V pondělí pak na Hrad poslal žádost, aby prezident pověřil řízením ministerstva jeho samého. Den poté prezidentská kancelář oznámila, že prezident o jmenování ministra rozhodne až poté, co se vyjasní, kdo je na ministra vlastně nominován - zda Rath, nebo Paroubek. "Mě to nepřekvapilo, mě to docela příjemně pobavilo," reagoval ve středu Rath. Trvá na tom, že postupoval podle rad ústavních právníků. "Za to, že má prezident trochu svéráznější výklad ústavy, já nemohu," dodal. Premiér ve středu Klausovi oznámil, že bere zpět svůj návrh, aby prezident pověřil řízením resortu jeho, a už potřetí navrhl za ministra Ratha. "Prezident republiky vzal tuto žádost na vědomí a rozhodl se, že v pátek 4. listopadu 2005 jmenuje doktora Ratha ministrem zdravotnictví," uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek. Rath již dříve ČTK řekl, že když se stane ministrem, hodlá vyměnit řadu vedoucích pracovníků na ministerstvu. Svá místa dali ještě před odvoláním Emmerové k dispozici všichni ministerští náměstci, Rath počítá s odchodem většiny z nich.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil, že by se budoucí ministr zdravotnictví David Rath mohl objevit na kandidátce nejsilnější vládní strany. Předseda vlády ve středu řekl, že chce s Rathem dlouhodobě spolupracovat a jednání mohou vyústit třeba i v jeho kandidaturu za sociální demokracii. Nestraník Rath, který byl začátkem 90. let členem ODS, se zatím nerozhodl o svém případném politickém angažmá. Konstatoval jen, že po odchodu z čela České lékařské komory má větší "manévrovací prostor". "Tedy nejsem tak úzce vázán tím být apolitickou osobou. Ale zda vstoupím aktivně do předvolebního zápasu, nemám vůbec jasno," řekl Rath novinářům. Dodal, že žádnou nabídku, aby kandidoval za ČSSD, zatím nedostal.

Paroubek považuje Ratha za jednu z osobností, které zapadají do jeho představy příští menšinové vlády ČSSD s podporou nezávislých osobností. Zatím ale oba jednali výlučně o pracovních věcech - v otázce řešení problémů zdravotnictví si prý velmi rozumějí. "No ale já nevylučuji, že se naše kroky budou v budoucnu sbíhat, že můžeme uvažovat o lecčems, i třeba s účastí pana doktora Ratha na nějaké kandidátce," řekl premiér s tím, že je to věc dalšího jednání. "Příští vláda, kterou povedu, menšinová vláda sociální demokracie, bude vláda talentů. Určitě budu hledat další talentované lidi, kteří budou schopni dobrým způsobem řídit své resorty," uzavřel ministerský předseda.

České ministerstvo zahraničí oficiálně protestovalo proti tomu, jakým způsobem kubánské úřady 28. října zabraňovaly v Havaně konání oslav českého státního svátku. Čeští diplomaté do Černínského paláce povolali kubánskou chargé d'affaires Aymée Hernándezovou Quesadaovou a předali jí diplomatickou nótu s vyjádřením ostrého protestu, sdělilo ministerstvo ČTK. Recepci na počest státního svátku, kterou české velvyslanectví chtělo pořádat v luxusním hotelu, kubánské úřady zakázaly s tím, že to je "kontrarevoluční akce". Přemístěna proto byla do rezidence českého chargé d'affaires Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP český diplomat na Kubě.

Tamním úřadům vadilo, že se oslavy mají účastnit členky sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů. Česká republika podle dřívějších informací obvykle zve na oslavy státních svátků přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, proto obě země mají diplomatické zastoupení na nižší úrovni chargé d'affaires. Česká republika je velkým kritikem kubánského vůdce Fidela Castra a jeho totalitního režimu, v minulosti prosadila rezoluce OSN kritizující Havanu. Podpoře se v Česku těší kubánští disidenti a další obránci lidských práv. V Evropské unii proti Castrovi vystupují čeští představitelé razantněji než jiní členové, kteří se snaží o smířlivější postup. Castro v minulosti označil Českou republiku za "loutku" Spojených států. Kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez Roque loni na zasedání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě označil Česko za "opovrženíhodného lokaje USA" a "šplhouna Washingtonu". V květnu Kuba vyhostila českého senátora Karla Schwarzenberga, který přiletěl do Havany na schůzku organizovanou kubánskými disidenty.

Ministr zemědělství Petr Zgarba chce kvůli spekulaci s pozemky prosadit výměnu některých členů prezidia Pozemkového fondu. Protože orgán volí Poslanecká sněmovna, bude obměna předmětem koaličního jednání, řekl Zgarba novinářům. Pozemkový fond podle informací médií umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy, na nichž obchodníci mohou vydělat přes dvě miliardy korun, ale i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů. Ministr Zgarba, který fondu předsedá, převodu pozemků nezabránil. Za neetické a hájící zájmy lobbystických skupin považuje rozhodování prezidia Pozemkového fondu Agrární komora. Vadí jí spekulace s restitučními nároky a požaduje návrat restitučního procesu k původnímu účelu, tedy napravení minulých křivd. Prezidium Pozemkového fondu vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Usnesení platilo pouhý měsíc, právě kvůli obavám ze spekulací bylo zrušeno 1. července. Zgarba byl podle svých slov proti tomuto tzv. zvláštnímu režimu a zastavil ho prý hned jak to bylo možné. V listopadu by měla poslanecká sněmovna hlasovat o návrhu, podle nějž budou mít absolutní přednost převodu pozemků pouze původní restituenti a jejich potomci. Další zájemci včetně těch, kdo skupují restituční nároky, budou muset o lukrativní půdu soutěžit v dražbách. "Jestli si pan ministr myslí, že tuto situaci vyřeší výměnou některých členů prezidia podle politické příslušnosti, tak má na to právo, ale měl by se zamyslet sám nad sebou," řekl ČTK člen vrcholného orgánu Pozemkového fondu Martin Kocourek z ODS. Pozemkový fond evidoval od počátku své činnosti nevypořádané restituční nároky v hodnotě 7,3 miliardy korun. Z toho objemu bylo vypořádáno 5,3 miliardy a zbývá vyřešit nároky za dvě miliardy. Toto číslo reprezentuje asi 90.000 dosud nevypořádaných oprávněných osob. Jde ze tří čtvrtin o osoby s postoupenými nároky, tedy ne ty, jimž se přímo stala majetková křivda.

Pacienti se možná již v brzké době začnou na nejrůznější vyšetření k lékařům běžně objednávat přes internet. Systémy, které propojí ordinace s nemocnými, připravuje několik firem. Internetové objednávání by mělo ušetřit čas nemocných i zdravotnického personálu. "Papírováním a telefonováním se ztratí čas, který by se mohl věnovat pacientovi. Mnozí přijdou k lékaři a jsou ztraceni. Dostanou do ruky štos žádanek a nevědí, kam jít," řekl novinářům při představování jednoho z objednacích systémů přednosta kliniky zobrazovacích metod brněnské nemocnice u svaté Anny Petr Krupa. Připomněl, že objednací lhůty u některých vyšetření trvají měsíce. Když se náhodou uvolní místo a prohlídka je možná dřív, pacienti se to ani nedozvědí, dodal lékař.

Při internetovém objednávání by si mohl člověk vyhledat příslušné vyšetření a lékaře ve svém okolí. Okamžitě by viděl, které termíny jsou volné, a mohl by se na ně přihlásit. Zpětně by pak dostal potvrzení na svůj mobilní telefon či mail, že o něm lékař ví a s jeho návštěvou počítá. Objednávání za lidi, kteří nemají přístup k internetu, by mohla udělat zdravotní sestra či speciální agentura, míní Krupa. Objednávání přes internet by podle přednosty kliniky mohlo fungovat i uvnitř nemocnic. Pacienta by zdravotníci odeslali na jednotlivá oddělení k vyšetřením podle volných míst v počítači.

Soudní spor švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlové o polovinu pražského paláce Lucerna zřejmě hned tak neskončí. Soudkyně Kateřina Hrudková po středečním druhém stání termín příštího jednání nestanovila, soud odročila na neurčito. Pravděpodobně totiž bude muset nechat vyhotovit další znalecký posudek, který by určil, jaká byla při prodeji půlky paláce jeho tržní hodnota. Znalec, který byl ve středu vyslechnut, nevnesl do sporu o ceně jasno. Žádná ze stran s jeho závěry nesouhlasila. Účastníci sporu posudek odmítli, je prý neurčitý.

K dalšímu líčení však také vůbec nemusí dojít, správce konkurzní podstaty společnosti Chemapol Reality (C.H.R.), který zatím odmítá vyjmout polovinu Lucerny z majetku konkurzu, se rozhodl iniciovat mimosoudní jednání s návrhem na smír. "Myslím si, že to není v zájmu žádné strany ani v zájmu Lucerny, aby spor pokračoval i nadále," podotkl konkurzní správce Pavel Plch.

K prvnímu mimosoudnímu jednání došlo ihned po skončení líčení, ovšem bez konkrétních výsledků. "Bude muset dojít zřejmě k více schůzkám. My budeme navrhovat určitou finanční kompenzaci za to, že bychom vyjmuli Lucernu z konkurzní podstaty," upřesnil Plch. Stále však podle něj platí, že Havlová koupila polovinu Lucerny od C.H.R. pod cenou a způsob prodeje byl pro úpadce i věřitele této společnosti nevýhodný. "My se nebráníme schůzce, je dobré si pohovořit, ale musí to být výhodné pro obě strany. Jsem však zatím velmi spokojen s postupem důkazního řízení u soudu. I metodicky vadně provedený znalecký posudek dal za pravdu naší pozici," uvedl advokát Havlové Jan Kalvoda.

Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar v žalobě u soudu žádá vyjmout polovinu paláce Lucerna z majetku konkurzu, který byl vyhlášen na společnost Chemapol Reality, v jejímž čele stál podnikatel Václav Junek. Právě Junkova firma v roce 1997 odkoupila od exprezidenta polovinu Lucerny za 200 milionů korun a o dva roky později ji prodala Havlové za 145 milionů. Podle Plcha je však sleva 55 milionů nepochopitelná, navíc tuto půlku paláce zahrnul do konkurzní podstaty. Právě za to ho a také druhého správce konkurzu Jaromíra Henyše Havlová zažalovala.

Kulturní a jedinečnou památku Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlové v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Junkovu Chemapolu a až v roce 1999 se druhá půle dostala do rukou Havlové. Majitelka paláce vidí možné mimosoudní vyrovnání skepticky. "Smír navrhli konkurzní správci. Mně bylo od počátku jasné, že jim jde o peníze do jejich vlastní kapsy. Nyní již vyčerpali to, co v konkurzní podstatě bylo. Uvidíme, s jakým návrhem přijdou. Ráda bych dosáhla spravedlnosti, protože od počátku je tento soudní spor nesmysl. Toto věčné přetahování poškozuje Lucernu i mě osobně," řekla ČTK Havlová, která tak stále nemůže realizovat svůj plán na rozsáhlou rekonstrukci pomalu chátrající památky. "Je to škoda," dodala.