Zprávy | Z archivu rubriky


Zpřístupnění trhu s českými pozemky občanům zemí EU výměnou za otevření evropského pracovního trhu pro české občany považuje za dobré řešení ministr zahraničí Cyril Svoboda. Na pražském Žofínském fóru obě záležitosti označil za umělé politické problémy, o nichž se politici bojí před svými voliči mluvit. "Staré" státy EU se podle něj zcela zbytečně bojí toho, že by je v případě otevření pracovního trhu zaplavily davy levných pracovních sil z desítky nových členských zemí včetně Česka. Jako příklad uvedl, že Češi tvoří pouze šest procent zájemců o práci v Británii a pět procent uchazečů o zaměstnání v Irsku. "V České republice pracuje oficiálně 50.000, ale podle některých odhadů až 200.000 Ukrajinců, a český trh tím nebyl devastován," upozornil.

Evropská unie se podle Svobody musí liberalizovat a přehodnotit svůj ochranný sociální systém, pokud chce být konkurenceschopná v globálním prostředí. Dalším velkým úkolem, který před ní stojí, je podle ministra vstřebání nových členských zemí, což se zatím zcela nepodařilo. "Evropa toho zatím mentálně není schopna," řekl. Prohlubování integrace a další rozšiřování jsou pro EU zásadní kroky, uvedl. Svoboda tvrdí, že Evropská unie by v budoucnu měla zahrnovat celý Balkán i Turecko, přičemž nejlépe z kandidátských zemí je připraveno Chorvatsko. Naopak o Bělorusku a Ukrajině zatím podle něj nelze vážně uvažovat.

Pozvání pro kubánské disidenty na oslavy českého státního svátku, které se minulý pátek měly konat v havanském hotelu, a jejich zákaz ze strany kubánských úřadů rozpoutaly diplomatickou roztržku. Chargé d'affaires kubánského velvyslanectví v Praze Aymée Hernándezová ve čtvrtek kategoricky odmítla protest českého ministerstva zahraničí, které se v diplomatické nótě ohradilo proti tomu, jakým způsobem kubánské úřady zabraňovaly konání oslav. V rozhovoru pro agenturu EFE Hernándezová řekla, že "veškerý kubánský disent je vykonstruovaný, najatý Spojenými státy" a "pokud někoho mrzí jednání české vlády, pak je to kubánský lid".

Recepci na počest státního svátku, kterou české velvyslanectví chtělo pořádat v luxusním hotelu, kubánské úřady zakázaly s tím, že to je "kontrarevoluční akce". Přemístěna proto byla do rezidence českého chargé d'affaires Petra Stieglera. Úřadům vadilo, že se oslavy mají účastnit členky sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů. "Hotel měl plné právo přijmout, nebo odmítnout tuto akci. Byla to jejich věc," míní chargé d'affaires. Kubánská vláda bude oficiálně reagovat na českou diplomatickou nótu, dodala.

Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, proto obě země mají diplomatické zastoupení na nižší úrovni chargé d'affaires. Česká republika je velkým kritikem kubánského vůdce Fidela Castra a jeho totalitního režimu, v minulosti prosadila rezoluce OSN kritizující Havanu.

Vzestup vládní ČSSD, která podle nejnovější volební prognózy dotáhla náskok vedoucí ODS, zdůvodňují experti politikou socialistického premiéra Jiřího Paroubka. ČSSD podle prognózy Factum Invenio dělí od ODS jen jedno procento; občanští demokraté by v případných říjnových volbách do sněmovny dostali 28 procent hlasů, sociální demokraté 27 procent. Nejsilnější opoziční strana si podle politologů za pokles obliby může sama svou negativistickou politikou či mediální nešikovností.

"ODS selhala. Mysleli si ještě před půl rokem, že jim stačí čekat, až jim sociální demokrati spadnou jako shnilá hruška do klína, a oni ji budou moci rozšlápnout. Ale ukázalo se, že negativistická politika nemá žádné vyhlídky," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Mně se zdá, že je to prostě důsledek sterilní politiky pohrobků Václava Klause v ODS," poznamenal. Paroubek je podle něj agresivnější a důraznější než jeho předchůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross. "Je taky podstatně míň slušný než Špidla, a to prostě lidem u nás dělá zjevně nějak dobře," dodal.

Politolog Miroslav Mareš soudí, že sociální demokracii se vrátili tradiční voliči, kteří se od nejsilnější vládní strany odvrátili kvůli Grossovým skandálům. "Paroubek dokázal trochu po zemanovském vzoru mobilizovat tradiční voliče ČSSD, proto dochází k vyrovnávání preferencí," řekl Mareš. ODS podle něj v současné době nepůsobí v médiích příliš přesvědčivě a nedaří se jí oslovovat voliče mimo své věrné stoupence.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová prognózám společnosti Factum Invenio nevěří, v metodiku této agentury nemá důvěru. "Neobávám se toho, toto není mínění české veřejnosti," řekla ČTK. Občanští demokraté si podle ní každopádně uvědomují, že musí srozumitelně a jednoznačně vysvětlit voličům, jaké změny chce ODS prosadit. "Bude to těžký oříšek," dodala.

Ani Paroubek průzkum lichotivý pro jeho stranu nepřeceňuje, rozhodující budou volby. "Protože znám své pappenheimské, to znamená sociální demokraty, tak bych nerad, aby si opět lehli na vavříny, jako spali donedávna," řekl volební lídr ČSSD. Vzestupný trend přičítá tomu, že ČSSD z velkých stran "nejméně vadí" a že lidé oceňují práci vlády a parlamentu.

Prognóza by ČSSD umožnila sestavit většinovou vládu s ODS nebo s KSČM. Velká koalice ale není příliš reálná - Paroubek si ji umí představit, jen pokud by se ODS přihlásila k evropskému sociálnímu státu a byla jednoznačně proevropská. Vládní spojení s komunisty Paroubek odmítá, spolupráci s nimi se ale nebrání. KSČM by byla ochotna menšinovou vládu ČSSD podporovat. Do koalice s ČSSD se ale nechystá. "My neuvažujeme o vstupu do vládní koalice se sociální demokracií," řekl ČTK šéf strany Vojtěch Filip.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek poznamenal, že o budoucí vládě rozhodnou až lidé ve volbách. "Jakkoli všichni sledujeme napjatě výsledky volebních preferencí, tak si stejně tak uvědomujeme, že rozhodnou volby, nikoli volební prognózy," řekl ČTK. Podotkl, že před půl rokem volební prognózy vypadaly jinak a volby budou také budou až za půl roku. "Pevně doufám, že dosáhneme dvouciferného výsledku," dodal Kalousek.

Lidé z ekologického hnutí Greenpeace stále setrvávají na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, na němž jsou od úterního rána. Horolezci si na zhruba 100 metrů vysokém komíně vybudovali komunikační centrálu a spustili z něj dva obří transparenty. Snaží se tak přimět firmu, aby vyřadila z výroby nebezpečné a zdraví škodlivé chemikálie. Pomocí notebooků připojených na internet zároveň shromáždili již přes 2300 podpisů pod výzvu Greenpeace, jež požaduje novou evropskou chemickou politiku.

Další členové hnutí informují občany o kampani v centru města, na náměstí postavili také informační stánek. Ve čtvrteční poledne se sešli i se starostou města Jiřím Kubešou. "S ohledem na charakter provozu nepovažuji zvolený způsob protestu za nejvhodnější," řekl starosta, jenž je zároveň předsedou bezpečnostní rady města. Spolupráci mezi radnicí a podnikem označil za dobrou. "Jsme pravidelně informováni o dění v továrně, je zpracován i její havarijní plán," řekl. Otázka výrobního programu je podle něj především věcí státu. "Pokud stát takovou výrobu povolil, nepřísluší mi zpochybňovat ji," dodal.

Způsob protestu odsoudil také Svaz chemického průmyslu České republiky. Za nebezpečné a zbytečné považuje především neoprávněné a násilné vniknutí osob do výrobního objektu a také neoprávněné provozování technických zařízení na území závodu. "Ve svých důsledcích toto znamená ohrožení životů demonstrantů Greenpeace, zaměstnanců společnosti Deza a lidí v okolí," uvedl v prohlášení ředitel svazu Ladislav Novák.

Mluvčí protestní akce Jan Piňos řekl, že díky jednání si zřejmě starosta a celé město začalo uvědomovat nebezpečnost chemikálií, které podnik používá. Svá stanoviska hodlají aktivisté objasnit na řádném zasedání zastupitelstva města, které je svoláno na úterý.