Zprávy | Z archivu rubriky


Zpřístupnění trhu s českými pozemky občanům zemí EU výměnou za otevření evropského pracovního trhu pro české občany považuje za dobré řešení ministr zahraničí Cyril Svoboda. Na pražském Žofínském fóru obě záležitosti označil za umělé politické problémy, o nichž se politici bojí před svými voliči mluvit. "Staré" státy EU se podle něj zcela zbytečně bojí toho, že by je v případě otevření pracovního trhu zaplavily davy levných pracovních sil z desítky nových členských zemí včetně Česka. Jako příklad uvedl, že Češi tvoří pouze šest procent zájemců o práci v Británii a pět procent uchazečů o zaměstnání v Irsku. "V České republice pracuje oficiálně 50.000, ale podle některých odhadů až 200.000 Ukrajinců, a český trh tím nebyl devastován," upozornil.

Evropská unie se podle Svobody musí liberalizovat a přehodnotit svůj ochranný sociální systém, pokud chce být konkurenceschopná v globálním prostředí. Dalším velkým úkolem, který před ní stojí, je podle ministra vstřebání nových členských zemí, což se zatím zcela nepodařilo. "Evropa toho zatím mentálně není schopna," řekl. Prohlubování integrace a další rozšiřování jsou pro EU zásadní kroky, uvedl. Svoboda tvrdí, že Evropská unie by v budoucnu měla zahrnovat celý Balkán i Turecko, přičemž nejlépe z kandidátských zemí je připraveno Chorvatsko. Naopak o Bělorusku a Ukrajině zatím podle něj nelze vážně uvažovat.

Historii domácké výroby metel na Valašsku představuje výstava, která začala v muzeu v Zubří na Vsetínsku. Návštěvníci zhlédnou různé exponáty i rozsáhlou fotodokumentaci. Součástí expozice je také představení knihy s názvem Ani ta metla nedala hladem umřít... "Zubří lidé dříve přezdívali metlářskou dědinou. Výroba metel tady byla velmi rozvinutá a byla to i určitá záchrana od hladu a bídy pro obyvatele ze sociálně slabých rodin," řekl ČTK autor výstavy Daniel Drápala. Výstava potrvá do 27. listopadu.

Ve dvou místnostech muzea se návštěvníci seznámí nejen s výrobou metel, ale i s různými tradicemi. Březové proutí, z něhož se metly vyráběly, totiž patřilo k tradiční lidové kultuře. "Březový proutek naděloval dětem Mikuláš, s březovou metličkou se chodilo na tradiční velikonoční obchůzku, březové metly se také pálily při svatojánských ohních nebo se bříza sušila jako zimní píce pro dobytek," uvedl Drápala. Břízu lidé dříve používali také pro výrobu loučí nebo fajek.

Výstava je završením čtyřletého výzkumně-dokumentačního projektu, na kterém se podíleli především pracovníci rožnovského Valašského muzea v přírodě. V rámci projektu vznikla také publikace a videokazeta s názvem Zuberská metla. Ve skanzenu se tato tradiční výroba také několik let předvádí. Podle tradičních technologií březové metly vyrábí Jiří Ondřej ze Zubří, který od ministerstva kultury obdržel titul Nositel tradice řemeslné výroby, což je podle autora výstavy považováno za velmi prestižní ocenění. Ocenění každoročně získá pouze pět řemeslníků.

Vzestup vládní ČSSD, která podle nejnovější volební prognózy dotáhla náskok vedoucí ODS, zdůvodňují experti politikou socialistického premiéra Jiřího Paroubka. ČSSD podle prognózy Factum Invenio dělí od ODS jen jedno procento; občanští demokraté by v případných říjnových volbách do sněmovny dostali 28 procent hlasů, sociální demokraté 27 procent. Nejsilnější opoziční strana si podle politologů za pokles obliby může sama svou negativistickou politikou či mediální nešikovností.

"ODS selhala. Mysleli si ještě před půl rokem, že jim stačí čekat, až jim sociální demokrati spadnou jako shnilá hruška do klína, a oni ji budou moci rozšlápnout. Ale ukázalo se, že negativistická politika nemá žádné vyhlídky," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Mně se zdá, že je to prostě důsledek sterilní politiky pohrobků Václava Klause v ODS," poznamenal. Paroubek je podle něj agresivnější a důraznější než jeho předchůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross. "Je taky podstatně míň slušný než Špidla, a to prostě lidem u nás dělá zjevně nějak dobře," dodal.

Politolog Miroslav Mareš soudí, že sociální demokracii se vrátili tradiční voliči, kteří se od nejsilnější vládní strany odvrátili kvůli Grossovým skandálům. "Paroubek dokázal trochu po zemanovském vzoru mobilizovat tradiční voliče ČSSD, proto dochází k vyrovnávání preferencí," řekl Mareš. ODS podle něj v současné době nepůsobí v médiích příliš přesvědčivě a nedaří se jí oslovovat voliče mimo své věrné stoupence.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová prognózám společnosti Factum Invenio nevěří, v metodiku této agentury nemá důvěru. "Neobávám se toho, toto není mínění české veřejnosti," řekla ČTK. Občanští demokraté si podle ní každopádně uvědomují, že musí srozumitelně a jednoznačně vysvětlit voličům, jaké změny chce ODS prosadit. "Bude to těžký oříšek," dodala.

Ani Paroubek průzkum lichotivý pro jeho stranu nepřeceňuje, rozhodující budou volby. "Protože znám své pappenheimské, to znamená sociální demokraty, tak bych nerad, aby si opět lehli na vavříny, jako spali donedávna," řekl volební lídr ČSSD. Vzestupný trend přičítá tomu, že ČSSD z velkých stran "nejméně vadí" a že lidé oceňují práci vlády a parlamentu.

Prognóza by ČSSD umožnila sestavit většinovou vládu s ODS nebo s KSČM. Velká koalice ale není příliš reálná - Paroubek si ji umí představit, jen pokud by se ODS přihlásila k evropskému sociálnímu státu a byla jednoznačně proevropská. Vládní spojení s komunisty Paroubek odmítá, spolupráci s nimi se ale nebrání. KSČM by byla ochotna menšinovou vládu ČSSD podporovat. Do koalice s ČSSD se ale nechystá. "My neuvažujeme o vstupu do vládní koalice se sociální demokracií," řekl ČTK šéf strany Vojtěch Filip.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek poznamenal, že o budoucí vládě rozhodnou až lidé ve volbách. "Jakkoli všichni sledujeme napjatě výsledky volebních preferencí, tak si stejně tak uvědomujeme, že rozhodnou volby, nikoli volební prognózy," řekl ČTK. Podotkl, že před půl rokem volební prognózy vypadaly jinak a volby budou také budou až za půl roku. "Pevně doufám, že dosáhneme dvouciferného výsledku," dodal Kalousek.