Zprávy | Z archivu rubriky


Soud vzal v sobotu do vazby dvojici mužů, kteří byli ve čtvrtek zadrženi jako další členové zločinného spolčení uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Oba muži jsou obviněni v souvislosti s kauzami Čepro a Celník. Soud uznal všechny tři vazební důvody, na které upozornila státní zástupkyně, tedy obavu z útěku, z ovlivňování svědků i z pokračování v trestné činnosti. Muži ze severní Moravy ve věku 31 a 45 let se podle policie jako členové zločinného spolčení podíleli na trestné činnosti směřující proti společnosti Čepro, která souvisí s uplatňováním neexistujících pohledávek ve výši zhruba tři miliardy korun. Po čtvrteční zatýkací akci Krejčíř televizi Nova řekl, že byli zadrženi Jaromír Rajda a Radko Nauš. Hlavou zločinného spolčení o zatím deseti lidech je podle policie právě Krejčíř, který po červnovém útěku při domovní prohlídce své černošické vily žije na Seychelských ostrovech. Vedle Krejčíře byl již dříve obviněn bývalý obchodní ředitel státní energetické společnosti Čepro Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku, Tomáš Pavlíček, který prý s Krejčířem studoval na vysoké škole, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem. Kromě Krejčíře, Pechana a Skopcové jsou všichni ve vazbě. Krejčířův údajný gang se podle policie pokusil od státu vylákat komplikovaným podvodem dvě miliardy korun.

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek bude podle očekávání bojovat o přízeň voličů v blížících se parlamentních volbách v Praze. Do pozice takzvaného superlídra ho v pátek zvolila pražská ODS. Druhým mužem v pořadí bude předseda pražské ODS Jan Bürgermeister. "Vaší důvěry si velmi vážím a s vaší podporou udělám maximum pro to, abychom parlamentní volby, nejen v hlavním městě, vyhráli," uvedl Topolánek na pražském mítinku ODS. Své lídry si v sobotu vybrali i Středočeši, kde se jedničkou stal podle očekávání Vlastimil Tlustý, a moravskoslezská ODS. Tu do voleb povede Martin Říman. Zlínská ODS si do čela své kandidátky již vybrala místopředsedu strany Petra Nečase, lídrem karlovarské ODS bude Miloš Patera, liberecké občanské demokraty povede do voleb poslanec Tomáš Hasil. Poslankyně Zdenka Horníková bude příští rok kandidovat z prvního místa královéhradecké kandidátky. Volebním lídrem ODS v Ústeckém kraji se stal ústecký primátor Petr Gandalovič. Do čela olomoucké ODS se postaví místopředseda strany Ivan Langer. Plzeňskou ODS zřejmě povede stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Sněm ODS v Jihomoravském kraji a na Vysočině se koná 12. listopadu - na jihu Moravy má stranickou kandidátku vést poslanec Václav Mencl, na Vysočině se čeká vítězství místopředsedkyně sněmovny a ODS Miroslavy Němcové. Šňůru krajských konferencí uzavře jihočeská organizace, která 14. listopadu do čela kandidátky asi vybere poslance Miroslava Beneše.

V případě miliardových spekulací s pozemky došlo k nečekanému zvratu. Pozemkový fond totiž rozhodl, že podnikateli Gabrielu Večeřovi nakonec nevydá část lukrativní půdy v pražské Uhříněvsi. V pátek to ve večerním zpravodajství uvedla Česká televize. Večeřa získal pozemky v pražské Uhříněvsi spekulativními nákupy restitučních nároků a právě tento případ upozornil na další podezřelé nákupy. Česká televize zároveň zjistila, že Gabriel Večeřa spoluvlastní lukrativní parcely u výpadovky z Prahy společně s náměstkem ministra zemědělství Zdeňkem Růžičkou. Podle ČT s restitučními nároky na pozemky obchodoval i samotný ministr zemědělství Petr Zgarba. V Uhříněves koupili obchodníci od Pozemkového fondu 100 hektarů půdy, na kterých si obec chtěla postavit obytnou čtvrť. Obratem ruky mohli vydělat až 1,5 miliardy korun. Spekulativní nákup pozemků umožnila přechodná metodika Prezidia PF, které vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Usnesení platilo pouhý měsíc, právě kvůli obavám ze spekulací bylo zrušeno 1. července. Pozemkový fond, který spravuje nemovitosti a půdu ve vlastnictví státu a privatizuje je, však umožnil spekulantům získat v okolí Prahy pozemky, na nichž mohou vydělat přes dvě miliardy korun. Podobně byla půda vydána i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů.

Hra Henrika Ibsena Hedda Gablerová v inscenaci hamburského Thalia Theater zahájila v pátek večer v Divadle na Vinohradech desátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Zcela vyprodaného představení se zúčastnil i premiér Jiří Paroubek s manželkou nebo ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ten ve svém úvodním vystoupení upozornil na dlouhé období, kdy byla česká kultura formována kulturou německou a židovskou. Tehdy si Češi uvědomovali evropskou sounáležitost. Během jubilejního ročníku v Praze vystoupí divadelníci z Německa, Rakouska, Švýcarska a poprvé i z Lucemburska. Podle ředitelky Pražského divadelního festivalu německého jazyka Jitky Jílkové se v Praze znovu představí švýcarský herec Bruno Ganz, který naposled ztvárnil roli Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše. Ganz v Praze hostoval na prvním festivalovém ročníku. Burgtheater přiváží úspěšnou inscenaci o Mozartovi, jejíž autor a režisér Franz Wittenbrink v Praze slavil úspěch s inscenací nazvanou Sekretářky. Na scéně Divadla Komedie v sobotu proběhla premiéra projektu scenáristy a režiséra Miroslava Bambuška. Pod názvem Perzekuce.cz nabízí formou dobových dokumentů a diskuse za účasti pamětníků a českých i německých historiků pohled na jednu z černých děr našich dějin - především rok 1945 a divoký odsun obyvatelstva ze Sudet. Na divadelním festivalu německého jazyka jsou i loutky. V sobotu na scéně Divadla Rokoko hned dvakrát vystoupila loutková scéna Salz und Pfeffer z Norimberka s inscenací Max a Móric.