Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek bude podle očekávání bojovat o přízeň voličů v blížících se parlamentních volbách v Praze. Do pozice takzvaného superlídra ho v pátek zvolila pražská ODS. Druhým mužem v pořadí bude předseda pražské ODS Jan Bürgermeister. "Vaší důvěry si velmi vážím a s vaší podporou udělám maximum pro to, abychom parlamentní volby, nejen v hlavním městě, vyhráli," uvedl Topolánek na pražském mítinku ODS. Své lídry si v sobotu vybrali i Středočeši, kde se jedničkou stal podle očekávání Vlastimil Tlustý, a moravskoslezská ODS. Tu do voleb povede Martin Říman. Zlínská ODS si do čela své kandidátky již vybrala místopředsedu strany Petra Nečase, lídrem karlovarské ODS bude Miloš Patera, liberecké občanské demokraty povede do voleb poslanec Tomáš Hasil. Poslankyně Zdenka Horníková bude příští rok kandidovat z prvního místa královéhradecké kandidátky. Volebním lídrem ODS v Ústeckém kraji se stal ústecký primátor Petr Gandalovič. Do čela olomoucké ODS se postaví místopředseda strany Ivan Langer. Plzeňskou ODS zřejmě povede stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Sněm ODS v Jihomoravském kraji a na Vysočině se koná 12. listopadu - na jihu Moravy má stranickou kandidátku vést poslanec Václav Mencl, na Vysočině se čeká vítězství místopředsedkyně sněmovny a ODS Miroslavy Němcové. Šňůru krajských konferencí uzavře jihočeská organizace, která 14. listopadu do čela kandidátky asi vybere poslance Miroslava Beneše.

V případě miliardových spekulací s pozemky došlo k nečekanému zvratu. Pozemkový fond totiž rozhodl, že podnikateli Gabrielu Večeřovi nakonec nevydá část lukrativní půdy v pražské Uhříněvsi. V pátek to ve večerním zpravodajství uvedla Česká televize. Večeřa získal pozemky v pražské Uhříněvsi spekulativními nákupy restitučních nároků a právě tento případ upozornil na další podezřelé nákupy. Česká televize zároveň zjistila, že Gabriel Večeřa spoluvlastní lukrativní parcely u výpadovky z Prahy společně s náměstkem ministra zemědělství Zdeňkem Růžičkou. Podle ČT s restitučními nároky na pozemky obchodoval i samotný ministr zemědělství Petr Zgarba. V Uhříněves koupili obchodníci od Pozemkového fondu 100 hektarů půdy, na kterých si obec chtěla postavit obytnou čtvrť. Obratem ruky mohli vydělat až 1,5 miliardy korun. Spekulativní nákup pozemků umožnila přechodná metodika Prezidia PF, které vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Usnesení platilo pouhý měsíc, právě kvůli obavám ze spekulací bylo zrušeno 1. července. Pozemkový fond, který spravuje nemovitosti a půdu ve vlastnictví státu a privatizuje je, však umožnil spekulantům získat v okolí Prahy pozemky, na nichž mohou vydělat přes dvě miliardy korun. Podobně byla půda vydána i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů.

Soud vzal v sobotu do vazby dvojici mužů, kteří byli ve čtvrtek zadrženi jako další členové zločinného spolčení uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Oba muži jsou obviněni v souvislosti s kauzami Čepro a Celník. Soud uznal všechny tři vazební důvody, na které upozornila státní zástupkyně, tedy obavu z útěku, z ovlivňování svědků i z pokračování v trestné činnosti. Muži ze severní Moravy ve věku 31 a 45 let se podle policie jako členové zločinného spolčení podíleli na trestné činnosti směřující proti společnosti Čepro, která souvisí s uplatňováním neexistujících pohledávek ve výši zhruba tři miliardy korun. Po čtvrteční zatýkací akci Krejčíř televizi Nova řekl, že byli zadrženi Jaromír Rajda a Radko Nauš. Hlavou zločinného spolčení o zatím deseti lidech je podle policie právě Krejčíř, který po červnovém útěku při domovní prohlídce své černošické vily žije na Seychelských ostrovech. Vedle Krejčíře byl již dříve obviněn bývalý obchodní ředitel státní energetické společnosti Čepro Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku, Tomáš Pavlíček, který prý s Krejčířem studoval na vysoké škole, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem. Kromě Krejčíře, Pechana a Skopcové jsou všichni ve vazbě. Krejčířův údajný gang se podle policie pokusil od státu vylákat komplikovaným podvodem dvě miliardy korun.

Bývalý jugoslávský soudce Željko Milanovič stane před českým trestním senátem. Jednačtyřicetiletý Srb byl podle policie hlavou pětičlenného gangu, který chtěl vytvořit nový drogový kanál do České republiky. Skupina prý obchodovala s kokainem a pervitinem. Gang byl pozatýkán letos v lednu při akci s krycím názvem MUP. Zároveň s Milanovičem policie zadržela jeho družku, pětadvacetiletou ženu z Českých Budějovic, a tři muže z Prahy ve věku 62, 46 a 43 let. Všichni čelí obvinění z drogových deliktů, za které jim hrozí až patnáctileté vězení. Tři muži jsou ve vazbě, jeden si odpykává trest za jinou kriminalitu. Při zásahu policie zabavila přes šest kilogramů kokainu a 1,6 kilogramu pervitinu. Z uvedeného množství lze připravit 3000 dávek pervitinu v hodnotě tři miliony korun a 12.000 dávek kokainu v hodnotě 12 milionů korun. Milanovič je srbské národnosti. Česko mu v roce 1994 poskytlo z humanitárních důvodů azyl. Za války v bývalé Jugoslávii pracoval podle policie jako soudce. V Česku vlastní firmu DM Praha se sídlem v Praze 4 a autopůjčovnu MŽ v Praze 5. Ani jedna firma ale nevykazovala žádnou činnost, pravděpodobně sloužily jen ke krytí nelegálních zisků. Policisté Milanoviče zatkli počátkem ledna 2005, když se pokoušel překročit česko-slovenské hranice. Zbytek gangu policie pozatýkala o dva dny dříve na Berounsku přímo při prodeji drog. Zatčení předcházelo třináctiměsíční sledování.

Průvodem po pražském Václavském náměstí začaly v sobotu dopoledne oslavy 15. výročí obnovení činnosti Armády spásy v České republice. Více než stovka spolupracovníků, sympatizantů i lidí, kteří využívají jejích služeb, prošla od sochy svatého Václava na Můstek. Tam vystoupil dechový orchestr Armády spásy z Amsterodamu. Oslavy výročí v sobotu odpoledne pokračovaly shromážděním v budově Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze 6. V neděli je ukončí bohoslužba a koncert. Organizace působila v bývalém Československu před druhou světovou válkou. Za německé okupace byla zakázána, činnost mohla obnovit až po pádu socialismu. Armáda spásy má dnes v ČR zhruba 350 zaměstnanců a dobrovolníků a působí v devíti městech. Pomáhá zdravotně postiženým, seniorům, bezdomovcům, lidem sociálně slabým i těm, kteří se obtížně zařazují do společnosti. Provozuje noclehárny, azylové ubytování, takzvané byty na půl cesty i komunitní centra. Ve třech desítkách zařízení má skoro 800 lůžek. Na dvou farmách mohou odsouzení vykonávat alternativní tresty. Jiné projekty se věnují prevenci kriminality, zlepšování sociálních podmínek, vzdělávání a integraci národnostních menšin. Armáda spásy je v Česku registrována jako občanské sdružení. Její činnost s ročním rozpočtem asi 150 milionů korun je financována z dotací státu a místních úřadů, ze sponzorských darů, příspěvků klientů i ze zahraničí.