Zprávy | Z archivu rubriky


V kriminálním podsvětí údajně existuje poptávka po tom, aby někdo padělal směnku, která by prokázala, že stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř půjčil ČSSD 60 milionů korun. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr vnitra František Bublan. Vedení ČSSD půjčku popřelo a Krejčíře veřejně označilo za lháře a zbabělce. Krejčíř v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes v říjnu prohlásil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Peníze v hotovosti prý předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný Krejčířovi vystavil směnku, jež je splatná v březnu 2006. Druhou směnku prý podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Krejčíř má údajně originál směnky Konečného a kopii směnky Grosse. Konečný je však nezvěstný, což nyní potvrdil i ministr Bublan. Krejčíř, který nyní žije na Seychelských ostrovech a má tamní občanství, je v České republice stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka. Seychelské ostrovy považují Krejčíře za svého občana a odmítají ho do ČR vydat.

Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer je přesvědčen, že ministr vnitra František Bublan by měl odstoupit z funkce. Podle Langra se mu nepodařilo prosadit klíčové plány, jako jsou stabilizace policie, organizační změny a přijetí služebního zákona. Langer to uvedl v nedělním debatním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Stabilizace zůstala iluzí, krize se prohlubuje, organizační změny se nekonají a služební zákon přijal nebyl," shrnul své výhrady Langer. Dodal, že policie je podle něj v krizi, a ta se prohlubuje. "Lidé nevědí co bude zítra, mají špatné pracovní podmínky, nedůvěřují svým nadřízeným, a to všechno se promítá do snížení akceschopnosti policie," uvedl Langer. Právě kvůli odkladu účinnosti služebního zákona se někteří policisté údajně chystají 17. listopadu protestovat na pražské Letné. Policejní prezidium ale soudí, že jde o myšlenky jen několika málo policistů. Účinnost zákona byla podle Bublana odložena proto, že se mezi poslanci nenašla shoda v tom, jak by měly vypadat tarifní tabulky policistů. ODS chtěla více zvýhodnit policejní management, levicové strany chtěly přidat řadovým policistům. Poslanci sice koncem října schválili novelu služebního zákona, která nové platové podmínky stanovuje, její účinnost ale posunuli až na začátek roku 2007. Bublan se pokusí přesvědčit senátory, aby účinnost služebního zákona posunuli alespoň na 1. dubna příštího roku. Novela se týká také hasičů, celníků, zaměstnanců vězeňské služby a zpravodajců. Omezuje zvýšení platů, které prosadil někdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Předpokládá také, že se pracovníkům bezpečnostních složek sníží odchodné a výslužné, tedy pravidelný příspěvek, na který vzniká nárok po odchodu od policie po určitém počtu odsloužených let.

Nový ministr zdravotnictví Rath uvažuje o odvolání ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové, pokud se hospodaření VZP během nejbližších dnů či týdnů nezlepší. Rath to řekl v nedělním diskusním pořadu televize Prima Partie s tím, že by ale nechtěl k takovému řešení sahat. V této chvíli však podle něj VZP neplní to, co jí ukládá zákon. Zastavit růst dluhů VZP je jednou z priorit, kterou si Rath stanovil při vstupu do úřadu. Tento problém hodlá řešit s týmem expertů z velkých nemocnic. Největší česká pojišťovna musí podle ministra začít zásadně změnit svůj manažerský přístup k vedení organizace. Rath v souladu s VZP plánuje úspory, jež mají spočívat zejména v pomalejším růstu plateb nemocnicím, omezení zbytečných výdajů za léky a zúžení sítě zařízení o ta nekvalitní. Plánuje také masivní informační kampaň přesvědčující občany, aby pravidelně docházeli na preventivní prohlídky. Měla by mít podobu inzerce v novinách a případně i v televizi, peníze by na ni měl najít v rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Veřejnost by se také měla již záhy seznámit s kvalitou péče jednotlivých nemocnic. Občané se dozvědí, jaké mají v konkrétní nemocnici šance na vyléčení i jak zde byli spokojeni ostatní pacienti. Informace by měly být zveřejněny na internetu. Ministr však uvažuje i o případném zavedení speciálních oddělení nemocnic, které by s údaji seznamovalo ty pacienty, kteří nemají přístup na internet. S výsledky fakultních nemocnic by lidé měli mít možnost se seznámit v příštím roce. Základní parametry, které se budou vyhodnocovat, má už ale ministerstvo podle Ratha hotové.

Ženy spojené ve straně Rovnost šancí si během víkendu na svém prvním sjezdu, který se konal v Praze, zvolily vedení. Předsedkyní strany se stala její zakladatelka Zdenka Ulmannová, místopředsedkyněmi jsou Zdenka Kopková a Eva Frélichová. Sjezd zvolil ještě pět regionálních předsedkyň. Sjezd také rozhodl, že se strana zúčastní parlamentních voleb v červnu roku 2006. K jejím prioritám patří zavedení kvót pro ženy na všech stranických kandidátkách, ve státní správě a v dozorčích radách podniků. Na všech stranických kandidátkách a v orgánech státní správy by podle Rovnosti šancí mělo být ženám vyčleněno 40 procent míst. Strana bude usilovat o zřízení zvláštního ministerstva pro rovné příležitosti a rodinu a také by ráda iniciovala změnu textu ústavy a některých zákonů. V občanském zákoníku by například zakladatelky strany zakotvily povinné dělení domácích prací mezi pohlavími. Strana také prosazuje rovný přístup státu ke všem formám soužití. Nesezdanému páru s dětmi by se mělo dostat stejné podpory jako rodině, včetně společného zdanění. Rodičovská dovolená by se stala povinnou pro obě pohlaví, a to minimálně v délce dvou měsíců. Strana, která vznikla letos v březnu, má podle Ulmannové přes 600 registrovaných členek a dalších 2000 příznivců, mezi nimi i muže. Během svého půlročního trvání však řešila i první neshody. Z přípravného výboru v dubnu odešly dvě zakladatelky, režisérka Olga Sommerová a právnička Milada Sigmundová, protože nebyly spokojeny s prací předsedkyně.