Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, která by pozastavila převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti. ČTK to sdělil Klausův mluvčí Petr Hájek. Předloha tak míří zpátky do sněmovny, kde ještě mohou poslanci Klausovo veto přehlasovat. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová věří, že sněmovně se to podaří. Další přesvědčovací kampaň pro poslance nechystá, stačil by jí prý počet poslanců, který pro to zatím hlasoval. Dolní komora prezidenta možná opravdu přehlasuje, protože zákaz prosazují zejména ČSSD a KSČM. Tyto dvě strany mají přitom ve sněmovně většinu 111 z 200 mandátů, k přehlasováno poslanci při hlasování chybět, na 99 procent Klause přehlasují. Komunistický člen výboru Miroslav Opálka doufá, že to sněmovna stihne již na schůzi, která začíná v úterý 20. září.

Ministryni zdravotnictví prý prezidentovo rozhodnutí nepřekvapilo. "Moc mě ale mrzí, že nevyslyší, jak těžká pak bude tvorba rovnoměrné sítě zdravotnických zařízení," řekla novinářům v Českých Budějovicích. Zdravotnictví je podle ní veřejnou službou, která má každému poskytnout dostupnou kvalitní a rovnocennou zdravotnickou péči. Není tedy možné, aby tuto péči zajišťovala obchodní společnost, která podle ní musí jít za ziskem. Podle Emmerové totiž hrozí, že se obchodní společnosti soustředí jen na ziskové obory a zdravotní péči nezachovají v plné šíři. Dostupnost péče pro občany by tak podle ní byla omezena. "Myslím si, že by to znamenalo velikou nejistotu pro občany a skoro bych pak i myslela, že by to znamenalo konec sociálního smíru, protože zdravotnictví pro chudé a pro bohaté si nedovedu představit," uvedla. odle novely mají kraje s privatizací nemocničních zařízení vyčkat do přijetí zákona o neziskových organizacích. Hejtmani ale míní, že to znemožňuje rozumnou a ekonomickou správu nemocnic, což může znepříjemnit jejich fungování do budoucna.

Personální audit a další kontroly na Nejvyšším státním zastupitelství dokázaly, že šéfka úřadu Marie Benešová nepracuje tak, jak by měla. V nedělním diskusním pořadu TV Nova to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ze 102 zkontrolovaných spisů na úřadu se podle něj u 82 objevily vážné průtahy řízení a dalších sedm spisů se ztratilo, z nich byly pouze dva znovu sestaveny. Výroky ministra Němce označila Benešová za nesmyslné: "Ve skutečnosti vím jen o jediné ztracené věci. Nebyl to spis k případu, ale jisté podání, které jsme navíc měli evidováno duplicitně. Touto starou věcí jsem se osobně zabývala a vysvětlila ji již dřívějšímu ministru spravedlnosti Karlu Čermákovi," uvedla žalobkyně.

Personální audit podle ministra také dokázal, že na Nejvyšším státním zastupitelství pracuje 47 státních zástupců, plánovaný počet byl přitom nanejvýš 20, konstatoval. Osmnáct žalobců přišlo z okresních zastupitelství, čtyři neměli vůbec žádnou praxi, uvedl ministr. Benešová ovšem zdůraznila, že se počet žalobců na jejím úřadu zvýšil na současných 47 na základě pokynů stanovených samotným ministerstvem spravedlnosti. Stalo se tak prý po novele trestního řádu z roku 2002. Ta totiž zastupitelství přidala řadu nových povinností, mimo jiné kontrolu skončených případů, zastavení šetření kauz a dozor nad věznicemi.

Němec Benešovou již několikrát vyzval k rezignaci, v souvislosti s údajnými pomluvami a nekompetentním jednáním na ni podal i kárnou žalobu. Má s ní spor mimo jiné kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku stíhán za zneužívání nezletilých dívek. Nejvyšší žalobkyně odejít odmítá. Němec má již pět možných kandidátů na funkci Benešové. Je mezi nimi například královehradecká krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká. Ministr ubezpečoval, že žádný z kandidátů není nijak spřízněn s US-DEU, jejíž je předsedou.

Čtyřiatřicetiletého nebezpečného sexuálního devianta Romana Gábora, který v pátek utekl spolu s dalšími dvěma pacienty z Psychiatrické léčebny Kosmonosy, zadržela v noci na neděli policie v Praze. Druhý uprchlý sexuální deviant Roman Fron, který navíc trpí žloutenkou typu C, je stále na útěku, řekl ČTK mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Třetí uprchlík, šestnáctiletý mladík, se už v sobotu sám přihlásil policii.

Gábora zadrželi policisté hlídkové služby při kontrole v Praze 4 a dopravili ho zpět do léčebny v Kosmonosích. Šestnáctiletý pacient, který s oběma muži uprchl, se přihlásil na policejním oddělení v Praze. Protože se jedná o mladistvého, policie o něm podle zákona bližší informace nesdělila.

Trojice utekla z uzavřeného oddělení se zpřísněným režimem. Muži přeřezali a ohnuli mříže na okně v ložnici v přízemí. Osmadvacetiletý Fron i čtyřiatřicetiletý Gábor již utekli z léčebny v srpnu a policie po nich vyhlásila celostátní pátrání. Přivedla je zpátky, ale pacienti předem varovali, že útěky zopakují. Gábor v léčebně pobýval na základě rozhodnutí soudu kvůli znásilnění. Obětí měla být jeho neteř. Ochrannou léčbu mu soud nařídil v roce 1999. Fron trpí podle lékařů patologickou sexuální agresivitou. Byl i sedm let ve vězení a soud mu nařídil léčení. Šestnáctiletý mladík byl sice do léčebny umístěn na základě rozhodnutí soudu, ale léčba mu zatím nařízena nebyla.