Zprávy | Z archivu rubriky


KDU-ČSL nepodpoří odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, o které usiluje ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU). Lidovci jsou totiž přesvědčeni, že politici nesmějí ovlivňovat rozhodování v trestních věcech. Vedení KDU-ČSL se na tom shodlo na dnešním zasedání v Lipnici nad Sázavou. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek už dříve označil snahy odvolat Benešovou za účelové. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) zase koncem srpna řekl, že odvolání nejvyšší státní zástupkyně by nyní bylo politicky neprozíravé. Veřejnost by je totiž dávala do spojitosti s kauzou katarského prince. Další osud Benešové chce nejdříve probrat v koalici. Kvůli případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku stíhán za zneužívání dětí, vyzval Němec Benešovou k rezignaci. Nejvyšší soud vyhověl Němcově stížnosti a umožnil předání případu do Kataru. Benešová kritizovala ministrův postup, když vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního. Označila jej za podezřelý a dala policii pokyn, aby jej prověřila. Jeho výzvu k rezignaci odmítla. Napjaté vztahy mezi Benešovou a Němcem vyvrcholily v uplynulých dnech, když ministr podal na nejvyšší státní zástupkyni kárnou žalobu. V ní tvrdí, že Benešová nezvládla své mediální vystupování a dopustila se patrně trestného činu, když Němcova mluvčího Petra Dimuna obvinila z braní úplatků. O víkendu ministr řekl, že výsledky auditu na Nejvyšším státním zastupitelství dokazují, že úřad pod vedením Benešové nepracuje dobře. Šéfka žalobců to označila za lež.

Policie vyšle za uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem na Seychely své dva lidi. Budou s místními úřady jednat o možnostech jeho vydání do České republiky. Ministr vnitra František Bublan to řekl v Nedělní partii televize Prima. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce ale není příliš pravděpodobné, že se podaří Krejčíře ze Seychelských ostrovů dopravit zpět.

Krejčíř, který je stíhán pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a také za přípravu vraždy celníka, uprchl policii před dvěma měsíci při domovní prohlídce své černošické vily. Útěk stál funkci policejního prezidenta Jiřího Koláře.

V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Bublan hájil policii, která umožnila, aby za Krejčířem do zahraničí odcestovala i jeho žena a syn. Podle něj policie neměla jinou možnost, protože vazba na Krejčířovou nemohla být uvalena. Nikdo navíc netušil, že manželka má ještě jiný pas a občanství, uvedl. "Možná, že to byl i taktický postup. Policie potřebovala přirozeně vědět, kde Krejčíř je, takže to byla jedna z možností," prohlásil Bublan.

Ministr vnitra uvedl, že vyšle dva policisty, kteří budou jednat s místními úřady a budou na místě hledat možnosti, jak Krejčíře dostat zpět do země. "My musíme jednat s místní policií, s místním prokurátorem a s těmito lidmi, abychom jim také řekli, jaká osoba se tam vyskytuje," uvedl Bublan.

O vydání Krejčíře bude usilovat také ministerstvo spravedlnosti. "Budou to komplikovaná jednání, protože i jeho rodina má seychelské pasy. To může úsilí ministerstva spravedlnosti zhatit," uvedl Němec v nedělní Sedmičce na Nově. Seychely jsou přitom známy tím, že nevydávají stíhané osoby. "Jaksi naděje umírá poslední a my se o to pokusíme," řekl v této souvislosti Bublan.

Česká republika v neděli vypravila z ruzyňského letiště první část humanitární pomoci obětem hurikánu Katrina ve Spojených státech. Šestnáct tun skládacích lůžek a velkoprostorových stanů odvezl letoun Severoatlantické aliance. Akce se uskutečnila v koordinaci České republiky a NATO. Jde o vůbec první akci, kterou NATO zahajuje svou humanitární pomoc Spojeným státům. "Tato forma pomoci se realizuje úplně poprvé. Je to důkaz kooperace mezi ČR jako členským státem aliance a NATO. I z tohoto důvodu je to symbolické," řekl na letišti v Ruzyni ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda. Předání pomoci byl přítomen americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. Poděkoval vládě a lidem České republiky a ocenil, že se tato akce uskutečňuje právě 11. září, v symbolický den pro Spojené státy. Právě před čtyřmi lety zaútočili na New York a Washington unesenými dopravními letouny arabští teroristé.

Pomoc v hodnotě 1,125.000 korun zahrnuje 600 skládacích lůžek a 14 velkoprostorových stanů. V příštích dnech by měla být vypravena další část této pomoci, kterou bude tvořit 24.000 přikrývek. "To je část pomoci, která byla nabídnuta, a o kterou byl projeven zájem. Vláda ČR nabízí širší pomoc a bude záležet na tom, jak bude specifikována potřeba postižených oblastí. Musí jít o skutečnou pomoc. Musí být souhlas a společná vůle obou stran," řekl Svoboda. Česká vláda schválila pomoc ve výši 25 milionů korun. Zatím však není jasné, kdy a zda USA využijí zbývající nabídku.

Personální audit a další kontroly na Nejvyšším státním zastupitelství dokázaly, že šéfka úřadu Marie Benešová nepracuje tak, jak by měla. V nedělním diskusním pořadu TV Nova to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ze 102 zkontrolovaných spisů na úřadu se podle něj u 82 objevily vážné průtahy řízení a dalších sedm spisů se ztratilo, z nich byly pouze dva znovu sestaveny. Výroky ministra Němce označila Benešová za nesmyslné: "Ve skutečnosti vím jen o jediné ztracené věci. Nebyl to spis k případu, ale jisté podání, které jsme navíc měli evidováno duplicitně. Touto starou věcí jsem se osobně zabývala a vysvětlila ji již dřívějšímu ministru spravedlnosti Karlu Čermákovi," uvedla žalobkyně.

Personální audit podle ministra také dokázal, že na Nejvyšším státním zastupitelství pracuje 47 státních zástupců, plánovaný počet byl přitom nanejvýš 20, konstatoval. Osmnáct žalobců přišlo z okresních zastupitelství, čtyři neměli vůbec žádnou praxi, uvedl ministr. Benešová ovšem zdůraznila, že se počet žalobců na jejím úřadu zvýšil na současných 47 na základě pokynů stanovených samotným ministerstvem spravedlnosti. Stalo se tak prý po novele trestního řádu z roku 2002. Ta totiž zastupitelství přidala řadu nových povinností, mimo jiné kontrolu skončených případů, zastavení šetření kauz a dozor nad věznicemi.

Němec Benešovou již několikrát vyzval k rezignaci, v souvislosti s údajnými pomluvami a nekompetentním jednáním na ni podal i kárnou žalobu. Má s ní spor mimo jiné kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku stíhán za zneužívání nezletilých dívek. Nejvyšší žalobkyně odejít odmítá. Němec má již pět možných kandidátů na funkci Benešové. Je mezi nimi například královehradecká krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká. Ministr ubezpečoval, že žádný z kandidátů není nijak spřízněn s US-DEU, jejíž je předsedou.