Zprávy | Z archivu rubriky


Z plzeňské věznice Bory uprchli v úterý dva nebezpeční vězni. Rostislav Roztočil a Roman Čabrada byli odsouzeni za vraždu, řekla ČTK policejní mluvčí. Čabrada si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil za vraždu egyptského studenta. Policie vyhlásila celostátní pátrání, uzavřela státní hranici i okolí Plzně. "Při ranním sčítání v 10:30 byli oba vězni ještě na místě. Ve 13:30 pak bylo zjištěno, že nejsou v pracovní skupině, v níž měli být. Proto vedení věznice nařídilo nové sčítání, při kterém oba vězni chyběli. Jakmile se po následném pátrání uvnitř věznice potvrdilo, že oba zmizeli, okamžitě o tom informovala vězeňská služba policii," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Osmapadesátiletý Rostislav Roztočil pochází z Prahy, měří 180 centimetrů, má pleš a modrozelené oči. Devětadvacetiletý Čabrada je z Chebu. Měří 186 centimetrů, má hnědé vlasy, hnědé oči a tetování po celém těle, uvedla mluvčí. Čabrada byl letos odsouzen ke 24 letům vězení za vraždu německého starosty a obchody s drogami. Roztočil byl podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se zabývá případy nespravedlivě odsouzených lidí, odsouzen v roce 1985 za vraždu egyptského studenta, která se stala o deset let dříve. Soud mu vyměřil 24 let vězení, později mu trest zmírnil na 17 let. Roztočil tvrdí, že vraždu nespáchal. Za několik týdnů mělo u pražského soudu začít řízení o povolení obnovy procesu.

Spisovatel Michal Ajvaz a divadelník Jiří Suchý v úterý dostali od Nadace Charty 77 literární Cenu Jaroslava Seiferta. Již popáté v historii této ceny si odměnu, která je s jejím udělením spojena a letos činí 300.000 korun, rozdělí dva autoři. O udělení ceny rozhodla porota pod vedením básníka Karla Šiktance. Na ceremoniálu v pražském kostele sv. Anny přivítal laureáty i zástupce nadace bývalý prezident Václav Havel. Herec Miroslav Táborský přečetl úryvky z Ajvazova oceněného románu Prázdné ulice; za toto dílo byl letos autor nominován i na Státní cenu za literaturu, toto ocenění ale nakonec dostal Edgar Dutka. "Zvláště je třeba ocenit, že při vší fantasknosti, hravosti a bizarnosti použitých motivů se Ajvazův román dotýká velkých témat: hovoří se tu o přátelství, lásce a smrti, o determinacích lidského života a o dobrodružství svobody, o touze, ale i o rezignaci a lhostejnosti, o čitelnosti světa, o možnostech a mezích umění," uvedl v laudatiu člen poroty, překladatel, literární historik a esejista Jiří Pelán. Román Prázdné ulice je podle něj nejambicióznější prózou, jakou dosud Ajvaz napsal.

Druhému oceněnému zazpívali herci Divadla v Dlouhé Marnivou sestřenici a další písničky, ke kterým složil Suchý text. Suchý cenu dostal za své celoživotní dílo, s přihlédnutím k faktu, že právě nyní vycházejí poslední díly dvacetisvazkové Encyklopedie Jiřího Suchého, jež shrnuje jeho padesátiletou tvorbu pro divadlo, rozhlas, film i televizi. Před dvěma týdny Suchý obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.