Zprávy | Z archivu rubriky


Na slavné písečné pláže na pobřeží indického státu Góa dorazil v pátek český prezident Václav Klaus, který je tento týden na návštěvě Indie. V bývalé metropoli této někdejší portugalské kolonie si také prohlédl barokní památky, včetně kostela s ostatky sv. Františka Xaverského. Góa, kterou založil na počátku 16. století Alfonso de Albuquerque a kterou Indie obsadila v roce 1961, má stále výjimečný charakter a odlišuje se od zbytku indického subkontinentu. Nabílené katolické kostely nad rýžovými políčky přečíslují hinduistické chrámy, ženy v sukních a kalhotách přečíslují nositelky sárí, alkohol se zde nejen prodává, ale i vyrábí - pálenka feni z ořechů kešú.

"Turistickou" část své návštěvy Indie uzavře Klaus v sobotu prohlídkou slavných skalních svatyň v Eloře ve státě Maháráštra v centrální Indii. Komplex jeskyň s chrámy vybudovali indičtí králové z dynastií Čálukjovců a Ráštrakútovců v 7. až 9. století. V impozantním komplexu zapsaném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jsou jeskynní chrámy tří indických náboženství - buddhismu, hinduismu a džinismu.

Český prezident během své cesty v Indii na úvod jednal s nejvyššími představiteli země v Dillí, dostal čestný doktorát v Šántiniketanu v Západním Bengálsku a navštívil závod na výrobu nákladních automobilů Tatra u jihoindického Béngalúru. Návštěvu Indie uzavře v sobotu otevřením nové montážní linky výrobce automobilů Škoda Auto v Aurangabádu v Maháráštře.

Šest českých letců, kteří se účastnili bojů o Francii a Velkou Británii, a pět českých účastníků bojů o přístavní město Dunkerque obdrželo v Praze rytířské insignie Řádu Čestné legie. Jedno z nejvyšších francouzských vyznamenání jim udělil francouzský prezident. Veteránům řády předal velvyslanec Joel de Zorzi v den, kdy si Evropa připomíná konec první světové války.

Jedním z oceněných byl bývalý pilot Lubomír Úlehla, který připomenul, že Češi bojovali po boku Francouzů často. Dokládají to podle něj například padlí dobrovolníci v bitvě první světové války u Arrasu. Udělení řádu podle Úlehly účastníci bojů druhé světové války nevnímají jako ocenění svých činů, ale důkaz velmi dobrých francouzsko-českých vztahů. Dalším důkazem pak pro ně jsou stovky hrobů v místech evropských bitev.

Po boku spojeneckých vojsk bojovalo za druhé světové války na 50.000 Čechů a Slováků. Československá divize ve Francii měla téměř 12.000 mužů. Bojů o Francii se ve druhé světové válce účastnili Češi ve dvou vlnách. Na počátku války v zemi galského kohouta působili hlavně letci, kteří se později přesunuli do Británie. Další se pak po bojích na severu Afriky účastnili bitvy u Dunkerque. Vylodění v Normandii se účastnili vojáci Československé obrněné brigády, která čítala 4000 až 5000 mužů a byla součástí systému britské obrany. Za komunistického režimu pak tito lidé byli často perzekuováni, řadu z nich čekaly nucené práce.

Rytířský Řád Čestné legie obdrželi spolu s Úlehlou bývalí piloti Miroslav Štandera, Stanislav Hlučka, Otto Špaček, Petr Uruba a František Müller. Z bojovníků od Dunkerque řád získali Stanislav Hnělička, Otto Klíma, Jan Pavlíček, František Wavrečka a Jan Koukol. Až na generála Špačka, který převzal řád v zastoupení, se slavnosti zúčastnili všichni ocenění. Prezident Václav Klaus, který je nyní v Indii, oceněným zaslal gratulaci.

Ministr obrany Karel Kühnl slíbil válečným veteránům, že pro ně ministerstvo obrany postaví nové pečovatelské domy s lékařskou službou. Do dvou až tří let by jich mělo v České republice vzniknout deset až 11. Náklady nemohou hrát roli, řekl ministr při pátečním shromáždění u památníku na pražském Vítkově ke Dni válečných veteránů. Česká republika má podle Künhla vůči svým veteránům nesplacený dluh, který ani splatit nelze. Dluží lidem nahrazení doby, kterou protrpěli za socialismu, uvedl ministr.

Při páteční slavnosti položili k podstavci sochy Jana Žižky věnce tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, premiér Jiří Paroubek, Kühnl i zástupci veteránských organizací. Účastníci shromáždění také uctili minutou ticha památku padlých na frontách všech konfliktů. Paroubek připomněl, že 11. listopadu 1918 bylo v lese u francouzského Compiegne podepsáno příměří mezi Německem a státy Dohody, které ukončilo první světovou válku. Československé legie v ní bojovaly na všech frontách. "K jejich odkazu se dnes hrdě hlásíme," zdůraznil premiér. Připomněl i odbojáře za druhé světové války. "Nikdy nebude dost díků za to, co pro nás udělali," řekl.

Při slavnosti obdrželo devět válečných veteránů včetně předsedy Československé obce legionářské Antonína Špačka záslužné kříže. Další lidé byli oceněni čestnými odznaky. Legionáři naopak dekorovali svou stuhou prapor generálního štábu.

Svátek věnovaný veteránům se slaví ve všech demokratických zemích Evropy, ve Spojených státech a v Kanadě. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích první světové války.

Koncem příštího roku se počet českých vojáků v Afghánistánu zřejmě více než zdvojnásobí. Zatímco letos má Česko v jedné z nejchudších zemí světa kolem 60 armádních příslušníků, příští rok na podzim by jich mělo být až 150. Česká armáda totiž navíc převezme kontrolu nad kábulským letištěm. ČTK to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Někteří vládní i opoziční politici však proti rozšíření afghánské mise mají výhrady.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) si myslí, že zatímco na Balkáně je česká pomoc při obnově nestabilních zemí z geografického i kulturního hlediska logická, v případě Afghánistánu je třeba další navyšování kontingentu pečlivě zvážit. Do jeho obnovy by se podle něj měly ve větší míře zapojit okolní země. Další sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Jičínský byl na dnešním zasedání zahraničního výboru ještě kritičtější. "V Afghánistánu nemáme co dělat," prohlásil. Komunista Stanislav Fischer zase poznamenal, že mezinárodní společenství v zemích, jako je Afghánistán nebo Irák, prosazuje pouze silové řešení, místo aby se soustředilo jen na ekonomickou pomoc. Ministr obrany Karel Kühnl mu oponoval: hospodářský rozvoj nemůže začít, dokud není region stabilní.

Česko má 43 vojáků v rekonstrukčním týmu na severu Afghánistánu, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Ministerstvo obrany navrhuje, aby se příští rok počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště. Návrh na české zahraniční mise v srpnu schválila vláda, nyní se jím bude zabývat sněmovna. Na rozdíl od Afghánistánu mají české kontingenty v rámci NATO v Kosovu, při Evropské unii v Bosně a Hercegovině a mnohonárodních silách v Iráku příští rok zůstat v podobném rozsahu jako letos.

Podle opoziční ODS jsou čtyři zahraniční mise najednou pro Českou republiku příliš. Občanští demokraté prohlašují, že jsou ochotni podporovat dvě paralelní operace a za výjimečných okolností tři. Stejně jako při loňském schvalování i letos se počítá s tím, že ODS se postaví proti účasti české armády na operaci EU Althea v Bosně a Hercegovině.

Mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k nucené správě nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a její oprávněnosti budou požadovat poslanci ODS. Nejsilnější opoziční strana považuje nucenou správu, kterou na VZP uvalil ve čtvrtek ministr zdravotnictví David Rath, za nezodpovědnou a zákonem nepodloženou akci. Na páteční tiskové konferenci o tom informoval předseda ODS Mirek Topolánek. Sdělil rovněž, že ODS dá právníkům přezkoumat, zda vyhlášení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nebyl trestný čin.

Uvalení nucené správy na VZP pokládá za neopodstatněné i prezident republiky Václav Klaus. Podle něj může situaci pojišťovny ještě zhoršit. Dluh zdravotního pojištění činí údajně již 12 miliard korun. Rostoucím dluhem a zpožďováním plateb zdravotníkům a nemocnicím zdůvodnil ministr své rozhodnutí. Neměl prý také záruky, co se stane se třemi miliardami korun, které stát nyní do VZP nalil.

Podle Topolánka se "spouštěcím mechanismem" nucené správy stala kontrolní zpráva o VZP. "Za naprosto skandální považujeme zfalšování zprávy o kontrole VZP v její neprospěch pod tlakem ministerstva zdravotnictví," uvedl šéf ODS. Svá slova doložil zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly z letošního 8. listopadu. Zástupci ministerstva financí v něm konstatují, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po skončení kontroly proti vůli kontrolorů. O pozměnění výsledků kontroly se zmínila i ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Čeští katoličtí biskupové vyzvali vědce, aby neprováděli výzkumy ničící lidské zárodky, církví chápané jako bytosti. Prohlášení poskytnuté ČTK reaguje na projednávaný zákon, který stanovuje omezení pro výzkum na lidských embryonálních buňkách. Sněmovna už v prvním čtení vládní návrh zákona podpořila, a tak možná vědci budou smět pracovat s těmito buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček. "Obracíme se na vědecké pracovníky, aby své úsilí zaměřili především na výzkum dospělých kmenových buněk, který již v současné době přináší výsledky v oblasti léčby, a zanechali cesty, při níž by nezbytnou součástí jejich vědecké lékařské práce bylo ničení lidských bytostí," uvedli hodnostáři.

Proti zákonu vystupují především poslanci KDU-ČSL, kteří jakékoli pokusy na lidském zárodku odmítají. Na poslance proto lidovci apelovali, aby zákon z etických důvodů zamítli hned v prvním čtení. To se však nestalo. Katoličtí biskupové vyjádřili nad vývojem projednávání návrhu vážné znepokojení. Jak připomněli, žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, se podle jejich přesvědčení nesmí stát prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Cílem zákona je podle předkladatelů vytvořit právní rámec výzkumu na embryonálních buňkách a lidském genomu. Norma, která tuto oblast upravuje, zatím republice chybí. Zákon by vědcům dovolil pracovat s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném porodu a zanikla by. Zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědcům, kteří by pravidla porušili, by hrozila pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.