Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalí prezidenti a premiéři v Praze vyzvali představitele Běloruska, Uzbekistánu a Turkmenistánu, aby respektovali lidská práva a dodržovali mezinárodní standardy demokracie. Výzva Madridského klubu, v němž se političtí veteráni sdružují, se vztahuje i na další země s autoritářskými režimy. "Znepokojuje nás zejména vývoj v zemích, jako je Bělorusko, Uzbekistán a Turkmenistán, i zprávy o postupné erozi politických svobod v dalších státech bývalého Sovětského svazu," uvedlo více než 25 bývalých hlav států a vlád v prohlášení Madridského klubu na závěr třídenního zasedání v Černínském paláci. Klub naopak uvítal úsilí o demokratické reformy na Ukrajině, v Gruzii a Kyrgyzstánu. Ve světovém měřítku vyzývá klub k úctě k lidským právům. Během jednání byly například zmíněny Kuba či Barma. Členové Madridského klubu, mimo jiné bývalý prezident USA Bill Clinton a český exprezident Václav Havel, hovořili o přechodu totality k demokracii v zemích Evropy i jinde a o poučení z transformace 16 let od pádu komunismu. Clinton, který přijel s dcerou Chelsea, a Havel patřili k největším hvězdám zasedání. Oba byli mezi hlavními řečníky, často byla vyzdvihována Havlova význačná role po pádu komunismu. Havel se tím cítil být zaskočen. Uvedl, že je dojat a v rozpacích kvůli tomu, jak důležitou historickou roli mu bývalí premiéři a prezidenti přisuzují. "Připadá mi, že jsem omylem historie," prohlásil Havel. Clinton, který pochválil vývoj ve středoevropských zemích, nebyl v Praze poprvé. V pátek zavzpomínal na staré časy a s Havlem a dalšími hosty zašel do jazzového klubu Reduta. Tam si Clinton, zanícený fanoušek tohoto hudebního stylu, kdysi zahrál na saxofon. Tato historka z roku 1994, kdy sem přijel jako americký prezident, se již stala legendární.

Předsedou KDU-ČSL zůstává Miroslav Kalousek. Na sjezdu strany v Plzni s přehledem obhájil funkci a povede křesťanské demokraty v příštích čtyřech letech. Chce přesvědčit voliče, že lidová strana je důvěryhodnou alternativou mezi ODS a ČSSD, která bude bránit vlivu komunistů. Ve sněmovních volbách v příštím roce věří v dvouciferný výsledek. Kalousek považuje svůj mandát za silný - hlasovalo pro něj 249 delegátů z celkem 316 hlasujících, což je téměř 79 procent. Takto silný mandát znamená i velmi silnou odpovědnost, řekl po zvolení. Křesťanské demokraty povede Kalousek čtyři roky, o prodloužení mandátu volených funkcionářů na dvojnásobek rozhodli delegáti sjezdu. Tři stovky delegátů pozdravili lídři obou nejsilnějších stran. Nejdříve předseda ODS Mirek Topolánek vytkl lidovcům, že ve vládě kryjí spolupráci sociálních demokratů s komunisty. Šéf nejsilnější opoziční strany však i přes kritiku počítá s KDU-ČSL při povolebním vyjednávání. Také úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka lidovcům řekl, že zůstávají možným koaličním partnerem sociálních demokratů po příštích volbách. Kalousek je přesvědčen, že jeho strana ve dvou koaličních krizích, při nichž padly vlády sociálních demokratů Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, obstála. Výzva ke Grossově demisi byla podle něj správnou reakcí na podlomenou důvěru veřejnosti ke koalici i v demokratickou politiku vůbec. V kandidátském projevu pak řekl, že KDU-ČSL tu není proto, aby podpořila ČSSD proti ODS, ani ODS proti ČSSD. Lidová strana má nabídnout voličům "zdravý rozum mezi Modrou šancí a socialismem".

Šest českých letců, kteří se účastnili bojů o Francii a Velkou Británii, a pět českých účastníků bojů o přístavní město Dunkerque obdrželo v Praze rytířské insignie Řádu Čestné legie. Jedno z nejvyšších francouzských vyznamenání jim udělil francouzský prezident. Veteránům řády předal velvyslanec Joel de Zorzi v den, kdy si Evropa připomíná konec první světové války.

Jedním z oceněných byl bývalý pilot Lubomír Úlehla, který připomenul, že Češi bojovali po boku Francouzů často. Dokládají to podle něj například padlí dobrovolníci v bitvě první světové války u Arrasu. Udělení řádu podle Úlehly účastníci bojů druhé světové války nevnímají jako ocenění svých činů, ale důkaz velmi dobrých francouzsko-českých vztahů. Dalším důkazem pak pro ně jsou stovky hrobů v místech evropských bitev.

Po boku spojeneckých vojsk bojovalo za druhé světové války na 50.000 Čechů a Slováků. Československá divize ve Francii měla téměř 12.000 mužů. Bojů o Francii se ve druhé světové válce účastnili Češi ve dvou vlnách. Na počátku války v zemi galského kohouta působili hlavně letci, kteří se později přesunuli do Británie. Další se pak po bojích na severu Afriky účastnili bitvy u Dunkerque. Vylodění v Normandii se účastnili vojáci Československé obrněné brigády, která čítala 4000 až 5000 mužů a byla součástí systému britské obrany. Za komunistického režimu pak tito lidé byli často perzekuováni, řadu z nich čekaly nucené práce.

Rytířský Řád Čestné legie obdrželi spolu s Úlehlou bývalí piloti Miroslav Štandera, Stanislav Hlučka, Otto Špaček, Petr Uruba a František Müller. Z bojovníků od Dunkerque řád získali Stanislav Hnělička, Otto Klíma, Jan Pavlíček, František Wavrečka a Jan Koukol. Až na generála Špačka, který převzal řád v zastoupení, se slavnosti zúčastnili všichni ocenění. Prezident Václav Klaus, který je nyní v Indii, oceněným zaslal gratulaci.