Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo spravedlnosti má již připravenou žádost o vydání uprchlého vězně Rostislava Roztočila, kterého v sobotu zadržela německá policie. Její odeslání zdržuje jen nutný překlad do němčiny. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna však žádost, která má několik stovek stran, poputuje v nejbližších dnech. Už v sobotu byl na Roztočila, odsouzeného v Česku za vraždu, vydán mezinárodní zatykač. Německé úřady vzaly uprchlého vězně v neděli večer do vydávací vazby. Roztočil uprchl z plzeňské věznice minulé úterý společně s dalším vězněm Romanem Čabradou, rovněž odsouzeným za vraždu. Za zdi vězení se dostali ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Roztočil byl v roce 1985, kdy žil v Rakousku, odsouzen za vraždu egyptského studenta. Na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, držen ve vazbě, ale Rakousko jej nakonec odmítlo vydat. Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zatčen byl v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Jednání o obnově Roztočilova procesu bylo u Krajského soudu v Praze naplánováno na 1. prosince.

Druhý vězeň Roman Čabrada, který v úterý spolu s Roztočilem uprchl z plzeňské věznice, je stále na svobodě. Policie po něm intenzivně pátrá. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová v neděli večer uvedla, že policie má informace o pohybu vězně Čabrady, ale z taktických důvodů je nebude zveřejňovat. Mluvčí bádensko-württemberské policie potvrdil, že pátrání po Čabradovi se odehrává na území celého Německa, odmítl ale sdělit bližší údaje. Policie stále upozorňuje na nebezpečnost odsouzeného vraha, který je pravděpodobně ozbrojen a napojil se zřejmě na podsvětí. Trvá zvýšená kontrola automobilů na všech hraničních přechodech. Policisté doporučují lidem vyvarovat se kontaktu s neznámými osobami a nepodceňovat rizika spojená s autostopem.

Kvůli úternímu útěku dvou vězňů z plzeňské věznice bude kázeňsky potrestáno dalších osm lidí. Mezi potrestané patří také dozorce, který odpovídal za kontrolu pracoviště, z něhož Rostislav Roztočil a Roman Čabrada utekli. Tento příslušník je navíc podle Kuly již trestně stíhán pro porušování dozorčí služby. Nyní je zproštěn výkonu služby. Již v úterý Kula odvolal ředitele věznice Jaroslava Zemana. Zbylí pracovníci budou potrestáni snížením platů o pět až 15 procent po dobu jednoho až tří měsíců. Jsou mezi nimi i první zástupce ředitele plzeňské věznice Bory Pavel Šefl a další zástupce ředitele věznice pro věci ekonomické.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda požaduje, aby mezi členskými státy Evropské unie bylo zrušeno omezení volného pohybu pracovních sil. Na parlamentní konferenci o pohybu pracovních sil v pondělí prohlásil, že jejich volný pohyb je přirozený a nikoho neohrožuje. "Ať nikdo nechodí s argumenty, že pohyb osob z ČR někoho ohrozí. Nebo si snad někdo myslí, že čeští pošťáci ohrozí trh pošty ve Švédsku?" řekl Svoboda. Správné řešení je proto podle něj zrušit omezení. Všechny racionální argumenty říkají, že nemá smysl. Apeloval proto, aby politici sebrali odvahu a omezení zrušili. Velká Británie, Irsko a Švédsko již pracovní trhy otevřely a z Čech skoro nikdo nepřišel. Ve Velké Británii a Irsku se usadilo jen několik stovek lidí. Omezení pracovního trhu pro obyvatele z nových zemí EU prosazovaly zejména Německo a Rakousko. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v červenci po schůzce s českým premiérem Jiřím Paroubkem uvedl, že k dalšímu uplatňování přechodného období jeho zemi nutí větší tlak a konkurence po rozšíření unie. Paroubek jednal o stejném problému v polovině října také s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem. Prohlásil, že si umí představit liberalizaci zaměstnávání určitých skupin osob, například vysokoškoláků.

Evropská unie by měla v co nejkratším čase odbourat všechna omezení, která lidem zakazují hledat si práci v jiném členském státě. Uvedl to eurokomisař Vladimír Špidla na pondělní meziparlamentní konferenci o pohybu pracovních sil. Obavy z masivního přílivu levné pracovní síly do bohatších částí unie podle něj nemají reálný základ a pružnější pracovní trh by naopak prospěl evropské ekonomice. "Podstatou evropské integrace je země lidí, nikoliv věcí. Evropa, ve které se nemohou pohybovat lidé, není dokončenou Evropou," řekl Špidla. Některé země, které vůči nováčkům v EU uplatňují přechodná období pro volný pohyb pracovníků, podle Špidly naznačily, že by omezení mohly zrušit již příští rok. Po roce 2009 by přechodná období měla být výjimkou. Typický člověk, který se vydal za prací do jiného státu unie, je podle eurokomisaře muž ve věku 18 až 35 let. Je svobodný, bez závazků a jeho druhým jazykem je obvykle angličtina. Pracovní migraci podle něho omezuje řada přirozených překážek, jako například jazyková nevybavenost, obavy ze ztráty kontaktu s rodinou a přáteli nebo neznalost poměrů v cizí zemi.