Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo spravedlnosti má již připravenou žádost o vydání uprchlého vězně Rostislava Roztočila, kterého v sobotu zadržela německá policie. Její odeslání zdržuje jen nutný překlad do němčiny. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna však žádost, která má několik stovek stran, poputuje v nejbližších dnech. Už v sobotu byl na Roztočila, odsouzeného v Česku za vraždu, vydán mezinárodní zatykač. Německé úřady vzaly uprchlého vězně v neděli večer do vydávací vazby. Roztočil uprchl z plzeňské věznice minulé úterý společně s dalším vězněm Romanem Čabradou, rovněž odsouzeným za vraždu. Za zdi vězení se dostali ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Roztočil byl v roce 1985, kdy žil v Rakousku, odsouzen za vraždu egyptského studenta. Na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, držen ve vazbě, ale Rakousko jej nakonec odmítlo vydat. Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zatčen byl v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Jednání o obnově Roztočilova procesu bylo u Krajského soudu v Praze naplánováno na 1. prosince.

Druhý vězeň Roman Čabrada, který v úterý spolu s Roztočilem uprchl z plzeňské věznice, je stále na svobodě. Policie po něm intenzivně pátrá. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová v neděli večer uvedla, že policie má informace o pohybu vězně Čabrady, ale z taktických důvodů je nebude zveřejňovat. Mluvčí bádensko-württemberské policie potvrdil, že pátrání po Čabradovi se odehrává na území celého Německa, odmítl ale sdělit bližší údaje. Policie stále upozorňuje na nebezpečnost odsouzeného vraha, který je pravděpodobně ozbrojen a napojil se zřejmě na podsvětí. Trvá zvýšená kontrola automobilů na všech hraničních přechodech. Policisté doporučují lidem vyvarovat se kontaktu s neznámými osobami a nepodceňovat rizika spojená s autostopem.

Kvůli úternímu útěku dvou vězňů z plzeňské věznice bude kázeňsky potrestáno dalších osm lidí. Mezi potrestané patří také dozorce, který odpovídal za kontrolu pracoviště, z něhož Rostislav Roztočil a Roman Čabrada utekli. Tento příslušník je navíc podle Kuly již trestně stíhán pro porušování dozorčí služby. Nyní je zproštěn výkonu služby. Již v úterý Kula odvolal ředitele věznice Jaroslava Zemana. Zbylí pracovníci budou potrestáni snížením platů o pět až 15 procent po dobu jednoho až tří měsíců. Jsou mezi nimi i první zástupce ředitele plzeňské věznice Bory Pavel Šefl a další zástupce ředitele věznice pro věci ekonomické.

Podnikatel František Příplata tento týden zažaluje Rumunsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Příplata byl v Rumunsku za podněcování k vraždě odsouzen k osmiletému vězení, před výkonem trestu utekl do vlasti. Podle něj jej k tomu přiměly obavy o jeho život. Podnikatel obviňuje rumunské orgány, že jeho účast na vraždě odborového předáka vykonstruovaly a v soudním procesu mu znemožnily účinnou obhajobu. Rumunsko podle Příplatova právního zástupce Stanislava Polčáka porušilo Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod. Soud podle jeho slov nevyslechl ani jednoho svědka, kterého Příplata navrhoval. Podnikatel neměl ani řádného tlumočníka. Většina výpovědí proti podnikateli byla navíc nakonec odvolána s tím, že si je vynutili vyšetřovatelé. Příplata také uvedl, že soud ovlivňovali vysocí rumunští politici. Evropský soud může rozhodnout o tom, zda Rumunsko porušilo či neporušilo právo na spravedlivý proces, případně nařídit vyplacení odškodného. Jestli se obnoví proces, je otázkou národního soudu. S ohledem na finanční dopad kauzy zvažuje Příplata také arbitráž proti Rumunsku, podle Polčáka by se mělo jednat o částku ve výši stamilionů korun. Podnikatel přišel v Rumunsku podle svých slov o majetek v hodnotě zhruba 120 milionů korun a řadu obchodů. Příplata v Rumunsku podnikal již v 90. letech. Obchodní zastoupení jeho partnerů pracuje v Rumunsku dodnes.