Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý prezident Václav Havel ocenil, že česká diplomacie "opět zaujala zásadový postoj vůči diktátorskému režimu na Kubě". Učinil tak v reakci na další z přestřelek mezi Havanou a Prahou, tentokrát kvůli zákazu oslav českého státního svátku, které se měly konat 28. října v luxusním havanském hotelu. Pozváni byli i kubánští disidenti. Černínský palác se proti zákazu ohradil minulý týden v protestní nótě. Chargé d'affaires kubánského velvyslanectví v Praze Aymée Hernándezová ji ale kategoricky odmítla. "Když se Evropská unie chystala přijmout doporučení členským státům, aby nezvaly disidenty na své národní svátky, tak to dělala zřejmě proto, aby se nestaly podobné věci. Jenomže taková politika je nesmírně krátkozraká. Je to kompromis se zlem, je to vycházení vstříc totalitní moci. Jsem rád, že jsem tehdy přispěl k tomu, že návrh rezoluce nebyl přijat," řekl Havel ČTK. Recepci na počest státního svátku, kterou české velvyslanectví chtělo pořádat v luxusním hotelu, kubánské úřady zakázaly s tím, že to je "kontrarevoluční akce". Byla proto přemístěna do rezidence českého chargé d'affaires Petra Stieglera. Hernándezová v rozhovoru pro agenturu EFE řekla, že "veškerý kubánský disent je vykonstruovaný, najatý Spojenými státy", a "pokud někoho mrzí jednání české vlády, pak je to kubánský lid". Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, proto obě země mají diplomatické zastoupení na nižší úrovni chargé d'affaires. ČR je dlouhodobým kritikem kubánského vůdce Fidela Castra a jeho totalitního režimu. V minulosti prosadila rezoluce OSN kritizující Havanu. Podle někdejšího disidenta Havla je jen "otázkou krátkého času", kdy se Castrův režim zhroutí. Bojovat proti němu může mezinárodní společenství prostřednictvím embarg, diplomatických bojkotů, finanční podporou odpůrců režimu či jejich co možná největším informováním, soudí exprezident. Boj za dodržování lidských práv, mimo jiné na Kubě, se stal jeho hlavní agendou po odchodu z Pražského hradu.

Zahraniční obchod skončil v září s přebytkem čtyři miliardy korun, což je o 1,6 miliardy lepší výsledek než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší zářijové aktivum v historii České republiky. Oznámil to Český statistický úřad. Obchodní bilance se tak po srpnovém propadu opět dostala do černých čísel, výsledek ale zaostal za očekáváním ekonomů, kteří odhadovali přebytek 7,6 miliardy Kč. Bilance se zlepšila především v obchodě se stroji a s dopravními prostředky. Přebytek s těmito výrobky vzrostl o 4,5 miliard korun, což zapříčinilo především zlepšení obchodní bilance se silničními vozidly o 4,2 miliardy korun, stroji a zařízeními o 1,3 miliardy korun a výpočetní technikou o 1,1 miliardy korun. Zhoršila se naopak bilance obchodu se zařízeními k telekomunikaci a záznamu i reprodukci zvuku (o 2,5 miliardy korun) a s elektrickými zařízeními, přístroji a spotřebiči (o 1,4 miliardy korun). Růst dovozu minerálních paliv o 37,4 procenta ovlivnil hlavně vyšší dovoz ropy (hodnotově o 69,6 procenta, naturálně o 19,1 procenta) a zemního plynu (hodnotově o 53,9 procenta, naturálně o 5,4 procenta). Zářijový výsledek zahraničního obchodu je zklamáním, sdělil ČTK Jan Vejmělek z Komerční banky. Navzdory nižšímu přebytku, než čekal trh, však jde o nejlepší zářijový výsledek v historii samostatné České republiky a podle Vejmělka je příslibem dalšího slušného růstu HDP, tentokrát ve třetím čtvrtletí. "Implikace pro měnovou politiku však nejsou jednoznačně ve směru vyšších sazeb. Vysoká dynamika čistých exportů totiž zvyšuje potenciál ekonomiky," uvedl analytik KB a dodal, že zlepšující se bilance zahraničního obchodu je pozitivní zprávou pro měnu, což tradičně působí prosti růstu úrokových sazeb.

Nošovičtí zemědělci, kteří pěstují zelí na poli, kde chce kraj vybudovat průmyslovou zónu pro jihokorejskou automobilku Hyundai Motor, si z osmi lokalit vybrali náhradní půdu. Jde o 270 hektarový pozemek v okolí Žermanické přehrady na Frýdecko-Místecku, který je vzdálený od nošovických polí asi deset kilometrů, řekl ČTK po schůzce s náměstkem hejtmana Pavlem Drobilem šéf nošovického družstva Jiří Vícha. Podmínkou pro přestěhování ale podle něj budou finanční kompenzace od krajského úřadu za zhoršenou ekonomickou situaci. Drobil připustil, že půjde o desítky milionů korun. Sedmá největší automobilka na světě Hyundai oznámila záměr vybudovat továrnu v Evropě za 30 miliard, podle některých zdrojů dokonce za 45 miliard korun, před několika týdny. Mezi favority na výstavbu továrny je i Česká republika. Hyundai má již svoji divizi KIA Motors na Slovensku. Šéf Hyundaie nedávno navštívil Moravskoslezský kraj, aby si prohlédl lokality pro stavbu továrny. Definitivní rozhodnutí má automobilka oznámit do konce listopadu. Továrna by zaměstnala přímo 3000 lidí. Na severní Moravě by mohla vzniknout kromě Nošovic ještě v zónách v Dolní Lutyni nebo v Mošnově. Pokud se korejská automobilka Hyundai rozhodne umístit novou továrnu do nošovické průmyslové zóny, daruje Moravskoslezský kraj každé domácnosti v obcích Nošovice a Nižní Lhoty na Frýdecko- Místecku 100.000 korun. Kraj by tak lidem kompenzoval dočasné snížení životní úrovně v průběhu stavby. Na nabídce pro celkem 410 domácností by kraj zaplatil 40 milionů korun. Stavba automobilky by mohla začít v únoru nebo březnu příštího roku.

Žalobce souhlasí s verdiktem policie, která před měsícem už podruhé odložila případ zatopeného pražského metra při záplavách v srpnu 2002. Za škody, které tehdy v podzemní dráze povodně způsobily, tak nebude s konečnou platností nikdo stíhán. Vyšetřování sice odhalilo stavební závady v metru, lidi podezřelé z obecného ohrožení se však nepodařilo vypátrat. "Rozhodnutí policie jsem přezkoumal a neshledal jsem v něm pochybení," řekl dnes ČTK státní zástupce s tím, že zprávu o výsledku prověřování odešle Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Podle údajů dopravního podniku způsobily povodně v metru škodu za téměř sedm miliard korun. Vyšetřování příčin zatopení metra policie poprvé odložila už před dvěma lety. Kauzu pak ale znovu otevřela bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Letos v září policie konstatovala, že ve stanicích metra Florenc, Invalidovna, Náměstí republiky a Můstek byly zjištěny stavební závady. Stavební práce tam prý byly provedeny v rozporu s projektovou dokumentací. Vyšetřovatelům se ale už nepodařilo zjistit, kteří pracovníci se v sedmdesátých letech na výstavbě těchto stanic podíleli. Kromě trestní zodpovědnosti stavebních pracovníků se policie zabývala i podezřením, že zatopení metra mohlo zapříčinit jeho pozdní uzavření. V této souvislosti se prověřovala otázka případné viny pracovníků metra, dopravního podniku a městského krizového štábu. Tuto část policie odložila s tím, že ve věci nejde o podezření z trestného činu.