Zprávy | Z archivu rubriky


Vatikán, s nímž dosud Česká republika nemá ratifikovánu vládou již schválenou mezistátní smlouvu, považuje pro budoucí jednání katolické církve se státem za nejlepší vytvořit dvě komise zástupců církve a státu. Vyplynulo to z návštěvy biskupů v Římě. Jejich mluvčí Martin Horálek po návratu do Prahy ČTK řekl, že cílem by mělo být vytvoření podmínek k nezávislosti církve na státu, a to i po stránce ekonomické. K přijetí smlouvy nebyla ve sněmovně během tří let politická vůle a také prezident Václav Klaus by ji v navržené podobě nepodepsal - dávala by prý katolické církvi příliš mnoho privilegií. "Svatý stolec v současnosti čeká na kroky České republiky a ze svého pohledu nepovažuje za potřebné na textu smlouvy cokoliv měnit," tlumočil Horálek stanovisko státního sekretariátu Vatikánu. Jak dodal, v oblastech, kde je užitečná vzájemná kooperace, přivítá Vatikán praktickou spolupráci mezi Českou republikou a katolickou církví.

Premiér Jiří Paroubek již dříve uvedl, že si chce nechat vypracovat právní expertízu smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Vláda ji přijala v roce 2002. Kardinál Miloslav Vlk je přesvědčen, že argumenty, které poslance vedly k neschválení smlouvy, neměly věcný, ale spíše populistický charakter. Dlouhodobě neřešený problém majetkového narovnání způsobuje podle Vlka ekonomickou závislost církve na státu a znemožňuje to, co je nazýváno odlukou církve od státu.

Státní svátek České republiky - Den boje za svobodu a demokracii - slaví v těchto dnech při několika kulturních a společenských příležitostech také čeští krajané a zastupitelské úřady ve Spojených státech a Kanadě. V Ottawě pro krajany připravilo české velvyslanectví slavnostní večer věnovaný vzpomínkám na 17. listopad 1989, kdy v bývalém Československu začala nenásilná revoluce proti komunistickému režimu. V rámci kanadských oslav promítlo velvyslanectví dokumentární film kanadské televizní společnosti History Television s názvem Sametová revoluce. Snímek, jehož mottem byl Shakespearův výrok "pero může být silnější než meč", představil bývalého prezidenta Václava Havla jako duchovního lídra českého národa v odporu proti komunistickému režimu. Týden věnovaný v Kanadě vzpomínkám na 17. listopad 1989 završí ve středu 23. listopadu vernisáž fotografické výstavy Sametová revoluce očima fotografů, která zachycuje dramatické momenty z pražských ulic v listopadu 1989. Expozice bude v knihovně Carletonské univerzity v Ottawě přístupná do 9. prosince.

V New Yorku tamější České centrum pozvalo krajany a další hosty na koncert Malostranského komorního sboru, pěveckého tělesa založeného vesměs studenty pražských středních škol. Sbor se představil už ve čtvrtek večer na koncertě ve Washingtonu, který uspořádal český zastupitelský úřad. Jeho vedoucí, velvyslanec Martin Palouš připomněl 16. výročí listopadových událostí roku 1989 také při své přednášce na téma česko-amerických vztahů na začátku 21. století, která se konala na půdě mezinárodního vědeckého střediska Woodrowa Wilsona.