Zprávy | Z archivu rubriky


Skupina 17 senátorů podala minulý týden stížnost k Ústavnímu soudu proti vyvlastňování menšinových akcionářů. ČTK o tom v úterý informovala senátorka a předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. Senátoři požadují zrušení částí obchodního zákoníku, které vyvlastnění upravují. Jsou podle nich protiústavní. Senátoři chtějí, aby se soud jejich podnětem zabýval přednostně. "Máme totiž vážnou obavu, že stovky společností, statisíce drobných akcionářů a miliardové částky, které jsou ve hře, budou vyvlastněny dříve, než se soud začne věcí zabývat," zdůraznila Paukrtová.

Novela obchodního zákoníku, která umožňuje akcionářům s podílem nad 90 procent donutit ostatní menšinové majitele prodat cenné papíry za cenu stanovenou znalcem, platí od 1. července. Úpravu kritizují také menšinoví akcionáři.

Samotné vyvlastnění několika zbylých procent akcií je na kapitálových trzích běžné a podle ekonomů není nijak neetické. Hlavní majitelé mají mít například podle Tibora Bokora z Wood & Company právo získat všechny akcie. Firmám se tím ušetří náklady s pořádáním valných hromad a informování často i tisíců akcionářů. Držbou sta procent akcií se také zjednoduší řízení společnosti, vyjmenoval další výhody Lukáš Dufek z Komerční banky. Menšinoví akcionáři navíc podle některých ekonomů občas zneužívají svá práva a většinovým vlastníkům ztrpčují život nebo je vydírají.

Senátoři však poukazují na Listinu základních práv a svobod, podle níž je vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. "Máme důvodné podezření, že tento proces není ani ve veřejném zájmu, a že jeho způsoby nesplňují ani některé náležitosti zmiňovaných náhrad," vysvětlila senátorka.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda a jeho úřad se minimálně od letošního června snaží zorganizovat návštěvu šéfa české diplomacie na Kubě. Havana oficiálně na tento zájem nereagovala, neoficiálně má ale Svoboda informace o tom, že není na Kubě žádanou osobou. Svoboda to uvedl v rozhlasovém pořadu Interview BBC. "Pokud jde o mě, mám kufr sbalený kdykoli. Já bych mohl odjet pozítří," řekl k termínu návštěvy. Kdyby na Kubu jel, setkal by se jak se zástupci vlády, tak demokratické opozice. "Je to test, jestli se poměry na Kubě zlepšují, nebo ne," poznamenal.

Podle Svobody bude Česko i příští rok pokračovat v úsilí prosadit v EU tvrdší postoj vůči Kubě. Ministr tomuto postoji neříká tvrdší, ale správný. Podle něj bude záležet na postoji Německa, Polska a dalších zemí a tamějších ministrů, kteří Svobodu v minulosti podpořili. Svoboda v této souvislosti nepřímo zpochybnil výsledky snah EU o měkčí přístup vůči Havaně. "Tady přece platí, že ti ministři musejí mít jasný úsudek demokratů," popsal Svoboda jeden z argumentů, proč by ostatní evropští politici měli český postoj podpořit.

Svoboda neřekl, jak se nyní vyvíjí kauza z počátku listopadu, kdy se objevily informace o tom, že kvůli tvrdému postoji Česka vůči Kubě ministrovi a jeho rodině někdo vyhrožoval zastřelením. Mluvčí policejního prezidia David Kubalák tehdy uvedl, že Útvar pro ochranu ústavních činitelů přijal "adekvátní opatření". Svoboda dnes řekl, že jeho rodina nemá speciální ochranu, ale její příslušníci dostali instrukce, jak se mají chovat.

Česko-kubánské politické vztahy jsou od pádu komunismu v Československu v roce 1989 na bodu mrazu. Důvodem je česká kritika vládnoucího politického režimu na Kubě. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. Naposledy se vztahy obou zemí vyhrotily letos 28. října, když české velvyslanectví v Havaně chtělo slavit státní svátek Česka. Oslavu v tamním hotelu úřady znemožnily. Proti tomu v diplomatické nótě ostře protestovalo české ministerstvo zahraničí.

Policie začala prověřovat aféru kolem pochybné kvality masných výrobků prodávaných v hypermarketu Hypernova v pražských Nových Butovicích. V prodejně se údajně manipulovalo s dobou trvanlivosti masa a masných výrobků. Na skandál s údajně prošlými masnými výrobky upozornila televize Nova s odvoláním na vyjádření zaměstnance hypermarketu. Provozovatel řetězce Ahold Czech Republic pak policii požádal o prošetření prodeje. Tvrdí, že v prodejně v Nových Butovicích nešlo o žádné systémové pochybení. Společnost Ahold odmítla i obvinění, které zaznělo v televizi Nova, že zaměstnanci Hypernovy v Nových Butovicích museli s trvanlivostí potravin manipulovat na příkaz managementu.

Česká zemědělská a potravinářská inspekce poukazuje na problémy s kvalitou potravin dlouhodobě. Již několikrát pokutovala obchodní řetězce Julius Meinl a Hypernova. Ke kritizovaným prohřeškům patřil prodej potravin po vypršení data spotřeby, opakované zmrazování a rozmrazování výrobků a jiná porušení hygienických předpisů. V Českých Budějovicích už také padla kvůli ohrožení zdraví závadovými potravinami první obvinění. Tamní policisté stíhají pracovníky řetězce Julius Meinl. Regionální manažer společnosti a jeho podřízená prý nařizovali personálu českobudějovického supermarketu, aby do prodeje vracel prošlé uzeniny a sýry. Kontroloři v září zjistili, že prodavačky v lahůdkách musely omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě. Plesnivé potraviny vykrajovaly a znovu prodávaly.