Zprávy | Z archivu rubriky


Slovácký verbuňk a slovenská fujara byly v pátek zařazeny na seznam nehmotného světového kulturního dědictví, který sestavuje Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. Pro Českou republiku i pro Slovensko jde o první zápis na seznam, který má nyní 90 položek. Ve zdůvodnění, které zápis doprovází, oceňuje UNESCO verbuňk pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označuje ho za výraz kulturní identity jeho oblasti, tedy Moravského Slovácka. U fujary, která tvoří součást tradiční kultury středního Slovenska, zdůrazňuje UNESCO rovněž její vysokou uměleckou hodnotu.

Verbuňk je starý tanec, který býval na Moravském Slovácku výrazem vzdoru proti verbování na vojnu. Znalci ho charakterizují jako mužský, skočný, improvizovaný tanec, jehož neoddělitelnou součástí je zpěv. Plní řadu rolí, mezi něž patří i "namlouvací" funkce, kdy se muž předvádí před ženami. V jednotlivých regionech se tanec liší například množstvím tanečních figur i držením těla. Dodnes se tančí na hodech, tanečních zábavách či svatbách. "Ten tanec žije. Některé prvky se zachovaly, jiné se rozvíjejí," řekl ČTK letos v červnu Jan Krist, jeden z organizátorů foklorního festivalu ve Strážnici. Proměna je podle něj dána i změnou samotných tanečníků. Zatímco dříve v kraji mezi Břeclaví a Uherským Hradištěm tancovali verbuňk zpravidla sedláci, zvyklí tvrdě pracovat, v současnosti jsou to většinou tanečníci folklorních souborů, což se muselo projevit i v jeho podobě.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla odstoupit k 1. lednu příštího roku z funkce. Oznámila to v pátek novinářům. Zdůvodnila to tlakem na sebe a své okolí. Kauza VZP je podle ní "zpolitizována, personifikována a kriminalizována".

"V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu, a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také moji vlastní," oznámila Musílková.

Nucená správa, kterou ministr zdravotnictví David Rath uvalil na VZP ve snaze přimět Musílkovou k odchodu, byla podle ředitelky VZP ve skutečnosti uvalena na její osobu. Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování, uvedla Musílková. Kvůli hospodaření VZP Rath požaduje ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Musílková zopakovala, že k uvalení nucené správy na VZP nebyly žádné důvody a že Rath ji vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala opoziční ODS. Obvinila Ratha a sociální demokraty, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k ohlášené rezignaci Musílkové ČTK řekl, že ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci Rathem za souhlasu premiéra. Varoval před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo ministra Ratha. "Je potřeba si uvědomit, že on (Rath) nebyl zvolen, to znamená, že neodpovídá žádné straně ani voličům," upozornil Julínek.

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny stála sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková sedm let. Za tu dobu se o její sesazení z funkce ředitelky největší a také nejzadluženější zdravotní pojišťovny snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD, teprve až současný šéf resortu David Rath byl z tohoto pohledu úspěšný. Její odchod Rath opakovaně požadoval již v minulosti ještě jako prezident České lékařské komory.

Děti žen, které se rozhodly pro utajený porod, možná budou nově přihlášeny k trvalému pobytu i jinde než v bydlišti matky. Počítá s tím poslanecká novela zákona o evidenci obyvatel, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Novelu připravili poslanci opoziční ODS, podle nichž dosavadní znění zákona, který váže trvalý pobyt narozeného dítěte na trvalý pobyt matky, znehodnocuje celý princip utajených porodů. "I po umístění dítěte v dětském domově je dítě k trvalému pobytu přihlášeno v místě trvalého pobytu matky a je tam zasláno i hlášení příslušné matrice o narození dítěte," připomínají.

Vláda novelu loni v prosinci odmítla. Podle ní by úprava mohla v praxi "způsobit nekontrolované přemisťování dětí na základě fiktivních dohod rodičů a ztížit poskytování sociálně- právní ochrany při dohledávání takovýchto dětí". Letos v červnu nicméně kabinet schválil návrh ministerstva vnitra, aby v případě, že se matka rozhodne pro takzvaný utajený porod, bylo narozené dítě přihlášeno k trvalému pobytu na adrese porodnice.

Zákon o utajených porodech schválil parlament loni na jaře s cílem zabránit tomu, aby ženy třeba kvůli strachu z reakce okolí či neúnosným sociálním podmínkám musely zvolit potrat. Právo na takový porod získaly ženy, které nejsou vdané a mají trvalý pobyt v Česku. Norma jim umožňuje, aby porodily své dítě utajeně, ale přitom v nemocnici, tedy s nezbytnou zdravotní péčí. Jestliže o to požádají, je zdravotnická dokumentace související s těhotenstvím a porodem zapečetěna. Otevřít ji lze jen se svolením soudu. V rodném listu není jméno rodičů uvedeno.

Dvanáct let uplynulo od posledního filmového počinu režiséra Jiřího Menzela. Už příští rok v březnu by se měl ale k natáčení vrátit. Čeká ho práce nad vytouženou látkou, adaptací románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. "Jsem dítě socialismu, neumím prostě žebrat o peníze," vysvětluje Menzel dlouhou přestávku. "Jsme ve fázi příprav a v březnu bychom měli začít točit. Hledáme lokace, vybíráme herce a přepisujeme scénář," řekl Menzel novinářům ve Varšavě, kam zavítal na setkání s polskými filmaři. Největší potíž je podle něj v tom, že Hrabalova knížka je velmi obsáhlá. "Musíme z těch stránek vybrat to podstatné a to tak, aby to mělo plynulý děj, aby tomu rozuměli ti, kteří knížku nečetli, a aby ti, co ji četli, ji v tom filmu poznali," dodal.

Jeho posledním dílem pro stříbrné plátno byl příběh nazvaný Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. "Od té doby jsem se filmu bál, protože jsem nedostal takovou práci, aby to stálo za to. Dneska se totiž filmy dělají tak, že si na ně režisér musí sehnat peníze. To já jsem neuměl, takže jsem počkal na tu slušnou nabídku," podotkl s úsměvem.

Zfilmování Hrabalova románu navíc provázely letité spory o autorská práva. Menzel podle Hrabalových próz už natočil jednu z povídek Perličky na dně, Skřivánky na niti, Slavnosti sněženek a Postřižiny. Za filmové zpracování novely Ostře sledované vlaky získal v roce 1967 prestižního amerického Oscara.

Policie neobviní ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) za jeho postup v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního stíhaného v Česku za pohlavní zneužívání školaček. Němec rozhodl o předání případu katarským úřadům, jeho postup se zdál podezřelý nejvyšší státní zástupkyni. "Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 prověřování odložilo, nejde podle něj o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak," řekl ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Jan Polanecký. Nad prověřováním případu má dohled městské zastupitelství, které se tak ještě bude kauzou zabývat.

Člen katarské královské rodiny byl u Obvodního soud pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že ministr Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Jediným orgánem, který může navrhnout předání případu do ciziny, je soud, role ministerstva je ryze formální a nemá žádné rozhodovací pravomoci, tvrdila obvodní soudkyně Monika Křikavová. Nejvyšší soud však posléze prohlásil, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Sání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru, kde je vyšetřován na svobodě.