Zprávy | Z archivu rubriky


Děti žen, které se rozhodly pro utajený porod, možná budou nově přihlášeny k trvalému pobytu i jinde než v bydlišti matky. Počítá s tím poslanecká novela zákona o evidenci obyvatel, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Novelu připravili poslanci opoziční ODS, podle nichž dosavadní znění zákona, který váže trvalý pobyt narozeného dítěte na trvalý pobyt matky, znehodnocuje celý princip utajených porodů. "I po umístění dítěte v dětském domově je dítě k trvalému pobytu přihlášeno v místě trvalého pobytu matky a je tam zasláno i hlášení příslušné matrice o narození dítěte," připomínají.

Vláda novelu loni v prosinci odmítla. Podle ní by úprava mohla v praxi "způsobit nekontrolované přemisťování dětí na základě fiktivních dohod rodičů a ztížit poskytování sociálně- právní ochrany při dohledávání takovýchto dětí". Letos v červnu nicméně kabinet schválil návrh ministerstva vnitra, aby v případě, že se matka rozhodne pro takzvaný utajený porod, bylo narozené dítě přihlášeno k trvalému pobytu na adrese porodnice.

Zákon o utajených porodech schválil parlament loni na jaře s cílem zabránit tomu, aby ženy třeba kvůli strachu z reakce okolí či neúnosným sociálním podmínkám musely zvolit potrat. Právo na takový porod získaly ženy, které nejsou vdané a mají trvalý pobyt v Česku. Norma jim umožňuje, aby porodily své dítě utajeně, ale přitom v nemocnici, tedy s nezbytnou zdravotní péčí. Jestliže o to požádají, je zdravotnická dokumentace související s těhotenstvím a porodem zapečetěna. Otevřít ji lze jen se svolením soudu. V rodném listu není jméno rodičů uvedeno.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla odstoupit k 1. lednu příštího roku z funkce. Oznámila to v pátek novinářům. Zdůvodnila to tlakem na sebe a své okolí. Kauza VZP je podle ní "zpolitizována, personifikována a kriminalizována".

"V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu, a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také moji vlastní," oznámila Musílková.

Nucená správa, kterou ministr zdravotnictví David Rath uvalil na VZP ve snaze přimět Musílkovou k odchodu, byla podle ředitelky VZP ve skutečnosti uvalena na její osobu. Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování, uvedla Musílková. Kvůli hospodaření VZP Rath požaduje ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Musílková zopakovala, že k uvalení nucené správy na VZP nebyly žádné důvody a že Rath ji vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala opoziční ODS. Obvinila Ratha a sociální demokraty, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k ohlášené rezignaci Musílkové ČTK řekl, že ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci Rathem za souhlasu premiéra. Varoval před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo ministra Ratha. "Je potřeba si uvědomit, že on (Rath) nebyl zvolen, to znamená, že neodpovídá žádné straně ani voličům," upozornil Julínek.

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny stála sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková sedm let. Za tu dobu se o její sesazení z funkce ředitelky největší a také nejzadluženější zdravotní pojišťovny snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD, teprve až současný šéf resortu David Rath byl z tohoto pohledu úspěšný. Její odchod Rath opakovaně požadoval již v minulosti ještě jako prezident České lékařské komory.

Policie neobviní ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) za jeho postup v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního stíhaného v Česku za pohlavní zneužívání školaček. Němec rozhodl o předání případu katarským úřadům, jeho postup se zdál podezřelý nejvyšší státní zástupkyni. "Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 prověřování odložilo, nejde podle něj o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak," řekl ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Jan Polanecký. Nad prověřováním případu má dohled městské zastupitelství, které se tak ještě bude kauzou zabývat.

Člen katarské královské rodiny byl u Obvodního soud pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že ministr Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Jediným orgánem, který může navrhnout předání případu do ciziny, je soud, role ministerstva je ryze formální a nemá žádné rozhodovací pravomoci, tvrdila obvodní soudkyně Monika Křikavová. Nejvyšší soud však posléze prohlásil, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Sání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru, kde je vyšetřován na svobodě.

Dvanáct let uplynulo od posledního filmového počinu režiséra Jiřího Menzela. Už příští rok v březnu by se měl ale k natáčení vrátit. Čeká ho práce nad vytouženou látkou, adaptací románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. "Jsem dítě socialismu, neumím prostě žebrat o peníze," vysvětluje Menzel dlouhou přestávku. "Jsme ve fázi příprav a v březnu bychom měli začít točit. Hledáme lokace, vybíráme herce a přepisujeme scénář," řekl Menzel novinářům ve Varšavě, kam zavítal na setkání s polskými filmaři. Největší potíž je podle něj v tom, že Hrabalova knížka je velmi obsáhlá. "Musíme z těch stránek vybrat to podstatné a to tak, aby to mělo plynulý děj, aby tomu rozuměli ti, kteří knížku nečetli, a aby ti, co ji četli, ji v tom filmu poznali," dodal.

Jeho posledním dílem pro stříbrné plátno byl příběh nazvaný Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. "Od té doby jsem se filmu bál, protože jsem nedostal takovou práci, aby to stálo za to. Dneska se totiž filmy dělají tak, že si na ně režisér musí sehnat peníze. To já jsem neuměl, takže jsem počkal na tu slušnou nabídku," podotkl s úsměvem.

Zfilmování Hrabalova románu navíc provázely letité spory o autorská práva. Menzel podle Hrabalových próz už natočil jednu z povídek Perličky na dně, Skřivánky na niti, Slavnosti sněženek a Postřižiny. Za filmové zpracování novely Ostře sledované vlaky získal v roce 1967 prestižního amerického Oscara.

České aerolinie podají podnět k antimonopolnímu úřadu a dalším orgánům, aby prošetřily výši tzv. přibližovacích poplatků na letišti Praha-Ruzyně. ČSA podezírají Řízení letového provozu, které poplatky stanoví, ze zneužití dominantního postavení. Ceny těchto poplatků jsou bezkonkurenčně nejvyšší v Evropě. ŘLP to však vylučuje. Podle mluvčího ŘLP Richarda Klímy firma dodržuje veškerá pravidla pro stanovování cen a může svůj postup doložit. Cenu, kterou si ŘLP účtuje za navádění letadel na přistání a na start, by měl v příštím roce zůstat na letošních 205 korunách za tunu maximální vzletové hmotnosti letadla.

Pražské ruzyňské letiště podle mluvčí Ministerstva dopravy Marcely Žižkové nepatří k nejdražším v Evropě. Zároveň upozornila, že poplatky mezi různými letišti není možné vždy přímo porovnávat, nebo do nich podniky promítají odlišné náklady.

Podle ČSA ale například u Boeingu 737-400 platí dopravci za přibližovací služby na tunu váhy letadla například na letišti ve Vídni 123 korun, v Bratislavě 115 korun, ve Frankfurtu 74 korun a ve Varšavě 38 korun. Od data založení státního podniku před deseti lety vzrostla cena v Ruzyni o desetinu ze 185 korun.

ŘLP ve čtvrtek také oznámilo, že chce příští rok zvýšit poplatek za přelety letadel v českém vzdušném prostoru o 31,5 procenta na 34,79 eura (cca 1014 Kč). Tento poplatek je však v porovnání s jinými letišti naopak jeden z nejnižších. Například ve Švýcarsku letecké společnosti za přelet platí 92,38 eura za jednotku (cca 2690 Kč), v Belgii a Lucembursku poplatky dosahují téměř 91 eur. Proti českému poplatku za přelety ČSA neprotestují. ČSA za poplatky vynakládají ročně celkem kolem půl miliardy korun a jejich snížením by mohla firmě poklesnout i její ztráta, kterou letos plánuje na 350 milionů.