Zprávy | Z archivu rubriky


Dramatizací povídky Antona Pavloviče Čechova Rotschildovy housle v režii Kamy Ginkase končí v Praze čtvrtý ročník projektu Ruská kultura v ČR. Nastudovalo ji Moskevské divadlo mladé generace s Valerijem Barinovem a Igorem Jasulovičem v hlavních rolích. Po úspěšném hostování v Brně ji tento týden uvádí Divadlo Bez zábradlí.

"Jde o závěrečnou část trilogie Život je krásný. Na prvních dvou dílech Černý mnich a Dáma s psíčkem jsem pracoval od roku 1999," řekl na tiskové konferenci v Praze režisér Ginkas. Rotschildovy housle jsou pro něj devátým setkáním s Čechovem, u něhož oceňuje především hořký humor. "Vždy jsme měli rádi a milujeme české publikum, české umění a kulturu. V 60. letech bylo zvláště divadlo avantgardou, od níž jsme se mnohému naučili," uvedl. I proto se pustil do dobrodružství, při němž musí na pražské scéně řešit i technické problémy (když strop jeviště nelze o tři metry zvýšit a jeho zadní stěna posunout o dalších deset), i proto přijeli moskevští herci do Brna a Prahy až z daleké Sibiře.

Druhým rokem projekt podporuje ruská korporace TVEL, jeden z největších světových výrobců jaderných paliv. "Za čtyři roky uvedl projekt Ruská kultura v ČR například jedenáct baletních a deset činoherních představení. Letos tu hostovalo i Divadlo opery a baletu Rimského-Korsakova, představili se světoznámý jazzman Alexej Kozlov, sólisté baletu ze St. Petěrburgu a Moskvy a uskutečnila se výstava fotografií k 60. výročí vítězství nad fašismem," řekl jménem organizátorů Jiří Morávek. Podle něj bude pátý ročník zahájen 19. února v Brně baletním galapředstavením. Inscenace Rotschildovy housle, která měla světovou premiéru loni v lednu v USA, získala hlavní divadelní cenu Ruska Zlatá maska, Barinov dostal Stanislavského cenu. Byla uvedena na řadě festivalů.

Také potrubní dopravou osob, inspirován vídeňskou potrubní poštou, zabýval se světoběžník a vynálezce Jára Cimrman. Právě na jeho žádost prý vyvinuli bratři Mannesmannovi z Düsseldorfu bezešvé trubky. Potrubí se švem totiž ničilo cestujícím oděv. Lékařská komora však pneumatickou dopravu osob zakázala.

I tuto informaci obsahuje přebal nového dvojalba Supraphonu nazvaného podle "nejvýživnější" nahrávky - 23minutové aktovky Posel světla a další cimrmanovské texty, na něž se nedostalo. Album v úterý v Praze představili zakladatelé divadla, rozvíjejícího už osmatřicet let odkaz zapomenutého génia, který zabodoval i v televizní anketě o největšího Čecha. I když se na dříve vydaných CD objevilo 14 jeho her a na dalším vyšly "zapomenuté věci", populárním cimrmanologům jeho činnost stále nedá spát. "Dvojalbum neobsahuje zbytky. Fandové naleznou raritní a nevydané nahrávky Divadla Járy Cimrmana. Takzvaná 'elpíčka' neumožňovala totiž zachytit na tento nosič představení v jeho úplné délce. Často jsme museli s těžkým srdcem některé texty vyřadit," vysvětlil Zdeněk Svěrák a dodal, že i po vynálezu kompaktní desky se na ně zkrácené nahrávky jen zkopírovaly. Některé přednášky tvůrci z živých představení vypustili, protože se jim zdálo, že zdržují. Konkrétně jde například o referát dokumentující české koloniální výboje, jak zazněl ve hře Afrika. Díky příznivci Janu Beránkovi, emeritnímu členu brněnské filharmonie, který natáčel a archivoval všechny hry v různém obsazení, tyto pasáže zůstaly zachovány, mohly být zařazeny a tvoří většinu nového 2CD.

Součástí křtu bylo předání Zlaté desky za 5300 kusů nového dvojalba prodaných od 1. listopadu. V podání dvou houslí zazněly ukázky skladeb, které Cimrman psal pro potřeby své hudební školy. Zajímavostí je, že začínajícím žákům nevydával smyčce, hodně jich totiž o ně rozbil, a tak museli hrát výhradně pizzicato.

Právě před rokem uvedlo Divadlo Járy Cimrmana tisící reprízu Hospody Na mýtince, která měla premiéru v roce 1969 a této mety dosáhla jako první. Během 38 let existence jich divadlo uvedlo hodně přes 10.000. Ve dvou partách jich členové divadla odehrají měsíčně kolem tří desítek, z toho polovinu na zájezdech.