Zprávy | Z archivu rubriky


Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková se rozhodla odstoupit k 1. lednu příštího roku z funkce. Oznámila to v pátek novinářům. Zdůvodnila to tlakem na sebe a své okolí. Kauza VZP je podle ní "zpolitizována, personifikována a kriminalizována".

"V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu, a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také moji vlastní," oznámila Musílková.

Nucená správa, kterou ministr zdravotnictví David Rath uvalil na VZP ve snaze přimět Musílkovou k odchodu, byla podle ředitelky VZP ve skutečnosti uvalena na její osobu. Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování, uvedla Musílková. Kvůli hospodaření VZP Rath požaduje ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Musílková zopakovala, že k uvalení nucené správy na VZP nebyly žádné důvody a že Rath ji vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala opoziční ODS. Obvinila Ratha a sociální demokraty, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k ohlášené rezignaci Musílkové ČTK řekl, že ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci Rathem za souhlasu premiéra. Varoval před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo ministra Ratha. "Je potřeba si uvědomit, že on (Rath) nebyl zvolen, to znamená, že neodpovídá žádné straně ani voličům," upozornil Julínek.

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny stála sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková sedm let. Za tu dobu se o její sesazení z funkce ředitelky největší a také nejzadluženější zdravotní pojišťovny snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD, teprve až současný šéf resortu David Rath byl z tohoto pohledu úspěšný. Její odchod Rath opakovaně požadoval již v minulosti ještě jako prezident České lékařské komory.

Sociální demokraté se rozhodli oplatit ODS její předvolební úder z počátku týdne, kdy občanští demokraté představili svou Černou knihu hříchů ČSSD. Lídři ČSSD v pátek představili inzerát, podle něhož vláda ODS přivedla zemi k naprostému morálnímu a hospodářskému úpadku. "Vláda ODS byla pro Česko naprostou hospodářskou katastrofou. Kdo nemá paměť, bude proto v příštích volbách volit Občanskou demokratickou stranu," citoval premiér Jiří Paroubek z inzerátu, který vyjde v deníku Právo a denících Bohemia. Uhrazení dluhů, které podle ČSSD vláda v čele s nynějším prezidentem Václavem Klausem způsobila, prý přišlo české veřejné finance na víc než 500 miliard korun.

Černá kniha hříchů ČSSD upozorňuje na případy podezřelého financování bytu expremiéra Stanislava Grosse a kontroverzní podnikání jeho ženy Šárky, na kauzu Unipetrol i Diag Human, připomíná aféru kolem tajného policejního týmu Mlýn či spekulací s pozemky, bilancuje projekt internet do škol nebo arbitráž se společností CME kvůli televizi Nova.

Podle ČSSD se zase Česká republika v roce 1997, kdy Klausova vláda končila, stala "synonymem okrádání investorů nedůvěryhodného kapitálového trhu, symbolem tunelování, příkladem ztracené transformační šance," vypočítává inzerát ČSSD s odkazem na slova někdejšího hlavního ekonoma Světové banky Josefa Stiglitze. Od roku 1989 do roku 1998 vzrostla průměrná reálná mzda o pouhá tři procenta, téměř polovina občanů se měla materiálně hůře než před listopadem 1989, uvedl premiér. Kuponová privatizace byla podle něj "akce katedrových ekonomů, umožnila skandálním způsobem rozkrást národní bohatství ve jménu obohacení úzké vrstvy tunelářů". Paroubek nesouhlasí s tím, že by za vlády ODS nebyly veřejné finance v deficitu. "Pokud přepočteme deficity veřejných financí podle běžných mezinárodních metod, byl právě Václav Klaus v této disciplíně rekordmanem," uvedl premiér. Skryté dluhy podle něj ODS ponechala "ve zdevastovaných bankách, zničených podnicích, zanedbané infrastruktuře, podfinancovaném školství, chřadnoucí vědě a výzkumu".