Zprávy | Z archivu rubriky


ODS na víkendovém kongresu v Brně demonstrovala odhodlání sněmovní volby v příštím roce vyhrát tak přesvědčivě, aby mohla sestavit vládu a prosadit potřebné reformy sociálního, daňového, zdravotního či penzijního systému. Voličům chce nabídnout kromě tradičních pravicových hodnot i témata, kterým se dříve spíše vyhýbala, jako je ochrana ve stáří, podpora rodin s dětmi či boj proti korupci. "Nasloucháme všem a máme řešení pro vás pro všechny," vzkázal veřejnosti předseda strany Mirek Topolánek. Již dříve uvedl, že k tomu, aby strana s jistotou převzala vládní odpovědnost, potřebovala by získat alespoň 36 procent hlasů. Když se do vlády nedostane, Topolánek rezignuje. Kongres v závěrečné rezoluci konstatoval, že je "nezpochybnitelným vůdcem" - jako reakci na spekulace, že část strany není s vedením spokojena. ODS podle Topolánka zbořila mýtus, že tváří v tvář rostoucí oblibě ČSSD ztrácí nervy a není jednotná. Dvoudenní jednání bylo podle něj začátkem pozitivní kampaně. Soupeřům z Lidového domu šéf ODS vzkázal, že už brzo je jeho strana vystřídá u moci. ODS chce vystupovat také jako strana, která zamezí rostoucímu vlivu komunistů a zastaví dosavadní "vulgární, arogantní a korupční" styl vládnutí ČSSD v čele s premiérem Jiřím Paroubkem. Někteří řečníci včetně prezidenta a expředsedy ODS Václava Klause apelovali na ODS, aby se semkla a nevytvářela ve straně umělou řevnivost mezi pražským vedením a kraji.

Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý představil na sjezdu princip rovné daně, rovného důchodu a státem garantovaného příjmu. ODS chce prosadit například i peněžité bonusy za vychované děti, které budou ke svým důchodům dostávat senioři. Zachování solidarity předpokládá i reforma zdravotnictví podle stínového ministra Tomáš Julínka. Díky konkurenci mají pojišťovny a nemocnice přistupovat k pacientům jako "váženým" klientům, kteří budou moci přímo rozhodovat o třetině peněz, které odevzdávají na zdravotním pojištění.

V Brně občanští demokraté představili také vizuální tvář své předvolební kampaně - hesla, grafiku i spot režiséra Filipa Renče využívající filmové postavy Indiany Jonese. Volebním symbolem bude modrá turistická značka, kterou doplní ještě oranžová barva.

Koncem ledna by se mohl ve sněmovně objevit návrh změn zákona o bankách, které podle ministerstva financí zlepší postavení klientů peněžních ústavů. Ministr financí Bohuslav Sobotka zřejmě vzhledem k blížícímu se závěru funkčního období vlády předloží návrh rovnou ve sněmovně jako poslaneckou iniciativu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Víme, co chceme udělat, a diskutujeme s bankami o tom, jak by se to mělo udělat," uvedl. Za zvláštní označil situaci, kdy Česká bankovní asociace je proti mnoha změnám, ale zároveň řada členských bank s ministerstvem údajně o způsobu provedení novinek jedná. Asociace v minulosti většinu požadavků ministerstva odmítla. Podle dosavadních informací navrhuje ministerstvo legislativní změny ve 13 oblastech. Chce například uzákonit, aby byl povinně přikládán sazebník ke smlouvám. Informace o jeho změnách by pak klienti měli mít včas; MF navrhuje lhůtu jednoho měsíce. Legislativa by se měla upravit i tak, aby lidé měli možnost odmítnout přikládání reklamy do výpisů z účtů. Zřídit by se měl institut finančního ombudsmana i jednotná databáze sazebníků. Ombudsman by měl vzniknout ze současného finančního arbitra. Prouza uvedl, že zdražení bankovních služeb v souvislosti s požadavky ministerstva financí neavizuje žádná z bank, s nimiž o tom ministerstvo mluvilo a které vědí, že určité změny musejí nastat. "Argument, že dojde k zásadnímu zdražení, používá jedna jediná banka, která je velmi tvrdě proti změnám," uvedl Prouza. Sobotkův úřad si nechal zpracovat průzkum, podle něhož by byla informace o tom, jak banka v historii měnila své ceny, velmi důležitá při výběru banky pro 63 procent lidí. Téměř každý, a to 92 procent dotázaných, by si pak přál, aby sazebník byl součástí smlouvy, uvedl dále náměstek. Prouzův oponent v pořadu, hlavní ekonom ING Bank a bývalý ministr financí Jiří Rusnok, souhlasí s tím, že další kultivace českého bankovního trhu je nutná. Spíš by ale podle něj pomohlo posilování konkurenčního prostředí.