Zprávy | Z archivu rubriky


Z obdivu ke krásnému ženskému tělu se ve čtvrtek vyznala při prezentaci exkluzivního kalendáře Pirelli 2006 herečka Chantal Poullainová-Polívková. Při jeho pražské premiéře představila dvanáct snímků známých světových topmodelek nafocených letos ve Francii. Svěřila se přitom, že má slabost pro akt ve fotografii. "Přiznám se, že poprvé odhaluji ženy," řekla 49letá herečka se smíchem, když sundávala barevné závoje z jednotlivých snímků. Uvedla pak, že se moderování akce ujala mimo jiné proto, že byly nafoceny poblíž místa jejího rodiště.

Série 27 převážně černobílých snímků vznikla letos v prostředí francouzské Riviéry. "Jsou úžasné a elegantní. Modelky jsou osobnosti, které tam dávají něco ze sebe," komentovala smyslné fotografie krásek. Dokumentární snímek o tvorbě kalendáře, který zachycuje náladu 60. let, pak v ní prý vyvolal nostalgii. "Tam jsem se narodila. Když jsem to viděla, cítím stesk. Chybí mi to," řekla o místě poblíž Marseille, odkud pochází. Domů se prý podívá jen zřídka.

Na letošních stránkách kalendáře, který si zpravidla pořizují nejbohatší lidé na světě, modelky odhalují podstatně více, než v minulých ročnících. Podle autorů jde o "nejhříšnější edici". "Miluji akt ve fotografii. Je to úžasné, když je elegantní, umělecký a černobílý. To je pro mě zásadní," řekla Polívková ke snímkům. Připustila, že sama by také neměla nic proti focení pro eroticky laděný kalendář, kdyby však byla mladší. "Samozřejmě, že teď ne. Na to už nemám věk. Ale jinak - proč ne? Vždyť je to krásné. Ženy jsou nádherné. Já říkám, že nejkrásnější nahé tělo je ženské a pak miminko. Pro to mám slabost," uvedla.

Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice přestěhuje kvůli budoucí průmyslové zóně pro případnou stavbu korejské automobilky Hyundai svou rostlinnou výrobu jinam, ale jen za předpokladu, že Moravskoslezský kraj přistoupí na většinu jeho podmínek. Na tiskové konferenci to zopakoval předseda družstva Jiří Vícha. Podle mluvčí kraje Šárky Swiderové jsou některé podmínky družstevníků přehnané. Pokud zóna v Nošovicích nevznikne, bude investice Hyundai za 35 až 40 miliard korun v ČR ohrožena. Družstvo chce, aby kraj ve dvou třech splátkách vyplatil náhrady za přestěhování k Žermanické přehradě, tedy asi kilometrů. Spočítalo, že za 20 let jde o částku 147 milionů korun. Moravskoslezský kraj byl zatím ochoten zemědělcům zaplatit 60 milionů korun. Zemědělcům jde podle Víchy zejména o záruku patnáctiletého pronájmu půdy a náhrad za ekonomickou újmu za možné přestěhování. Kraj chce pozemky pronajmout maximálně na pět let.

Jihokorejská automobilka Hyundai se rozhodla postavit v Evropě továrnu na výrobu 300.000 automobilů ročně, v níž by vzniklo 3000 přímých pracovních míst. Favoritem je Česká republika, Korejcům se líbí právě Nošovice, které si nedávno přijeli prohlédnout. Rozhodnutí, kde automobilku postaví, zatím neoznámili. Kraj chce nyní půdu pro průmyslovou zónu vykupovat, je prý dohodnut s 95 procenty vlastníků. Prodej asi 30 hektarů půdy pro zónu zatím blokuje celkem sedm vlastníků. Pokud kraj nevykoupí 100 procent půdy, Korejci zde prý továrnu nepostaví. Proti stavbě zóny jsou ekologové, kteří poslali Korejcům dopis, aby si investici v Podbeskydí rozmysleli.