Zprávy | Z archivu rubriky


Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha může být šéf ODS Mirek Topolánek napojen na peníze ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a mohl se dopustit korupce. Rath ve čtvrtek uvedl, že Topolánkovu vzdělávacímu sdružení Becario daly sponzorský dar Třinecké železárny, které jsou údajně napojeny na několik soukromých nemocnic. Tato zařízení měla prý nadstandardní smlouvy s VZP. "Já se nemohu skutečně zbavit dojmu, že se pan předseda Topolánek tady mohl dopustit i korupčního chování," uvedl ministr. Zdůraznil, že šéf ODS nyní hájil ředitelku VZP a sešel se s ní, když prý dřív o zdravotnictví zájem nejevil. Napojení ODS na VZP dokládá Rath na internetových zdravotních knížkách IZIP. Ve společnosti, která je spravuje, figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS). Také senátor za ODS Tomáš Julínek mohl podle Ratha vytvořit svou zdravotnickou publikaci za peníze VZP.

Topolánek se proti nařčení ohradil. Veškerá ministrova tvrzení se podle něj nezakládají na pravdě a nejsou podložena důkazy. Šéf ODS zváží, zda se kvůli obvinění neobrátí na soud. Podle ODS by do korupce mohl být případně zapleten sám ministr. Jeho bývalá poradkyně a spolupracovnice z lékařské komory Eva Klimovičová totiž podle reportáže České televize mohla chtít po farmaceutické firmě Pfizer za Rathovu podporu při jednání o úhradách léků miliony korun za inzerci v časopise. ODS vyzvala Ratha k odstoupení, její členové zvažují žaloby. Ministr uvedl, že Klimovičové ale nejspíš úplatek nabízel zástupce Pfizera Aleš Prokopenko. Zdůraznil, že je členem ODS. Proti tomuto tvrzení se občanští demokraté důrazně ohradili, Prokopenko v jejich straně není. Po Rathovi chtějí omluvu.

Prezident Václav Klaus telefonoval ve čtvrtek chorvatskému prezidentovi Stjepanu Mesičovi, aby mu vyjádřil svou podporu v jeho odmítavém postoji k připravované restituční smlouvě mezi Chorvatskem a Rakouskem. Na jejím základě mají být odškodněni někteří příslušníci německojazyčné menšiny vysídlené po druhé světové válce z chorvatského území. Klaus označil, podobně jako nedávno Mesič, případnou ratifikaci této smlouvy za nebezpečný precedens.

Chystaná smlouva, která má mnoho odpůrců i přímo v Chorvatsku a podle pozorovatelů v chorvatském parlamentu zřejmě neprojde, vyvolala mezitím rozruch také v Itálii. Chorvatské ministerstvo spravedlnosti ve zřejmé snaze uklidnit situaci upřesnilo, že navrhovaná dohoda by se týkala jen velmi omezeného okruhu lidí.

Mluvčí rakouských vládních lidovců pro záležitosti vyhnanců Norbert Kapeller označil podle APA dohodu za "příklad pro řadu dalších států" a vyzval Česko a Slovinsko, aby chorvatský příklad následovaly. Podle APA odmítl úvahy, že ochota chorvatské vlády je "protislužbou" za to, že rakouská vláda významně přispěla k zahájení vstupních rozhovorů Chorvatsku s EU.

Chorvatsko bylo za války samostatným státem bojujícím na straně nacistického Německa. AVNOJ koncem války rozhodla o vysídlení německojazyčné menšiny, takzvaných Dunajských Švábů, z tehdy obnovované Jugoslávie s ohledem na roli, kterou menšina hrála během nacistické okupace. Ostatní bývalé jugoslávské republiky, které za války na straně Německa nestály, rušení dekretů AVNOJ odmítají.

Lyžaři mají největší zastoupení v nominované desítce v anketě Sportovec roku, kterou v prvním kole určilo svými hlasy 174 členů Klubu sportovních novinářů. V desítce nechybí ani hokejista Jaromír Jágr a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, největší favorité na premiérové vítězství.

Novináři do konečného pořadí zařadili celkem 72 jednotlivců a 18 kolektivů. Z desítky budou nyní sportovní žurnalisté do příštího pátku určovat konečné pořadí v každoroční prestižní anketě, jejíž vyhlášení proběhne v přímém televizním přenosu v sobotu 17. prosince. Vedle skokana na lyžích Jakuba Jandy, Neumannové a slalomářky Šárky Záhrobské se do nejlepší desítky dostali i dva fotbalisté (gólman Petr Čech a útočník Vladimír Šmicer) a dva atleti - diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová a desetibojař Roman Šebrle, obhájce loňského prvenství. Elitu mezi českými sportovci podle názoru sportovních novinářů doplňují biatlonista Roman Dostál a tenistka Nicole Vaidišová.

Mezi týmy se do nominované trojice dostali podle očekávání basketbalové mistryně Evropy, fotbaloví reprezentanti, kteří postoupili z baráže na mistrovství světa, a hokejoví mistři světa. Titul z posledních dvou ročníků obhajují fotbalisté, za favority však lze letos považovat světové šampiony v hokeji.

Mistr světa a jeden z nejproduktivnějších útočníků zámořské hokejové NHL Jágr patří mezi velké favority na celkové vítězství, na které nikdy v kariéře nedosáhl. Šlapat na paty mu může Neumannová, mistryně světa v běhu na 10 kilometrů volnou technikou. Na předních místech by se mohli objevit i Janda, který má ze světového šampionátu stříbro a bronz, či Šebrle. Ten se stal vicemistrem světa a vyhrál vícebojařskou Grand Prix, Cechlová-Pospíšilová byla na šampionátu v Helsinkách třetí a v letošních světových tabulkách je ve své disciplíně nejvýše. Dostál je mistrem světa ve vytrvalostním závodu, Záhrobská byla na MS třetí ve slalomu a Vaidišová vyhrála tři turnaje WTA a na žebříčku se dostala až na patnácté místo. Brankář Čech vyhrál anglickou ligu s Chelsea a stal se držitelem několika rekordů v neprůstřelnosti, Šmicer vyhrál s Liverpoolem Ligu mistrů, v jejímž finále vstřelil gól ve hře a vítěznou branku v penaltovém rozstřelu. Do desítky se jen těsně nevešel fotbalista Pavel Nedvěd, vítěz z roku 2003, jemuž na poslední postupové místo chybělo sedmnáct bodů. Naopak basketbalistkám Gambrinusu Brno scházelo na třetí pozici v kolektivech plných 294 bodů.