Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská unie potřebuje vyšší podíl jaderné energie, pokud si chce udržet vysoký stupeň energetické nezávislosti. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Připomněl, že řada členských států s tím nesouhlasí. Debata o jádru by se podle něj měla přesunout z politické do odborné roviny. "Pokud se nepovede věcná debata o jaderné energetice, tak těžko dosáhneme nezávislosti na dovozu," řekl s tím, že se podíl jaderné energie bude zvyšovat i v České republice. Vláda podle něj rovněž plánuje do roku 2015 obnovovat uhelné elektrárny a stavět nové.

O potřebě nových jaderných elektráren se v EU mluví stále více. Výstavbu nové generace atomových elektráren podle čtvrtečního vyjádření premiéra Tonyho Blaira zváží i Velká Británie. Nová elektrárna se nyní staví ve Finsku, pro další výstavbu je i italský premiér Silvio Berlusconi. Hlavním odpůrcem v EU tak zůstává Rakousko. Podle Urbana by jádro nemělo být předmětem politických hádek, ale vlády by měly více naslouchat názoru odborníků.

Jádro a hnědé uhlí podle Urbana zůstanou v příštích desetiletích hlavním zdrojem energie v ČR. Podíl obnovitelných zdrojů by se mohl postupně zvýšit ze současných zhruba tří procent na maximálně 15 procent do roku 2030, podstatnou úlohu však prý nikdy hrát nebudou. "Máme své přirozené limity," řekl ministr a připomněl, že ČR příliš nemůže spoléhat na vodní, větrnou či sluneční energii, ale v zásadě jen na biomasu.

Přestože fotbalisté Slavie Praha ve svém třetím zápase skupiny Poháru UEFA podlehli doma mužstvu AS Monako, jejich naděje na postup do dalších bojů ještě nezemřela. O všem rozhodnou dva poslední zápasy 15. prosince - Slavia nastoupí v Hamburku a Monako přivítá tým CSKA Sofia. Trenér Karel Jarolím s odstupem necelého dne po strahovské prohře 0:2 přiznal, že byl soupeř lepším týmem a vyhrál zaslouženě. "Podařil se nám vstup do zápasu, byli jsme aktivní, vytvořili si i gólové situace, ty však zůstaly bez efektu. V průběhu zápasu se nakonec ukázalo, že to sehrálo dost podstatnou roli," hledal v rozhovoru s novináři příčiny první prohry v soutěži Jarolím. Kouči Slavie vadilo, že jeho svěřenci hráli zakřiknutě a měli k soupeři zbytečný respekt. "Obránci měli pomáhat středové řadě, ale nedělali to. Kdyby byl Latka v pořádku, tak jsme ve druhém poločase stáhli hru na tři obránce a posílili bychom střed hřiště. V podstatě nám nic jiného nezbývalo," naznačil Jarolím připravenou taktiku, kterou však po zranění beka Latky nemohl využít. Fotbalisté Monaka převyšovali domácí i v jiných aspektech. Měli rychlejší start na míč, hráli důrazněji a byli podstatně technicky vybavenější. "Nespokojen jsem hlavně s tím, že jsme vzadu zůstávali tři na jednoho či čtyři na dva a potom většinu odražených míčů posbíral soupeř. Více situací se pak pochopitelně odehrávalo na naší polovině," uvedl Jarolím.

Vývoj ve skupině však hraje Slavii do karet a i v případě prohry v Hamburku může myslet na třetí postupové místo. Pokud Sofia prohraje v Monaku, tak si může Slavia dokonce dovolit podlehnout i 0:3. Kdyby však Bulhaři remizovali, tak Slavia nesmí prohrát o více než jeden gól.

Z obdivu ke krásnému ženskému tělu se ve čtvrtek vyznala při prezentaci exkluzivního kalendáře Pirelli 2006 herečka Chantal Poullainová-Polívková. Při jeho pražské premiéře představila dvanáct snímků známých světových topmodelek nafocených letos ve Francii. Svěřila se přitom, že má slabost pro akt ve fotografii. "Přiznám se, že poprvé odhaluji ženy," řekla 49letá herečka se smíchem, když sundávala barevné závoje z jednotlivých snímků. Uvedla pak, že se moderování akce ujala mimo jiné proto, že byly nafoceny poblíž místa jejího rodiště.

Série 27 převážně černobílých snímků vznikla letos v prostředí francouzské Riviéry. "Jsou úžasné a elegantní. Modelky jsou osobnosti, které tam dávají něco ze sebe," komentovala smyslné fotografie krásek. Dokumentární snímek o tvorbě kalendáře, který zachycuje náladu 60. let, pak v ní prý vyvolal nostalgii. "Tam jsem se narodila. Když jsem to viděla, cítím stesk. Chybí mi to," řekla o místě poblíž Marseille, odkud pochází. Domů se prý podívá jen zřídka.

Na letošních stránkách kalendáře, který si zpravidla pořizují nejbohatší lidé na světě, modelky odhalují podstatně více, než v minulých ročnících. Podle autorů jde o "nejhříšnější edici". "Miluji akt ve fotografii. Je to úžasné, když je elegantní, umělecký a černobílý. To je pro mě zásadní," řekla Polívková ke snímkům. Připustila, že sama by také neměla nic proti focení pro eroticky laděný kalendář, kdyby však byla mladší. "Samozřejmě, že teď ne. Na to už nemám věk. Ale jinak - proč ne? Vždyť je to krásné. Ženy jsou nádherné. Já říkám, že nejkrásnější nahé tělo je ženské a pak miminko. Pro to mám slabost," uvedla.