Zprávy | Z archivu rubriky


Na asijskou kinematografii se specializuje festival Filmasia, který o víkendu pokračuje v Praze. Začal ve čtvrtek a v kinech Aero a Světozor nabídne do 7. prosince na čtyřiačtyřicet filmů. Podle zakladatelky přehlídky Karly Stojákové jsou na plátně aktuální hity především z východní Asie, například Park Chan- wooka nebo Shinya Tsukamota. "V Čechách podobný festival dosud chyběl," řekla ČTK Stojáková, která v programu tohoto prvního ročníku věnovala větší pozornost snímkům korejským, ale zařadila také unikátní kolekce kinematografie japonské a malajské.

Retrospektiva představuje dílo velikána korejské kinematografie Park Chan-wooka, který se proslavil především svou trilogií o pomstě. Prostřední díl Oldboy už čeští diváci znají. Filmasia uvádí celou trilogii a navíc přidá jeden z jeho prvních snímků Saminjo, a to v evropské premiéře. Do sekce Anime organizátoři zařadili díla bourající stereotypy o animovaném filmu a přinášející strhující podívanou pro dospělé. Zejména půjde o japonskou animaci založenou na komiksech.

Festival Filmasia zakončí evropská premiéra mezinárodního projektu, natočeného v Singapuru pod názvem Cages. Jeho hrdiny jsou slepý kluk, jeho matka ve složité životní situaci a její otec, který se k ní dvacet let nehlásil. "Film je o štěstí, které se rodí za velmi složitých podmínek," charakterizovala příběh Stojáková. Festival doprovází v kině Světozor výstava korejských filmových plakátů.

Případné škrty v rozpočtu EU na léta 2007 až 2013 musí snášet všechny členské země evropské pětadvacítky a nejen hlavně nováčci. Po setkání v Budapešti, na němž se šéfové vlád "visegrádské čtyřky" neshodli s britským premiérem Tony Blairem na jeho představě rozpočtu unie, to řekl český premiér Jiří Paroubek. "Pokud se mají snížit rozpočtové příjmy a budou se snižovat výdaje, tak by bylo dobré, aby byli zasaženi všichni, nejen nové členské země," zdůraznil Paroubek. Naznačil, že škrty by měly snášet zejména bohatší země EU. Je totiž podle něj v zájmu celé Evropské unie, aby se ekonomická úroveň chudších států přiblížila úrovni zemí dřívější evropské patnáctky. "Nepovažujeme za dobré, pokud by se za základ snižování braly výdaje, které jsou alokovány do nových členských zemí. Podle našich předběžných informací by to mohlo tvořit až 73 procent celého toho snížení," dodal. O konkrétních číslech se premiéři na setkání v Budapešti prý nebavili.

Podle dostupných informací počítá Británie se snížením rozpočtu z 1,06 na 1,03 hrubého národního důchodu EU, tedy o více než 20 miliard eur na sedm let. Většinu z této úspory, zhruba 16 miliard, představují škrty ve výdajích ze strukturálních fondů a z Fondu soudržnosti pro nové členské státy. Ty ale s takovým návrhem nejsou spokojeny. "Pokud se chceme dobrat nějakých závěrů, tak asi budeme muset k nějakým ústupkům přistoupit všichni. Na jedné straně Britové nebo Francie a na další straně Česká republika nebo Slovensko. Jde o to, aby se našla ta správná proporce mezi spravedlností a solidaritou," poznamenal Paroubek.

Britský premiér Tony Blair na schůzce nové země EU upozornil, že jejich hospodářský růst závisí také na přílivu zdrojů z unie. V případě, že rozpočtový výhled nebude dohodnut, podle něj hrozí, že se na něm členské státy unie nebudou schopny shodnout ani v příštím roce.

Fotbalová liga má sice na programu během víkendu 15. kolo, kterým bude završena první polovina soutěže, ale podzimní program tím ještě neskončí. Za týden se totiž bude předehrávat první "jarní" kolo. O podzimním mistru je sice už rozhodnuto, Liberec se však bude snažit ukončit jako ligový lídr také kalendářní rok.

Fotbalista Jaroslav Plašil má znovu zdravotní trable. Záložník Monaka si ve středečním duelu základní skupiny Poháru UEFA proti pražské Slavii natáhl postranní vazy v kolenu a v sobotním utkání francouzské ligy proti Le Mans s největší pravděpodobností nenastoupí. Třiadvacetiletý reprezentant zmeškal úvod sezony kvůli zlomené kůstce na chodidle a do hry se zapojil až na konci října. Nyní se musí připravit na další nucenou pauzu.

Dosavadní trenér druholigové Kroměříže Roman Pivarník bude od nového roku působit v Rapidu Vídeň. Osmatřicetiletý kouč by se měl od 3. ledna stát asistentem nového hlavního trenéra, jímž by měl být Georg Zellhofer. Pivarník podepíše s úřadujícím rakouským mistrem v sobotu ve Vídni smlouvu. Pivarník v Rapidu působil jako hráč v letech 1994 až 1997.

Český hokejový útočník Martin Havlát může dál snít svůj olympijský sen. Rodák z Mladé Boleslavi, který v NHL obléká dres Ottawy, si v úterním zápase proti Montrealu poranil rameno a hrozila mu dlouhá přestávka. Podle jeho agenta Josefa Machaly však Havlát nebude muset na operaci a mimo hru tak bude pouze tři až šest týdnů. V případě, že by musel podstoupit operační zákrok, by byl juniorský i seniorský mistr světa mimo hru až šest měsíců a jeho start na únorovém olympijském turnaji v Turíně by byl vyloučen.

Poslanecká sněmovna v pátek schválila státní rozpočet na rok 2006. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 74,4 miliardy korun, příjmy mají dosáhnout 884,4 miliardy a výdaje 958,8 miliardy korun. Zákon o rozpočtu nyní míří k prezidentovi, Senát o něm nejedná. Letošní rozpočet byl schválen se schodkem 83,6 miliardy korun. Díky lepšímu výběru daní však nakonec zřejmě skončí se schodkem kolem 50 miliard korun. Celou situaci ale ještě může změnit platba garance České národní bance, která by se však mohla uskutečnit až v příštím roce. V případě, že by stát platbu uhradil ještě letos, deficit by výrazně narostl.

Ekonomové rozpočet od samého počátku kritizují. Trnem v oku je jim především výše příjmů, která je podle nich značně nadhodnocená. Stejně nový rozpočet vnímá i opoziční ODS. Ministr financí Bohuslav Sobotka však podobné námitky odmítá. Rozpočet podle Sobotky zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů". Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Rozpočet také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře. Ve vládním návrhu je také údajně dost peněz na spolufinancování projektů EU.

Informace o schválení rozpočtu není pro finanční trh novou ani překvapivou zprávou, takže kurz koruny ani ceny akcií nijak neovlivní, řekl ČTK analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Deficit 74,4 miliardy korun podle něj vychází na základě reálných předpokladů. Letošní lepší výsledky rozpočtu jsou způsobeny loňskými pesimistickými odhady výběru daní, dodal.

Vynález mladých českých techniků, umožňující ovládat počítač i bezrukým lidem jen pohybem oka, je mezi dvacítkou nápadů nominovaných na Velkou cenu Evropské unie za informační technologie. "Velká cena" se sice bude udělovat třem vítězům až napřesrok na jaře, ale "malá cena" pro České vysoké učení technické (ČVÚT) je již v kapse: z pěti stovek přihlášek se vynález z pražské techniky, jako jediný ze střední a východní Evropy, probojoval do finále soutěže.

Zařízení se nyní předvádí v jednom ze sídel Evropské komise, bruselském paláci Charlemagne, kde se současně koná konference o lepší integraci lidí se zdravotním postižením do společnosti. "Je to pomůcka, která může zásadně ovlivnit život stovek handicapovaných v Česku a desítek tisíc lidí v Evropě," míní vedoucí katedry kybernetiky ČVÚT Vladimír Mařík.

Princip je jednoduchý. Nejprve je třeba nasadit si obroučku brýlí s miniaturní kamerou snímající pohyb zorničky, který pak přenáší do pohybu kurzoru na obrazovce počítače. "Když se koukáte doprava, kurzor jede doprava, koukáte-li se doleva, jede doleva. Ke kliknutí stačí mrknout, ke dvojkliku je třeba nechat oko zavřené déle," vysvětluje spoluautorka projektu Marcela Fejtová. K vynálezu Fejtovou a její spolupracovníky inspiroval článek, z něhož se dozvěděla, že při svalovém ochabnutí nejdéle odolávají chorobě právě svaly okolo oka. Odtud byl jen krůček k nápadu nahradit ruce zrakem.