Zprávy | Z archivu rubriky


Na skutečnost, že Česko nemá propracovaný systém péče o nevyléčitelně nemocné pacienty, upozornil Den pro hospice. A tak mohli Pražané v sobotu vidět historickou tramvaj projíždějící centrem města. Vyhrávalo v ní Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, její osazenstvo zvalo lidi dovnitř a rozdávalo jim na zastávkách letáčky s informacemi. Kampaň s názvem Nezavírejte oči, která má zlepšit péči o umírající, pořádá Hospicové občanské sdružení Cesta domů. Podle jeho údajů hradí zdravotní pojišťovny náklady na ošetřování umírajících v hospici jen asi z poloviny, na domácí péči nepřispívají vůbec. Kvalitní péče je dostupná pouze zlomku pacientů, dostane ji jen každý stý člověk, jemuž mnoho života nezbývá. Přes 70 procent lidí umírá v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Podle průzkumů si však čtyři pětiny dotázaných nepřejí opustit svět v tomto prostředí.

"Konec života čeká každého z nás. Jde o to, aby jej každý mohl prožít důstojně, bez bolesti a mezi svými blízkými. Paliativní léčba dokáže účinně zvládat bolest a spolupracovat s rodinou při péči o nemocného," řekla ČTK Martina Špinková, ředitelka Domácího hospice Cesta domů v Bubenči. Ten v rámci Světového dne pro hospice otevřel dveře všem kolemjdoucím. Mohli si prohlédnout pomůcky nutné pro kvalitní péči o umírajícího a vyzkoušet polohovací elektrickou postel se samonafukovací matrací proti proleženinám. Mnozí z příchozích připojili podpisy pod Petici na podporu hospicového hnutí.

Cenu za Nejkrásnější naučnou knihu 15. ročníku Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě si odváží nakladatelství CP Books za reprezentativní dokument Západní fronta od Juliana Thompsona. Z beletrie porota ocenila Opata chuligána Moniky Elšíkové z Karmelitánského nakladatelství, z dětských potom bodovala Zuzanka Daniely Krolupperové z Albatrosu. Zvláštní cenu porota v sále Staré radnice předala zástupci nakladatelství Karolinum za Encyklopedii Jiřího Suchého.

Kniha Západní fronta obsahuje originální a přeložené faksimile více než 30 mimořádně vzácných dobových dokumentů, které jsou přímo začleněny do jejích stránek. Publikace umožňuje vzít si do rukou mapy, deníky, dopisy, přísně tajné dokumenty, brožurky, propagandistické letáky a plakáty, které byly dosud skryty v archivech anebo vystaveny v britském Královském válečném muzeu či jiných sbírkách po celém světě. Prostřednictvím těchto faksimile mohou čtenáři prožít důležité okamžiky historie. Mnohé z dokumentů byly teprve nedávno objeveny a dosud nebyly publikovány. Kniha obsahuje přes 200 fotografií a 20 bitevních map. Stojí 990 korun.

V edici Osudy Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří letos vydalo Opata chuligána. Spisovatelka a režisérka Monika Elšíková v knize vypráví osudy arciopata benediktinského kláštera v Břevnově Anastáze Opaska. Knihu provází působivé fotografie Jindřicha Štreita z prostředí řeholní komunity a vzpomínky řady osobností.

Zuzanka Daniely Krolupperové je čtení pro všechny správné holky. Hrdinkou je malá Zuzanka, se kterou čtenáři mohou strávit celý rok a spoustu zajímavých příhod. Ilustrovala ji Vlasta Baránková.

Karolinum tento měsíc vydalo závěrečný, dvacátý svazek Encyklopedie Jiřího Suchého. Je výběrem úvah, které pronášel Jiří Suchý v rozhlase, v časopise a nakonec i v denním tisku. Vychází při příležitosti otevření nového divadla Semafor v Dejvicích.