Zprávy | Z archivu rubriky


V Chrudimi čeká na odvoz vybavení pro školu v kosovském Podujevu. Nábytek, počítače i školní pomůcky jsou výsledkem sbírky, kterou před měsícem vyhlásila chrudimská radnice. Humanitární dar města, v němž sídlí výsadkový prapor, který nyní působí v mírové misi v Kosovu, odveze armáda na místo určení zhruba v polovině prosince. "Již v tuto chvíli jsme s výsledkem sbírky spokojeni. Máme nábytek pro plné vybavení tří školních tříd po 30 dětech a pro mateřskou školu židle a stolky pro 25 dětí. K tomu 30 postýlek a přikrývek," řekl ČTK místostarosta Petr Řezníček.

Představitelé chrudimské radnice iniciovali sbírku poté, co při návštěvě u českých vojáků v Kosovu viděli, v jakých podmínkách se děti v Podujevu učí. "Takovou školu si u nás nikdo neumí představit. Když je ve třídě 30 dětí a 25 židlí, nechci si představit, jak to řeší. Jestliže vybavení tříd tvoří tabule, křída a hadr, neumím si představit, jak tam učí třeba přírodopis. Jestliže pro školu, která má 2500 žáků, je největším darem od českých vojáků 30 let staré rozladěné piano, není co dodat," popsal po návratu ČTK své dojmy Řezníček. Chrudimští výsadkáři působí v mírové misi v Kosovu od letošního léta. Domů se vrátí koncem ledna. "Vybavení se začne nakládat do kontejnerů, které armáda v rámci závozu dopraví do Kosova, 12. prosince. Ještě do Vánoc by je měla škola dostat," dodal Řezníček.

Na asijskou kinematografii se specializuje festival Filmasia, který o víkendu pokračuje v Praze. Začal ve čtvrtek a v kinech Aero a Světozor nabídne do 7. prosince na čtyřiačtyřicet filmů. Podle zakladatelky přehlídky Karly Stojákové jsou na plátně aktuální hity především z východní Asie, například Park Chan- wooka nebo Shinya Tsukamota. "V Čechách podobný festival dosud chyběl," řekla ČTK Stojáková, která v programu tohoto prvního ročníku věnovala větší pozornost snímkům korejským, ale zařadila také unikátní kolekce kinematografie japonské a malajské.

Retrospektiva představuje dílo velikána korejské kinematografie Park Chan-wooka, který se proslavil především svou trilogií o pomstě. Prostřední díl Oldboy už čeští diváci znají. Filmasia uvádí celou trilogii a navíc přidá jeden z jeho prvních snímků Saminjo, a to v evropské premiéře. Do sekce Anime organizátoři zařadili díla bourající stereotypy o animovaném filmu a přinášející strhující podívanou pro dospělé. Zejména půjde o japonskou animaci založenou na komiksech.

Festival Filmasia zakončí evropská premiéra mezinárodního projektu, natočeného v Singapuru pod názvem Cages. Jeho hrdiny jsou slepý kluk, jeho matka ve složité životní situaci a její otec, který se k ní dvacet let nehlásil. "Film je o štěstí, které se rodí za velmi složitých podmínek," charakterizovala příběh Stojáková. Festival doprovází v kině Světozor výstava korejských filmových plakátů.

Prosincový festival hudby Bohuslava Martinů nabídne v Praze v pondělí poslední vystoupení Ivy Bittové v České republice před její plánovanou roční koncertní přestávkou. Během ní se tato nonkonformní houslistka a zpěvačka chce věnovat kompozici nových skladeb. Přehlídka se letos uskuteční od 4. do 9. prosince pojedenácté, a to nově pod názvem Dny Bohuslava Martinů.

Bittová se v Rudolfinu představí společně se Škampovým kvartetem, s nímž už nyní slavila úspěch v londýnské koncertní síni Wigmore Hall, v Berlíně, Bernu, Antverpách i v Brně. Základem jejich programu je Janáčkův cyklus Moravská lidová poezie v písních, aranžovaný pro ni a pro smyčcové kvarteto slovenským skladatelem Vladimírem Godárem. Bittová rovněž zazpívá svým charakteristickým způsobem výběr písní z nejznámějších vokálních cyklů Bohuslava Martinů a vlastní skladby.

Již v neděli večer na přehlídce vystoupí v Sále Martinů laureáti soutěže uspořádané podesáté Nadací Bohuslava Martinů, tentokrát v oboru klavírní hry. Tentýž večer zazní rovněž novodobá premiéra dlouho nezvěstného Smyčcového tria č. 1 Bohuslava Martinů v provedení členů Zemlinského kvarteta.

Na Dnech Bohuslava Martinů zahraje také Česká filharmonie. Uvede mimo jiné 3. symfonii od Martinů a 4. symfonií amerického skladatele Davida Diamonda (1915 až 2005), který Bohuslava Martinů obdivoval, vždy však zdůrazňoval, že nikdy nebyl jeho žákem. Program nastudoval Gerard Schwarz.

Fotbalová liga má sice na programu během víkendu 15. kolo, kterým bude završena první polovina soutěže, ale podzimní program tím ještě neskončí. Za týden se totiž bude předehrávat první "jarní" kolo. O podzimním mistru je sice už rozhodnuto, Liberec se však bude snažit ukončit jako ligový lídr také kalendářní rok.

Fotbalista Jaroslav Plašil má znovu zdravotní trable. Záložník Monaka si ve středečním duelu základní skupiny Poháru UEFA proti pražské Slavii natáhl postranní vazy v kolenu a v sobotním utkání francouzské ligy proti Le Mans s největší pravděpodobností nenastoupí. Třiadvacetiletý reprezentant zmeškal úvod sezony kvůli zlomené kůstce na chodidle a do hry se zapojil až na konci října. Nyní se musí připravit na další nucenou pauzu.

Dosavadní trenér druholigové Kroměříže Roman Pivarník bude od nového roku působit v Rapidu Vídeň. Osmatřicetiletý kouč by se měl od 3. ledna stát asistentem nového hlavního trenéra, jímž by měl být Georg Zellhofer. Pivarník podepíše s úřadujícím rakouským mistrem v sobotu ve Vídni smlouvu. Pivarník v Rapidu působil jako hráč v letech 1994 až 1997.

Český hokejový útočník Martin Havlát může dál snít svůj olympijský sen. Rodák z Mladé Boleslavi, který v NHL obléká dres Ottawy, si v úterním zápase proti Montrealu poranil rameno a hrozila mu dlouhá přestávka. Podle jeho agenta Josefa Machaly však Havlát nebude muset na operaci a mimo hru tak bude pouze tři až šest týdnů. V případě, že by musel podstoupit operační zákrok, by byl juniorský i seniorský mistr světa mimo hru až šest měsíců a jeho start na únorovém olympijském turnaji v Turíně by byl vyloučen.

Premiér Jiří Paroubek je přesvědčen, že nejčistším řešením pro národnostně rozdělenou jihosrbskou provincii Kosovo by bylo oddělení znesvářených etnik. Takový model by podle něj zabránil opakování násilných konfliktů, které touto oblastí v minulosti zmítaly. V Kosovu mají převahu Albánci, Srbové jsou v menšině. Na soužití obou znepřátelených etnik dohlíží i pět stovek českých vojáků. "Neumím si představit, že by příští kosovská vláda byla schopna zajistit práva menšin, tedy kosovských Srbů, a naopak kosovští Srbové že by měli důvěru v takovou vládu," řekl Paroubek ve sněmovně, když odpovídal na interpelaci poslance ODS Petra Nečase.

Paroubkův postoj ke Kosovu považuje Nečas za popření společné pozice EU a soudí, že by mohl dostat Česko do diplomatické izolace. Tím, že premiér ve sněmovně hájil právo etnické menšiny na sebeurčení a odtržení od většinového území, Paroubek legitimizoval mnichovskou dohodu, prohlásil Nečas.

Ministerský předseda to označil za "čirou demagogii", srovnání s Mnichovem má za nevkusné. Odmítl i názory, že jeho návrhy na řešení kosovského problému vzbudily v diplomatických kruzích poprask a že by mohly eskalovat napětí v provincii. Paroubek řekl, že právě kvůli přítomnosti českých vojáků na Balkáně je třeba hledat "životné" řešení.

Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes Paroubkovy názory šokovaly evropské diplomaty, kteří se rozdělení Kosova obávají kvůli dominovému efektu v dalších národnostně smíšených oblastech. Paroubek ale namítl, že evropští lídři, s nimiž o Kosovu hovořil, takové řešení jako jednu z možných variant naopak přivítali.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha může být šéf ODS Mirek Topolánek napojen na peníze ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a mohl se dopustit korupce. Rath ve čtvrtek uvedl, že Topolánkovu vzdělávacímu sdružení Becario daly sponzorský dar Třinecké železárny, které jsou údajně napojeny na několik soukromých nemocnic. Tato zařízení měla prý nadstandardní smlouvy s VZP. "Já se nemohu skutečně zbavit dojmu, že se pan předseda Topolánek tady mohl dopustit i korupčního chování," uvedl ministr. Zdůraznil, že šéf ODS nyní hájil ředitelku VZP a sešel se s ní, když prý dřív o zdravotnictví zájem nejevil. Napojení ODS na VZP dokládá Rath na internetových zdravotních knížkách IZIP. Ve společnosti, která je spravuje, figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS). Také senátor za ODS Tomáš Julínek mohl podle Ratha vytvořit svou zdravotnickou publikaci za peníze VZP.

Topolánek se proti nařčení ohradil. Veškerá ministrova tvrzení se podle něj nezakládají na pravdě a nejsou podložena důkazy. Šéf ODS zváží, zda se kvůli obvinění neobrátí na soud. Podle ODS by do korupce mohl být případně zapleten sám ministr. Jeho bývalá poradkyně a spolupracovnice z lékařské komory Eva Klimovičová totiž podle reportáže České televize mohla chtít po farmaceutické firmě Pfizer za Rathovu podporu při jednání o úhradách léků miliony korun za inzerci v časopise. ODS vyzvala Ratha k odstoupení, její členové zvažují žaloby. Ministr uvedl, že Klimovičové ale nejspíš úplatek nabízel zástupce Pfizera Aleš Prokopenko. Zdůraznil, že je členem ODS. Proti tomuto tvrzení se občanští demokraté důrazně ohradili, Prokopenko v jejich straně není. Po Rathovi chtějí omluvu.