Zprávy | Z archivu rubriky


Asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení, by Česko mohlo poskytnout pomoc za milion amerických dolarů, tedy za 25 milionů korun. Ve středu o tom bude jednat vláda. V diskusním pořadu České televize to uvedl premiér Jiří Paroubek. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář již předtím oznámil, že ministerstvo zahraničí uvolnilo pět milionů korun. Paroubek řekl, že zvažovaná pomoc 25 milionů korun je obdobná jako pomoc Česka USA po ničivém hurikánu Katrina. Na tom, že vláda bude ve středu jednat o pomoci za 25 milionů korun, se premiér dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle premiéra logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí. Konkrétní nebyl. Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář upřesnil, že pákistánské úřady již rozeslaly zastupitelským úřadům cizích zemí nótu, ve které specifikovaly svou žádost o humanitární pomoc. "Jde v prvé řadě o přikrývky, přístřešky, stany a izolační podložky," řekl Kolář. Zájem také podle něj mají o potravinové balíčky, vysokoenergetické sušenky, masové konzervy bez vepřového masa a léky - antibiotika a přípravky na léčbu tyfu a dalších infekčních onemocnění.

Česko také podle Koláře nabídlo zemi záchranářské týmy. Pákistánský krizový štáb si pak vyžádal specifikaci nabídky. Chce vědět, kolik záchranářů by mohlo přijet a s jakým technickým vybavením. "Pošleme jim specifikaci, kterou vytvoří hasičský záchranný sbor," dodal Kolář. Česká strana již dříve nabídla záchranáře Evropské unii a zemím, které Pákistán o pomoc požádal.

KSČM by měla podat trestní oznámení na senátora ODS Josefa Pavlatu a senátora za Zelené Jaromíra Štětinu za to, že označili KSČM za zločineckou organizaci, řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v diskusním pořadu české soukromé televize Prima. Ze stejného důvodu už komunisté podali trestní oznámení na předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Jsem pro trestní oznámení už jen proto, aby se upozornilo, že nelze bezostyšně urážet kohokoli jakýmkoli způsobem," uvedl v televizi Kováčik. Podle něj se senátoři svými výroky zřejmě dopustili šíření nenávisti.

Kalousek již dříve prohlásil, že se klidně vzdá své poslanecké imunity a bude před soudem své výroky obhajovat. Komunistická strana Československa se dopouštěla zločinů, což je jasně řečeno v platných zákonech, argumentuje šéf lidovců a dodává, že sám předseda komunistů Vojtěch Filip přitom označil KSČM za přímého pokračovatele KSČ. Komunisté zase výroky pravicových politiků považují za vyvolávání nenávisti k určité skupině obyvatelstva pro politické přesvědčení.

Senát ve čtvrtek díky podpoře svých pravicových členů navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, iniciovanou Štětinou a dalším senátorem Martinem Mejstříkem, která by české komunisty přinutila ke změně názvů a dokumentů, nyní dostane k projednání sněmovna. V ní má ale většinu levice, která asi těžko umožní její přijetí.

Případnou investici jihokorejské automobilky Hyundai v Česku lze označit za veřejný zájem, uvedl v diskusním pořadu TV Nova ministr průmysl a obchodu Milan Urban. Naopak stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to odmítl. V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona o vyvlastňování pozemků, kterým chce vláda urychlit výstavbu projektů ve veřejném zájmu. "Je veřejným zájmem, aby regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti se vyrovnávaly," uvedl Urban. Podle svých slov ale preferuje dohodu mezi státem, krajem a vlastníky půdy a věří že k ní dojde. Případné vyvlastňování by bylo za tržní úhradu, zdůraznil. Na severní Moravě jsou tři průmyslové zóny" Nošovice, Dolní Lutyně a Mošnov. "Myslím, že dokonce roku jedna z těch zón připravena bude," řekl ministr s tím, že na tento účel je dostatek peněz.

Podle Římana je severní Morava, kam by investice mohla směřovat, regionem, který potřebuje impulz a ten by Hyundai přinesl. Investici by uvítal, ale ne za každou cenu. Pokud jde o pozemky, musí se podle něj dospět k dohodě. Říman dále uvedl, že ODS by zrušila investiční pobídky pro některé vybrané skupiny a nahradila je pobídkami pro všechny v podobě jednoduššího daňového systému a zjednodušené byrokracie. Dosavadní smlouvy uzavřené s investory by byly dodrženy.

Nová továrna automobilky Hyundai Motor má mít roční kapacitu asi 300.000 vozů. Korejci chtějí do její výstavby investovat v přepočtu 30 miliard korun. Kromě České republiky zvažují také Polsko a Slovensko. Rozhodnout by se zřejmě mělo do konce roku.

Na skutečnost, že Česko nemá propracovaný systém péče o nevyléčitelně nemocné pacienty, upozornil Den pro hospice. A tak mohli Pražané v sobotu vidět historickou tramvaj projíždějící centrem města. Vyhrávalo v ní Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, její osazenstvo zvalo lidi dovnitř a rozdávalo jim na zastávkách letáčky s informacemi. Kampaň s názvem Nezavírejte oči, která má zlepšit péči o umírající, pořádá Hospicové občanské sdružení Cesta domů. Podle jeho údajů hradí zdravotní pojišťovny náklady na ošetřování umírajících v hospici jen asi z poloviny, na domácí péči nepřispívají vůbec. Kvalitní péče je dostupná pouze zlomku pacientů, dostane ji jen každý stý člověk, jemuž mnoho života nezbývá. Přes 70 procent lidí umírá v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Podle průzkumů si však čtyři pětiny dotázaných nepřejí opustit svět v tomto prostředí.

"Konec života čeká každého z nás. Jde o to, aby jej každý mohl prožít důstojně, bez bolesti a mezi svými blízkými. Paliativní léčba dokáže účinně zvládat bolest a spolupracovat s rodinou při péči o nemocného," řekla ČTK Martina Špinková, ředitelka Domácího hospice Cesta domů v Bubenči. Ten v rámci Světového dne pro hospice otevřel dveře všem kolemjdoucím. Mohli si prohlédnout pomůcky nutné pro kvalitní péči o umírajícího a vyzkoušet polohovací elektrickou postel se samonafukovací matrací proti proleženinám. Mnozí z příchozích připojili podpisy pod Petici na podporu hospicového hnutí.

Česko je připraveno pomoci asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení. Konkrétní požadavky očekává od postižených zemí, s jejichž úřady jsou čeští diplomaté v kontaktu. ČR by mohla nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc. ČTK to řekli premiér Jiří Paroubek a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle Paroubka se v nejbližších dnech rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci EU. Čeští záchranáři již oznámili, že jsou připraveni odcestovat. Čekají jen na oficiální žádost od tamních úřadů. Ministr Svoboda měl ale odpoledne informace, že například Indie zatím žádnou pomoc zvenčí nechce.

V Pákistánu, Afghánistánu a Indii si zemětřesení vyžádalo přes 2000 mrtvých a přes 3000 zraněných. Otřesy měly sílu 7,6 stupně Richterovy škály a epicentrum bylo necelých 100 kilometrů severně od Islámabádu. Ministr Svoboda uvedl, že české úřady zatím nevědí o žádném občanovi České republiky, který by se v postižené oblasti nacházel. "Už teď jsme připraveni nabídnout pomoc a Česká republika je v tomto ohledu dobře připravena. Máme zkušené lidi," řekl Svoboda. Paroubek uvedl, že Česká republika očekává od postižených zemí "náměty pomoci", jimž v rámci svých možností vyhoví.

Ochotu a připravenost pomoci již vyjádřili čeští záchranáři. Hasiči jsou schopni připravit k odjezdu svůj záchranný a vyhledávací tým do 24 hodin. Ve stejné době by mohli vyrazit i záchranáři z humanitární organizace Hand for Help. Začínají se připravovat i finanční sbírky.