Zprávy | Z archivu rubriky


Prosincový festival hudby Bohuslava Martinů nabídne v Praze v pondělí poslední vystoupení Ivy Bittové v České republice před její plánovanou roční koncertní přestávkou. Během ní se tato nonkonformní houslistka a zpěvačka chce věnovat kompozici nových skladeb. Přehlídka se letos uskuteční od 4. do 9. prosince pojedenácté, a to nově pod názvem Dny Bohuslava Martinů.

Bittová se v Rudolfinu představí společně se Škampovým kvartetem, s nímž už nyní slavila úspěch v londýnské koncertní síni Wigmore Hall, v Berlíně, Bernu, Antverpách i v Brně. Základem jejich programu je Janáčkův cyklus Moravská lidová poezie v písních, aranžovaný pro ni a pro smyčcové kvarteto slovenským skladatelem Vladimírem Godárem. Bittová rovněž zazpívá svým charakteristickým způsobem výběr písní z nejznámějších vokálních cyklů Bohuslava Martinů a vlastní skladby.

Již v neděli večer na přehlídce vystoupí v Sále Martinů laureáti soutěže uspořádané podesáté Nadací Bohuslava Martinů, tentokrát v oboru klavírní hry. Tentýž večer zazní rovněž novodobá premiéra dlouho nezvěstného Smyčcového tria č. 1 Bohuslava Martinů v provedení členů Zemlinského kvarteta.

Na Dnech Bohuslava Martinů zahraje také Česká filharmonie. Uvede mimo jiné 3. symfonii od Martinů a 4. symfonií amerického skladatele Davida Diamonda (1915 až 2005), který Bohuslava Martinů obdivoval, vždy však zdůrazňoval, že nikdy nebyl jeho žákem. Program nastudoval Gerard Schwarz.

Český ministr vnitra František Bublan se neobává, že by případná americká odpověď na žádost Evropské unie objasnit podezření o tajných věznicích CIA ve střední a východní Evropě přinesla nějaké skandální odhalení na český účet. "Pro nás určitě ne. Jsem si jist, že takové zařízení u nás není a ani nebylo. Není možné, aby se taková věc stala, aniž by o tom někdo z vládních činitelů nevěděl. Zkrátka, nás se to nedotýká," řekl ČTK Bublan během zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky".

Mimosoudní věznění podezřelých z terorismu, jaké uplatňují USA například na základně v Guantanámu, podle Evropanů odporuje mezinárodnímu právu. O vyjádření požádal Washington jménem Evropské unie šéf britské diplomacie Jack Straw, jehož země unii toto pololetí předsedá. Odpověď dosud nepřišla. Místopředseda Evropské komise Franco Frattini nedávno pohrozil sankcemi, pokud by se podezření o tajných věznicích prokázala. Ale problém se během dvou dnů jednání ministrů vnitra a spravedlnosti "pětadvacítky" na pořad vůbec nedostal, a to podle Bublana ani v neformálních rozhovorech.

Podle britského tisku letouny CIA při utajených letech, údajně s vězni na palubě, uskutečnily na 300 mezipřistání na evropských letištích, z toho 96 v Německu a 80 v Británii. O údajných 15 přeletech letounů CIA přes české území se ministr vnitra prý také dozvěděl až z novin. Pohyb letadel má na starosti řízení letového provozu, popřípadě ministerstvo dopravy.

V Chrudimi čeká na odvoz vybavení pro školu v kosovském Podujevu. Nábytek, počítače i školní pomůcky jsou výsledkem sbírky, kterou před měsícem vyhlásila chrudimská radnice. Humanitární dar města, v němž sídlí výsadkový prapor, který nyní působí v mírové misi v Kosovu, odveze armáda na místo určení zhruba v polovině prosince. "Již v tuto chvíli jsme s výsledkem sbírky spokojeni. Máme nábytek pro plné vybavení tří školních tříd po 30 dětech a pro mateřskou školu židle a stolky pro 25 dětí. K tomu 30 postýlek a přikrývek," řekl ČTK místostarosta Petr Řezníček.

Představitelé chrudimské radnice iniciovali sbírku poté, co při návštěvě u českých vojáků v Kosovu viděli, v jakých podmínkách se děti v Podujevu učí. "Takovou školu si u nás nikdo neumí představit. Když je ve třídě 30 dětí a 25 židlí, nechci si představit, jak to řeší. Jestliže vybavení tříd tvoří tabule, křída a hadr, neumím si představit, jak tam učí třeba přírodopis. Jestliže pro školu, která má 2500 žáků, je největším darem od českých vojáků 30 let staré rozladěné piano, není co dodat," popsal po návratu ČTK své dojmy Řezníček. Chrudimští výsadkáři působí v mírové misi v Kosovu od letošního léta. Domů se vrátí koncem ledna. "Vybavení se začne nakládat do kontejnerů, které armáda v rámci závozu dopraví do Kosova, 12. prosince. Ještě do Vánoc by je měla škola dostat," dodal Řezníček.