Zprávy | Z archivu rubriky


Opoziční ODS bude občanům vysvětlovat dopady svých daňových návrhů pomocí vlastní daňové kalkulačky. Tu by měli dostat všichni lidé, aby si mohli spočítat, jak se jich daňové změny dotknou. V nedělním diskusním televizním pořadu ji představil předseda ODS Mirek Topolánek. Jeho oponent v diskusi, ministr financí Bohuslav Sobotka, podrobil daňové plány ODS kritice. Označil je za hospodářskou, sociální a rozpočtovou katastrofu.

"Toto dostane každý, bude si to moci spočítat," uvedl předseda ODS. Na kolečku z papíru je podle něj zakomponovaný jak daňový, tak i sociální systém státem zaručeného příjmu. Voliči si tak mohou spočítat, jak se proti dnešku na jejich příjmech projeví změny, které navrhuje ODS, a to i po započtení vyšších cen, které přinese 15procentní daň z přidané hodnoty, vysvětlil.

Sobotka daňové návrhy ODS odmítl. "Já myslím, že ani není potřeba s tím plánem polemizovat, on samozřejmě v praxi nemůže fungovat. ODS vymyslela perpetuum mobile," reagoval. Vytkl ODS, že nemůže současně navrhovat snížení daní bohatým, zvýšení sociálních dávek "téměř každému", snížení zadlužování a vyrovnaný rozpočet v roce 2010 i přijetí eura ještě dřív, než to navrhuje ČSSD.

Sobotka zopakoval, že zavedení daňových změn ODS by znamenalo nárůst zadlužení o 180 miliard korun během jednoho roku. Topolánek naproti tomu hovořil o částce desetkrát nižší. Již ve třetím roce by podle něj systém vytvořil přebytek. Daňová reforma zahrnující rovnou daň podle něj povede k odstranění šedé ekonomiky, k vyšším investicím i k tomu, že víc lidí bude své příjmy zdaňovat v tuzemsku.

K mírovému řešení sporů vyzvali při příležitosti vzpomínkových akcí spojených s 200. výročím bitvy tří císařů zástupci zemí, jejichž vojáci umírali na slavkovském bitevním poli. Političtí a církevní představitelé Česka, Francie, Rakouska a Ruska se v sobotu sešli ve Slavkově u Brna, kde vytvořili Slavkovskou výzvu. "Společné soužití v Evropské unii, kterého se docílilo pokojnou cestou, nás přímo zavazuje, abychom hledali cesty pokoje a stavěli tak památníky smíření, aby jednou naši potomci nemuseli stavět památníky obětem válečných konfliktů," uvádí se ve výzvě.

Její autoři v ní připomínají, že slavná bitva u Slavkova si 2. prosince 1805 vyžádala tisíce lidských obětí. Pro Napoleona znamenala triumf: rozdrtil v ní šiky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Dokument za Česko podepsali například předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr zahraničí Cyril Svoboda, ministr financí Bohuslav Sobotka nebo kardinál Miloslav Vlk. Za ostatní země se k výzvě svým podpisem připojili jejich vojenští přidělenci v Česku.

"Bolestně se smiřujeme se skutečností, že proti sobě tehdy bojovali křesťané, kteří spíše měli válečným konfliktům předcházet. Zvlášť bolestně si to uvědomujeme tváří v tvář současné době krvácející terorismem a jinými druhy násilí," upozorňuje výzva. Již v sobotu při účasti na rekonstrukci bitvy kardinál Vlk řekl, že by akce měla tisíce diváků přimět k zamyšlení nad zbytečným utrpením obětí válek.

V rámci vzpomínkových akcí na bitvu tří císařů vznikla před deseti lety Slavkovská iniciativa smíření, která sdružuje zástupce křesťanských církví, občanských sdružení, zástupce samosprávy a spolu s širokou veřejností hledá cesty ke smíření mezi národy, církvemi i jednotlivci.

Se jménem předsedy strany Vladimíra Železného půjdou do voleb Nezávislí demokraté. Nový název Nezávislí demokraté (předseda V. Železný) jednomyslně schválil celostátní sněm strany. Oslovit voliče chce na počátku příštího roku "šokovou" kampaní, jejíž podrobnosti zatím odmítá prozradit. Na politickém spektru hodlá nahradit US-DEU a po volbách se chce podílet na formování vlády.

V obchodních pojmech vysvětloval sněmu Železný důvod změny názvu. "Nemáme jiný markant než Železný," řekl. Jeho jméno v názvu strany by mělo být vodítkem pro voliče. Železný je podle průzkumu, který si strana nechala vyhotovit, mnohem známější než Nezávislí demokraté. Předseda strany si od změny názvu slibuje i lepší identifikaci uskupení v předvolebních průzkumech a zvýšení preferencí.

"Spíše než o stranu jde o hnutí na podporu jednoho kandidáta a postavit strategii na jméně Železného je pro takové nově vzniklé uskupení jedinou šancí, jak se více zviditelnit," soudí politolog Tomáš Lebeda. Lidé jsou podle něj ale při volbách do Poslanecké sněmovny opatrnější, takže by Železný nemusel uspět tak dobře, jako se mu to podařilo při volbách do Senátu nebo Evropského parlamentu.

Oslovit voliče chtějí Nezávislí demokraté i "šokovou" kampaní, která by měla přitáhnout média. V textu programu, který strana zveřejnila již dříve, se mimo jiné říká, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit "islamizaci Evropy", podporovat tuzemské vinaře a zemědělce, ale například také umožnit řidičům, aby si před jízdou mohli dát sklenku vína či jedno pivo.

"Naším cílem je zacelit díru ve středopravé a pravicové politice," řekl Železný. US-DEU podle něho už umřela a ODS ztrácí své voliče kvůli špatné politice a kampani. Pokud se dostanou do parlamentu, chtěli by Nezávislí demokraté zabránit menšinové vládě ČSSD s podporou komunistů nebo velké koalici ODS a sociální demokracie. Podle agentury STEM by Nezávislé demokraty volilo v listopadu 0,2 procenta voličů.