Zprávy | Z archivu rubriky


Obraz Emila Filly Podnos s hruškami a mandolína, který byl na nedělní aukci Antikva Nova Kodl a Aukční síň Vltavín na pražském Žofíně vyvoláván za 1,48 milionu korun, nakonec změnil majitele za částku 3,9 milionu. ČTK to oznámil majitel společnosti Martin Kodl. V žebříčku dosud nejdražších děl prodaných na českých aukcích se tak toto dílo dostalo na osmé místo. Zároveň jde v této statistice o druhé nejdražší Fillovo dílo. Za jeho Zlaté rybičky nový majitel před pěti lety zaplatil u stejné aukční síně 7,3 milionu korun. "Je to veliké překvapení, ale na druhé straně naprosto objektivní částka za tohoto autora," řekl Kodl. Zmíněná částka 3,9 milionu korun je bez dvacetiprocentní aukční přirážky, kterou vydražitel ještě musí zaplatit navíc. Obraz je v původním restaurovaném rámu, vystaven byl v roce 1932 v Mánesu.

Velkým lákadlem aukce byl i pastel Františka Kupky s názvem Ženský akt (plochy podle barev) z roku 1909. Dílo menších rozměrů, které bylo přípravou na velký obraz stejného jména, se vyvolávalo za 2,1 milionu korun. Nakonec ho aukční kladívko přikleplo u částky 2,25 milionu korun, což majitel aukční síně považuje za cenu odpovídající pastelu. "Toto dílo je restitucí z pražské Národní galerie. Vynikající Kupkova zlomová práce obsahuje první náznak jeho nového směru. Obrovský historický význam a vysokou sběratelskou hodnotu podtrhuje nejenom původ z Waldesovy obrazárny, ale i fakt, že se jedná o jednoho z posledních velkých Kupků z této slavné sbírky nabízeného na českém trhu," uvedl Kodl.

Působivý obraz Antonína Slavíčka (1870 - 1910) nazvaný Chalupa s vyvolávací cenou 1,15 milionu korun změnil majitele za dva miliony. Dílo je podle odborníků vynikající ukázkou autorova koloristického mistrovství.

Na aukci se o zájem sběratelů výtvarného umění ucházelo 332 uměleckých děl. Kodl odhadl, že majitele změnilo 75 procent nabízených prací. Celkově byla podle něj prodána díla za téměř dvacet milionů korun.

Vůně perníku s vánočními motivy a zpěv koled provázel nedělní Předvánoční jarmark, který se v tuto dobu tradičně koná ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku. Přehlídka lidových řemesel přilákala do přírodního muzea přes 5000 lidí, řekla ČTK ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. "Na dračku šlo třeba kynuté pečivo ve tvaru Mikuláše, anděla a čerta, které bylo vyprodáno jako první již dopoledne," uvedla Vojancová. Lidé si domů rovněž odnášeli perníky s vánočními motivy. Ke koupi byly i výrobky z keramiky, ručně tkané textilie a pletené košíky. Vánoční atmosféru dotvářel zpěv koled, se kterými přijel táborský soubor Pouličníci. K nim se s chutí přidala i řada návštěvníků. Muziku "tvrdil" údery svého kladiva urostlý kovář, který v žáru výhně kul železo.

Jarmarkem skončila výstava Vánoce na Veselém Kopci se zaměřením na obyčeje Štědrého dne a večera. Návštěvníci na ní mohli vidět, jakými změnami prošly zvyky od poloviny 19. do poloviny 20. století. Viděli, jak se slavily Vánoce v dobách, kdy ještě nebylo zvykem zdobit vánoční strom, jak se během let měnil jídelníček, výzdoba i dárky.

Vánoční náladu si milovníci lidové architektury a starých tradic mohou vychutnat i v hlinecké historické enklávě Betlém. "Výstava Vánoční betlém přiblíží od 10. prosince do 1. ledna vánoční zvyky a obyčeje a kromě toho nabídne výstavu lidových betlémů včetně oblíbeného mechanického," dodala Vojancová.

Se jménem předsedy strany Vladimíra Železného půjdou do voleb Nezávislí demokraté. Nový název Nezávislí demokraté (předseda V. Železný) jednomyslně schválil celostátní sněm strany. Oslovit voliče chce na počátku příštího roku "šokovou" kampaní, jejíž podrobnosti zatím odmítá prozradit. Na politickém spektru hodlá nahradit US-DEU a po volbách se chce podílet na formování vlády.

V obchodních pojmech vysvětloval sněmu Železný důvod změny názvu. "Nemáme jiný markant než Železný," řekl. Jeho jméno v názvu strany by mělo být vodítkem pro voliče. Železný je podle průzkumu, který si strana nechala vyhotovit, mnohem známější než Nezávislí demokraté. Předseda strany si od změny názvu slibuje i lepší identifikaci uskupení v předvolebních průzkumech a zvýšení preferencí.

"Spíše než o stranu jde o hnutí na podporu jednoho kandidáta a postavit strategii na jméně Železného je pro takové nově vzniklé uskupení jedinou šancí, jak se více zviditelnit," soudí politolog Tomáš Lebeda. Lidé jsou podle něj ale při volbách do Poslanecké sněmovny opatrnější, takže by Železný nemusel uspět tak dobře, jako se mu to podařilo při volbách do Senátu nebo Evropského parlamentu.

Oslovit voliče chtějí Nezávislí demokraté i "šokovou" kampaní, která by měla přitáhnout média. V textu programu, který strana zveřejnila již dříve, se mimo jiné říká, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit "islamizaci Evropy", podporovat tuzemské vinaře a zemědělce, ale například také umožnit řidičům, aby si před jízdou mohli dát sklenku vína či jedno pivo.

"Naším cílem je zacelit díru ve středopravé a pravicové politice," řekl Železný. US-DEU podle něho už umřela a ODS ztrácí své voliče kvůli špatné politice a kampani. Pokud se dostanou do parlamentu, chtěli by Nezávislí demokraté zabránit menšinové vládě ČSSD s podporou komunistů nebo velké koalici ODS a sociální demokracie. Podle agentury STEM by Nezávislé demokraty volilo v listopadu 0,2 procenta voličů.

K mírovému řešení sporů vyzvali při příležitosti vzpomínkových akcí spojených s 200. výročím bitvy tří císařů zástupci zemí, jejichž vojáci umírali na slavkovském bitevním poli. Političtí a církevní představitelé Česka, Francie, Rakouska a Ruska se v sobotu sešli ve Slavkově u Brna, kde vytvořili Slavkovskou výzvu. "Společné soužití v Evropské unii, kterého se docílilo pokojnou cestou, nás přímo zavazuje, abychom hledali cesty pokoje a stavěli tak památníky smíření, aby jednou naši potomci nemuseli stavět památníky obětem válečných konfliktů," uvádí se ve výzvě.

Její autoři v ní připomínají, že slavná bitva u Slavkova si 2. prosince 1805 vyžádala tisíce lidských obětí. Pro Napoleona znamenala triumf: rozdrtil v ní šiky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Dokument za Česko podepsali například předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr zahraničí Cyril Svoboda, ministr financí Bohuslav Sobotka nebo kardinál Miloslav Vlk. Za ostatní země se k výzvě svým podpisem připojili jejich vojenští přidělenci v Česku.

"Bolestně se smiřujeme se skutečností, že proti sobě tehdy bojovali křesťané, kteří spíše měli válečným konfliktům předcházet. Zvlášť bolestně si to uvědomujeme tváří v tvář současné době krvácející terorismem a jinými druhy násilí," upozorňuje výzva. Již v sobotu při účasti na rekonstrukci bitvy kardinál Vlk řekl, že by akce měla tisíce diváků přimět k zamyšlení nad zbytečným utrpením obětí válek.

V rámci vzpomínkových akcí na bitvu tří císařů vznikla před deseti lety Slavkovská iniciativa smíření, která sdružuje zástupce křesťanských církví, občanských sdružení, zástupce samosprávy a spolu s širokou veřejností hledá cesty ke smíření mezi národy, církvemi i jednotlivci.