Zprávy | Z archivu rubriky


Čína má zájem o dialog o lidských právech jak s Evropskou unií, tak s Českou republikou, řekl čínský premiér Wen Ťia-pao prezidentovi Václavu Klausovi během jednání na Pražském hradě. "V diskusi o hospodářských vztazích prezident upozornil na problémy některých českých firem v souvislosti s razantním vstupem Číny na pole světové ekonomiky," informoval novináře mluvčí Hradu Petr Hájek. Na Pražském hradě přivítali čínského premiéra odpůrci i stoupenci jeho vlády. Hradní nádvoří se během Wenova jednání s Klausem zbarvila žlutě a rudě - příznivci komunistické vlády v Číně zde drželi čínské vlajky a rudé transparenty se žlutými nápisy. Naopak vyznavači meditačního hnutí Fa-lun-kung sem na protest přinesli většinou žluté transparenty s nápisy v barvě modré.

Rozhovory vedl Wen Ťia-pao také s premiérem Paroubkem. Oba podepsali sérii smluv prohlubující spolupráci v ekonomické, politické či kulturní oblasti. Premiér nevládním organizacím slíbil, že se při rozhovorech dotkne otázky lidských práv. Na tiskové konferenci se ale o tomto problému nezmínil. Prezident Klaus byl v Číně i s početným doprovodem českých podnikatelů na jaře 2004. Jeho předchůdce Václav Havel, bývalý disident vězněný československým komunistickým režimem, do této země oficiálně nikdy nezavítal. Návštěvu Wena nechtěl komentovat.

Tématu dodržování lidských práv v Číně se dotkli i senátoři v rámci debaty o nových česko-čínských smlouvách. Na jednání se podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky neprojevila skutečnost, že v českém Senátu jsou přijímáni čínští disidenti a zástupci Tchaj- wanu, tedy ostrovního státu, který se oddělil od komunistické pevninské Číny v roce 1949. Čínský premiér kvitoval s povděkem, že česká strana uznává jednu Čínu, uvedl Sobotka. Když mu k tomu podle svých slov řekl, že určitým problém při tomto uznání tvoří Tchaj-wan a zástupci zahraničního výboru uvažují o návštěvě Číny i této ostrovní země, "v té chvíli bylo řečeno, že Čína je jenom jedna", dodal Sobotka. Česko-čínská dohoda o vzájemné ochraně a podpoře investic je podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z opoziční ODS výhodnější pro asijský stát. Považuje ji proto jen za základ, který bude navíc třeba dát do souladu s právem Evropské unie. Smlouva podle něj neskýtá záruku, že čeští investoři budou moci případný zisk použít podle své vůle a třeba jej z Číny vyvézt. Ministerstvo financí nicméně uvádí, že nová dohoda zlepšuje nevýhodný stav, kdy byly platby z Číny do zahraničí silně omezené a závisely na aktuálním stavu devizového hospodářství Číny.

Podmínkou pro hospodářský růst přes pět procent hrubého domácího produktu (HDP) je posílení a zefektivnění investic do výzkumu a vývoje. "V budoucnosti budou jedním z hlavních motorů zvýšeného růstu HDP," řekl po letošním posledním zasedání vládní rady pro výzkum a vývoj její předseda a odcházející vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle prognózy výdajů na výzkum a vývoj by se podle něj měla podpora z veřejných zdrojů z nynějších 0,57 procenta HDP dostat do roku 2010 až na 1,03 procenta. Stejně tak množství peněz ze soukromých zdrojů, kterých nyní proudí do této oblasti 0,84 procenta HDP, by se mělo během pěti let zvýšit na 1,58 procenta. Vicepremiér očekává, že by se tato podpora měla dál zvyšovat a v roce 2013 dosáhnout dvou procent HDP. Tím by se celkové výdaje na vědu a výzkum pohybovaly kolem tří procent HDP a přiblížily se praxi ve vyspělých zemích, jakými jsou Spojené státy a Japonsko.

Výsledky hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí potvrdily, že velké společnosti mají vybudované dobré zázemí a vstup Česka do Evropské unie jim nijak neuškodil. ČTK to řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Menším podnikům podle zástupců podnikatelů stále brání v lepším výkonu špatné podmínky k podnikání. "Máme obavy, že na růstu ekonomiky mají zásluhu především podniky se zahraničním kapitálem. Malé české firmy se na něm bohužel nepodílejí dostatečně," uvedl předseda Svazu podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. Důvodem jsou podle jeho slov známé překážky podnikání, jako je třeba zavedení minimální daně či přehnaná byrokracie.