Zprávy | Z archivu rubriky


Český misionář Roman Musil, který byl před několika dny unesen na Haiti, byl propuštěn, oznámil v sobotu ministr zahraničí Cyril Svoboda. O Musilovo propuštění se zasloužil jiný misionář, který také na Haiti pomáhá, řekl ČTK s případem obeznámený kněz Tomáš Vyhnálek. Musil, který je z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, je podle Vyhnálka v dobré psychické a fyzické kondici. Na Haiti zůstává. Ministr novinářům řekl, že k záchraně Musilova života pomohl fakt, že je katolický kněz. "Je potvrzeno, že pan Musil je na svobodě. To říkáme s velkou úlevou. Jsme rádi, že se tak stalo," uvedl Svoboda.

Únosci požadovali výkupné. Česká republika nic neplatila, to zajišťoval řád. Vyhnálek uvedl, že třebaže byl zaplacen první požadavek ve výši necelých 4000 dolarů (asi 98.000 korun), Musila odmítli únosci i přes sliby pustit. Naopak požadovali dalších 50.000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). Tato částka se už platit nemusela, neboť se o Musilovi dozvěděl jiný misionář, kněz z řádu pasionistů. "Únosce znal. Když se dozvěděl, že zadržují Romana, vyjednal, aby ho pustili," přiblížil Vyhnálek. Musil byl podle něj držen v chudinské čtvrti, které kněz z řádu pasionistů pomáhal mimo jiné s dodávkami vody.

Musil, který studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, spolupracuje s olomouckou Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. V den únosu jel spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni.

S Haiti nemá Česká republika navázané diplomatické vztahy. V únoru se ale česká vláda usnesla, že je naváže a že otevře honorární konzulát. V případu se podle Svobody velmi angažoval kandidát na českého honorárního konzula, který spolupracoval s řádem Oblátů Neposkvrněné Panny Marie. Ministr dodal, že také česká diplomacie udělala vše, co v dané situaci bylo třeba. Svoboda telefonoval s tamním ministrem zahraničí Hérardem Abrahamem, připraven byl odjet do země i český diplomat. Podle Svobody Haiti není pro turisty bezpečná země, pro dovolenou by si měli vybírat jiné destinace. Nebezpečí tam číhá na každého člověka bílé pleti - je totiž považován za bohatého. "Haiti je země chaosu, kde vládnou různé guerilly," řekl Svoboda, podle něhož si někteří tamní lidé únosy vydělávají. Podle agentury Reuters bylo od března na Haiti uneseno přes 1000 lidí.

Rekordní počet lidových řemeslníků předvedl letos své umění na tradičním Vánočním jarmarku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Sešlo se jich celkem 106, návštěvníkům ukázali například řezbářskou práci, tkaní různých textilií, vyšívání či zpracovávání kůží. Jarmark ve skanzenu patří k největším v regionu, každoročně jej navštíví tisícovky lidí. "Zájem mezi lidovými řemeslníky byl letos skutečně velký, běžně jich tady bývá kolem osmi desítek. Potěšující je, že se mezi nimi objevují také mladí lidé, že se řemesla předávají dalším generacím," řekla ČTK organizátorka Julie Hlavenková. Novinkou letošního jarmarku byla například rodina řemeslníků z jižní Moravy, která vyrábí dřevěné houpací koně pro děti, věrné kopie hraček našich předků. Své umění v Rožnově předvedla také Božena Vráželová, která vyrábí jemné štípané holubičky. "Už je dělám spoustu roků, naučil mne to můj otec, který pracoval se dřevem. Začínala jsem s vyřezáváním figurek, pak jsem začala dělat holubičky," řekla Vráželová a dodala, že při jejich výrobě je nezbytné mít kvalitní dřevo a dobře nabroušené nářadí. Lidé si mohli také prohlédnout spoustu betlémů vyrobených ze dřeva, pečiva, vizovického těsta nebo vyšívaných. V dřevěných staveních pamětníci vařili tradiční jídla, drali peří, odlévali olovo nebo zdobili perníčky. Jarmark provázel bohatý kulturní program, vyhrávala cimbálová muzika, vystoupily také folklorní soubory, které předvedly tradice typické pro vánoční svátky.

České justici se nedaří od občanů vymoci téměř pět miliard korun, které jí dluží například za přidělené právníky či za soudní náklady. Ministerstvo spravedlnosti si nechalo vypracovat analýzu, jak tyto peníze od dlužníků dostat. Ta poukazuje mimo jiné i na nepříliš dobrou práci úředníků jednotlivých soudů a vězeňské služby, kteří mají vymáhání peněz na starosti, informuje sobotní Mladá fronta Dnes. Za přidělené právníky Češi dluží téměř 1,4 miliardy korun, za soudní náklady zhruba stejnou částku. Dalších 700 milionů korun nezaplatili za pobyt za mřížemi. "Dluhy za soudní řízení nebo za pobyt ve vězení se roky nikdo příliš nezabýval. Právě proto ta částka tak narostla," řekl listu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Soudci se hájí tím, že jejich úředníci mají při vymáhání dluhů malé pravomoci. "Řeší vlastně stejnou věc jako finanční úřady, chybějí jim ale pravomoci. Zdlouhavě třeba zjišťují, kde dlužník žije a jak je na tom s penězi," řekl Mladé frontě Dnes předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. "Bylo by lepší, kdyby vznikl centrální úřad, který by vymáhal dluhy za všechny státní instituce," dodal. Soud sice může nařídit u dlužníka exekuci, ale není to možné ve všech případech. U některých lidí - třeba recidivistů - nemá podle Vávry příliš smysl dluhy vymáhat. Řada z nich nic nemá a pokud se ocitnou za mřížemi, je jim jedno, že mají něco platit. "Stejné je to i u cizinců, které soud vyhostí. Od nich peníze stát nikdy neuvidí," doplnil.

Oslavy prvních narozenin první gorily narozené v Česku uspořádala v sobotu pražská zoo. Gorilí mládě Moja oslaví první rok života v úterý. Přestože chovatelé dali gorilímu potomkovi ženské jméno, stále ještě stoprocentně neznají jeho pohlaví. Proto jej oficiálně označují ve středním rodě. V běžné řeči však většina zaměstnanců zahrady o Moje mluví jako o gorilí slečně. "To, že dnes slavíme, je hlavně lidský svátek, Moje je to buřt, ale to je dobře, chceme, aby se cítila dobře stejně dnes jako kdykoli jindy," řekl před několika desítkami přihlížejících návštěvníků ředitel zoo Petr Fejk.

Narození Moji označuje zoo za jednu z nejvýznamnějších chovatelských událostí ve své historii. Fejk připomněl, že v přírodě dnes žije asi 100.000 goril, v zajetí 1000 jedinců. Zatímco však v přírodě je roční úbytek těchto zvířat asi pět procent, tedy 5000, v zahradách se ročně narodí kolem 50 mláďat. "Věřím, že až bude Moje tak 30 let, že nenastane situace, kdy už gorily v přírodě nebudou. Snad k tomu přispěje i Moja," řekl. Dlouho očekávané mládě našli ošetřovatelé loňského 13. prosince brzy ráno u jeho matky. Porod zvládla Kijivu žijící celý život v zajetí zcela sama a mládě od začátku chránila.

Lidé mohli kromě prohlídky pavilonu a živých zvířat také zhlédnout sestřih událostí, které se doposud staly v rámci projektu Odhalení. Ten připravil Český rozhlas jako reakci na nečekanou popularitu reality show, při kterých jsou lidští dobrovolníci zavřeni ve speciálních prostorech, nepřetržitě sledováni kamerami a jejich konání sledují televizní diváci. Pavilon goril sledují kamery od 7. listopadu. Cílem je podle pořadatelů přiblížit lidem populární formou život goril a zároveň získat peníze na pomoc gorilám žijícím ve volné přírodě.

Premiér Jiří Paroubek, který je jediným kandidátem na předsedu ČSSD, jehož příští rok v květnu zvolí mimořádný sjezd, nepochybuje o vítězství v parlamentních volbách se ziskem 30 až 35 procent hlasů. Na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD novinářům řekl, že platí slib stranického vedení z letošního jarního sjezdu, že odstoupí, bude-li výsledek nižší než 30 procent. Za zcela logické Paroubek považuje, že mimořádný sjezd, který se uskuteční několik týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny, bude součástí volební kampaně. Na konci ledna se bude konat programová konference, v únoru budou socialisté diskutovat o programu v okresech, v březnu v krajích a počátkem května na sjezdu sdělí veřejnosti výsledky, uvedl premiér.

Paroubek, který je hlavním volebním lídrem, považuje za správné, že ČSSD před volbami doplní vedení strany, které je po rezignaci Stanislava Grosse nekompletní. Vhodné podle něj také bude sjednotit funkci předsedy strany s funkcí volebního lídra. Na mimořádném sjezdu Paroubek také představí své budoucí ministry, kteří budou hovořit o svých vizích. Paroubek nepochybuje o tom, že bude po volbách sestavovat vládu on. Na sjezdu Paroubek zřejmě nebude mít protikandidáta. Nynější úřadující předseda Bohuslav Sobotka řekl, že kandidovat nehodlá. "Předsedou by měl být někdo, kdo je zkušenější a starší," uvedl s tím, že podpoří Paroubka. Kandidovat se nechystá ani ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který bojoval o předsednické křeslo s Grossem na letošním jarním sjezdu. Paroubkovi nevadí, že nebude mít protikandidáta. Když prý někdo bude mít odvahu, ať kandiduje, dodal. Sociální demokraté v sobotu rovněž rozhodli, že budoucí poslanci budou podepisovat slib, kterým se zaváží podporovat stranu.