Zprávy | Z archivu rubriky


Český misionář Roman Musil, který byl před několika dny unesen na Haiti, byl propuštěn, oznámil v sobotu ministr zahraničí Cyril Svoboda. O Musilovo propuštění se zasloužil jiný misionář, který také na Haiti pomáhá, řekl ČTK s případem obeznámený kněz Tomáš Vyhnálek. Musil, který je z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, je podle Vyhnálka v dobré psychické a fyzické kondici. Na Haiti zůstává. Ministr novinářům řekl, že k záchraně Musilova života pomohl fakt, že je katolický kněz. "Je potvrzeno, že pan Musil je na svobodě. To říkáme s velkou úlevou. Jsme rádi, že se tak stalo," uvedl Svoboda.

Únosci požadovali výkupné. Česká republika nic neplatila, to zajišťoval řád. Vyhnálek uvedl, že třebaže byl zaplacen první požadavek ve výši necelých 4000 dolarů (asi 98.000 korun), Musila odmítli únosci i přes sliby pustit. Naopak požadovali dalších 50.000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). Tato částka se už platit nemusela, neboť se o Musilovi dozvěděl jiný misionář, kněz z řádu pasionistů. "Únosce znal. Když se dozvěděl, že zadržují Romana, vyjednal, aby ho pustili," přiblížil Vyhnálek. Musil byl podle něj držen v chudinské čtvrti, které kněz z řádu pasionistů pomáhal mimo jiné s dodávkami vody.

Musil, který studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, spolupracuje s olomouckou Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. V den únosu jel spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni.

S Haiti nemá Česká republika navázané diplomatické vztahy. V únoru se ale česká vláda usnesla, že je naváže a že otevře honorární konzulát. V případu se podle Svobody velmi angažoval kandidát na českého honorárního konzula, který spolupracoval s řádem Oblátů Neposkvrněné Panny Marie. Ministr dodal, že také česká diplomacie udělala vše, co v dané situaci bylo třeba. Svoboda telefonoval s tamním ministrem zahraničí Hérardem Abrahamem, připraven byl odjet do země i český diplomat. Podle Svobody Haiti není pro turisty bezpečná země, pro dovolenou by si měli vybírat jiné destinace. Nebezpečí tam číhá na každého člověka bílé pleti - je totiž považován za bohatého. "Haiti je země chaosu, kde vládnou různé guerilly," řekl Svoboda, podle něhož si někteří tamní lidé únosy vydělávají. Podle agentury Reuters bylo od března na Haiti uneseno přes 1000 lidí.

Premiér Jiří Paroubek, který je jediným kandidátem na předsedu ČSSD, jehož příští rok v květnu zvolí mimořádný sjezd, nepochybuje o vítězství v parlamentních volbách se ziskem 30 až 35 procent hlasů. Na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD novinářům řekl, že platí slib stranického vedení z letošního jarního sjezdu, že odstoupí, bude-li výsledek nižší než 30 procent. Za zcela logické Paroubek považuje, že mimořádný sjezd, který se uskuteční několik týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny, bude součástí volební kampaně. Na konci ledna se bude konat programová konference, v únoru budou socialisté diskutovat o programu v okresech, v březnu v krajích a počátkem května na sjezdu sdělí veřejnosti výsledky, uvedl premiér.

Paroubek, který je hlavním volebním lídrem, považuje za správné, že ČSSD před volbami doplní vedení strany, které je po rezignaci Stanislava Grosse nekompletní. Vhodné podle něj také bude sjednotit funkci předsedy strany s funkcí volebního lídra. Na mimořádném sjezdu Paroubek také představí své budoucí ministry, kteří budou hovořit o svých vizích. Paroubek nepochybuje o tom, že bude po volbách sestavovat vládu on. Na sjezdu Paroubek zřejmě nebude mít protikandidáta. Nynější úřadující předseda Bohuslav Sobotka řekl, že kandidovat nehodlá. "Předsedou by měl být někdo, kdo je zkušenější a starší," uvedl s tím, že podpoří Paroubka. Kandidovat se nechystá ani ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který bojoval o předsednické křeslo s Grossem na letošním jarním sjezdu. Paroubkovi nevadí, že nebude mít protikandidáta. Když prý někdo bude mít odvahu, ať kandiduje, dodal. Sociální demokraté v sobotu rovněž rozhodli, že budoucí poslanci budou podepisovat slib, kterým se zaváží podporovat stranu.

České justici se nedaří od občanů vymoci téměř pět miliard korun, které jí dluží například za přidělené právníky či za soudní náklady. Ministerstvo spravedlnosti si nechalo vypracovat analýzu, jak tyto peníze od dlužníků dostat. Ta poukazuje mimo jiné i na nepříliš dobrou práci úředníků jednotlivých soudů a vězeňské služby, kteří mají vymáhání peněz na starosti, informuje sobotní Mladá fronta Dnes. Za přidělené právníky Češi dluží téměř 1,4 miliardy korun, za soudní náklady zhruba stejnou částku. Dalších 700 milionů korun nezaplatili za pobyt za mřížemi. "Dluhy za soudní řízení nebo za pobyt ve vězení se roky nikdo příliš nezabýval. Právě proto ta částka tak narostla," řekl listu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Soudci se hájí tím, že jejich úředníci mají při vymáhání dluhů malé pravomoci. "Řeší vlastně stejnou věc jako finanční úřady, chybějí jim ale pravomoci. Zdlouhavě třeba zjišťují, kde dlužník žije a jak je na tom s penězi," řekl Mladé frontě Dnes předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. "Bylo by lepší, kdyby vznikl centrální úřad, který by vymáhal dluhy za všechny státní instituce," dodal. Soud sice může nařídit u dlužníka exekuci, ale není to možné ve všech případech. U některých lidí - třeba recidivistů - nemá podle Vávry příliš smysl dluhy vymáhat. Řada z nich nic nemá a pokud se ocitnou za mřížemi, je jim jedno, že mají něco platit. "Stejné je to i u cizinců, které soud vyhostí. Od nich peníze stát nikdy neuvidí," doplnil.