Zprávy | Z archivu rubriky


Několikakilometrové kolony aut, spadané stromy, zablokované hraniční přechody a výpadky elektřiny. To jsou důsledky špatného počasí, které v pátek zasáhlo střední Evropu včetně České republiky. Ve většině krajů se potýkali se silným větrem, který doprovázel déšť nebo sněžení. Na Zlínsku zemřel při dopravní nehodě způsobené náledím člověk. Horská služba vyzvala turisty, aby nevycházeli. Kvůli větru byl v pátek odpoledne uzavřen i Pražský hrad. Vánoční tržiště na Staroměstském i na Václavském náměstí v Praze se provozovatel trhů rozhodl kvůli sílícímu vichru uzavřít. Pokud bude i v sobotu silný vítr, zůstanou tržiště uzavřena, řekl ČTK mluvčí trhů Vladimír Zemánek. Kolem vánočního stromu na Staroměstském náměstí bude vytvořen ochranný kordon, a to pro případ, že by se 22 metrů vysoký strom v silném poryvu větru zlomil. "Udělali jsme veškerá bezpečnostní opatření, aby se to nestalo. Revizní technici Metrostavu každé dvě hodiny kontrolují statiku stromu, upevnění kmene a stabilizačních lan," uvedl mluvčí. Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se při instalaci stromu něco zanedbalo. Meteorologové ovšem varují, že poryvy větru mají být opravdu silné. "Věříme, že strom vydrží, ale nechceme riskovat," dodal. Právě kvůli silnému poryvu větru se předloni na Staroměstském náměstí zřítil zhruba pětadvacetimetrový smrk, který zranil pět lidí, z toho jednoho těžce.

Prezident Václav Klaus není nadstranický a vystupuje jako skutečný předseda ODS. Sociální demokraté, které ČTK oslovila, tak reagovali na pasáže prezidentova rozhovoru pro Lidové noviny, které se týkají jejich strany. Jediný Paroubek odmítl prezidentovy výroky komentovat. "Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat," řekl.

"Sociální demokracie nemá žádný hluboký elektorát, který by ctil nějaké standardní sociálnědemokratické principy. Je to čistě účelová politika. Tato strana žádný hluboko zakotvený původ nemá," řekl prezident. Současné rostoucí preference ČSSD považuje za úspěch Paroubkova agresivního stylu.

"Pan prezident se opět prezentuje jako skutečný předseda ODS a zřejmě vyjadřuje svoji závist nad tím, že se sociální demokracie dokázala konsolidovat," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach., který je volebním lídrem na Zlínsku. Nynější sociální demokracie podle něj má na co navazovat a dokáže svůj program prosadit. Projevuje se prý také programová impotence ODS a její postup ve sněmovně podle starého komunistického hesla "čím hůře tím lépe". "Přestože o sobě říkají, že jsou pravicová strana, tak nemají daleko k bolševickým způsobům vnímání světa," dodal. "Stranickost z toho čouhá jako sláma z bot," komentoval prezidentova slova sociálnědemokratický senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Vlivný sociálnědemokratický politik z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna doporučil prezidentovi, aby si raději vzpomněl na to, v jakém propadu byl hrubý domácí produkt, když opouštěl premiérské křeslo. Za všech premiérů ČSSD, ať méně či více úspěšných, naopak hrubý domácí produkt rostl, řekl. ČSSD podle něj nemůže za to, že politická elita ODS kope druhou ligu a prezidenta, který tuto stranu zakládal, to trápí.