Zprávy | Z archivu rubriky


České křesťanské církve nezaujímají zcela jednotný postoj k homosexualitě a nepřipravily ani společnou reakci na zákon o registrovaném partnerství. Některé církve jsou radikálnější, jiné liberálnější, názory se liší i mezi příslušníky jednotlivých vyznání. Obecně však křesťany podle tajemnice Ekumenické rady církví Jitky Krausové spojuje podpora modelu rodiny, v níž je muž, žena a děti. Proti zákonu je především katolická církev, Apoštolská církev a Církev bratrská, která se obává, že následujícím krokem "homosexuální lobby" bude snaha prosadit možnost adopce dětí.

"Tento zákon považuji za neštěstí. Je další ranou pro rodinu, která už je tak v krizi, a ohrožuje holou existenci společnosti," sdělil ČTK v reakci na schválený návrh zákona olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference. Jak dodal, doufá, že zákon zamítne jak Senát, tak prezident republiky.

V České republice - na rozdíl od některých jiných zemí - žádná církev nežehná svazkům homosexuálů. Podle Krausové by se církve zřejmě sjednotily i v odmítavém názoru na adopci dětí páry stejného pohlaví. "Zákon je vstupem na šikmou plochu, morálním a politickým ústupkem na nepravém místě, další těžkou ranou morálnímu vývoji naší společnosti," řekl ČTK předseda rady Církve bratrské Pavel Černý. Dnešním dnem podle něj byla utržena lavina, která se již nedá zastavit, společnost již nemá argumenty, kterými by se mohla bránit proti dalším variantám soužití, proti nežádoucím oficiálním alternativám manželství a rodiny. Nesouhlas se zákonem vyjádřil také biskup Apoštolské církve Rudolf Bubik. Vidí v něm vážné a zřejmé ohrožení především dětí a mladé generace "vymírající české společnosti". "Schválení zákona je dalším krokem na cestě demontáže morálních hodnot naší společnosti. Zkušenost z nedávné historie jasně ukazuje, že po tomto kroku bude vyvíjen enormní tlak na kroky další, končící úplným zrovnoprávněním homosexuálního soužití s heterosexuálním manželstvím včetně adopce dětí," sdělil Bubik ČTK. Jak dodal, "není, žel, pravděpodobné, že by se naši zákonodárci v budoucnu řídili nadčasovými společenskými hodnotami".

Spor mezi Budějovickým Budvarem a Budějovickým měšťanským pivovarem (BMP) o ochrannou známku B.B. Budweiser Bürgerbräu pokračuje a skončí zřejmě u soudu. Úřad průmyslového vlastnictví na konci listopadu zaregistroval tuto známku BMP. Proti tomu se Budvar ohradil. Verdikt podle něj není definitivní a pivovar zvažuje žalobu soudu k Městskému soudu v Praze.

Podle ředitele BMP Miroslava Leštiny se jedná o historický průlom. Pivovar se k tradičnímu označení vrací po více než 50 letech. Během té doby jej sice užíval, kvůli dřívějšímu převodu ochranných známek se slovem Budweiser na Budvar mu ale nepatřily. "K navázání historické známkové tradice došlo až poté, co BMP vyhrál řadu sporů vesměs iniciovaných Budějovickým Budvarem, a prosadil si svá práva," uvedl Leština. Pro českobudějovická piva tak podle BMP budou nyní opět existovat dvě řady ochranných známek; pro Budvar "Budweiser Budvar" a pro Budějovický měšťanský pivovar "B.B. Budweiser Bürgerbräu".

Rozhodnutí úřadu není podle zástupců Budvaru nezvratné a týká se pouze Česka. "Městský soud v Praze v minulosti již několikrát rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru. Například zamítl registrace ochranných známek 'Budweiser Bürgerbräu'. V současné době studujeme podklady a zvažujeme, zda využijeme dalšího právního prostředku, tedy zda podáme správní žalobu," uvedla právnička Budvaru Helena Lejtnarová.

Bývalý účastník reality show televize Prima VyVolení Michal Fraš vypovídal v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 3. S dalšími devíti lidmi je obžalován z kuplířství s luxusními prostitutkami. Tvrdí, že je nevinný. "Vozil jsem hostesky jako řidič, měl jsem přísně zakázáno se s nimi bavit a ony ani nechtěly, byly namyšlené a já jsem je nezajímal," vypověděl Fraš před soudem.

Podle státní zástupkyně obžalovaní provozovali agenturu Eli Bohemia, která klientům po celém světě nabízela luxusní prostitutky. Za dva roky si tak prý firma vydělala 99 milionů korun. Údajným organizátorem gangu byl podle žalobkyně Slovák Maroš Kucbeľ. V pondělí u soudu popřel, že by dívky nutil či přemlouval k sexu s klienty. Byla to prý jejich svobodná volba. Mezi obžalovanými je i známý pražský módní fotograf Adolf Zíka. Ve čtvrtek u soudu řekl, že si myslel, že fotí hostesky.

Stejně jako v reality show Fraš zopakoval, že ve firmě pracoval pouhé dva týdny. Pracoval vždy dva dny nepřetržitě, dva dny měl volno. "V sídle firmy byl seznam se jménem dívky a místem, kam ji mám odvézt," popisoval Fraš náplň práce. Dívky podle něj byly velmi krásné, vypadaly jako modelky z časopisů a byly vždy velmi luxusně oblečené. "Vozil jsem je buď na letiště, nebo po místech v Praze, například do hotelu Don Giovanni či jednou na letňanské výstaviště k stánku AAA Auto Praha," vyprávěl Fraš. O tom, že by dívky jezdily za klienty za účelem prostituce, prý neměl ani tušení.

Několikakilometrové kolony aut, spadané stromy, zablokované hraniční přechody a výpadky elektřiny. To jsou důsledky špatného počasí, které v pátek zasáhlo střední Evropu včetně České republiky. Ve většině krajů se potýkali se silným větrem, který doprovázel déšť nebo sněžení. Na Zlínsku zemřel při dopravní nehodě způsobené náledím člověk. Horská služba vyzvala turisty, aby nevycházeli. Kvůli větru byl v pátek odpoledne uzavřen i Pražský hrad. Vánoční tržiště na Staroměstském i na Václavském náměstí v Praze se provozovatel trhů rozhodl kvůli sílícímu vichru uzavřít. Pokud bude i v sobotu silný vítr, zůstanou tržiště uzavřena, řekl ČTK mluvčí trhů Vladimír Zemánek. Kolem vánočního stromu na Staroměstském náměstí bude vytvořen ochranný kordon, a to pro případ, že by se 22 metrů vysoký strom v silném poryvu větru zlomil. "Udělali jsme veškerá bezpečnostní opatření, aby se to nestalo. Revizní technici Metrostavu každé dvě hodiny kontrolují statiku stromu, upevnění kmene a stabilizačních lan," uvedl mluvčí. Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se při instalaci stromu něco zanedbalo. Meteorologové ovšem varují, že poryvy větru mají být opravdu silné. "Věříme, že strom vydrží, ale nechceme riskovat," dodal. Právě kvůli silnému poryvu větru se předloni na Staroměstském náměstí zřítil zhruba pětadvacetimetrový smrk, který zranil pět lidí, z toho jednoho těžce.

Prezident Václav Klaus není nadstranický a vystupuje jako skutečný předseda ODS. Sociální demokraté, které ČTK oslovila, tak reagovali na pasáže prezidentova rozhovoru pro Lidové noviny, které se týkají jejich strany. Jediný Paroubek odmítl prezidentovy výroky komentovat. "Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat," řekl.

"Sociální demokracie nemá žádný hluboký elektorát, který by ctil nějaké standardní sociálnědemokratické principy. Je to čistě účelová politika. Tato strana žádný hluboko zakotvený původ nemá," řekl prezident. Současné rostoucí preference ČSSD považuje za úspěch Paroubkova agresivního stylu.

"Pan prezident se opět prezentuje jako skutečný předseda ODS a zřejmě vyjadřuje svoji závist nad tím, že se sociální demokracie dokázala konsolidovat," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach., který je volebním lídrem na Zlínsku. Nynější sociální demokracie podle něj má na co navazovat a dokáže svůj program prosadit. Projevuje se prý také programová impotence ODS a její postup ve sněmovně podle starého komunistického hesla "čím hůře tím lépe". "Přestože o sobě říkají, že jsou pravicová strana, tak nemají daleko k bolševickým způsobům vnímání světa," dodal. "Stranickost z toho čouhá jako sláma z bot," komentoval prezidentova slova sociálnědemokratický senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Vlivný sociálnědemokratický politik z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna doporučil prezidentovi, aby si raději vzpomněl na to, v jakém propadu byl hrubý domácí produkt, když opouštěl premiérské křeslo. Za všech premiérů ČSSD, ať méně či více úspěšných, naopak hrubý domácí produkt rostl, řekl. ČSSD podle něj nemůže za to, že politická elita ODS kope druhou ligu a prezidenta, který tuto stranu zakládal, to trápí.