Zprávy | Z archivu rubriky


Předsedou Českomoravského fotbalového svazu byl na valné hromadě v Praze zvolen Pavel Mokrý. Dosavadní místopředseda ve volbách porazil bývalého reprezentanta Ivana Haška a stal se na příští čtyřleté období nástupcem Jana Obsta. Delegáti tak nevyslyšeli volání po radikální změně a dali přednost uchazeči, který zasedal už v dosavadním vedení, v jehož funkčním období byla odhalena největší korupční aféra v historii českého fotbalu.

Výsledky voleb byly velmi těsné. V prvním hlasování získali oba kandidáti v české komoře 64 hlasů a jen jediný hlas je dělil od potřebné většiny. Na Moravě dostal Mokrý 38 hlasů, což mu tam stačilo ke zvolení. Jeho soupeř měl o čtyři hlasy méně. V české komoře se pak hlasování opakovalo, Mokrý dostal 72 hlasů a zvítězil.

Oba uchazeči se ještě na poslední chvíli pokusili získat nějaké hlasy. Ivan Hašek znovu slíbil výrazné zvýšení přílivu peněz do fotbalu. Slíbil získat půl miliardy korun ročně, což je téměř dvojnásobek současných příjmů. Hovořil o sto milionech navíc pro mládež, o nových programech pro amatérský a mládežnický fotbal, které osloví nové sponzory. "Nabízím osobní zodpovědnost a stoprocentní nasazení. Fotbalový zápas se hraje s jedním a ne s dvěma míči," řekl v narážce na údajnou zákulisní dohodu svého rivala Mokrého s Vlastimilem Košťálem, který už na třetí valné hromadě nekandidoval. Mokrý odmítl, že by s funkcemi kupčil. "Není to handl, ale pragmatické řešení dlouhodobé patové situace. Oceňuji ochotu české komory, jejíž kandidát odstoupil," řekl Mokrý.

Sněmovna požaduje, aby vláda začala řešit situaci s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví. Problémy mají členové zkrachovalých družstev, kteří si byty nemohou do osobního vlastnictví převést, a nemají tak jistotu, že jim zůstanou. Poslanci schválili návrh, který předložil poslanec KSČM František Beneš. Zákony podle něj nectí právo družstevníků na převod bytů do osobního vlastnictví, na které mají právo od roku 1992. Družstevní byty podle něj nemají být do konkurzní podstaty zahrnuty. Sněmovna na jeho popud rovněž po vládě žádá, aby do konce roku předložila návrh zákona o neziskových bytových společnostech. Problémy s převodem bytů do vlastnictví má například bytové družstvo Kavčí skála, které zkrachovalo v roce 1998. Asi 400 vlastníkům hrozí, že kvůli mnohamilionovým dluhům, za které údajně může bývalé vedení, o bydlení přijdou. Správce konkurzní podstaty ale tvrdí, že družstevníci o problémech družstva věděli a byty si chtěli převést do vlastnictví, aby se vyhnuli následkům konkurzu. Podobné problémy má i bytové družstvo Hutmanka či stavební společnost H-System. Kvůli nedokonalé legislativě již členové těchto družstev několikrát demonstrovali. O situaci zkrachovalých bytových družstvech poslance informoval ministr spravedlnosti Pavel Němec. Není mimo jiné spokojen s délkou konkurzních řízení, které mnohdy trvají i déle než sedm let.