Zprávy | Z archivu rubriky


Nová továrna jihokorejské automobilky Hyundai by podle Hanuše Krejčího z agentury CzechInvest v roce 2009 zvýšila růst českého hrubého domácího produktu až o 1,5 procenta. Krejčí to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rozhodnutí automobilky, zda si pro svou evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů vybere sever Moravy, by podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna mělo padnout na přelomu letošního a příštího roku. O získání této investice usiluje také Polsko. "Pokud jde o růst HDP, tak ten v roce 2009 (díky nové továrně Hyundai) vyskočí až o 1,5 procenta," uvedl Krejčí. Agentura CzechInvest předpokládá v nové automobilce 3000 přímých pracovních míst. Ekonomové se ale podle Krejčího rozcházejí v množství nepřímých pracovních míst, která by díky nové továrně vznikla. Někteří hovoří o 10.000, jiní až o 20.000 nepřímých pracovních místech. "Já se v tomto případě pohybuji někde uprostřed. Troufám si říci, že nepřímých pracovních míst u subdodavatelů či v terciární sféře bude až 15.000," uvedl Krejčí. Dodal, že společnost Hyundai může od státu získat investiční pobídky v celkové hodnotě až 3,5 miliardy korun. Do této částky jsou podle Krejčího zahrnuty přímé investiční pobídky i daňové prázdniny. Podle Jahna je po dohodě o výkupu pozemků v Nošovicích velmi vysoká pravděpodobnost, že tato obří investice opravdu skončí na severní Moravě.

Část větších výrobních podniků v poslední době zamířila z Česka za levnou pracovní silou do Asie, podobně jako mnoho velkých západoevropských firem. Některé středně velké firmy uvažují kvůli nižším a jednodušším daním o přesunu na Slovensko. Hromadně ale české společnosti svá sídla a výrobny na východ od hranic nepřemisťují, zjistila ČTK v anketě mezi podniky. Z Česka stěhují své pobočky na východ od hranic především větší firmy zabývající se výrobou, řekl ČTK prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. "Nemohu tvrdit, že by jich byly tisíce. V porovnání s počtem společností ostatních evropských zemí, které tak také činí, si ale myslím, že v tomto směru ČR nijak nezaostává," dodal. Na východ od Česka jsou náklady samozřejmě nepopiratelně nižší, ale v odvětvích náročných na znalosti, zkušenosti, odborné dovednosti a profesionální zvládnutí problematiky podobné aktivity nehrozí, míní ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Jiná je situace ohledně Slovenska, kde jsou podle něj rovná daň a nulová jazyková bariéra velikým lákadlem. České firmy zakládají pobočky nejen v Číně, ale i v dalších asijských zemích, kde využívají především levné pracovní síly a ekonomicky výhodnějších podmínek, uvedl Drábek. O výrobě levnějších řad pianin v Číně ještě zhruba před rokem např. uvažovala společnost Petrof Hradec Králové, která je největším výrobcem pianin a klavírů v Evropě. V optimistické variantě uvažovala, že by během několika let v Číně vyráběla až 2000 pianin ročně. Záměr ale firma nakonec opustila.

Vůdci Evropské unie se dohodli na rozpočtu společenství na léta 2007 až 2013. EU bude hospodařit s částkou téměř 862,4 miliardy eur (zhruba 25 bilionů korun), tedy 1,045 procenta hrubého národního důchodu EU, namísto původního britského návrhu 1,03 procenta HND. Česká republika by podle odhadů mohla mít čistý příjem až 93 miliard korun ročně, Slovensko 46 miliard slovenských korun ročně (zhruba 35 miliard českých korun). Největší část unijního rozpočtu bude směřovat na podporu chudých regionů a do zemědělství. ČR by podle premiéra Jiřího Paroubka mohla získat čistý příjem až 93 miliard Kč ročně. Jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda odhaduje, že se příliv peněz z unijního rozpočtu oproti současnému stavu ztrojnásobí na více než 46 miliard slovenských korun ročně. "Podařilo se to. Ve finále jsme se dostali k návrhu, který stojí za to a přináší do republiky veliké peníze," prohlásil Paroubek, podle něhož má ČR možnost ze soudržnostních fondů EU dosáhnout na nejvyšší objem ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele - na 330 eur (9570 korun) ročně. "Bylo to drama, ale výsledek je lepší, než jsem doufal," prohlásil Dzurinda. "Nemyslím si, že by tu byli vítězi a poražení, vyhrála zodpovědnost," zdůraznil. Díky navýšení rozpočtu desítka nováčků dostane zhruba 5,3 miliardy eur navíc oproti původní britské představě. V českém případě jde v absolutní částce zhruba o tři miliardy Kč ročně navíc.

Zhruba 300 až 400 domácností na Vsetínsku bylo bez proudu, na několika místech totiž v noci na sobotu padající stromy poškodily vedení. ČTK to řekla mluvčí Severomoravské energetiky Sylva Vidláková. Energetici škody postupně odstraňují.

Bez dodávky proudu bylo i 300 domácností z Olomouckého kraje a desítky domácností v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Stejná situace byla i na Vysočině. Páteční vichřice, která ve Žďárských vrších v nárazech dosahovala síly orkánu, způsobila desítky poruch na linkách vysokého i nízkého napětí. Večer byla bez proudu přibližně třetina území kraje.

Sněžení a vítr, který je v nárazech velmi silný, komplikují dopravu na jihu Čech. Přes noc napadlo v nejvyšších polohách Šumavy až 50 centimetrů sněhu, na cestách se tvoří závěje a sněhové jazyky, v níže položených oblastech silnice místy pokrývá náledí.

Na Českobudějovicku odpoledne zemřel při nehodě člověk a tři další byli těžce zraněni. Tragická nehoda se stala po 15:30 na křižovatce za obcí Borek u Českých Budějovic. Na hlavním tahu E55 se srazila tři osobní auta, jeden člověk zemřel a tři jsou těžce zraněni, řekl ČTK operační důstojník českobudějovické policie.

Ke 108 případům museli vyjet kvůli páteční vichřici pražští hasiči. Zajišťovali především uvolněné plechy na střechách a odstraňovali padlé stromy a polámané větve. Poškozeny byly i čtyři automobily.